Štúdium a novorodenec

lucy1311
16. aug 2012

Ahojte baby,
mam taku dilemu a neviem sa rozhodnut, tak som sa rozhodla, ze sa poradim, viac hlav, viac rozumu ... v decembri sa mi ma narodit babatko a kedze chodim externe na VS, tak mam dilemu, ci prerusit na rok alebo zatat zuby a vydrzat. Jedna sa o to, ze skuskove zacina uz od januara, do aprila treba zvladnut 8 skusok a v maji su statnice. Velmi sa vsak obavam, ako to zvladnem, je to moje prve babo. Rodina by mi pomohla, len neviem, ci nie je lepsie v klude si ho naucit na nejaky "rezim" a nastupit uz ked bude mat tych 9 mes. Mate niektora podobnu skusenost? Skolu som doteraz zvladala popri praci dobre, vacsinou na prvy sup skusky, len toto je ine a viem, ze to, ake dietatko bude si neviem naplanovat ... prerusit uprostred semestra by ma stalo 700e tak neviem, kam z konope ☹ ... bude vdacna za rozumne rady 🙂

bibka1308
16. aug 2012

Ahoj, ja som porodila na konci 4 semestra ( august) a štúdium som dokončila normálne dennou formou , bez odkladu a IŠP. Ak ťa bude podporovať manžel a rodina, všetko zvládneš. Som živý príklad ako zvládnuť 6 semestrov aj s dieťatkom. Budem ti držať palce, nech ti tehotenstvo, pôrod a štúdium dopadnú výborne.

lenka_b
16. aug 2012

Ja som studovala popri praci. 2x do tyzdna som bola v skole do 10.00pm po praci a niektore soboty. Prezila som to s tehotenstvom, potom sa mala narodila a stale som chodila do skoly a ucila sa, ked spala a dost mi pomahal manzel. Neprerusovala som studium, nevidela som v tom dovod. Teraz mam uz po skuskach, po dokonceni skoly a da sa to zvladnut 🙂 Len treba pomoc od rodiny a manzela alebo priatela hlavne. A hlavne si netreba vycitat cas, ktory stravis studovanim, ze ho netravis s babatkom. Mojej malej to nechybalo a ani si to neuvedomovala. V kazdom pripade je k tomu potrebne vela energie.

lujzabb
16. aug 2012

@lucy1311 ahoj, mne sa mala narodila v auguste minuleho roku. statnice som mala este v 8. mesiaci, takze to bolo v pohode. do dalsieho rocnika som isla normalne v septembri, dcerka mala 6 tyzdnov. vybavila som si IŠP (individualny studijny plan). do skoly som akoze nemusela chodit, len na niekolko hodin a to som isla aj s malou v satke 😒 no a niekedy mi ju postrazila mama alebo sestra, ale ked som kojila kazde 2 hodiny...no nebola to sranda. prisiel december a s nim aj skusky a to som uz nestihala vobec nic...mala stale len plakala, poriadne nespala, a ja som sa vobec nemala kedy ucit...studium som teda prerusila. teraz ma caka to iste zas. v septembri mam opat zapis ale neviem si to predstavit...ako to bude...
plany som mala povodne take ze to zvladnem aj s dietatom...no to som nevedela ake to dieta bude...keby mi viac spala a neplakala tolko...ktovie mozno by sa to dalo.vela mamiciek to zvladne...najlepsie je skusit to a ked sa nepodari, nic sa nestane 😉

ichbinich
16. aug 2012

@lucy1311:
No to je teda fakt dilema...
Ja som v takejto situacii nebola, ale pracovala som z domu od synovych 3 mesiacov. Z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze cim bol vacsi, tym to bolo horsie, mat chvilu casu v klude na robotu. Ked bol malicky, pracovala som, ked spal. Potom prisli jeho 2 polhodinove spanky, a kym som sa spamatala, ze kde som den predtym prestala pracovat, uz bol hore 😒 Isty cas sa zase sam zahral pod hrazdickou alebo tak, vzdy ma videl, a ja som pracovala. A potom seklo a hotovo. Ledva som po nociach dosiahla tych 10 hodin tyzdenne. Dalo sa sice robit, ked spal tu svoju hodinku, ale mimo toho absolutne nemozne pocitac co i len zapnut...
Aj teraz, uz je velky (2,5 roka) a vie sa pekne zahrat aj sam. Ale pracovat popri nom nehrozi. Bud chce pozerat videa, skypovat alebo proste chce moju 200% pozornost.

Ty sa ale budes musiet zacat ucit uz uprostred sestonedelia, a ako ti bude, ti nevie nik povedat. Mozno bude vsetko fajn, babo v klude spat a ty sa budes moct ucit. Mozno ti ale bude mizerne, poporodna depresia, alebo babo bude mat tzv. koliky a budes pochodovat s babom v nosici cele vecery a noci. To su situacie, ktore sa fakt nedaju predpovedat. Mozu nastat, ale nemusia.
Je super, ze mas podporu rodiny, to ti pomoze, ci uz budes studovat dalej alebo nie.
Ked mas v maji statnice, budes sa musiet vlastne ucit od porodu do maja ☹ Musis pisat aj diplomku? To zaberie kopec casu a nevrov aj bezdetnym, nie to este s babom. Ale na svete su tisice mamiciek, co to zvladli. Jedna moja susedka to zvladla, 2,5 rocny betar a novorodenec, a do toho diplomka... Chlapcek chodil k opatrovatelke, ale aj tak. Ale sama povedala, ze sa moc nevyspala.
Ja osobne by som studium prerusila hned, teda uz pred zaciatkom noveho skolskeho roka. Prave prvy rok je velmi narocny, aj ked krasny, a ukladat dieta vecer spat s myslienkou na to, kolko sa este treba naucit, neviem, ci je to to prave. To je moj osobny nazor.
Akokolvek sa rozhodnes, vsetko dobre!

lucy1311
autor
16. aug 2012

@lujzabb no toho sa bojim aj ja co sa stalo aj tebe a stane sa to, ez pridem o 700e a to uz pri MD musim zvazovat, ved zato mam vybavicku ... :(

lucy1311
autor
16. aug 2012

@ichbinich ved z toho mam obavy, som dost nervna uz teraz v tehu, lebo som ledva otehotnela a este aj v tehu boli problemy s krvacanim a tak, teraz som v 6 mesiaci, tak cakam, co bude dalej ... som velmi uzkostliva a mam obavu, ze to tak bude aj po porode, aj tej poporodnej depky sa dost z toho dovodu bojim ... uz som bola rozhodnuta ze ked bude mat tych 9 mes., skor ho niekde "upracem" povartovat ako taketo malinke, ktore treba aj kojit, ale vcera som sa stretla so spoluziakom a uz mam zas chrobaka ... :(

lujzabb
16. aug 2012

@lucy1311 nastastie ja som neplatila za presrusenie...co studujes ak sa smiem spytat?

nanulik
16. aug 2012

no tak ja ti môžem poradiť z osobnej skúsenosti, malý sa mi narodil v oktobri v 3 ročníku, a na jar štátnice, plus bakalárku písať. priznám sa že to bolo dosť ťažké obdobie a bola som aj dosť vystresovaná, a ešte sme do toho prerábali a bývali v provizornych pdomienkach u rodičov, takže hrúza. a týžden pred štátnicami išli malému zuby takže noci o ničom 😒 ale som rada že som školu neprerušila.
a ak ti má kto pomôcť tak máš o starosť menej. ja som mala priority malý, škola, domácnosť, a často to u nás vyzeralo ako u cigánov na luniku 9 😝 moj malý mal obrátený režim, v noci do 2 býval hore. plakal a mával velké koliky, niekedy som sa tak učila že na kolenách deku tak aby som ho nemusela držať, malý sa kojil a ja som v druhej ruke knuhu držala. alebo som išla von že kým malý pospí budem sa na lavičke učiť a ja som zadriemala 😝 😀
ak nemáš nároky na červaný diplom ale stačí ti aby si prešla tak ti poradím aby si pokračovala, možno sa už k tomu nedostanš a bude ti to lúto. držím palce, ja mám teraz pred sebou 5. ročník, aj som po Bc. uvažovala že skončím, ale potom som si povedala že už to nejako doklepem, lebo mám sukromnú VŠ a ked už do toho išly peniaze tak by bola škoda to vzdať

lucy1311
autor
16. aug 2012

@lujzabb no u nas musis zaplatit pri zapise skolne no a ked nahodou prerusis, tak na rok ho musis opat platit, to je co?! studujem na SPU v NR manazment rozvoja vidieckej krajiny a turizmu

lucy1311
autor
16. aug 2012

@nanulik tak to ta obdivujem 🙂! mne staci, ked som nevyspata a konecna, nervna az no ... mozno si len hladam vyhovorku, sama neviem ... dokoncit to urcite dokoncim, lebo to by mi uz svedomie nedalo ten 1 rok k Ing. doklepat ... keby som o tie prachy nedosla, tak by sa mi to lahsie risklo ... to ma trosku irituje, lebo je to dost :(

nanulik
16. aug 2012

@lucy1311 ked mal malý do 1 roka a spala som aspon 5 hodín v kuse tak som vola šťastná že ako dlho 😀 a pred štátnicami som už nekojila takže som pila hektolitre káv, energy nápojov, a všelijaké blbosti na koncentráciu, od ginka až po guaranu.
a než som sa s malým zosuladila išlo to ťažko. dokonca som mala mať jednu skušku z informatiky a fakt som absolutne nerozumela čo po mne chcu. išla som za prof. že mám malé dieťa a že nič neviem. len mi povedal že sa mám doučiť a prísť na druhý termín. ale pomali sme si našli nejaký ten režim. učila som sa po večeroch ked malý okolo siedmej zaspal do tej jednej v noci. a ked som si robila prestávky tak som riady umyla ale niečo urpatala. ale tak aby som nikoho nebudila, takže vysávanie, nie. ale cez den nie. to žiadne učenie, to sa naplno venujem malému, vareniu a domácnsoti.
ale uvidím ako to bude teraz ked zase ide ťažký rok 😝

moma
16. aug 2012

@lucy1311 Určite neprerušuj štúdium. Mne sa malinká narodila v januári, teda počas skúškového a zvládla som to úplne bez problémov. Kým je bábätko malinké tak sa dá v pohodičke učiť. Väčšinou len spinká a keď nespinká, tak som si nahlas čítala učivo a malá ma počúvala ako by to bola rozprávka. Pri štátniciach som už fakt potrebovala pomoc, lebo malá už mala 16mesiacov, behala a všetko mi brala, ale tvoje bude ešte malinké tak to určite zvládneš. Držím palce.

lujzabb
16. aug 2012

@bibka1308
@lenka_b
@nanulik baby tiez vas obdivujem ako ste to zvladli...ja som sa aj snazila ucit s malou...pri kojeni alebo prechadzajuc sa s nou na jednej ruke ona v druhej kniha...ale nedokazala som sa sustredit, bola som unavena...vacsinou to koncilo placom nad knihami 😒 a ked mala zaspala ja som spala tiez 🙂

ichbinich
16. aug 2012

@lucy1311:
Ak mas obavy uz teraz, tak asi bude lepsie prerusit. Nebudes mat dvojake stresy.
Zase na druhej strane v 9 mesiacoch je separacna uzkost, takze aj tam je mozne, ze to nebude jednoduche... Ale to je naozaj nieco, co sa neda vidiet dopredu. Ak bude babo zvyknute byt casto s inymi ludmi a aj byt s nimi same, je ale mozne, ze to zvladnete. Moj syn bol na starych rodicov zvyknuty od narodenia, na par hodin davali na neho z casu na cas pozor od malicka. Potom bola faza, ze plakal, ked som odchadzala, ale rychlo sa ukludnil. Omnoho sa to zlepsilo, odkedy chodil do jasli a zvykol si na jasle. Teraz nam da ledva pusu, ked ide k nim :-P

Co sa tyka poporodnej depresie, jedno je babyblues po par dnoch po porode a druhe je naozajstna poporodna depresia, na ktoru treba odbornu pomoc. Ja som mala babyblues asi na 4-5 den. Maly nevedel dobre sat, plakal, bola som cely den sama v porodnici, hlavne vecer ma to chytilo. Tak som sa vyrevala, ked som mala pocit, ze sa musim vyrevat. Proste som sa tomu nebranila, ze ako ja som silna a musim to zvladnut. Nie, to je normanly jav, za to su zodpovedne hormony. Tak som plakala asi dva vecery a potom bolo zase dobre. Naozajstna poporodna depresia ale neprejde len tak. Ani toto sa neda povedat dopredu. Mozno bude babyblues trvat jeden den, mozno tyzden.

lenka_b
16. aug 2012

@lujzabb Ja som si pomahala aj tym, ze som odsavala mlieko a tym padom ju mohol krmit manzel a ja som mohla studovat. Mala som tie flase Tommee Tippee a mala ma neodmietala a ani flase. Neviem, ale nejako som to zvladla... Len ako vravim, podpora od partnera a rodiny je nevyhnutnostou.

lucy1311
autor
16. aug 2012

jaj baby, aj ja vas obdivujem .... stracam voci sebe sebadoveru a to som zo zaciatku bola odhodlana, ze to zvladnem, len potom prisli problemy pocas tehu a teraz sa vsetkeho bojim, aj toho, ze nahodou ma supnu do nemocnice pocas semestra a to uz budem fakt nutena prerusit ...

adetka
16. aug 2012

jaj dievcata... treba zatat zuby a prejst... pripadne sa da studium prerusit alebo predlzit... ja momentalne "koncim" doktoranturu... mala by som do polovice septembra (ale to uz budu na dekanate frflat) odovzdat dizertacnu pracu... pocas tehotenstva som nebola schopna koncentracie... potom bolo narocne obdobie poslednych mesiacov pred porodom a po porode... kym som sa k praci opat posadila mala mladsia pat mesiacov... a teraz tu mam prazdninujucu skolkarku - ktora ziarli na sestricku a stvornozkujuce babo... a ja stiham maximalne pol strany denne (to je uspech)... ale uz to nevzdam - a vy to nevzdajte tiez 😉

jaj a ano... sebavedomie je neskutocna vec: tehotenstvo, porod a najma materska mi ho znizuju... a pri pisani praci si potrebujem verit a byt trosku narcista... ale nedari sa ☹

lenka_b
16. aug 2012

@lucy1311 Pokial budes nutena prerusit, tak prerus - nic sa nestane. Len hlavu hore a vela optimizmu 🙂 Tiez to netreba velmi prehanat. Pokial sa na to necitis, tak prerus - je to tvoj zivot a tvoje zdravie. Prepac, chcela som napisat aj to... Ja som nastastie v tehotenstve problemy nemala, takze sa to dalo.

lujzabb
16. aug 2012

@lucy1311 ja som bola v nemocnici v 3. mesiaci akurat v januari cez skusky...ale nastastie som to zvladla, terminy skusok som si posunula. dokonca na jednu skusku som sla rovno ako ma prepustili z nemocnice.

angie10
16. aug 2012

Ja studujem tiez, ukoncila som druhy rocnik. Mam studium v kombinovanej externej forme a to dochadzam este zo Senice do Bratislavy. Dcérka sa mi narodila na konci marca a skuskove mi zacinalo v polovici aprila. Vsetko som zvladla sice bolo to niekedy tazke ale ak ti pomaha rodina a manzel vsetko sa da. Malu som kojim takze som odsavala co sa dalo a ziadny problem nebol len obcas bol problem ze ked som bola dlho prec aj 5 az 6 hodin tak bola uz nervozna, ale zvladly sme to. a teraz ma caka treti rocnik a bakalarka a statnice tak som zvedava ako to zvladnem teraz lebo mala zacina vyzadovat coraz viacej pozornosti...

lucy1311
autor
16. aug 2012

@lujzabb no tiez som tak bola ... len teraz by to bolo ine, ked sa napr. zacnes otvarat, tak mozes lezat aj 2 mes. a to ti uz z toho mizerneho casu, co tam ako externista travis nebudu tolerovat, max. 2-3tt chybania ... fakt neviem, músim to asi nechat este ulezat, 12teho je zapis

lujzabb
16. aug 2012

@lenka_b tiez som si odsavala ale mala to nechcela pit ...neviem preco, chcela len odo mna. nastastie mam skolu 10 min. od domu ale aj tak som mohla ist prec max. na 2 hodky. a s tou podporou od rodiny...hmm..samozrejme vsetci chceli aby som studovala..ale vsetci pracuju. takze ostalo pri chceni..obcas prisla mama(musela si zobrat dovolenku) alebo sestra..manzel ked sa dalo prisiel skor z roboty domov a to som mohla ist do skoly na poobedne predmety ale tiez nemohol stale odbehavat z prace...takze tak. na zaciatku som si aj vycitala ze som to nezvladla, ale teraz viem ze by som sa asi ustvala takymto sposobom...no nic od septembra to skusim znova 🙂

epelino
16. aug 2012

ahoj,mne sa maly narodil v januari,v 3.rocniku.na zac.maja sme mali svadbu,takze som dovtedy riesila to a na konci maja statnice.vsetko som krasne zvladla.tyzden pred statnicami som odisla k rodicom,moja mama mala volno a starala sa o maleho.mal 4 mesiace a chodila som ho kojit ked bolo treba.take male babo si neuvedomuje este kto je pri nom ale ked bol starsi uz,nemohla som ho nechat varovat hocikomu,viac ma hladal,ked som tam nebola.dalsi rocnik som soboty travila v skole a maleho mal muz alebo mama,svokra a ja som si psychicky v skole oddychla.nelutujem!

lenka_b
16. aug 2012

@lujzabb Ja ti verim a viem, ze to s tou rodinou je zlozitejsie. My nezijeme na slovensku, cize ja som tu nemalo vobec nikoho len manzela. ALe to nam hralo do karat, ze on pracoval cez vikendy a cez tyzden bol takmer stale doma a ak nie, tak som mala susedku, ktora velmi rada pomohla. Ale bez toho by sa to nedalo, lebo dieta nemas komu nechat a tiez ho nedas len tak hocikomu....
Moja nastastie nemala problemy s flasou, ale poznam deticky, co bud prsnik alebo flasa, nechcu miesat... Vela stastia od septembra 🙂

lujzabb
16. aug 2012

@lenka_b dakujem, budem ho potrebovat 🙂

svetielkoand
16. aug 2012

@lucy1311 ja som rodila koncom januara, doma som mala este starsie dieta a zvladla som to bez prerusenia (preniesla som dva predmety) a to nechodim prave na najlahsiu skolu a nemame tu s mm nikoho, kto by nam prizrel deti, musel sa zapojit mm. Inak vsetko sa da, ked sa chce 🙂 Inak dieta mame narocne a na prednasky som si sadla 16 dni po porode na cely den

bibka1308
16. aug 2012

@lujzabb Dodnes uvažujem nad tým ako sme to všetci doma zvládli (najťažšie bolo učenie sa na skúšky - ťahala som celé noci a cez deň som fungovala s maličkou), ale prežili sme a už na štúdium len v dobrom spomíname. Nikdy som však neuvažovala, že ho preruším a dobre som urobila.

emilii
16. aug 2012

@lucy1311 ja som niečo podobné riešila pred nedávnom , začiatkom ZS sa nám narodí babatko / tretie/ .. a som v poslednom ročníku .. osobne som som sa rozhodla zaťať zuby a doštudovať. myslím si, že lepšie bude doštudovať pokiaľ jej dieťa malé, lebo čím bude väčšie tým bude okolo neho viac " práce" a bude si vyžadovať viac pozornosti ... naše bude mať v čase mojich štátnic pol roka ... okrem toho mám doma dvoch synov ... starší ide do tretej triedy a mladší nastupuje do prvej .. čiže o zábavu mimo skúšok postarané 🙂))