Štvorročný syn je veľmi náročný

brita7777
8. jún 2020

Dievcata, mamy chlapcov, nas syn ma 4 a je neskutocne narocny. Od rana ako sa zobudim, presviedcanie, nechce jest poriadne ok, hned problem z rana, cokovolvek nie nie nie zacne zurit, ked nemoze skakat po foteli napriklad, vsetko je nie a vrieska doslova place zuri. Velmi narocne ozaj kazdy den. Aki su Vasi 4rocni ? Myslela som si, ze v tomto obdobi uz vzdor nebude, ale mylila som sa, je to horsie. Pomooc 🙂
Skusali sme vsetko mozne, sedenie v stolicke kym sa neukludni, capnutie po zadku, zobrali oblubenu hracku no nezastavitelny plac na pol hodinu plus kopanie navokol. Sme s muzom na kraji s nervami.

tatapipka
8. jún 2020

https://petrahanelova.cz/ sú tam asi všetky témy ktoré by vás mohli zaujímať

tenerifka
8. jún 2020

@brita7777 ja mam dievcata a nic take som nezazila, boli to anjeliky, ale segrin syn bol strasny vred, ked bol maly, a ked uz nevedel kam z konopi - ziadne pekne dohovaranie nezaberalo-dostal obcas jednu vychovnu a nejaky cas zase fical v klude, teraz je uz dospely a ziadne nasledky to na ñom nezanechalo, ide na VS a je uplny pohodak. Tym ti nedavam navod, ako je spravne to riesit, len teda ako to riesili oni

lianka123
8. jún 2020

@brita7777 ja som parkrat vypalila facku, teraz staci skaredo pozriet. Je to anjelik

manost
8. jún 2020

Tu vám nepomôže dať po zadku mala som takého syna trvalo to veľmi dlho čím bol starší tým horšie u nás zabral šport a veľmi dobre nam pomohla Bachova terapia niekdo na to neverí ale za nás super

brita7777
autor
8. jún 2020

@manost a ktore konkretne ? kde sa to da zohnat?

brita7777
autor
8. jún 2020

@lianka123 no minule som mu uz tak capla po zadku poriadne dvakrat, no nepomohlo, a strasny pocit z toho, fakt nevieme ako nanho kde sme spravili chybu ☹

lianka123
8. jún 2020

@brita7777 facka cez lice. My sme mali okolo 2.5roka az 3rokov ze sa nevedel zmestit do koze

taga
8. jún 2020

A o com ho od rana presviedcas? Ved nechces jest - nejedz, zjem to ja.. nechces sa prezliect? Ok, zostaň v pyzame, ale nejdeme von tym padom.. skace po gauci? Neskac prosim, raz, dvakrat a zlozim ho..

taga
8. jún 2020

@lianka123 ty si fakt strelila facku 2.5 rocnemu dietatu? Tebe aj muz bezne da facku ked nie je obed podla jeho predstav a ty sa potom ukludnis a robis co treba???

zooeynka
8. jún 2020

@taga no a? Moja mala 1,5 ked odo mna dostala facku. (Vlepila mi a dostala naspat - revu bolo ale viac to nespravila).

lianka123
8. jún 2020

@taga ano. Ked mi trhal vlasy tak som mu vypalila. Nie, manzel mi netrha vlasy

kakawah
8. jún 2020

Mám 4r. ale nic také nemame s ňou. Ked nechce jest tak ju necham, vypyta si ked je uz hladna a zje dost, cele doobedu je v pyzame a prezlieka sa ked ideme von. Ked zacne skakat po gauci, uz viem ze sa nudi, sama navrhnem pod ideme sa zahrat. Na doktorov, na reštauráciu, na obchod, skladat kocky, puzzle, kresliť, plastelina....je toho dost. Pohrajem sa s nou pol hodku a vysvetlim ze mam aj ja nejaku pracu a idem si po svojom. Ona sa vie aj sama dlho zahrat. Len si myslím, ze ked sa deti nudia tak takto vystrajaju. Chcu pozornost rodicov.

kakawah
8. jún 2020

Este chcem doplnit. Dieťa aj vyciti nervozitu rodicov. Keď je rodic nervózny, zlostny a krici po dieťati, ono akoby este naschvál robi zle.

lucindav
8. jún 2020

@brita7777 nie som mama chlapca, ale mam 4rocnu dcéru. Takáto ale bola ked mala asi 2,5 roka. Nejdem kázať ako sa ma 4rocny správať. Len chcem napísať ze chápem aké z toho musis mat nervy, mna islo pri týchto výbuchoch odstreliť niekam na Mars 🤦🏻‍♀️ Hlavne ked som sa niekam ponáhľala a slečna mala na to iný názor. Na silu som obliekla, niesla kopajuce a vrieskajúcemu dieta na rukach prec, alebo sedela vonku vedľa dieťaťa valajuceho sa na zemi. Proste som nepovolila, ani za cenu akejkoľvek scény. Teraz je uz oveľa rozumnejsia. A ako vyššie písali, nevadi mi ze je v pyžame, ani ked občas skáče po gauči, bavi ju to aj tak max10 minút. Ale keby jej poviem nech to nerobí tak síce nepocuvne na prvý pokus, ale potom v pohode prestane, síce pofrfle ale výstupy uz takmer vobec nemáva. Ak 1x za tyzden aj to je moc. Vacsinou ked uz je unavena. Podla mna treba určiť hranice a nepovoliť. On to pochopí.

daganov
8. jún 2020

@brita7777 chodí syn do MŠ? Ako sa správa tam? A súhlasím s príspevkom vyššie - na čo presviedčať? Stačí nadstaviť hranice. Raňajky na stôl - nechce jesť? Ok, odložíš, ďalšie jedlo je desiata, nechce ani tú? Do obeda nedostane nič, len piť. Stačí pár dní a pochopí, neboj sa. Treba pokoj a dôslednosť. Nechce sa obliecť? Nemusí, ale ostáva v posteli. Hrať sa môže ísť až keď sa oblečie. Žiadne bitky a už vôbec nie facky, to si ani neviem predstaviť fackovať štvorročné dieťa. Nie je dobré, ak počúva priveľa príkazov a zákazov, ale ak niečo zakážeš, tak na tom trvať a môže sa aj plieskať o zem.

katulienkax
8. jún 2020

@taga hehe ze nejdeme von to by moja dcera bola asi najstastnejsia, cim je starsia tak nema problem byt doma cely den

taga
8. jún 2020

@katulienkax hm tak potom ziadne hranie sa v pyzame, tak ako pisala maminka vyssie. To uz kazdy vie, co plati na jeho dieta. Ka povoem ideme von a oblieka sa ako strela, topanky obute, ja sa nestiham obliekať za nim 😂

taga
8. jún 2020

@lianka123 ked ti trhal vlasy? A preco si mu to dovolila? Preco si mu nechytila ruku a neodtiahla sa prec? Je ti jasne, ze si fyzicky silnejšia, takze by nemal byt problem chytit a drzat ruku 4rocneho dietata, aby ti nemohol trhat vlasy

taga
8. jún 2020

@zooeynka dufam, že rozumies, ze 1.5rocne dieta ti nejde strelit facku s úmyslom 'prefackam mamu, nech jej poriadne ublizim a naseriem ju'
Decko sa hra, vymysla, ty si dospelá, mas mat rozum... este capnutie po rucke na styl no no by som pochopila, ale facka takemu babu? Sorry, mam presne 1.5rocne dieta, neviem si predstavit strelit mu facku, to by som si musela hned ist dat aspon dve aj sebe !

brita7777
autor
9. jún 2020

@daganov ano chodi, ako kedy niekedy je tam ok, inokedy je aj tam narocny, neposlucha, neoblecie sa ked treba ist von, alebo sa zatne ze nepojde, maju to podobne si myslim

lianka123
9. jún 2020

@taga pocuj ked ta bude potom v 14tich fackat tvoje dieta tak tu potom neplac. Kto si ty aby si vravela co sa ma?

daganov
9. jún 2020

@brita7777 pevné pravidlá a trvať na nich za každú cenu, aj keď si chce dieťa silou mocou presadiť svoje a dávať mu najavo, že ho ľúbiš, aj keď si ide po svojom, ale nepopustíš. Je dobre, že to riešiš teraz o dva tri roky by to už mohol byť veľký problém. Ak dostane trest, že mu zoberieš hračku a on vrieska, kope, nesmieš mu ju vrátiť za nijakú cenu, nech vrieska koľko chce, pochopí časom, že to vrieskanie mu nepomôže. Ak je schopný ťa počúvať, tak mu povedz, viem, že sa hneváš, ale hračku som ti zobrala lebo...a zoberiem ti ju vždy, keď budeš robiť toto. Netrestaj ho fyzicky, nevedie to k ničomu, väčšinou ešte k väčšiemu amoku. Skôr sa ho snaž chváliť, hladiť, mojkať, keď sa správa normálne. Drž sa, nie je to jednoduché, ale snaž sa pôsobiť pokojne, aj keď nervy napäté do krajnosti, keď zotrváte aj s manželom, syn časom pochopí, že revom jačaním nedosiahne nič.

evittam
9. jún 2020

@daganov Súhlasím s tebou len tieto hranice treba od malička. A len k tomu-nechces sa prezliekat zostanes v posteli. Dobra rada ale na nic ak ides do práce a potrebujes dať dieta do škôlky.😀😉
Dcerka je tiez tvrdohlavec a velmi presadzuje svoje jej brat bol oproti nej anjelik. Uz raz isla v pyžame do skolky.😊

daganov
9. jún 2020

@evittam súhlasím, že hranice treba nadstaviť od malička, ale ešte stále nie je nič stratené, len to bude ťažšie a bude to dlhšie trvať. Autorka témy je na MD, vychádzala som z toho a ak by mi dieťa robilo ráno cirkusy, že sa neoblečie, tak ho tiež odvlečiem do MŠ v pyžame, nech sa mu smejú. Veľmi účinné, odskúšané, aj keď nie na mojom, to bolo pokojné, aj keď plesknutie o zem sme tiež zažili, ale to je normálne, že dieťa skúša, kde sú hranice. Je vždy na dospelých, ako sa k tomu postavia a každé dieťa je iné, na jedno stačí sa škaredo pozrieť a má slzy na krajíčku, iné skúša dva, tri krát a tí vytrvalejší aj tridsať. Len sa obrniť pevnými nervami, prípadne nejaký ukľudňovák 😎

zooeynka
9. jún 2020

@taga pozri, ta facka od 1,5 rocnej bolela riadne, proste dostala naspat, nastavili sme si hranice uz v takomto veku a viac mi nepleskla. Ty vychovavaj dohovaranim a pripadnym capnutim po ruke ked ta male dieta fackuje, ale u nas bolo ucinnejsie nase riesenie. Mohlo by sa stat ze mi v amoku pleskne 5 rocna a to sa mi zda na vychovavanie trosku neskoro. Nedavno tu riesila nejama mamicka svojho nevychovaneho 8 rocneho a nevedela si s nim rady...tiez sa neskoro zobudila

brita7777
autor
9. jún 2020

@daganov presne toto skusime uvidime tiez si myslim, ze viac to chvalenie, podporovanie dobrych veci moze byt cesta. ano som na MD s druhym dietatom, dcera je omnoho kludnejsia, da si povedat, ked si aj presadzuje svoje, nechcem aby bol syn v pozicii ze je ten zly v rodine, ale to vecne "nie" nema konca, snad sa to zlepsi.

daganov
9. jún 2020

@zooeynka prepáč, ale dať facku 1,5 ročnému dieťaťu si neviem predstaviť ani náhodou. Nevieš, či to bolo účinnejšie riešenie, lebo si to riešila takto. Možno stačilo chytiť ruku s dôrazným nie a možno si jej práve ukázala, že sa veci dajú riešiť fyzickým útokom. Nechcem vôbec písať, že z tej facky bude mať traumu na celý život a pod. táraniny, vlastne sa ti ani nemám čo pliesť do výchovy, iba ma zaskočilo, že matka dokáže dať facku dieťaťu, čo sa nedokáže brániť ani slovne a už vôbec nie fyzicky. Keď tu píše žena, že jej dal facku muž, tak jej väčšina radí od neho odísť a je to v podstate tá istá situácia - silnejší dá facku slabšiemu.

daganov
9. jún 2020

@brita7777 píšeš rozumne, že nechceš aby on bol tým zlým v rodine, lebo sa môže stať, že bude takýmto spôsobom strhávať na seba pozornosť, ktorá sa logicky musí deliť medzi neho a sestru. Držím palce.

hennyinnsbruck
9. jún 2020

1.5 rocnu fackat??to snáď nie pre boha.

Sak moja by bola za posledné 2 - 3týždne viac bita ako sýta 🙈🙈🙈🙈🙈

Doteraz bola super a začala nás capat, hádzať hračky do nás, vysvetľujem vysvetľujem a behom pár dní sa to o 99% zlepšilo!!
Bez jedinej facky!!!

Fackanie tak malinkeho decka u mňa znamená neschopnosť rodičov vychovať dieťa.

ckatka
9. jún 2020

Silno odporúčam www.nevychova.cz
Mam 3,5 ročného, adoptovaneho v 8 mesiacoch (čiže ešte sme museli vytvárať väzbu ktoru vy s biodetmi dávno mate), nekojeneho (lebo tak veľký už sa nenaučili už papal chudák chleba s maslom)...A táto nevychova nám dosť pomohla. Rešpektujeme sa a pomáhame si...sú aj ťažšie dni aj si poreve keď nedostane co chce...ale už sa nehadze o zem. Vie, že keď sa na niečom dohodneme tak to platí...A ze keď ho niečo nahnevá tak si môže poplakat keď mu to.pomoze. Vie si povedať čo potrebuje a vie si povedať čo mu vadí. Ale všetko je to o prístupe rodičov.

Ráno prečo trváš na tom že musí papať? Prečo nepockas kým sam povie ze je hladný? Ty ješ keď ti nechuti?? Ja teda nie. Trvám na spoločnej veceri/obede s tatinom keď sme všetci doma ale je na mne aby som ho pred nou nekrmila kravinami a nechala vybehat aby bol ozaj hladný. A pri stole je potom kľudný hladný a papa nevymysla.

Prečo sa nechce obliekať? Potrebuje sa on obliecť alebo ty potrebuješ aby sa obliekol? Tiež sa hneď ráno prezlecies alebo behas okolo neho v pyžame? My mame zvyk ze ranajkujeme v pyžame nech nemusím dvakrát prezliecť keď sa zakydame...A potom sa ideme do kúpeľne spolu umyvat/cikat a keď sme umytí a vyzleceni, rovno sa v kúpeľni prezliekame do prípravenych čistých veci na kopke. Púšťam mu rozprávku bol raz jeden život o zubnom kaze takže po jedle beží rovno do kúpeľne umývať 😂😂😂

Na tanier mu dávam vždy to co nám (alebo nech sa to podoba)...pripadne dostane na výber z dvoch jedál. Chceš jogurt alebo chlebík so šunkou?
A neznervozniem keď sa mu niečo nepáči. Chvíľu pozorujem, čakám...A opýtam sa co potrebuje. Niekedy je to kravina. Prosí si jablko vcelku a nie nakrájať. A? Keby mu dám nakrájané a hucim naňho nech nereve a zje to, že je to to iste jablko...mame zarobené na celodennú nervozitu. Ja tiež nemám rada vajce na mesiačiky ale na kolieska 🤦‍♀️😂

Proste kľud. Pýtajte sa a pozorujte. Vaše deti nie sú zlé. Ešte sa len učia žiť a pracovať so svojimi emóciami. A deti do 3 rokov ešte nevedia úplne povedať akú emócií cítia. Nerobia to naschvál.

Ja mam úžasné bezproblémové dieťa...vďaka tomu ze sa k nemu správam ako partak k partakovi. Nie ako policajt k zatykanemu...alebo učiteľ k žiakovi...
A áno...sú u nás pravidlá a áno dodržiavajú sa. A dosť striktne. A sú veci ktoré keď poviem proste platia. Ale nezneužívam "bude to tak lebo som povedala"😂 😂 😂