Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

michalag
2. dec 2013

@zuzu8655 to radsej nebudem opisovat, lebo ... jednoducho lutujem ze som tam kde som, no bohuzial zmenit sa to uz neda ☹ ... ja som bola v stredu/ stvrtok prvykrat mimo cviciska na takej opustenej, vcera uz aj po rychlostnej a dnes ma cakaju krizovatky, uz teraz mam zaludok az v krku

A ty si spokojna so svojim instruktorom? Mas muza ci zenu?

zuzu8655
2. dec 2013

@michalag mam chlapa, celkom som spoko, vyjasnili sme si nejake veci a myslim, ze to ide 😒 problem je skor vo mne...stale robim take hlupe chyby, najma v meste, na krizovatkach, blinkre naopak 😲 ako blba

michalag
2. dec 2013

@zuzu8655 vidis mne to zase vravi aj mi preraduje lebo na zaciatku mi to ani nevysveetlila takze ani netusim ako sa to do 12.12. naucim na skusky ked to robi v podstate ona za mna

michalag
2. dec 2013

@zuzu8655 nesadli ste si zo zaciatku?
U mna je problem ze to v sebe dusim, co asi nie je dobre 🙄

zuzu8655
2. dec 2013

@michalag ja som si rozvrhla jazdy tak, ze skusky budem mat az koncom januara - 1 jazda 1,5 hod. raz tyzdenne. Z mna on absolutne nic nespravi, len ked naozaj treba, chce, aby som rozmyslala sama, dokonca ma necha urobit blbost a potom musim povedat, co bolo zle.

Na zaciatku som mu povedala, ako si to predstavujem, ze si nezelam, aby na mna zvysoval hlas, ze som potom v strese. Treba si vztahy vyjasnit, ty si zakaznik, to nie je zakladna skola, aby sa na tebe niekto vozil. Napriek tomu je moj instruktor prisny, len si strazi ton 😉

michalag
2. dec 2013

@zuzu8655 ona je ucitelka na ZŠ 😅 , kedze mi predtym neukazala ako sa riadi a ja som nevedela ako ta paka funguje tak ma mm vcera poslal do auta, ale isla som dnes pred jazdou a len na spojke bez zapnuteho motora som si preradovala aby som vedela kde je aky prevod. Hned som isla na jazdu a poviem ti fakt mi to pomohlo a na konci mi dnes prvykrat povedala ze konecne to chapem a ze mi dava za dnesnu jazdu pochvalu. Vraj musela na mna ist tvrdo, ale ak by nebolo mm a neskusila by som si tak dnes je to tak ako vcera. Takze dnes som isla konecne s usmevom domov a bez nervov 🙂

lia09
3. dec 2013

@zuzu8655
@michalag baby a vy ste pred autoskolou neboli s niekym soferovat na polnu cestu?Lebo ja som zacala s manzelom uz pred 5 rokmi.Ale bola som asi tak raz za rok alebo len tak parkrat do roka,potom par rokov pauza.A mam pocit,ze som uz odsoferovala strasne vela km a velmi dlho mi trvalo,kym som pochopila aspon tie zaklady.Uz mi to ide celkom dobre no napriek tomu sa velmi dlho odhodlavam ist do tej autoskoly.Ale od januara sa dotoho chcem vhupnut.Moj problem je ten,ze na rovnej ceste pohodka,uz som sa naucila aj cuvat do zakruty,ale akosi si neviem zvyknut robit tolko veci naraz.Aj preradovat,aj sledovat znacky,ludi,jednou nohou spojka druhou plyn.Viem ze to je len o zvyku tak budem rada ked date vediet ako sa vam dari.Dufam ze to budu same pozitivne spravy 😉

zuzu8655
3. dec 2013

@lia09 ja som bola jazdit s ocom, aj muzom, ale autoskola je o inom 😉 ako pises, zvladat tolko veci naraz...no zvladneme 😎

zuzu8655
3. dec 2013

@michalag parada a ostatne zvladas v poho? mne ide hlavne o to, ze ked mam stres, ze nieco pokazim, tak to naozaj aj pokazim 😠

nasta55
3. dec 2013

@fabiana sadnut a ist , ja som hned po vodicaku sadla a sla do mesta sama, strach ako hovado, triasla sa mi noha na spojke a o 2 tyzdne uz to bolo ok.

nasta55
3. dec 2013

@fabiana jaka stara tema, vsimla som si az teraz a uz jazdis v pohode?

lia09
3. dec 2013

@zuzu8655 a ked si isla prvykrat do mesta,tak ako to bola so znackami?To ti este instruktor vsetko hovoril ze komu mas dat prednost?Lebo na papieri bez problemov odrecitujem vsetky krizovatky,ale akonahle idem len na bicykli,tak absolutne neviem,kedy kto ma prednost 😖

zuzu8655
4. dec 2013

@lia09 mne on nic nehovori dokopy, len vsimni si, vsimni si. Dokonca mi minule nepovedal, ze si mam odbocit, tak som sla rovno a on mi povedal, ze som mala ist logicky po hlavnej 😉 stava sa mi, ze som na hlavnej a zastanem na krizovatke len tak pre istotu 😎

lia09
4. dec 2013

@zuzu8655 ty kokos akoze toto je katastrofa.Clovek tam pride sa nieco naucit a ocakavaju od neho,aby uz vsetko vedel 😠 .Ja obdivujem tych,ktori idu do autoskoly s tym,ze predtym vobec nesoferovali

zuzu8655
4. dec 2013

@lia09 ako kde...niektori su spokojni, ini nie 😉

limoncino
5. dec 2013

@lia09 ja som tiež predtým nešoférovala a nemala som s tým problém 😕 na to je predsa teória.. A aspoň som nemala žiadne zlozvyky, ako to býva, keď niekto príde do autoškoly a otec mi to hovoril tak a priateľ hentak. A dávanie predností, ako ty, sme sa to učli na teórii a samozrejme za jazdy to so mnou riešila tiež a teraz prečo mžeš ísť a nedávaš prednosť pánovi oproti? A podobne 🙂
A časom zosúladíš ruky s nohami a očami, ja som zo začiatku stále pozerala na otáčky, dnes preraďujem podľa zvuku motora 🙂

wencel69
5. dec 2013

Drahé ženy. Obava z řízení auta, zvlášť pokud jste delší dobu nejezdili je častá. V česku se to řeší kondični jízdou. Pokud nechcete utrácet, doporučuji toto.
1., Postavte se na křižovatku a sledujte provoz. Dívejte se kolik žen řidiček projede kolem a provede to bez chyb a naopak kolik chlapů to nezvládne. Jste určitě lepší, než někteří chlapi.
2., V sobotu odpoledne nebo v neděli, když je malý provoz sedněte do auta a na zadní sedadlo posaďte maminku, babičku nebo kamarádku. Ne chlapa a vůbec už ne vedle sebe. Jeďte po trase kterou znáte. Křižovatky, značky atd. Zvládněte řazení do jízdních pruhů a odbočování. Blinkry musí jít automaticky, bez větší námahy.
3., Trasu musíte jezdit poslepu, bez soustředění na techniku jízdy. Řazení rychlosti se naučíte automaticky tím, jak se bude zlepšovat praxe.
4.,Ze začátku nejezděte se žádným chlapem. Může to dopadnout dost špatně. Hádka atd. Až si budete dostatečně jistá, vyražte s kamarádkou na nákupy. Je známo, že každý chlap je znalec fotbalu, sexu a řízení čehokoliv.
Hlavně klid. Nespěchat. Nikdo není genius a vše se lze naučit. Učím v autoškole spoustu let a tak Vás celkem chápu. Mohu Vás ubezpečit, že ženy opravdu jsou zodpovědnější než jejich partneři. Takže dolít vodu do ostřikovačů, seřídit sedadlo, zrcátka a startujte.

anmazura
6. dec 2013

Strach sa da prekonat len tym ,ze budes jazdit, jazdit a jazdit.A ziadne velke prestavky ze nejazdis.

leni78
6. dec 2013

Souhlas. Strach je normální a zpočátku tam musi být. Začala jsem jezdit s malým dítětem rano do školky a do práce, napříč prahou. Musela jsem. Jiná možnost nebyla. Tramvaje, křižovatky jako kráva, jižní spojka, pruhy, po příjezdu do práce jsem měla úplně mokrý tričko na zádech. Strasnej stres. A jedine proto řídím. Prostě jezdit. Ne pomalu a o víkendech a jen po kraji města. Ne. Normálně od začátku jezdit, připevnit navigaci a jet. Hlavně opatrně, ale jet.

lia09
9. dec 2013

@limoncino tak ale teoriu ovladam na 100%.Na papieri.Poznam pravidlo pravej ruky aj vsetky krizovatky.A aj tak ked idem s niekym v aute,tak netusim co a ako.Ale je mi jasne,ze to je o praxi.Ale jednoducho su ludia,ktori si veria a nepremyslaju co bude ako bude.A su taki,ze im raz nieco vysvetlia,a uz to chapu.takze ty si asi taki pripad.No lenze mne trvalo len pochopenie toho preradovania strasne dlho.A je to proste pre mna odlahcenie,ked viem,ze tam neidem uplne blba.Poznam sa a aj keby som vedela soferovat uplne na jednotku,aj tak by som bola vyklepana v autoskole.Takze niekomu to soferovanie pred autoskolou velmi pomoze,niekto to nepotrebuje.Ale uz sa snazim nad tym nepremyslat,preto som sa aj nasrala a prihlasila sa do autoskoly.Po dlhorocnom premyslani a vahani,idem do toho.Snazim sa verit si,zaklady uz ovladam ostatne sa naucim tam

limoncino
9. dec 2013

@lia09 ja som nie že dlho váhala, ale ja som mala vyslovene strach, stačio, aby ma manžel po niečo poslal do auta, vedela som, že jazdiť nebudem, bez vodičáku sa to akosi nedá 😀 (dá, ale to je iný prípad 🙂) a auž som bola vystresovaná. S radením som bojovala, ale naučila som sa... S parkovaním bojujem, ale učím sa, jednoducho sa nebojím toho, že to nezvládnem, zvládnem, hoci obavy sú vždy a rešpekt je namieste. Napr. dva týždne dozadu mi manžel jednoducho oznámil, že musím s ním do Bratislavy, išli sme požičať minibus, firemný bol v servise. Tak som išla a potme, v daždi do Petržalky, čo som mala robiť?? A potom sme išli autobus vrátiť, od Malaciek do Rače z Rače do Petržalky, aj sme poblúdili, Bratislavčanky vedia, aké je "jednoduché" zle odbočiť a potom sa trepať cez pol mesta a niekde sa otočiť 😝 😝 😝 ale zvládla som to, síce sa mi nohy klepali, ale veľmi mi to zvýšili sebavedomie a to som hovorievala, že vodičák nikdy a už keď som si ho urobila, tak že len tu takto, žiadna Bratislava a ha haaa. Jazdievam k rodičom, pár km od Senca, takže ak máš dobré zemepisné znalosti, vieš si to predstaviť, v MA sa napojím na diaľnicu, zleziem na konci Bratislavy, a potom pekne cez dediny k našim... Trvá mi to hodinu 🙂 keď som išla prvý krát, volala som manželovi, že už som u našich a on mi vraví, čo?? A ty si letela?? 😀 😀 a pritom nejazdím rýchlo 😉 bojím sa pokuty 🙂

anetkalv
14. jan 2014

Ja sa tiež pridám svojou trochou 😝 . Mám vodičák od 18. a teraz mám 31 a stále mám problémy.. Zo začiatku nebolo na čom jazdiť a potom už bola prestávka taká veľká, že som sa neodvážila... minulý víkend som bola s manželom na poľnej ceste, 2 x mi to zdochlo, no potom som na to prišla a šlo to celkom fajn. Kedy sa však odvážim na normálnu komunikáciu, nemám ani šajnu. 🙂 Zatiaľ skúšam pohýnanie na dvore..

zabka88
14. jan 2014

@wencel69 nemôžem si pomôcť ale šúľam sa tu z tvojho príspevku, úplne super si to vystihol!!! 🙂 myslím že väčšina žien čo poznám sa bojí šoférovať práve kvôli tej kritike ktorej je v prípade nezdaru vystavená, a tými všeobecnými žvástami o tom že ženy na cesty nepatria.. pritom ako som si všimla väčšina chlapov ktorí občas "neubrzdia" to s prehľadom zvalí na toho " debila čo nedal prednosť, neuhol sa resp. si nevšimol že bočím (hlavne keď nemal ako lebo smerovačka nebola že?) , česť výnimkám na oboch stranách 😀 😀 😀

radím sa inak tvojou radou a občas s úžasom sledujem baby, ktoré nádherne parkujú pozdĺžne do zadu, nič ich nerozladí.. môj sen to tiež raz tak zvládať s prehľadom 🙂

wencel69
14. jan 2014

Už jsem to napsal. My chlapi jsme prostě takoví. Nechceme připustit, že manželka umí hrát fotbal, rozumí hokeji a umí zaparkovat. Vykládat vtipy o parkování a ženách je sranda, ale brá to vážně by se nemělo. Naučit se to dá. Někdo dříve a někdo později. V autoškole ty mladé spěchají a to je na škodu. Sami si to znechutí. A o to jde. Pokud něco neumím, nevadí, tak se to dá naučit. Než jsem se naučil vařit a žehlit, tak to také trvalo nějaký ten rok. A když chlap umí žehlit a vařit, tak proč by žena nemohla bezpečně řídit auto?? Řízení auta je tedy o dost jednodušší než žehlení. BRRR.
Zabko88 a anetkolv, nedejte se. Chce to klídek a hlavně nepůjčovat volant. Ani tomu nejlepšímu chlapovi. Václav

zabka88
14. jan 2014

@wencel69 tak toto dám prečítať manželovi 🙂 by ste mohli kludne písať učebnice, hneď by bolo menej manželských poradní 😀 😀 😀 Chvalabohu za rozumných chlapov 🙂

wencel69
14. jan 2014

Pani Zabko88. Doporučuji urobiť rezeň cez celý tanier a pak prečítať maila. Ale buďte, jemná a opatrná. Když Vás miluji, tak to spolkne. A máte vystaráno. Václav

wencel69
14. jan 2014

@anetkalv . Pani anetkalv, na dvore sa nič nenaučíte, otlučete rohy a auto a manžel Vám to znechutí. Ta polní cesta je dobrá. Manžela vysaďte z auta a ať jde vedle Vás vlevo. Otevřete si okno a on Vám řekne, rozjezd, zastavit. Pomalu pojedete vedle něj a kdyby byl nepříjemný, taťka manžel, okno zavřete a dveře zamknete. Ono mu to docvakne že to chce klid a že žádný učený z nebe na riť nespadol. Klid, klud a milujícího chlapa Vám přeji. Václav

anetkalv
15. jan 2014

@wencel69 Ďakujem za povzbudenie. Našťastie máme dosť veľký dvor, zatiaľ som nič neotĺkla😀 A cez víkend zas idem na poľnú skúšať... veď už sa raz musím odhodlať... 🙂

wencel69
15. jan 2014

@anetkalv Dobrý den. Ono vše je poprvé. A pokud jste zatím nic neomlátila, tak poděkujte svému andělíčkovi strážníčkovi. Ten se asi ještě nadře. Raději Vám nebudu psát, kolik práce má ten můj, když mám den blbec a nic mi nejde. Pokud budete jezdit pravidelně, den co den, tak do roka nějaký ten blatník budete mít na kontě. To je pravidlo a každý řidič Vám to potvrdí. S tím se už teď smiřte. Hlavně ať je z Vás slušný a tolerantní vodič a ne polovodič. Pokud Vám to nebude vadit, dejte vědět jak postupujete. Čo idě a čo nie? Hej. Nashle Václav

wencel69
15. jan 2014

@zabka88 Zdravím. Tak dala jste to přečíst miláčkovi? Ten mail? A doufám, že se zachoval jako rozumný chlap. Nebo ne? Chce to čas a nepovolit. Chcete jezdit a tak to bude. Václav