Šrobárov ústav v Tatrách. Skúsenosti?

dorotaw
18. júl 2008

Srobarov Ustav detskej tuberkulozy a respiracnych chorob v Tatrach
Mate niektora skusenosti z tohto zariadenia pre deti v Tatrach?

aslana
31. jan 2012

@cairka kolko vas vysiel cely pobyt? aka bola izba? platila si si aj stravu? alebo sa tam da varit?...len tak pre zaujimavost, aby som sa velmi neprekvapila 😀 ...dnes nas objednala doktorka

strapusik
11. feb 2012

Rada by som sa s vami podelila o skusenosti zo šrobarovho ustavu, kde sme boli 20 dni a dnes sme sa odtial vratili. Keďže na internete som nenašla vždy len pozitívne referencie mala som z toho dost obavu, sla som tam so svojimi obidvoma detickami, ktore su dosť často choré. Ale nakoniec sa moje obavy vonkoncom nepotvrdili a neviem, čo viac by mohli pre nas urobit ako urobili. Bolo tam super, ubytovanie ma všetko čo treba, strava bola podľa mna tiež veľmi dobrá, samozrejme keď ma dieťatko dietu nie je to také super, ale dá sa. Porcie veľké, keď mam dve malé deti nakoniec som si stravu na seba odhlasila, pretoze ked som dojedla po detoch, uz ma moja porcia do mna nedostala. Každé rano nám prisli poupratovať, bola tam pracka, kuchyna tiež ale tu sme využivali len na zohrievanie jedál a varenie caju a také drobnosti, nic veľke sme tam nevarili, ale môzete ja piect ak chcete :D Vysetrenia prvy tyzden sme mali skoro kazdy den, a pritom polhodinková rehabilitácia to všetko doobeda, poobede si robíte vlastný probram. Tatry su bohaté na rôzne výlety, tak s tym nebol problem, ani v tychto zimnych mesiacoch, minutu od ustavu je nastupiste na vlacik resp. elektricku, ktoru sme vyuzivali denne, deti z nej mali radost. Persol je tam super, ochotni, milí, vždy pomôžu keď môžu. Na vyšetrenia z horneho smokovca do dolneho nas vozili, cize zase ziadny problem. Pred kazdym vysetrenim vam sestricka den vopred zavolala, ze kam ideme a o ktorej. Je tam moznost ist plavat denne okrem utorka kedy je sauna, ale samozrejme musite byt zdravi, aby sa choroby dalej nerozsirovali. deticky môzu ochoriet ked tam pridete ale to by mozno aj doma, takze to treba brat ako nieco co prislo mozno prave ked ste tam prisli. Okrem toho ucitelky z dolneho smokovca sa snazia pripravit nieco vzdy pre mamicky s detmi, napriklad ja som sa naucila upravovat si fotky, cize si myslim, ze vzdy zalezi od nasho pristupu ako sa tam budeme citit. Ja vam vrelo srobarov ustav odporucam....... V pripade ze budeme mat akekolvek otazky rada vam na ne odpoviem......

xlucia
17. feb 2012

@strapusik ahoj. ja mam ist tiez s dvoma detmi. ako si to zvladala, ked mali procedury obaja? ake vysetrenia tam robili? co ste robievali poobede?

xlucia
17. feb 2012

@strapusik jaj a este ma napadlo, ze co vsetko ste si museli priniest, mimo liekov. ake oblecenie, alebo cokolvek ine. brali si deti aj svoje hracky? a kolko si platila poplatky? myslim vsetky, aj ubytovanie, aj vysetrenie.... a kolko dni ste ta boli, a aky je tam rezim dna. kedy ranajky, kedy vecierka atd. zaujima ma uplne vsetko.

strapusik
19. feb 2012

@xlucia ahoj, s dvoma detickami sa to da v pohode zvladnut, ked ides na nejake vysetrenie s jednym mas moznost to druhe nechat pri sestrickach, oni ti to druhe radi postrazia, nemaju s tym problem, len sa opytaj. To iste moze byt s procedurami, ale tie sme skor riesili tak, ze stvorrocny syncek chodil sam s nou cvicit len s tou mladsou som bola aj ja. Vysetrenia mali: mladsia sono bruska, rontgen pluc, krcne, vysetrenie potu, krvne testy, stery, Starsi: rontgen nosnych dutin, krcne, ph metria, vysetrenie potu, krvne testy, stery, psychologicke vysetrenie. Povedz vsetkko co ta trapi, aby ti robili co najviac vysetreni. Poobede sme chodievali kazdy den von, s tym ze som tam bola este s jednou maminou co mala tiez dve deti ako ja, tak sme chodievali skoro vsade spolu. Kupili sme si mesacny listok na vlak - boli sme zo tri razy v tatranskej lomnici, odtial sme boli na skalnatom plese, potom do stareho smokovca sme chodili dost casto - tam sme sli pozemnou lanovkou na hrebienok, tak sa da ist na reinerovu chatu, a dole ist sankarskou drahou, dva razy sme boli na strbskom plese, na jakubkovej luke, v dolnom smokovci sme tiez boli peso. A potom sme si nasli jedno miesto blizko ked sa chodili bobovat, bol to chodnik obycajny, ale tak super na bobovanie, pri ustave je tiez ihrisko, kde sme sa tiez boli hrat. ja som raz bola aj na akcii ktoru robili ucitelky pre mamicky s detmi v dolnom smokovci, naucili ma upravovat fotky. No oblecenie sme mali dost - hlavne teple, plavky si zober, je tam pracka, tak si mozes prat. my sme mali boby, lopare, lopatky do snehu,. ak budete zdravi mozete chodit plavat. Je tam aj sauna pre deticky od troch rokov. Mali sme aj svoje hracky. Notebook a dvd prehravac. Ja som platila 7 eur ubytovanie, 7,5 Eur strava, ktoru som casom odhlasila, lebo som dojedala po svojich detoch, 1,5 eur poplatok za syna, ktory sa plati za deti nad tri roky. Za vysetrenia sa naplati, na vysetrenia ktore v dolnom smokovci ta vozia autom aj ta zase privezu naspat. Ak ti daju robit preplachy nosa, budes si musiet kupit takeho skleneneho slonika ktory stoji 7,2 eur. Mesacnik na vlak nas stal 16 eur. Boli sme tam skoro 3 tyzdne, Presne 19 dni. Rezim dna je ak su odbery tak na odbery medzi 7 - 7.30, 7.30 ranajky, kde vacsinou uz dostanes aj desiatu. O 11.30 hod obed, Olovrant o 15.30 a 17.30 večera. Dostanes mlieko ak potrebujes. Vecierka o 22.00 hod. Neviem co by si este potrebovala vediet.

alami
20. feb 2012

@xlucia určite si vezmi hlavne niečo na voľný čas, na 100% hračky - tie tam v herni, žiaľ, nenájdeš. Nejaké knižky, mne sa osvedčilo veľa veľa kadejakých vystrihovačiek, nálepkových kníh atď (v kníhkupectvách toho býva veľa) Super je mať ntb s rozprávkami, v TV boli všetkého 3 programy, žiadny detský.
ak chceš, nezabudni na prášok na pranie a aviváž (prípadne kúpiš v tatrách) a pri 2 deťoch budeš asi často prať, tak ak ideš autom zváž si žehličkou (ja som si dala doviezť, nechcelo sa mi stále chodiť požičiavať ku sestričkám)
Ak chceš - veci do bazéna, ale my sme žiaľ niesli zbytočne, ke´d sme boli, nikoho do bazéna nepustili - z rôznych dôvodov, ale nám sa všetkým zdalo, že sú to výhovorky a proste ho vtedy nemali v prevádzke. Ale ak ťa prídu pozrieť z domu, stačí ti to priniesť po týždni, prvý týždeň vás do bazéna nepustia - taký je postup.
Procedúr s 2 deťmi sa nemusíš obávať, to je v pohode a ak ideš na vyšetrenie len s jedným, tak druhé ti strážia sestričky - ako písala @strapusik

Boby a sánky sa dajú požičať, nemusíš si niesť svoje.

Príjemný pobyt 😉

strapusik
20. feb 2012

@alami @xlucia Hračky uz do herne dokupili, podla mna ich jetam dost, ale kreativnych hraciek nikdy nie je dost, a knizky maju deticky skoro vzdy svoje oblubene. TV programov je tam uz az az, maju skylink, nie je tam jim-jam, minimax, ale napriklad barradov, kde mas rano a vecer animacik. Co satyka bazena mi sme mali vsetko zo sebou, ale mali tam veci na pozicanie. My sme do bazena mohli ist, vlastne iba syn, dcerka mala antibiotika a potom virusy, tak ona nie, ale si myslim, ze jeto spravne aspon dalsie deticky nepochoreju ked tam mozu ist iba zdrave deti.

Aj ja zelam prijemny pobyt 🙂)))

mkdesika
25. feb 2012

Ahojte chcela by som sa spýtať či tam môžem byť len 7 dní, lebo lekár mi povedal, že ked tam ideme na diagnostiku tak stačí len 7 dní. A ešte aké by ste mi odporúčali ubytovanie a či sa dá vybrať termín? Ďakujem za odpoveď.

anita79
25. feb 2012

mam podobnu otazku- da sa len na 7 dni-tiez by nam trebalo diagnostiku

mkdesika
5. mar 2012

@strapusik Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či tam môžem byť len 7 dní, lebo lekár mi povedal, že ked tam ideme na diagnostiku tak stačí len 7 dní. A ešte aké by ste mi odporúčali ubytovanie a či sa dá vybrať termín? Ďakujem za odpoveď. Písala som sem ale nikto sa neozval. Monika

alami
5. mar 2012

babky, ke´d som bola ja pred rokom, tak sa dalo na 7 dní, bežne tak chodili, ke´d len na diagnostiku, ale niečo sa mi zdá, že tu niekto písal, že už sa dá len na 2 týždne minimálne, popozerajte príspevky späť, či to tam niekde nie je. Alebo zavolajte priamo dú ústavu, dovoláte sa na recepciu a tie žienky robia zároveň aj príjem, takže vedia všetky info. ak si zavoláte napr niekedy okolo 14-16hod, tak je tam absolútny kľud a v pohode vám zodpovedajú, čo potrebujete vedieť 😉

@mkdesika ubytovanie aj termín si môžeš vybrať, najlepšie nejaký týždeň po odoslaní návrhu zavolať tam, oni si nájdu tvoje papiere, povedz, že sa chceš informovať ohľadom termínu, ale už maj premyslené, aké ubytko chceš, ona ti pohľadá kedy je to ubytko voľné a ty si z tých termínov môžeš vybrať.

alami
5. mar 2012

@mkdesika ja som chcela ubytko B , ale Cčko bolo skôr voľné, tak som ho vzala a bola som veľmi spokojná, kuk fotky https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/srobarov-ustav-v-tatrach-skusenosti/

alami
5. mar 2012

našla som, na strane 18 dole píše saskarisko, že už sa dá len na 14dní. Ona tam bola už viackrát, tak verím, že má dobré info 😉

mkdesika
5. mar 2012

@alami ďakujem veľmi za info a koľko si prosím ťa platila malý má 4 roky. a ako tam vyšetrujú reflux? a bola si v dolnom alebo hornom smokovci? vopred díky za odpoveď a chcem sa opýtať, stačí si o termín zavolať po odoslaní návrhu , lebo ja som si myslela že vopred pred odoslaním ahoj

alami
5. mar 2012

@mkdesika ja som platila okolo 350 Euro, stačí si tam zavolať po odoslaní návrhu, pred návrhom ti aj tak nezarezervujú izbu. Ja som bola v Hornom Smokovci.
A reflux sa vyšetruje buď PH metriou - to je zavedenie sondy cez noštek na 24hodín, mladším deťom vyšetrujú reflux RTGnom - to bol náš prípad, len mi vypil nejakú bielu tekutinu a potom ho polohovali a robili RTG snímky. V 4 rokoch už vás asi budú PH metriou vyšetrovať,ale nemaj strach, detičky to tam prežili všetky 😉 ak máte podozrenie na reflux, len sa dajte vyšetriť, nám zistenie refluxu neskutočne pomohlo, lebo v´daka diete sa má malý konečne dobre 🙂

mkdesika
5. mar 2012

@alami ahoj no my skôr máme taký kašel hlavne ráno a niekedy cez den a potom večer , užívame už rok aerius, singulair bez efetku, akonáhle malý má byť chorý kašel nieje, výsledky má ok, nie je na nič alergický, ale je pravda má zvačšenú mandlu ale to až od jesene a začal kašlať už od januára. v noci kašel nemá , je to taký kašel ako keby chcel niečo vykašlať, bojí sa či tu ph metriu vydrží. a strava tam bola aká? ja by som chcela ísť tak máj, jún. díky

alami
5. mar 2012

@mkdesika a napríklad, keď pobehá, nerozkašle sa?
máj, jún by si mala super, marec, apríl bude taký vyľudnený v tatrách..
strava nebola zlá, aj ke´d domáca strava to zrovna nebola 😅 ale dalo sa v pohode

mkdesika
5. mar 2012

n
@alami no práve on ráno vstane nič tak už si myslím že je ok a potom začne, ale to mi je divné večer ak sa díva na večerník tak kašle a aj v posteli a ked zaspí tak nič. a pritom to je taký suchý dráždiný kašel ako keby mal niečo v hrdielku. ja už som normálne zúfala čo to je ahoj

strapusik
5. mar 2012

Neviem presne na ako dlho tam musi byt ale aj mne sa zda ze nam baby spominali ze by sa malo byt minimalne 10 dni, nas pripad to nebol boli sme 3 tyzden, aj moj syn mal v januari 4 roky phmetriu na reflux, zvladol to i ked si to v spanku cez obed vytiahol, ale neboj isto zvladnete. Termin si mozete vybrat kedy tam chcete ist. Teiz mu zistili velke nosne mandle ktore uz za mesiac ideme vyberat. Dzkajte sa nech aj vam pridu na nieco 🙂 a potom clovek vie na co sa ma zamerat......

mkdesika
6. mar 2012

@strapusik ďakujem za odpoved, ešte skúsim na gastro ambulanciu , tam že zistujú reflux sonom ahoj

strapusik
6. mar 2012

@mkdesika zistuju aj tam sonom, ale presnost je len 35% co pri ph metrii je 95% presnosť tak si myslim, ze to stoji za to. ale drzim palce, potom daj vediet ako ste dopadli 🙂

mkdesika
7. mar 2012

@strapusik jasne,že sa ozvem zajtra idem poslať návrh. Isto budem mať ešte nejaké otázky , zatiaľ vám ďakujem

anka1984
12. mar 2012

@strapusik Ahoj. My rozmýšľame s našou dr. že podame žiadosť do tohto ústavu. Mam skoro 6 ročnú dcéru, ktorá je často chorá, samozrejme by nas tam odporučala aj s malym ročným, ktorého ešte aj kojím. Ten návrh sa od lekárky posiela rovno tam, alebo to ide ešte aj cez poisťovňu? My máme všeobecnú zdr. poi. Ako dlho ste čakali na odpoved a za ako dlho ste dostali termín. Tych 7 e. je na deň? Asi áno. Ak budem doprovod. A tie izby čo su pre mamičky s deťmi su ako zariadené. Sú tam izby aj s vlastným socialnym zariadením, alebo je spoločné. Tv je na izbe, či na chodbe. Sú tam aj nejaké nadštardantné izby? Nevieš koľko by sa za ne platilo? A ako to zvládali detičky, tie vyšetrenia. Mne to pride také kruté, aby do nich stále špárali. No pre ich zdravie všetko. Ak by si to tak zhrnula, koľko ťa to celé stálo.

strapusik
12. mar 2012

Ahoj Anka, len to vyskusaj, kedze mas vseobecnu poistovnu tak ked to tvoja doktorka posle ziadost, mozes tam za tyzden zavolat a dohodnut sa kedy by si chcela nastupit ci maju volne a tak. Kedze mas vseobecnu poistovnu nemusis cakat na rozhodnutie poistovne. Potom ked sa dohodnes telefonicky tak ti poslu pozvanku na nastup. No izby zalezia od kategorie ktoru si vyberies, my sme si vybrali kategoriu C, co znamena, ze nastyri izby mas kupelnu so zachodom, a este sma mali jeden samostatny zachod, kuchynku, spolocensku miestnost kde sme mali televizor, potom mas kategoriu B, kde mas samotne socialne zariadenia na izbu ale ak si dobre pamatam to stoji mimo sezonu 16 eur na den a potom je dalsia kategoria A, ale to uz neviem co je presne, ale na ich internetovej stranke (http://www.srobarovustav.sk/zdravotna-starostli...) najdes jednotlive kategorie, to je bez stravy, plus strava pre doprovod je 7,5 eur na den, takze zalezi od teba ktoru kategoriu si vyberies. My sme si casom stravu odhlasili, lebo ja som bola s dvomi malymi detmi a oni vsetko nezjedli tak mi moc ostavalo. Na izbe som mala manzelsku postel, postielku, a este jednu postel, ale tu sme vobec nevyuzili, dcera bola v postielke y jednej strany a syn so mnou v manzelskej. Neboj deticky vysetrenia zvladnu ked si pri nich, treba ich len povzbudzovat a vydrzat to, oni na bolest rychlo zabudnu, hlavne ze im na nieco pridu. ja som sa snazila o co najviac vysetreni, ked uz sme boli tam, mala som na to cas a mohla som sa naplno iba im venovat. Vela casu sme stravili vonku vzdy v poobede. Dufam, ze som ti dala odpovede na vsetky tvoje otazky. jana

mkdesika
27. mar 2012

@strapusik ahoj tak ideme 16.5 zatail som si dala na desať dní tak uvidíme ako to tam dopadne, ubytko máme kategoriu d sestrička mi povedla že je to pekne urobené a že je tam na odd. len 6 izieb , že je to podobné ako c tak uvidím ,že ked sa mi nebude páčiť tak nás presťahujú, mám veru zmiešané pocity. papa

strapusik
27. mar 2012

@mkdesika ahoj, no tak som zvedava ako to dopadne, budem cakat na tvoje spravy....... a hlavne drzim palcekyyyy 😉

kingstonka
11. apr 2012

ahojte- 2.5. sa chystam so Smokovca so 16 mesacnym synom kvoli diagnostike. precitam si este spatne celu diskusiu, ale ak by sa niekomu chcelo mi napisat, co nas caka- budem rada-alebo co nemam zabudnut, aka je strava pre dieta- ubytovani budeme na D. predpokladam ze to ideme do dolneho smokovca (ani som sa neopytala- aky je rozdiel)

kingstonka
11. apr 2012

... a este vie niekto poradit nejake ubytovanie v blizkosti pre manzela a dceru ak by chceli prist za nami na vikend?

katusskaa
13. apr 2012

@kingstonka my tam chodime kvoli komplikaciam po ockovani proti TBC, spali sme v ubytovni, noc za desat eur, je to blizucko, ani nie pat minut autom. ale pozor, je to ozaj ubytovna, je tam cisto, izby jednoducho zariadene ale nie je to penzion.

http://www.charitatatry.sk/

lolis
14. apr 2012

ahojte, dá sa tam ísť aj na preliečenie refluxu?