Som nezamestnaná a túžim po bábätku

klarisa23
19. feb 2013

Ahojte kočky, potrebovala by som poradiť, lebo sami nevieme, či robíme dobre.....Som už mesiac nezamestnaná, beriem podporu a strašne túžime po bábätku....Manžel je zamestnaný....Keď som ešte mala prácu, tak sme sa o bábo snažili, ale na teraz sme to stopli. Neviem či v tom máme pokračovať, alebo si najprv mám radšej nájsť nejakú prácu, aj keď tiež s tou prácou to nie je také ľahké. Bojím sa, že keby som sa zamestnala teraz a zadarilo by sa nám tak by ma prepustili v skúšobnej dobe a ja by som tak zostala celé tehotenstvo bez koruny (na krku máme úver na 30 rokov). Máte niektorá podobnú skúsenosť?

sissy27
19. feb 2013

@klarisa23 máš 23 rokov - bola by tragédia, keby si mala dieťa napr. v 26? 😉
nájdi si prácu, vydrž skúšobnú dobu, skús niečo odrobiť, a potom plánuj dieťa... teraz otehotnieš, tri roky budeš doma, živiť vás bude manžel a čo si myslíš, kto ťa zamestná po troch rokoch "ničnerobenia" (lebo takto sa zamestnávatelia pozerajú na materskú) a s malým dieťaťom, ktoré je sem tam choré, raz treba utekať skôr z roboty kvôli besiedke, raz kvôli rodičku? z čoho budete potom splácať úver? nepoviem, keby si mala o 10rokov viac, že naozaj tá možnosť mať dieťa klesá, ale teraz by som v prvom rade riešila toto, keďže ide o budúcnosť aj pre to dieťa...

ekinkala
19. feb 2013

@klarisa23 trosku nechapem nejsi zamesnana a chces babo ale chces sa zamestnat a bojis sa ze ta vyhodia ked otehotnies ?hej? V prvom rade si urob jasno v tom ci chces babo ale myslim ze hej mas 23 r to je najlepsi cas na babo ak a ak partner pracuje verim ze to zvladnete ja som bola v podobnej situacii ale bolo to naopak pracovala som ja a manzel nie do 6 m tehotenstva som robila pomocnu silu v kuchyni potom to manzel zobral do vlastnych ruk a teraz pracuje vo vychytenej firme tak ze to je ok ......................neboooj zamestnaj sa iba ako predavacka alebo niekde kde ta tehotenstvo nebude obmedzovat vzdy lepsie skor ako neskor a mas idealny vek tak ze sup sup len sa snazte a drzim palce neboj zvladnete to

sense
19. feb 2013

skus sa zamestnat odrob skusobnu dobu plus nejaky cas, aby ste mali nejaky financ. zaklad a potom sa pokusajte o dieta, ale ak tvoj priatel utiahne z platu hypoteku plus vsetky naklady tak prosim.....myslim ale ze 23r nie je ziadna tragedia ked nemas dieta, ja som napr. v tvojom veku po detoch ani netuzila co som chcela bolo mat dobre zazemie do buducna .....

nikolet_89
19. feb 2013

@klarisa23 pozri neviem kolko sa snazite, ale ja na tvojom mieste sa snazim dalej po popri tom by som si hladala pracu a ked najdes tak tehotenstvo trva 9m takze mozno stihnes prejst skusobnu dobu a ked nie tak co uz najdes inu pracu neskor 🙂

klarisa23
autor
19. feb 2013

@sissy27
@ekinkala ide aj o to, že prvé 3 roky máme celkom malé úroky na úvery, tak teraz by to bolo aj ľahšie, lebo nevieme čo nám prinesie budúcnosť....Ja som počula, že by sa to dalo vyriešiť aj tak, že keby som teraz otehotnela, doberem podporu a potom by som prešla na rizikové tehotenstvo.....

klarisa23
autor
19. feb 2013

@sense v mojom živote je všetko trochu iné ako u bežných 23 ročných dievčať 🙂 no a ja sa obávam aj toho, že keď to stále budeme odkladať donekonečna, tak nakoniec to bábo ani nemusíme mať.....mám vo svojom okolí veľa takých prípadov, ktorí bábo stále odkladali a nakoniec nemôžu otehotnieť 😒

sense
19. feb 2013

@klarisa23 v konecnom dosledku si urobte ako uznate za vhodne, su zeny kt. tuzia velmi skoro po detoch a su zeny kt. nie........keby mas 30 a viac tak nepoviem ze to nechces odkladat, ale nejaky pol rok - rok nehra nejaku ulohu zvlast ked budes moct nieco odrobit a budes mat narok na matersku a nielen na rodicovsky prispevok....ale mozno si platis DNP a narok mat budes.... a ty sama si napisala ze sa bojis ze ostanes cele tehotenstvo bez koruny....mozes to urobit aj tak ze budes si hladat pracu a popritom sa budete snazit....

klarisa23
autor
19. feb 2013

@sense asi máš pravdu, najprv sa zamestnám niekde a potom sa uvidí ako ďalej, dnes je strašne zlá doba na takéto veci, kedysi naši rodičia dostali bez námahy byt a dnes sa to bez úveru ani nedá...... 😒

sissy27
19. feb 2013

@klarisa23 akože prepáč, ale už len to tvoje riešenie, že spraviť si z rizikového tehotenstva zárobkovú činnosť, ako pardón, nenachádzam slov... je mi do plaču z takých ľudí, si mladá, zamestnaj sa, odrob si keď aj len rok dva, ale budeš mať nárok na normálnu materskú po jej skončení sa budeš mať kam vrátiť... máš predstavu, aké sú náklady na rodinu s malým dieťaťom? nedajbože bude mať zhoršený zdravotný stav, vyššie náklady na lekársku starostlivosť? vieš o tom, že výdavky na dieťa neklesajú, ale práve naopak, stúpajú? čo budeš naháňať muža z roboty do roboty, aby vás uživil a stíhal aj hypotéku splácať, lebo teba po materskej nebude chcieť nikto zamestnať? alebo sa pôjdete pásť? a nedajbože sa mužovi niečo stane, príde o prácu, utečie za inou (samozrejme nič z toho neprajem nikomu, ale žiaľ stáva sa a dosť často) ?
počkať v tvojom veku s dieťaťom tri roky nie je žiadna katastrofa ani nekonečno... ale rob ako myslíš, každopádne svojím uvažovaním o podpore a následnom prechode na fiktívne rizikové tehotenstvo ako zdroj príjmu si ma len utvrdila v tom, že na dieťa máš ozaj kopec času, kým dospeješ...

klarisa23
autor
19. feb 2013

@sissy27 a ty zase prepáč, ja som to len počula ako možné riešenie, nie že ja to tak idem spraviť a to by som sa snažila určite si privyrábať aj počas materskej a nie to riešiť rizikovým tehotenstvom.....preto som sem napísala, že som chcela počuť názor aj iných mamičiek........ja viem, na dieťa nie je teraz asi vhodná doba a bude najlepšie ak sa najprv zamestnám a neboj ja som dospela už dávno, len som nevedela v tomto smere ako to funguje a viem, že dieťa nie je hračka, s ktorou keď sa pohrám tak ju položím na poličku, dieťa je na celý život, ale ďakujem ti za tvoj názor 😉

andy03
19. feb 2013

@klarisa23 si myslim ze tiez to bude lepsie ked najskor sa zamestanas a potom zacnete s babom...inak ja mam dojem ze aj ked budes na rizikovom a ci by si mala narok na nieco zo socialky iba tak na DPN ale to by si si musela uz skor platiti a neni to lacna zalezitost 😖 😖 😖 ja mam 28 a stale som babo odkladala..postavili sme si dom, poplatili dlhy, mangel si spravil skolu a nasetrili sme si peniazky aby sme mali rezervu...a nic nam neuslo co sa tyka rodicovstva. manzel vdaka tomu ze skoncil doktorantske studium tak teraz zaraba tolko ze ja uz ani do roboty nemusim, ale na druhej strane by tu skolu nikdy nezvladol spravit ked by sme mali dieta lebo zo stipendia by sme nevyzili a ja som bola zivitelka nas oboch 3 roky...tak si to zober ze si este mladucka, mas este cas a aj cely zivot pred sebou..viem ze pocit co mas je silny ale niekedy si treba to aj trosku spocitat co sa ti moze stat, moze aj nedajboze nangel ochoriet, alebo staratit robotu tak by ste si mohli najskor trosku rezervu spravit, nejaky ten rok este popracujes a urcite budes mat aj lepsiu matersku aj narok na pn...

klarisa23
autor
19. feb 2013

@andy03 ďakujem ti za tvoj príspevok, máš pravdu počkáme ešte 😉 to ja som s rizikovým tehotenstvom ani neplánovala, ja len zbieram informácie, skôr som chcela počuť názor niekoho, kto si to už sám odžil, my sa teraz o bábo ani nesnažíme, ja si hľadám prácu, ale okolie sa nás stále pýta, kedy bude bábo, však to asi poznáš 🙂

sense
19. feb 2013

...pytajucemu okoliu odpovedz, ze ked sa s manzelom rozhodnete ho mat, ja som pocuvala od 25 ttky ze mam najvyssi cas a take keci a kazdeho som odpinkala tym ze dieta budem mat vtedy ked to uznam za vhodne a ked mu budem mat ponuknut aj nieco viac ako len lasku, ....nakolko plienky a ucty nebude za mna nikto platit....a potom stichli, a ked prisla s takymi kecami tetka, kt. ma syna o rok mladsieho odo mna, kt. sa musel zenit, lebo nabuchal dievcinu a aby nahodou susedia nepovedali, tak tej som povedala radsej dieta v triddsiatke, ako zit s niekym len preto ze sa to patri a ze na rozdiel od jej syna , ked neviem ako sa to robi tak to nerobim....a odvtedy bol svaty pokoj......

andy03
19. feb 2013

@klarisa23 poznaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaam my sme s manzelom 3,5 roka manzelia a uz aj take reci o nas hovorili ze sme neplodniiiiiiiiiiiiiiiiiii 😖 skoro som odpadla 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 niektory nevedia pochopit ze proste sme nechceli...lebo v nasom okoli bud boli uz tehotne alebo hned otehotneli po svadbe...ale vsak to su vase veci co a ako si zariadite...
ja len ze si to treba poriadne rozmysliet co sa tyka deti, lebo okolo nas je kopec ludi co si najskor spravili 2-3-4 deti a ziastili ze ich nemaju z coho uzivit a cela rodina tym trpi. my mame taku svagrinu nepracovala tak ma narok len na rodicovsky prispevok...zacali stavat domcek a nakoniec zistili ze hypoteku si zobrat to neni fakt sranda, ze asi vsetci co nas upozornovali tak maju pravdu, tak mangel musel do nemecka zarezavat kuchara robit a je doma 5 dni do mesiaca...co je to za zivot??? deti nevychovane,lebo nemaju ziadnu autoritu v otcovi, nemaju peniaze na nic a vsetci ich lutuju...zivot prinasa vela prekazok..a ty sa hlavne nestresuj a neboj ono to vsetko priiiiiiiiiiiiiiide

klarisa23
autor
19. feb 2013

@andy03 presne tak, my sme spolu už 5 rokov, z toho 4,5 roka spolu bývame a 1 rok sme manželia..... 🙂 ja to tiež nechápem, keď si niekto spraví deti a nemá ich z čoho živiť a nemajú ani kde bývať. Ja sa tiež obávam ako by to dopadlo u nás aj keď manžel nezarába práve najhoršie, ale už som rozhodnutá pôjdem najprv do práce....Potrebovala som počuť aj takýto názor, lebo v mojom okolí počúvam len, že nech sa snažíme, veď nejako bolo nejako bude, ale nie najprv nejaké peniažky našetríme. 🙂

klarisa23
autor
19. feb 2013

@sense máš pravdu, nechcem, aby sme boli potom na niekom závislí, všetko čo máme, máme vďaka nám dvom, všetko sme si platili sami, takto mi aspoň nikto nič nevyčíta...a chcem, aby to bolo potom tak aj s bábom, aby sme boli pyšní, že sme to zvládli sami 😉

natalienka12
19. feb 2013

@klarisa23 V prvom rade si ty sama musíš ujasniť, aká je tvoja pracovná pozícia na trhu, aké máš vzdelanie, aká je ponuka práce v tvojom odbore, aké sú platy v tvojom odbore, lebo je rozdiel či máš strednú školu alebo vysokú školu, či si v Bratislave alebo žijete na východe, to sú všetko veci, ktoré sú dôležité. Lebo napr. poznám baby, čo zarobia v čistom cca 250-300 eur (šičky najnižšej platovej triede) z toho len dohádzka autobusom ich stojí cca 45 eur mesačne, takže sa pýtam, či robiť takúto prácu má význam, chcela by si sa do takej práce vrátiť po materskej? Preto ak máš možnosť ísť pracovať za plat, ktorý ty uznáš, že ti vyhovuje, choď, ale nebráň sa ani tehotenstvu, neber veci tak, že buď práca alebo tehotenstvo. Nech veci idú ako majú. Vyhodiť z práce v skúšobnej dobe ťa síce môžu, ale v tom prípade to ber tak, že aspoň nejaké peniaze na výbavičku si si zarobila a táto práca asi nestála za to, aby si sa do nej vrátila po materskej. Nesúhlasím s tvrdením, že po materskej ťa nik nezamestná. Nikto nevie čo bude o 3-4 roky, situácia na trhu práce môže byť oveľa lepšia aj horšia. Nikdy si netreba nič veľmi do detailov plánovať, lebo aj tak to vždy vypáli inak. Takže moja rada, snažte sa o oboje, aj o dieťa, aj nájsť si prácu a uvidíš, že nakoniec bude všetko tak, ako má byť. Držím palce. 🙂 🙂 🙂

klarisa23
autor
19. feb 2013

@natalienka12 ani ja nezdieľam názor, že si po materskej už prácu nenájdem, to by som potom mala už len dve možnosti, buď mať dieťa a byť do konca života nezamestnaná, alebo si spraviť kariéru a dieťa nemať nikdy 😒

natalienka12
19. feb 2013

@klarisa23 🙂 🙂 🙂

ekinkala
19. feb 2013

@klarisa23 no podla mna lepsie teraz ako potom ale ak nebudes mat rizikove tak ta na rizikove nedaju ci? Ale ved robit mozes aj ako tehotna ja som robila do 6mes

ekinkala
19. feb 2013

a neboj po materskej si robotu najdes urcite ak budes chciet tak s toho obavi nemam vobec mali ma uz 2 a pol a tesim sa do prace este neviem kam ale niekam urcite

ponozkazt
19. feb 2013

@klarisa23 ahoj .. ja som nezamestnana 4. mesiac a o dieta sa snazime uz rok .. tiez som to odkladala, tiez som chcela mat pracu .. ked som sa zamestnala a zacala uvazovat o dietati, zrusili nam prevadzku a zo dna na den som ostala doma .. potom som pol roka opatrovala svokra, pricom sme sa snazili a teraz si trieskam hlavu o mur, ze preco som to odkladala .. mam vysoku skolu, ale nemam sancu u nas najst nieco nad 300 E mesacne .. ja som sa rozhodla zamerat na dieta .. pracu si hladam, ale prioritou je otehotniet .. nechcem ta odradzat, je to na tebe s partnerom ako sa dohodnete .. len to poriadne zvaz .. a vela stastia samozrejme akokolvek sa rozhodnes 🙂

klarisa23
autor
19. feb 2013

@ekinkala neviem vôbec ako je to s tým rizikovým tehotenstvom, ale myslím si, že kebyže mám v pohode tehotenstvo tak určite by mi ho nedali, to by som si určite snažila aspoň nejakú korunu zarobiť..... 🙂

klarisa23
autor
19. feb 2013

@ponozkazt tohoto sa aj ja bojím, že to budeme odkladať a odkladať a potom sa nám dlho nebude dariť 😒 ale vám moc moc držím palce, nech sa bábatenko podarí čo najskôr 🙂

stardust
19. feb 2013

ja by som urobila presne to iste, ako radi @nikolet_89 ...

ponozkazt
19. feb 2013

@klarisa23 dakujem 🙂 to je pri vsetkych rozhodnutiach rovnake, nikdy nevies, co sa stane .. mozes planovat a nieco sa pokazi a naopak .. to je riziko nas dospelakov 🙂 prajem aj Vam, nech vseetko dopadne ako ma .. a nech rozhodnutie nelutujes 🙂

mima86
19. feb 2013

Vies, ono je to tak, ze keby si aj pockala par rokov, tiez nemas zaruku, ze sa vasa financna situacia zmeni. Ja mam spominanych 26. Som sice zamestnana, ale za ubohy plat a tiez mame hypoteku. Ak by som mala cakat na to, kedy sa budeme mat lepsie (financne), tak to asi nebude najblizsich 30 rokov, kym hypoteku nesplatime a teda by som sa dietata ani nedozila. Ja som zastancom toho, ze zena ma mat dieta vtedy, ked sa na to citi. Jedna sa moze citit v 20-tke, ina este ani po 30-tke. A co sa tyka tej doby urcitej, s tym by som sa netrapila, lebo tie tri mesiace nemusis zamestnavatelovi ani nic povedat. horsie je to, ze teraz sa nove zmluvy uzatvaraju na rok a to by si bola akurat na materskej a domov by ti mohlo prist oznamenie o ukonceni pracovneho pomeru na zaklade uplynutia zmluvy.
Ale to je len moj osobny nazor 🙂