Sobáš v kostole

pidanek101
22. júl 2013

ahoj holky potrebovala bych poradiit.
Chteli bychom sobáš v kostole ale nemám svaté prijimání a ani birmovku jsem jen pokrtená... musím si to dodelat?? nebo se to dá i bez toho??? a jak douho to asi trvá to dodelání??, dekuji za radu

janeita
22. júl 2013

@pidanek101 spytaj sa na stranke www.beremese.cz - prihlásis sa tak isto ako na modrykonik 😉

pidanek101
autor
22. júl 2013

dekuji moc 🙂

sissy27
22. júl 2013

@pidanek101 záleží od konkrétneho farára... správne by si mala mať tuším všetky sviatosti, ale sú farári, ktorým je šuma fuk či si vôbec pokrstená, hlavne že zaplatíš... a tuším niekedy na veľkú noc sa dajú všetky tri sviatosti vybaviť jedným vrzom, ale to si nie som celkom istá...

maca215
22. júl 2013

@pidanek101 v kostole môžeš mať ak muž má sviatosti, ale nebudeš prisahať. Môj muž si dorábal a chodil na náuky 2 roky, a dospelí sa krstia na Bielu sobotu po západe slnka 😉

martinkatinka
22. júl 2013

Aspoň jeden z vás by mal mať tieto sviatosti.

pidanek101
autor
22. júl 2013

holky moc ďekuji přítel má sviatosti jen já bohuže ne nebo jsem češka a unás to bohužel chodí jinak než tu na sk. ješte zajdeme za fararem a uvidime co nam ŕekne nebo mi kamarad co je slovak tvrdil ze nemusim mít sviatosti nebo jeho bratr je knez ale jak se tu uz psalo u kazdeho je to jinak 🙂 ale moc dekuji

ichbinich
22. júl 2013

@pidanek101:
Ako pise @martinkatinka, aspon jeden z vas musi mat vsetky sviatosti. Ja som tiez "iba" pokrstena, ale manzel ma vsetky sviatosti, tak nebol problem.
Ak mas zaujem, mozes si sviatosti "dorobit" (to znie blbo, ale nenapada ma vhodny vyraz) aj ako dospela, po dohode s fararom. Ten sa s tebou porozprava, mozno bude chciet, aby si chodila na nauku. Moja svagrina potrebovala birmovku, kedze isla za krstnu mamu. Tak sa s fararom stretli a porozpravali. Ona kedysi na nauku chodila, len samotnu sviatost potom z nejakych dovodov neprijala. Tak ten farar uznal po osobnom rozhovore, ze jej moze udelit sviatost aj bez dalsej nauky. Sviatost prijimala nakoniec iba ona, po vecernej omsi, udelil jej tu sviatost mimo beznych terminov, kedze tie by boli uz po tom planovanom krste.

simonkazga
22. júl 2013

nie som ani pokrstená, ani sme farárovi nemuseli nič platiť a predsa sme sa mohli zobrať v kostole. Treba sa poradiť s konkrétnym farárom.

lulu_lu
22. júl 2013

@simonkazga a to si sa kde sobášila? To ma zaujíma teda. Ja som pokrstená, ale nemám birmovku

simonkazga
22. júl 2013

V takej malej dedinke pri hraniciach, Baloň sa volá, ale napr. aj v Kráľovom Brode sa dalo - síce to bolo dávnejšie odvtedy už máme nového farára u toho neviem. Farár chcel aby som bola minimálne pokrstená, na rovinu som mu povedala, že teda nemám s tým problém, ale nič to nemení na fakte, že do kostola chodiť nebudem ( muž je veriaci). Uznal, že v tom prípade to nemá zmyseľ, lebo to nemá byť o "úkone", ale o viere. Podpísali sme o jeden dokument viacej a hotovo.

simonkazga
22. júl 2013

@lulu_lu zabudla som ťa označiť, opoveď máš tuto vyššie. 🙂

lulu_lu
22. júl 2013

@simonkazga dakujem 🙂

mawka
22. júl 2013

keby nase obecne urady alebo mestske urady neposobili takym socikovskym dojmom, vela sobasov by sa v kostole nerobilo. fakt, preco tam chodia je ten, ze to je akesi krajsie, prijemnejsie miesto a hodi sa to do celkovej atmosky. len nie kazdy to povie na rovinu. ja som sa v kostole vydala, teraz by som najradsej uz doriesila nulitu toho sobasa a prisla som na to, ze kvoli chlapovi prisahat pred bohom sa mi neoplati. pretoze potom, ked uz clovek nechce, tak vziat spat sobas v kostole sa tak lahko neda.
mam vsetky sviatosti, byvaly mal len krst, podpisal papier v latine, ze suhlasi a ze si je vedomy a ze deti budeme viest k viere a nic z toho neni pravda.

@simonkazga takze v tvojom pripade super, ze si takto trafila 🙂 lebo inde z toho robia preveliku vedu.

katy1979
22. júl 2013

My sme zosobaseni v kostole a ja nemam ani krst. Nikomu sme nic neplatili. Prisli za fararom a povedali co potrebujeme. Ja som podpisala papier ze svojmu muzovi nebudem branit vo viere ani pri vychove nasich deti. Oni si vyziadali povolenia myslim od biskupa a bolo. Bol to katolicky kostol v bratislave.

cerez
22. júl 2013

@pidanek101 Moja mama bola len pokrstená, ale iné sviatosti nemala. Tiež je českej národnosti. Otec mal všetko. Zosobášili ich a to bola totalita.

kleopatris
22. júl 2013

@pidanek101 my sme tiez zobrati v kostole, ja mam len krst a prijimanie, mm je nemec a nema vobec nic a uplna pohoda ;)

smuhyta
22. júl 2013

@maca215 a to aku vieru mate..lebo som este nepocula ze sa krsti po zapade slnka...my sme doma krestan katolik svagrinu pokrstili jeden normalny den ja som krsna len som ju nedvihala na ruky vazi trosku viac...a nauky sme boli na dvoch...urobil krst a primanie naraz v celku 20 min po omsi...a hotovo mali potom svadbu....odomna pytal teraz farar 300 euro za sobas- do vacku ze ked pridem z nemecka mam na to..
A bolo po svadbe v kostole..som veriaca ale nie blba

terezka1947
22. júl 2013

@smuhyta ..no u katolikov..ak je nejaka skutocna priprava na sviatosti naozaj zvykne krst dospelych byt na Bielu sobotu...je tam urcita symbolika....ale nemusi byt iba v tu Bielu sobotu 😉

maca215
22. júl 2013

@smuhyta krestan-katolik, muz to mal zadarmo a mali aj pohostenie, a v trencine na fare na hrade to bolo. Kňaz vravel ze dospelí sa krstia iba na Bielu sobotu po zapade slnka, tiez som najskor pozerala ako puk 😉

smuhyta
22. júl 2013

Mne ds zda ze ako ktoremu fararovi to pasuje...ten co to robil svagrine ten taky problem nemal utobil to aby nam to
Pasovalo vsetkym...inak som krsna jednemu dievcatku v spanielsku ...ideme na faru podohadujeme vsetko vobec ho nezaujma ci mas vsetky sviatosti..a bod programu pytam sa a spoved kedy bude a ten ze co som take vazne urobila ze tam sa spovedam sama bohu iba ked nieco vazne alebo mas vazny problem a sa chces porozpravat no a boli sme vybaveny nauka myslim bola jedna ale o vsetkom a potom pekne v nedelu pri omsi krst. Myslim ze prvu nedelu v mesiaci krsti dostali sme pekne sviecky a este nieco neviem presne co ...ale uplne iny pristup