Susedia mi zhadzujú sušiak na chodbe. Čo mám robiť?

maca793
28. dec 2010

ahoo´jte dievčatá, mám problém so susedmi vo vchode. bývam na prízemí kde nemám balkon. problémom v zimnom období je sušenie prádla ved to poznáte. ked ho suším v byte, tak mi byt zahltí pleseň. takže si prádlo suším cez deň pred dverami na sušiaku, ktorý ani neotváram takže sa prádlo suší len v strede. jeden alebo viacerí susedia s tým majú asi problém tak mi prádlo hádžu na zem aj so sušiakom. už ma to naštvalo, takže som bola nútená napísať text s týmto znením: ak máš problém nerieš si ho hádzaním prádla a sušiaka o zem, prádlo a sušiak ti nič nespravilo a ani ti v ceste k tvojmu bytu nezavadzia. ináč som nútená vzniknutú škodu ti dať k náhrade.
myslím tým, že prádlo musím znova oprať, čo stojí ma nejaké tie eurá navyše a aj jeden sušiak mi už zničili. takže sa nedá používať na sušenie.
ako by ste to riešili vy? som z toho zúfalá, keby som mala balkon tak si ho suším tam.
podotýkam že sa vo vchode s nikým nebavím max. sa pozdravím a celý deň sedím len doma.
dakujem

dadis
28. dec 2010

nemohlo to byt iba nahodou, ze isli, zavadzal im v ceste, neumyselne do neho narazili? nemate v spolocnych priestoroch susiaren? jedna moznosti by bola, nech ti mm namontuje taky susiak na okno, u nas ho susedia na P maju..
stale si nemyslim, ze by to niekto spravil naschval, to by ste tam museli mat nejaku "choru hlavu"...ale ti zvacsa idu skor do priamych konfrontacii, nez aby robili nieco potajme..

kaja73
28. dec 2010

Moji rodičia mali tiež ,ked som sa im narodila, maly byt,bez balkona.Riešili to tak,že otec vyrobil sušiak na pradlo,ktory pripevnil zvonka na okno.Mal cca 5 radov a bol po celej širke okna.Dodnes ho tam -už novy majitelia maju a použivaju ho.A to je tomu už 37 rokov a my tam nebyvame už 33 rokov.Dnes sa predpokladam,že take sušiaky daju kupit.Sušit vo vchode je riziko a ani nedokažeš,kto ti to zhodil,či poškodil.

klincek
28. dec 2010

@maca793 popravde, aj mne by asi zavadzala raroha velkosti susiaka na frekventovanej chodbe..aj ked ja by som ti ho urcite o zem nehodila, ale ludia su tupci a 😠 v panelakoch je to tusim este horsie ako v RD-cest vynimkam.
nemate spolocnu lodziu na medziposchodi? ak ano, tam by nemal byt so susenim pradla problem. u nas take su a ludia z prizemia ich aj pouzivaju - aj ked ja radsej susim v byte, lebo mame jednu posahanu susedu (vazne jej sibe), takze sa to tam bojim dat..
alebo to vyries vonkajsim susiakom ako navrhuju dievcata.

mamutka
28. dec 2010

@dadis ver tomu, ze taku vec urobia ludia naschval...u nas vo vchode stale niekto cura do vytahu a vieme ze to nie je nevychovany pes, ale chlap, lebo aj cele steny do vysky 1 m pocura 😠 😠 😠 zabila by som ho, kebyze mam daco v ruke a chytim ho!

Maca, tu len susiak na okno pomoze, myslim, ze nemozes ocakavat, ze ludia to budu tolerovat, lebo ludom prekaza vela veci, ktore im technicky vobec nezavadzaju......
nezavidim, poznam ako to nam vlhne a to som len minulu zimu plienky susila na radiatore, lebo vonku tie hrubsie nohavickove s gumou - no do jari by som cakala.....

nam susedia hodili listok do schranky, ze... Jezisko dones im koberce.....tym vadi, ze mame podlahy a dietatu obcas daco padne a beha obcas...a to nosime makke papuce a snazime sa byt ticho, v noci klud, pritom nad nami zenska dupe v drevakoch o 2 aj 3 aj 4 v noci - nechapem kedy spi.....

netrap sa a zozen majstra, hoc aj cez Zlate stranky obvolaj, kto by to vedel namontovat....
nieco som nasla tu, inak ti to sikovny chlap aj urobi, nejaka ta konzola a tak...
http://www.abctrade.sk/susiak.htm
http://www.okennisusaky.cz/pevnzed1.html

myslim, ze ak mate zateplenu bytovku, tak to je problem, neuchytis to, ale na tej ceskej stranke su aj nejake co idu na zarubne...

sabiatko
28. dec 2010

ten susiak pod okno je dobry napad, ale zas pri takych susedoch by mozno aj veci mizli. ja by som si asi kupila susicku...

abetka
28. dec 2010

no, tak u nas vobec nemame balkony a susime na chodbach na susiakoch. Jeden pan mal problem, ze mu vadi vona avivaze, ale vysvetlili sme si to a je pokoj a uz susieva na chodbe aj on. Mame siroke chodby a aj 4 susiaky su tam.Z kazdeho bytu maju po jednom 🙂 .
Ja viem, ze toto je super a v inych bytovkach si to ludia nedovolia. asi by bol najlepsi susiak na okne, ale v zime je to horsie s jeho ususenim vonku. Skus sa dohodnut so susedmi a vysvetli im to, preco to mas vonku

ela2710
28. dec 2010

@maca793 awojky, my mame tiez byt bez balkonu a je to na slak trafenie, priatel chcel kupit susiak na okno, ale myslim, ze v tejto zime neni nic moc susit vonku, najma ked stale prsi 😒 je to na prd, my mame este k tomu byt hned pri hlavnej ceste, takze vsetko pradlo by bolo od prachu...susime v obyvacke, ledva sa nam ten susiak tam vojde, lebo mame maly bytik, no o pol roka chceme riesit cez hypoteku vlastne byvanie aj s balkonom, teraz sme v najme. No a k tym susedom, cele tehotenstvo pod nami zila mila rodinka, ktora bola najma ticha, akonahle sa mi narodil maly, sli tam do podnajmu, neprisposobivi obcania - romska rodina, nikdy som nemala nic proti romom ale co oni dole stvaraju, to mi ani nestoji zato tu byvat a platit 300 eur najom. Cely den im vyblakuje hudba, vrchol je, ze uz mi vyblakuje aj v nedelu, byvame v panelovom byte, kde vsetko pocut, dnes mal maly zly den, mal nervy, dalo sa mu spat a oni furt vyhravali ako blazni az do siedmej, po veceroch ich mama zasa blaci, ked s nou pisu ulohy, dokonca som videla jej 4, 5, 6, 8 , 12 -rocne deti fajcit jednu za druhou pred vchodom a par krat bolo aj citit, ze sa fajcilo vo vytahu...kedze sa v mojom pripade nejedna o nicenie nocneho kludu, tak mi uz len ostava podat staznost bytovemu spolocenstvu, dnes som uz aj po zemi skakala, nech to stisia, a z dola len rehot a este viac volume ☹ ☹ ☹

maca793
autor
28. dec 2010

dievčatá dakujem za odpovede ale tu sa nedá s nikým dohodnúť a sušiak von som už mala ale ako nás zateplili tak sa mi už nedá namontovať. ☹
myslím si že nikomu to nezavadzia prechod na schodište je voľný a široký nemáme tu výťach, ani žiadne spoločné priestory. len pivnice 1.2x1.2m. je to už 50 ročný barák. a jedna vec ešte k tomu som tak nízko že deti mi chodia cez leto oknom do bytu zo školy 😀 😀 😀 😀

maca793
autor
28. dec 2010

@dadis
nič nie je náhodne robia to už od oktobra ako sa ochladilo.

maca793
autor
28. dec 2010

ináč rozmýšľam aj nad tým že zajtra pôjdem na bytový a poviem si o tomto probléme a skúsim si vybaviť povolenie na sušenie. a zabudla som napísať aj to že dcéra je trošku astmatička a má zníženú imunitu takže pleseň jej nerobí dobre na dýchacie cesty a často v zime býva chorá a pokašliava.

prasiatko30
28. dec 2010

my tiez nemame balkon a na poschodi neprichadza do uvahy nechat susiak - uz len z ucty k nasim susedom 😅 a tiez kebyze si zacneme vsetci nechavat to co nam zavadzia v dome na poschodi tak by sme sa tam za chvilku nevytocili 😉 susiak na okno neprichadza do uvahy - to by museli odsuhlasit vsetci susedia a to teda neviem lebo to by brali ako rusivy element takze si ani nemyslim ze by to odsuhlasili - my sme to riesili tak ze sme kupili susicku - susicku supli na pracku a susime - desim sa toho momentu kedy sa pokazi 🙄

mateson
28. dec 2010

na tvojom mieste vážne rozmýšlam nad sušičkou. Ale aj tak nechápem čo im vadí. Možu byt rádi,že maju voňavu chodbu.Aj ked u nás by to tiež neprešlo. Ja by som si sušiak na chodbu dat nemohla, vadilo by to všetkým pretože presne ako ty sme dole. Tý čo bývaju uplne hore v podkroví tam v pohode sušia pretože okolo toho nikto nechodí.My máme ale strašne suchý vzduch v byte takže mi sušenie prádla cez zimu pomáha. Cez leto suším vonku.

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamutka
29. dec 2010

@maca793 asi fakt radsej tu susicku kupte..... ono na prizemi, ako ludia chodia, tak sa nosi dost prachu, plus bordel na topankach, je to sice vzime vlhke, ale ako to schne, vsetko sa tam viri, to ti ide na pradlo, asi by si musela 3x denne umyvat dlazku, aby na nej nebol prach co ti pojde na pradlo.
moja mam si teraz musela kupit pracku so susickou, lebo sice byva v dome, urobili si krasne zastresene miesto na susenie, ale sused si neopravi zumpu a kazdy den pusta sra.ky len tak nasim pod dom.....nikto im nepomoze, on je hulvat co len nadava a smeje sa z toho, ze vsade hov.... smrdia a mame toto vzdy pustal ked vyvesila pradlo - a pre istotu aj ine dni, zahrada ako z katalogu a smrad im tam robi az hnus....tak musi mat susicku....

maca793
autor
29. dec 2010

@mamutka
no problém je v tom že na to nemám peniaze som sama s deťmi a príjem len materská a výživné 😢
a kedže práčka je nová 1,5 ročná t ak je škoda kupovať novú. ☹

mamutka
29. dec 2010

@maca793 no tak to je fakt tazke, a asi na najvyssom poschodi nebyvaju nejaki ludia, s ktorymi by sa dalo dohodnut, ze by si to susila na ich chodbe, kedze tam je najmensia premavka, snad by to az tak nevadilo....to je asi pekna iluzia co? plus chodit cez cely panelak po vlastne pradlo.... 😒
ono aj susenie na radiatore ide do penazi, lebo musis kurit aby to poschlo a zaroven aj vetrat, aby tam nestala vlhkost, takze teplo vsetko unika, to mozno by stalo zato potrapit sa s predajom tejto pracky a kupit novu, so susickou, co ja viem, len uvazujem, lebo to je fakt tazka situacia....my mame lodziu, ale neschne mi nic, lebo je zima, vlhko, no mame take malicke radiatory, ze na nich susim len vynimocne, ked daco treba rychlo dosusit. no a keby si radiator vyturovala len v jednej izbe a zavrela ju. nech vlhkost nejde do bytu a zaroven v nej vela vetrala? neviem aky mas byt....ja by som radsej to, ako trpnut, ze si najdem pradlo na zemi....

dadis
29. dec 2010

@maca793 este ma napadlo, ze si toho dobraka odsleduj a pekne mu do tvare podakuj...zaves pradlo, daj na susiak nejaky zvoncek alebo zvonkohru, alebo iny "nastrazny system" a ked budes pocut hluk, vyjdi von a pekne podakuj, ze ti zhodili pradlo, opytaj sa na dovod a kludne vysvetli, preco mas susiak pred dverami...

maca793
autor
29. dec 2010

@mamutka
no to je fakt ale tu sa nedá s nikým porozprávať a ani dohodnúť poschodia sú riešené s 3 bytmi a tie sú malé. už sa mi začali vyhrážať trestným oznámením za porušovanie spolužitia a osvojovania si spoločných priestorov....
asi tuším kto je za tým ale keby mi to povedal do očí hajzel jeden
no a vlhkosť v byte je skoro 85% merala som si ju takže je to tu o držku a každú hodinu vetrať celý byt mi dá zabrať a potom je tu zima a ani kúrenie nepomáha. volala som aj na spravbyt ale tam majú dovolenku ako vždy takže som im napísala mail kde som sa pýtala na toto a tak som zvedavá čo mi napíšu.

romaroma
29. dec 2010

@maca793 a co keby si si skusila nasporit na elektricky odvlhcovac? vyriesila by si aj problem s vlhkym bytom a mohla by si susit u teba doma.
na chodbe ti na to akurat napada nejaky sajrajt, co urcite tvojej dcere s nabiehajucou astmou nepomoze...

mamutka
29. dec 2010

@maca793 trestne oznamenie koli suseniu pradla? to uz je aka ubohost.....hlavne ze oni maju balkon...no ale teraz by ti to na balkone aj tak neschlo,
ten odvlhcovac je dobry napad, sice tiez to daco stoji. ja som niekedy tiez zufala z vlhkosti, minulu zimu nam brutalne splesnel kut v kuchyni

mateson
29. dec 2010

@maca793 u nás konkrétne v spálni práve teraz 38%. A to tam mám sušiak z prádlom.

klincek
30. dec 2010

@maca793 taky trestny cin neexistuje 😝, sused nech vyfuci.. max. sa to da brat ako priestupok, ale za ten nemusis dostat ani len pokutu, ak by sa to riesilo rozumne. ale snad k tomu ani nedojde.
a myslim, ze @romaroma ma dobry napad s odvlhcovacom, kedze mas taku vysoku vlhkost v byte. mozes ho premiestnovat po miestnostiach podla potreby, urcite by sa eliminovalo aj riziko plesni, co by prospelo aj dcerke. su vselijake, bytove, aj profi, aj nieco medzi..aj ceny su podla toho odstupnovane, takze taky bytovy by nemusel byt az taka palka. spotrebu energie myslim tiez nebude mat extra vysoku.
a pokial by si to chcela riesit tou susickou, tak nemusis vymienat aj pracku. len si dokup susicku. ak nie su penaizky na novu, tak skus bazos.sk, alebo aj modru strechu-bazar, alebo sa popytaj po znamych.
neboj sa, my nieco vymyslime a tym smradom vytries kocura, nebudu ta trapit! 😅

maca793
autor
30. dec 2010

@klincek
dakujem všetkým ale problém je aj v tom že by som sušičku nemala kde dať nakoľko kúpeľňa je strašne malá je tam len vaňa, umývadlo a práčka a mini priestor na to aby som si umyla zuby a dala prádlo do práčky. podľa papierov má len 2.2m2 takže sa mi tam nevojde. síce izby sú pomerne veľké a ani do kuchyne by sa nedala dať lebo nie je priestor v nej. takže sa idem popozerať po nete koľko by som si mala našetriť na odvlhčovač a asi ho budem musieť kúpiť. len neviem či to nejak pomôže ked denne operiem 2-3 práčky prádla pre deti. viete baby sú už v puberte, takže sa každý deň obliekajú do čistého a aj postené prádlo si vymieňajú každý týždeň. ale díky na návrhy a podporu pomohlo mi to aj ked som išla spať okolo druhej ráno čo som bola z toho rorušená

hors
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stanzi
23. aug 2019

@hors tema je 9 rokov stara... 🤦‍♀️

hors
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
3petka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
derdia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jankalukasova
23. aug 2019

@maca793 nikoho sa nezastavam, len napr. u nas napriek tomu, ze chodby neboli uplne uzke bolo zakazane mat nieco umiestnene na chodbe. Vraj je nato aj protipoziarna vyhlaska ci co, ze by to v pripade evakuacie a zasahu hasicov mohlo zavazdat. Ticho sa respektuju kvety na medziposchodi. Ale inak ziadne botbiky, ziadne policky, lavicky a uz vobec nie susiaky. Ako ja si ani neviem predatavot, ze by som na chodbe v nasej bytovke a na prizemi, kadial chodia vsetci susila pradlo ale chapen, ze okolnosti Ta k tomu nutia. Susicku kup, kludne pouzitu na inzerat, za par eur.

klsmat
23. dec 2023

@prasiatko30 Keď sme bývali v byte, sušili sme prádlo v obývačke alebo spálni - ale to sme mali veľmi suchý byt na vrchnom poschodí. Na chodbu sme nikdy nič nedávali - zavadzia to susedom a nie je to v poriadku ani z požiarneho hľadiska (v prípade evakuácie po schodoch). Čo sa týka montáže čohokoľvek na fasádu - treba mať povolenie z bytového družstva aj od susedov.