Tvrdé, krepové prádlo po vypratí, čo s tým?

andromedea
30. jan 2019

Ahojte,
uz som taka zufala, ze som sa rozhodla vyhladat pomoc.

Mam dost velky problem s pranim. Mame tvrdu az velmi tvrdu vodu (nieco medzi, ZM okres) a pradlo je take hnusne tvrde, ze drzi tvar ako naskrobene.

Skusala som rozne pracie prasky aj gely (DM, Persil, nejake eko, Frosch ...), aj zmakcovace vody, ocot, aj rozne teploty prania (kedze mame zmiesane pradlo, najcastejsie periem na syntetike 30-40 stupnov, spodne pradlo a uteraky na bavlne, 60 stupnov).

Niekedy zabralo dat pradlo presusit do susicky na par minut a potom dat na vesiak, ale v poslednej dobe to je ako keby v tom nebol rozdiel. Trolilinku pomaha prezehlenie, ale frote sa napr. zehlit nema, tak co s tym?

Pracieho prostriedku urcite nepouzivam vela, takisto nepouzivam ani avivaz (mne osobne to strasne smrdi). Niekedy davam extra plakanie po prani.

Neviem, kde robim chybu, v NR je rovnako hnusne tvrda voda a tam sme to pradlo mali ovela makksie...

Prosim, poradte, ma sa mi kazdu chvilu narodit babo a ked si predstavim, ze jeho veci budu tiez ako smirgel, tak asi budeme chodit coskoro len nahati :(

andromedea
autor
4. feb 2019

@simca06022011 stare je odpisane, nove sa par prani drzi, ako ktore :D skusim dat sancu susicke ale zehlit sa mi velmi nechce to dokrkvane pradlo

santine
4. feb 2019

@andromedea no presne. stara obycajna z vrchu plnena whirlpoolka 4 kg mi prala ovela lepsie ☹

simca06022011
4. feb 2019

@andromedea no nie... tu bude iny problem. Je tu diskusia uz na MK ohladom prania, skus si tam typy precitat. Ja by som zacala vycistenim pracky, pretriedenim pradla, skontorolovat kolko a akeho pradla davas naraz prat. Napr. uteraky mozu ist iba do polky pracky.... cim savejsie pradlo, tym menej... terajsie prachy maju nizsie davkovanie, skontrolovat ci nedavas prave vela (ale pozor, davkovanie je casto napisane iba na 4-5kg). Moja pracka je 9kg a setrna tiez, samozrejme, ale ma program extra vody atd.. cize a chcem dat prat plienky, alebo bavlnu plnu pracku, dam extra vodu... teplotu primeranu si uz skusala, ale kludne buchni biele na 60tku, nech ti ho preperie riadne, ja aj uteraky a vsetok domaci textil periem na 60 farebne nefarebne :D... primerane na objem. Skontroluj otacky pri zmykani, ak su nastavene na vysoko mozno by mohli to pradlo poskodit (?). Avivaz nedavam do pracky vobec, kedze do susicky je to zbytocne totalne. Ale nasla som parfum do pradla Herbow v DMku, davam TROCHU toho. A do susicky, tam ked nechces mat pradlo pokrcene, musis dat toho pradla menej, vytriast ho pred susenim a ked chces dosusovat, tak da sa nastavit (aspon moja), na ako velmi chces pradlo vysusit. Po skonceni, hned vyberat a skladat este teple... a nebudes zehlit. Inak napr. uteraky.. zalezi na kvalite ake su... kolko vydrzia.. ja mam 4 uz skoro 15 rocne a su ako nove :D a novsie uz isli do kosa niektore... Ono ak bude to pradlo ako smirgel, to uz asi citis ked ho mokre vyberas. Musis si najst fintu na tu tvoju pracku :DDD Pravdupovediac ja mam par veci takychto, ale to zalei velmi na materialy...

kathhii
4. feb 2019

Ahoj,
My máme v MT tvrdú vodu. Ak len vyperiem froté uteráky, tak ich mám tvrdé ako fras / sú ako keby som ich mala 100 rokov , keď ich vysušim v sušičke- dlhý program bavlna, tak sú ako nové, makkučké. Keď ich dám na slnko v lete suśiť tak sú šmirgľové...uteráky periem na 60 stupňov.
my máme LG práčku aj sušićku.
Možeš skúsiť zmakčiť vodu - vypraať a potom dať do sušičky schnúť- ale celý program. Holt bohužiaľ, buď budeš mať šmirglové sušené vonku, alebo jemné zo sušičky.
Ja nič nežehlím.

simca06022011
4. feb 2019

Inak zmakcovace vody do pracky su vam s prepacenim na ..., nefunguju pri velmi tvrdej vode. Investujte do filtra, byva taky malicky, namontuje sa priamo na privod vody ku pracke a mate po probleme a vidite ci je problem voda, alebo neico ine 🙂 napriklad toto: https://www.vodnefiltre.sk/index.php/filtre-atl...

ewana73
4. feb 2019

@nikastancelova ako zehli?ja ked dam program do skrine tak akurat sa mi zda,ze ho mam viac vlhke a skrkvane je tiez .. 😲

nikastancelova
4. feb 2019

@ewana73 bo ja ma susicku beko neviem aky typ mate vy..tam je program do skrine a extra sucha...davam vzdy ten program extra sucha a krasne rovne a makke je.

kathhii
4. feb 2019

@nikastancelova
Ja mám LG a tiež dávam extrasuché, lebo pri inom programe to treba nechať ešte zavesené, a kedže to nejdem žehliť, tak je to zbytočné. Ešte tie malé kusy mám ako tak rovné, ale periny, to je katastrofa, tie vyjdu pekne pokrútené v jednom uzlíčku....:D Ako bábo v zavinovačke:D

nikastancelova
4. feb 2019

@kathhii preto ja obliecky zapinam ked ich davam do sucicky..aby sa pradlo nenapchalo do obliecky...vtedy sa tak nepokruti a lepsie vysusi.

kathhii
4. feb 2019

@nikastancelova
Aj keď ho zapnem, tak je potom v kope...

nikastancelova
4. feb 2019

@kathhii tak uz ma nenapada nic 🤔

simca06022011
4. feb 2019

@kathhii mne ich tiez zmota, mam v navode, ze mam velke male pradlo kombinovat, skusala som a vsetko male sa skrylo do periny :D robim tak, ze adm susit, vsetko pozapinane. Potom ak sa do zmoce dokopy, mam to vacsinou tak, ze vrchne velke navlecky su suche... vnutro vysypem a hodim to na kratky program este 🙂 robi to kazda susicka, niekedy menej niekedy viec.. ja mam miele.. a aj napriek neviem akym speci pohybom bubna, periny mi to uplne ze zmoce...

simca06022011
4. feb 2019

Ja mam programy napr. suche na zehlenie - dve urovne - jedno vlhsie ako druhe, suche na mangel - to je vlhke a suche do skrine 🙂 Ani jedno okrem mangla netreba davat susit druhy krat. Toto ale nema ziadny vplyv na zehlenie. Lebo pokrcenie zalezi od toho ako to pradlo tam dam, kolko ho tam napcham, ci malo miesto aby as vyfukalo a vystrelo, aky material a kedy to stihnem vytiahnut.. ako sa to pomoce... atd. Cim suchsie a plnsi bubon tym bude viac pokrcene ak je to krcivy material. S tym nic clovek neurobi, este sa to aj tazsie zehli..Zase ked si necham vlhkejsie a ostane mi to v bubne dalsiu hodinu, pokrci sa to zase... :D cela veda toto pranie 🙂

katrin21
4. feb 2019

@andromedea nejako nerozumiem nečítam celú diskusiu a Nemám teraz čas ale píšeš že pomáha dať na chvíľu do sušičky...A prečo nedávaš do sušičky normálne na dlho až do sucha????
tiež máme sušičku a rozhodne uteráky suším aj v lete v nej lebo sú potom krásne mäkké a inak že froté sa nemá žehliť je úplná blbosť normálne ľudia stále žehlia froté uteráky a sú v pohode.
Inak všetko čo môžeš dať do sušičky a ak máte tvrdú vodu Tak používaj nejaký zmäkčovač prípadne do práčky v kúpeľni je to dosť pomáha aby váš nemôžeš keď dávaš do sušičky ale to hádam vieš.
A tiež ja teda osobne používam rozhodne pracie prášky a nie gély lebo gély zanášajú práčku a skôr sa pokazí tá info od servisakov, nie je to môj výmysel, ja gély nepoužívam jediný gél mám na čierne a Perwoll keďže ten sa ako prášok nedá kúpiť ale takto používam naozaj výnimočne

katrin21
4. feb 2019

A čo sa týka sušičky tak ja Odkedy mám sušičku skoro vôbec nie žehlím iba nejaké blúzky a košele ktoré ale nedávam do sušičky ja vždy všetko ešte teplé hneď ako do sushi poskladám a je to rovné Takže nemusím úplne žehliť. preto sušičku milujem.
Necháš v sušičke prádlo do vychladnutia tak sa ti pokrčí to je jasné ale bude aspoň mäkšie a bude sa ti lepšie Každopádne žehliť. Ale teda odporúčam skladať ešte horúce a nechať do vychladnutia vonku niekde na stole a až potom dávať do skrine.
Ty píšeš že Nechce sa ti žehliť pokrčené prádlo zo sušičky 🤔🤔🤔🤔Takže nie kde robíš chybu.
Vodu máme hnusne tvrdú Aj my v Trnave

simca06022011
4. feb 2019

@katrin21 naozaj sa frote nema zehlit... normalne ludia co ich zehlia ich znicia, tie vlakna sa splasnu, ci ako by som to opisala... naozaj 🙂 ostanu take tenke, ucapkane, postupne prestanu sat.. a este ked niekto kydne k nim pol litra avivaze do prania.. tak je po uterakoch :DD

katrin21
4. feb 2019

@simca06022011 ano, avivaz im skodi, to viem..

andromedea
autor
5. feb 2019

@simca06022011 skusim pozriet aj ja ten program extra voda ci mam a dam tomu vsetkemu este sancu 🙂

lienka_snehulienka
5. feb 2019

@andromedea Ahoj, my máme tiež dosť tvrdú vodu a periem s eko prostriedkami tak, ako mi to vysvetlila pani v obchode s eko drogériou: Do bubna práčky nasypem zmäkčovač vody a nalejem prací gél. Do priehradky na aviváž nalejem ocot. Pri používaní eko prostriedkov treba prať minimálne na 40 stupňov, lebo v studenej vode horšie pracujú. Zmäkčovač sa používa z toho istého dôvodu, v tvrdej vode sa horšie rozmydlia. Ocot sa používa na to, aby pomohol vyplaviť zvyšky pracích prostriedkov z oblečenia a vďaka tomu je oblečenie mäkšie. Tú istú funkciu má aviváž, len tá navyše obaľuje vlákna - vďaka tomu syntetické veci neelektrizujú. Ty niekde píšeš, že aviváž nepoužívaš, lebo ti smrdí, tak možno v tom je problém - že ti na oblečení ostávajú zvyšky pracích prostriedkov, lebo ich nič nepomohlo vyplaviť, zneutralizovať. Vyskúšaj ten ocot, netreba ho veľa, stačí 40ml na 5kg prádla. Čo sa týka žehlenia, odporúčam parný generátor. Jednak je vďaka nemu žehlenie oveľa rýchlejšie a podľa mňa tiež pomáha tomu, aby oblečenie zmäklo. Akurát ožehlené veci treba ešte na chvíľu prevesiť, aby sa z nich vyvetrala para.

andromedea
autor
5. feb 2019

@lienka_snehulienka ahoj, dakujem za tipy, skusim chvilu pouzivat ten ocot, nech sa zbavim tych zvyskov. 🙂

andromedea
autor
5. feb 2019

Baby, dakujem za vsetky odpovede, uz vidim, ze som robila niekde chyby a dam napr. nasej susicke este sancu. Aj tak je skoda, ze babka odvedla ma krasne makke pradlo z vody zo studne a ja este minam extra energiu, ked slnko je zadarmo 🙂

lienka_snehulienka
5. feb 2019

@andromedea Tie zvyšky ti tam ale ostávajú po každom praní, použitie octu do plákania pomôže tomu, aby sa vyplavili. Skúšala som to, bez octu bolo prádlo naozaj také tvrdé, nepríjemné, s octom je mäkšie. Nie je také mäkké, ako keď použiješ aviváž, ale je to veľký rozdiel oproti tomu, keď na plákanie nepoužiješ nič. Držím palce 🙂