Ste budúca mamina nad 35 rokov?
Ahojte babulky, najde sa medzi vami buduca mamina cca 35 rocna ? Nechcem tu byt sama 😉
Stručné zhrnutie
- Tehotenstvo po 35. roku života je v diskusii často popisované ako prebiehajúce bez vážnych komplikácií, pričom ženy uvádzali spontánne pôrody aj plánované cisárske rezy podľa zdravotnej indikácie.
- Amniocentéza (AMC) je v diskusii prezentovaná ako diagnostická možnosť na zistenie genetických chýb vykonávaná pod ultrazvukom (typicky 15.–16. tt), s výsledkami u účastníčok za približne 10 dní až 3 týždne a s udávaným rizikom potratu 0,5–1 %.
- Na skríning rizika genetických vád autorky a lekári odporúčajú kombinovaný test v 13. tt (krev + meranie NT) ako presnejší než triple test; pri zvýšenom riziku lekári často odporúčali AMC, pri zvýšenom cukre v tehotenstve sa v diskusii spomína glukometer, diéta a prípadná inzulínová liečba.
Najčastejšie otázky
Q: Ako prebieha amniocentéza?
A: Amniocentézu robia pod ultrazvukom, vpichnú tenkú ihlu cez bruško a odoberú plodovú vodu; v Brne a v SNV ju opisovali ambulantne s odpočinkom približne 2 hodiny po zákroku a následnou kontrolou ultrazvukom, výsledky účastníčky dostali za 10 dní až 3 týždne.
Q: Kedy sa robí kombinovaný test a je presnejší ako triple test?
A: Kombinovaný test sa v diskusii robí v 13. tt (krv + meranie NT) a viacero žien uviedlo, že ho považujú za presnejší než triple test.
Q: Aké je riziko potratu po amniocentéze?
A: V diskusii ženy a skúsené matky uviedli riziko potratu po amniocentéze 0,5–1 %.
Q: Kde v diskusii spomínali vykonávanie amniocentézy?
A: Amniocentézu spomínali v Prenatálnom centre v Brne (ambulantne, okolo 16. tt), v nemocnici v Banskej Bystrici (ambulantne) a v Bratislave, kde ju popisovali ako výkon na oddelení s 1‑dňovou hospitalizáciou; postup v SNV bol tiež opisovaný.
Q: Ako postupovať pri zvýšenom cukre v tehotenstve podľa diskusie?
A: Jedna matka dostala glukometer a odporúčanie diétnej úpravy po výsledku glukózového testu 11,6 a diabetologička spomenula možnosť inzulínu; iná účastníčka mala glukózu v moči a jej lekár odporučil obmedziť sladké bez predpisu liekov.
Q: Existujú alternatívy k amniocentéze na upokojenie?
A: Niektoré mamičky absolvovali 3D ultrazvuk ako menej invazívnu metódu „pre pokoj v duši“ a spomínali, že 3D sonografia im poskytla upokojenie pred rozhodnutím o ďalších krokoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé ženy nad 35 rokov opisujú tehotenstvo a pôrod bez závažných problémov a považujú vek za faktor, ktorý sám o sebe nezaručuje komplikácie.
- Amniocentéza znižuje úzkosť niektorých rodičiek, keďže poskytuje definitívnejšie výsledky, a výsledky u diskutujúcich prišli za 10 dní až 3 týždne.
Sporné názory
- Amniocentéza: niektorí lekári a ženy ju odporúčajú pri veku nad 35 pre „pokoj v duši“, iní lekári ju odhovárajú a preferujú monitorovanie ultrazvukmi a skríningovými testami.
- Organizácia výkonu: niektoré pracoviská vykonávajú AMC ambulantne, iné preferujú 1‑dňovú hospitalizáciu; pacientky majú rozdielne skúsenosti s oboma postupmi.
Otvorené otázky
- Kedy presne je vek >35 indikáciou na povinnú amniocentézu namiesto skríningových testov?
- Kto a kde v regióne poskytuje najnižšie riziko a najlepšiu organizáciu AMC (ambulantne vs. 1‑dňová hospitalizácia)?
- Kedy je potrebná inzulínová liečba pri zvýšených výsledkoch glukózového testu počas tehotenstva?
Spomenuté značky a firmy
Prenatálne centrum Brno, nemocnica Banská Bystrica, porodnica Bratislava, nemocnica Spišská Nová Ves (SNV), babetko.sk, Mama a ja, praženka.sk
Spomenuté produkty a metódy
amniocentéza (AMC), kombinovaný test (krv + meranie NT), triple test, meranie NT, 3D ultrazvuk, CTG, glukózový test, glukometer, inzulín, probiotiká Infants dophilus, magnezium, nospu, epidurál, cisársky rez, vyvolávačka, cervikálny index (CI), pasterizácia, BEBU
Miesta a osoby
Brno, Banská Bystrica, Bratislava, Spišská Nová Ves, Ružiná, Divín, Hriňová, Poprad, Štúrovo, Trenčiansky kraj
Veru, Janka! A AKý pekný album! 😉
Robko zas má poriadnu nádchu, večer ešte nič, no a v noci začal chrápať a zobúdzať a plakať...Teraz ešte spí,ale neviem, či by som tiež nemala s ním doktorke??? 😅 😅 😅 Bude víkend, bojím sa, že sa to zhorší.
Janka, Nika, držte sa so svojimi pokladíkmi aj vy!!! Myslím na vás!!! ☹ ☹ ☹
Tak, sme boli predsa u tej doktorky, dostali sme Pamycon kvapky a pri zhoršení stavu, príp.horúčke aj atb. sumamed. Moč máme v poriadku chvála bohu, výter až pondelok. 😖 😖 😖
Ja neviem, či tá nádcha nesúvisí s tým materským centrom, lebo aj minule ,keď sme tam boli, tak tiež 2 dni na to sme mali tiež soplíky.... že by to súviselo??? 😅 😅 😅
Ahojte, annika to mi je ľúto. Ale aj mi sme mali v noci - vlastne od včera obeda teplotu 38-39,2 ☹ Myslím, že zo zubkov idú nám naraz očné, horné aj dolné 4. Aj pri zúbkoch predtým sme boli na tom tak. Noc bola ako každá neprespatá ale táto naviac aj plačlivá, zábalová a každých 6h Nurofen striedam s Brufenom. Teraz sme len o zvýšenej teplotke klop, klop a spinkáme a konečne sme aj spapali trošku polievočky. Už nech vykuknú tie zubadla a je zas dobre. Ale v posteli Matejka udržať to sa jednoducho nedá ani pri teplote.
Držte sa aj vy 🙂
Jani, si milá, držím palčeky, aby ste už mali vonku tie zúbky konečne!!!!
Ja už ani neviem kollko tých zubov máme....neukáže mi ich ani bohovi...a keď tam strčím prst, tak mi to zahrýzne, tak som mimo s tými zubami....
Ináč ani Robko nie je postielkový typ pri chorobe.... 😒 😒 😒 Neviem ho tam udržať max. 10 minút...Aj dcérky boli také, mala by si ich vidieť teraz, ako sa super cítia v posteli aj keď nie sú choré....xixixixixi
Anniika Matejko mal narodeniny 3.9.-teda jeden rôčik. Je úžasne šikovný vraj na rok a pol. Lenže doteraz od narodenia sme neprespinkali ešte ani jednu noc celú a cez deň si "naordinoval" len jeden spánok obedňajší a to tak hodinku - hodinku a pol.
Dievčence prajeme pekný víkend, nám ide dom tatko tak sa vytešujeme 😉
Tak teda už mal rok presne pred mesiacom!!! Gartulujeme! 😀 😀 Uvidíš ten druhý rok prebehne ešte rýchlejšie, veď aj náš huncútik bude o mesiac mať dva roky, ale že čo sme robili počas toho druhého roka????? 😅 😅 😅 😅 😅 😅 už sa ani nepamätám....xixixixixi
Ináč s tým nočným spaním, aj my pijeme ešte mlieko okolo piatej-šiestej, ale potom spíme ďalej do tej ôsmej. 😔 😔 😔 😔 😔 😔 😔 😔 😔 😔
Ahojte tehulky.
Som tu nova, resp. vas citam, ale az dnes som sa zaregistrovala.
Vidim, ze uz mate kopec veci ponakupovanych, ja v podstate tiez, ale este rozmyslam nad kocikom a postielkou, hniezdom, vanickou, monitorom dychu.
Vedeli by ste mi poradit, resp. poslat link na kvalitne, prakticke a cenovo dostupne veci?
Som z KE. Nepoznate nejakeho sikovneho fotografa, kto bu vedel nafotit pekne tehu fotky?
A este posledna vec, co vsetko mi treba pre babatko, ked sa narodi?
Ake kremiky, flasky, cajiky, lieky? Pre maminy ake kosele, podprsenky, nohavicky, vsetko specialne?
Dakujem velmi pekne, este nemam ziadne skusenosti s babatkom, tak nechcem nieco zanedbat.
Nemate nahodou aj nejaky zoznam veci pre babatko, ktore treba mat doma, ked sa vrati z porodnice a zvlast zoznam veci do porodnice pre mamicku aj babatko.
Dakujem 🙂
Ahojte 😉
Jani, Tehulienka vitajte 😉
Tehulienka,kde budeš rodiť? Ja som bola na Rastislavke a tam ti na oblečenie pre seba ani pre bábo nič netreba, ibe plienky a zopár bavlnených na kojenie. A ešte vlhčené utierky. A treba ti vložky. Oblečenie ti treba až keď pôjdete domov.
Annika, veď to je dobre, že chodíte doMC, aspoň si nadobudne malý imunitu, kým pôjde no škôlky 😉
Ináč minule mi naša dr hovorila,že niekde tuším v Amerike u detí do 2 rokov vôbec neriešia liekmi soplíky, ak sú to len soplíky. Nech si s tým poradia sami a vraj sa tak veľa detí vyhne alergiám v neskoršom veku. Ja som napríklad aj čítala,že po prekonaní osýpok zvykne zmiznúť atopický exém.
Lubii, dakujem, chcela by som ist rodit do Sace.
Kde si kupila specialnu podprsenku na kojenie a aj nocnu koselu(tu si mala na gombiky alebo specialnu tehotensku)?
Plienky som zatial pozerala v tescu, ale nic nemali. Kupovala si klasicke, stvorcove? Kolko kusov?
Vlozky som citala, ze treba obycajne, nelepive. Ake mas ty s tym skusenosti, dakujem 🙂 .
AHoj, Tehulienka! Vitaj medzi nami. Ako ťa čítam si tiež takisto stratená v obrovskom výbere detských a kojeneckých potrieb, ako som bola ja....Nevedela som čo treba určite a čo nie.... Potom som začala čítať všelijaké fóra, no a našla som aj vela kamarátiek, ktoré mi pomohli, aj pri výbere, aj pri ostatných problémoch.
Monitor dychu som mala aj ja, Angel , keď mal malý už rok, tak som to predala cez bazárik. Pri plienok som tiež mala dilemu, aké a koľko, no a keď nechceš látokovať, tak stačia obyčajné biele látkové cca. 25 kusov.
Ja som tehu nočnú košelu nemala, len obyčajnú, ktorá mala gombíky vpredu. Vložky si kúp v lekárni, treba tie popôrodícke, tam ti už poradia. A kúp si aj tie popôrodné nohavičky špeciálne, ja som ich používala ešte aj v šesťonedelí...xixixixi No a určite si kúp nejaký ten krémik na bradavky, keď chceš kojiť, ja som mala Avent.
http://www.babetkovo.sk/index.php?page=shop.pro... Bol super, nemalal som popraskanú vôbec ani jednu bradavku, ako predtým pri dcérkach!!!!!Fantastická vec!
Ja som veľa vecí kupovala na Bábetkove, máte to priamo v Košiciach , akože predajňu. Poyri sa tam, majú kvalitné veci ya dobré ceny!!!
Ahojte kocky, pozdravujem janku a tehulienku - inak vela veci sa da kupit na www.maderna.sk a su vlastne z Kosic. 🙂 🙂 Ja som si u nich kupila zupan a cez net objednala deku do sedacky. Tam by si mala vlastne kupit aj podprsenku na kojenie.
Flaska Ti bude treba len ak neplanujes kojit. Aj tie plienky by mali mat na tej maderne a mas tam aj odporucane veci pre Teba aj babatko do porodnice, inak ja som mala s bradavkami dost problemi, aj som si hned na zaciatku kupila viacej kremov a aj dost drahy ale najviac mi pomohli klobuciky do podprsenky, ale kremy treba tiez samozrejme.
Inak ja som mala tento tyzden jednu noc bez Martinka, no nebolo to bohvieco, bolo mi velmi smutno, a ani muz sa velmi nevyspal, teraz je nachladnuty, uz predtym ho to chytalo a stale ho to drzi. 😒 😒
Ahojte Annika a Azuzi, dakujem za privitanie 😉 .
Annika, mas pravdu, cim viac citam, tym viac mam z toho vsetkeho dilemu, ci to alebo ono, co je lepsie a pod.
Veci na oblecenie pre maleho uz v podstate mam, teraz zhanam info a dobre rady pre maminu, nakolko tehulkuje prvy krat a chce to najlepsie 😉 ...a velmi rada si necham poradit😉.
Tiez rozmyslam, ze plienky mi staci 20-25 kusov, v porodnici budem mat najmensie pampersky a potom prejdem na tesco plienky, vraj su velmi dobre. Postolky...kolko si ich potrebovala?
Vlozky, nohavicky, kremik na bradavky kupim v lekarni 😉 . Este ma napadlo, ze aj kremik na pupcok. Aky ste pouzivali?
V babatkove som bola mrknut na kociky, v tegel-i mali tiez celkom dobry vyber, takze skocim tam, kym mozem, som na rizikovom, prisny kludovy rezim, tak mozem ist von len obcas a to chcem ist hned na istotu 😉 .
Dakujem este raz a keby vas napadli nejake dobre rady, poslite pls do IP 🙂 .
peknu nedelu.
Ahojte,
nas maly zacal konecne lepsie papkat, takze nam ta crevna viroza uz asi odchadza, ale nakazili sme mojho ocina a este aj Jullianovho bratranca 😒 , ale zevraj aj tu je ta viroza.
Tehulienka vitaj medzi nami a co sa tyka kremu na bradavky, tak najlepsi je 100% lanolin, staci dat velmi malinko a inac co je tiez dobre, tak po kojeni potriet si okolie bradavky kvapkou materskeho mliecka. Na pupicek neviem co sa tu dava, ale u nas sa to cisti vodickou, ktora sa vola Biseptine a to nam davali v porodnici. Zbytocne si nekupuj flasky, ja som mala nakupene a ani jednu sme nepouzivali.
Lubi tak u nas sa sopliky tak isto neliecia hned liekmi a ani sprejmi do nosa. Hned v porodnici nam ukazali ako sa ma zahlieneny nostek cistit, nie je to nic prijemne, ale je to ucinne. Pouziva sa na to fyziologicke serum, ktore je davkovane v malickych tubickach po 5ml a to otvoris a baby das lahnut na bok a hlavicku ma tiez na boku a do hornej dierky streknes tento roztok, ktory vytecie spodnou dierkou von a tym padom vytlaci sopliky von. Zopakuje sa to potom aj opacne, ze ho das na druhy bok.
Nastastie nas maly si uz vie vyfukat nostek tak to uz nemusime robit.
Toto serum sme mali davat kazde rano po jednej kvapke do ocka a aj do nosteka na cistenie.
Vladka a ty ako???Uz to je lepsie??
Este som zabudla, Vladi dakujem, kupila som cez mimibazar autosedacku pre prcka za super cenu. Neoplatilo sa mi kupovat novu na 2 tyzdne. Ostane tu a ked prideme mame po probleme a je do 18kg.
ahoj Jani tak som rada ze som dobre poradila a kupila si dobre aspon ze posluzi nie ? nezalezi na tom ci je nova ..
A maly uz je lepsie aj to je fajn .. my sme sa nemohli dostat 3 tyzde s chorob len sme kolovali najprv Lucka potom tato nakoniec ja chvalabohu ze sme zdravi 🙂 ,tak prajem aj vam skore uzdravenie.
ja sa mam striedavo oblacno ved to poznas 😀
AHojte! Tak to som dopadla aj ja dnes, mandle, hrdlo, všetko ma bolííííí......ani nemám náladu na NIČ! Malý začal tiež kašlať, zajtra asi skočíme zas doktorke, nech ho pozrie ešte raz...nepáči sa mi tá nádcha... 😖 😖 😖 😖
Annika no nic moc ,na vas sa to lepi s tymi chorobami veru ,prajem coskore uzdravenie mate velmi peknu fotku s Robkom!!!!!!!!
ahojte
JAnka sa tesim ze vam je lepsie a veru aj ja som pocula o tečj crevnej viroze tak dufam ze sa nam vyhne z daleka vsetkym 😉 a vasim zelame skore uzdravenie 🙂 super ze si dobre nakupila , ja som tiez cez mimiaukcie vselico pokupila Petkovi 😅 a teda uz som skoncila lebo akosi penazenka nestiha 😝 😉
Anika drzkajte sa moja zlata 😔 je mi luto ze ste chorucki posielame pusinky 😵
Vladka ako sa citis ?? dufam ze si oki a babatko poslucha 😉
Tehulienka vitaj medzi nami 😵 a kocky ti uz stihli vsetko poradit 😉 a na pupcek som davala lieh 😉
Nika a vy ako ?? uz ste oki ??
Mima, Ozi, Lubi , Azuzi ,Marti ............ kde ste ???
Bejca ved ja som tu 😀 😀
Inak aj ja som nachladnuta, ide to k nam od susedov, kam davam cez tyzden Martinka, dnes mi zacali tiect sople.
Inak mam na Vas otazku kupila som si dnes na pecenie okruhleho kolaca formu tefal s teflonovou upravou, inu aj tak nemali, neviet poradit ako sa da natom krajat kolac, neexistuju nato nejake specialne plastove noze 🙂 🙂 .
ahojte,
neviem či si na mňa pamätáte občas som sa u Vás zastavila, pretože aj ja snívam ešte o miminku aj ked mám 36
ale moja polovička hoci má 42 nechce o ňom počuť,
lenže včera sme sa pohádali a ja som zahlásila že to miminko by som chcela, a tak nejako som mu povedala, že to dieťa chcem, ked sa tak správa ako sa správa, pre x dôvodov.
povedal že dobre a tak dúfam že už mi to nebude vyhovárať.
preto by som sa vás rada opýtala, aj ked mám jedno dieťa ktoré už má 12 , viete bojím sa trochu či zvládnem, všetko okolo miminka, to vstávanie a tak, choroby, hry, ako sa mi podarí potom zamestnať s malým mimi lebo predsa už budem skoro 40. Starám sa o rodinu najlepšie ako viem, len v mojom živote je prádzno, dcéra tá už začína byť veľa s kamoškami aj ked mi doma pomáha ale puberta už robí svoje, polovička je do večera v práci a potom mu stačí telka a tak ja akurát tak varím, upratujem a chodím do práce. Takto by mal život aspoň znovu zmysel. Ale ak si to rozmyslí, že to povedal len tak tak potom mám smolu.
Veronka nemusis sa ohladne veku nicoho obavat, ja som mala omnoho viac a zvladam to a ty mas aj dceru, bude dobra pomocnicka 🙂 🙂.
V praci si to skus nejak predom zabestelovat, aj som to tak mala, zacala som postupne na ciastocny uvazok. Ak im teda stojis zato 😉 😉.
azuzi, pracujem u súkromníka takže v podstate o prácu prídem, pretože aj ked sa pýtam k lekárovi aj to mu je nepríjemné, že tam nebudem ten počet hodín.
ak si to nerozmyslí, bojím sa že polovička mi to raz bude vyčítať, že som si na tom trvala, a že v podstate len ustúpil a čo ked to mimi ani nebude mať rád. Ked on už je taký že ked príde domov chce mať klud a pokoj a neviem si predstaviť, že sa s ním bude hrať alebo tak, vraj je už na také veci starý a to má 42
ahojte dievcata:
neviem ci si budete este na nas pamatat snad hej:
Vela sa toho u nas zmenilo uz sme konecne prestahovani: Byvame teda v Sali: bali sme sa ako si mala zvykne ale musim povedat v pohode: Aj ked to nie je celkom ono teraz byvame v byte takze neda sa porovnat z rod:domom ale co uz clovek si zvykne na vsetko ak treba:
citam ze deturence rastu a su sikovne som rada: aj nasa mala je riadna certica? stale len vymysla co by vyviedla zle:
Ahoj, Pizza!!! Pravdaže sa pamätáme!!!
Takže ste už v Šali! Nech sa cítite ako doma!!! Aj my sme presťahovaní, hoci len o jednu ulicu, xixixixi, ale aj to je zmena! Máš nové fotečky? Som zvedavá na detičky !!!! Idem kuk:::::
Nové tam nemáš, ale určite ti pomôže Martinka s tým!!! Popros ju v mene mojom, nech tam hodí pár! Cmuk!
Veronika, vitaj! Aj na tebe sa pamätám, ešte s tále máte dilemu s manželíkom, ako vidím...Veru, pán božko to dobre vymyslel, že treba k novému životu aj ocka aj mamku....Ja ti asi neporadím, nepoznám manžela, ani teba, vy sa musíte dohodnúť, veď je to váš život. 😉 😉 😉 Naše príbehy už poznáš, už sme ti to napísali párkrát aj naše názory...držím palčeky, aby ste sa rozhodli správne....
Ja si asi idem hajať trošku, lebo tá nádcha ma zničííííí......pa&pa

jaj veď ja tu mám album, ja som už aj zabudla 😎 😅