Úzkosť. Čo mám robiť?

filipko
4. feb 2008

ahojte dievcata,

prosim poradte mi niekto kto mate skusenosti s uzkostnou poruchou ako sa da toho zbavit. U mna sa objavila 7 mesiacov po porode, uzivala som rok antidepresiva, no aj napriek tomu ju stale pocitujem, niekedy mavam hnacky a byva mi zle od zaludka. zacala som chodit k homeopatke, som na zaciatku liecby, neviem ci to zaberie. Snazim sa robit vsetko pre to aby som sa toho svinstva zbavila ale nejak sa mi to nedari. Som z toho velmi nestastna...prosim poradte mi kto viete...dakujem

andy231
8. sep 2013

@lea1333 ahoj ja to berem tretí mesiac.berem coaxil to je najslabšie viac menej sa udava že je anxitiolikum ak som to správne napísala tiež sa vtom nevyznám berem prvý raz v živote len ja som velmi citlivá tak mne ked to dal doktor uplne najslabšie čo som rada tak počítaj že sa ti stav zhorší mne sa zhoršil ja to berem 3 krát denne a ked som to brala 3 týždne tak som poplašená volala sestričke že to nechcem mne to vyvolávala ešte väčšiu uzkost tak som znížila na dve denne on je slabý preto sa bere 3 krát denne tak potom mi pridal lexaurin aby som sa ukludnila a teraz som si pred vyše týždnom zvýšila na 3 krát denne tak na začiatku kým si telo zvykne máš zhoršenie stavu ale teraz mi je trošku lepšie uvidím ako bude po mesiaci užívania idem na kontrolu koncom mesiaca.ja som nemohla ani v klude odychovat nevedela som proste my svaly trhalo alebo ako by som to popísala a tiež točky proste všade kde som chodila som len rýchlo nakupila a bála sa že mi príde zle teraz na to nemyslím zabudla som na to.cítim že mi to zaberá a som štastnejšia mne ráno strašne búšilo srdce a teraz v klude stanem.toto čo ja beriem iné baby mi písali že im to nič nerobilo že by ich jedli aj desat ak by sa dalo a ja také stavy mala.mne psychiater povedal že keby mi dal niečo iné tak by som lietala po izbe. tak mu verím a čakám že bude dobre.fakt nelutujem že som tam šla.napíš na forum aj do príspevkov kde je depresia aj tam sa to rozoberá tam píšu baby častejšie že kde v tvojom okolí je dobrý psychiater.určite ti poradia. fak choď neni to hanba ja som sa hanbila a ked som videla aký ludia tam chodia .určite ti bude lepšie. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

lea1333
9. sep 2013

@andy231 ja sa neambim len mi to je tazke zkordinovat z malym :-/ si ma vystrasila ze mi bude este horsie :((( to si uz ani neviem predstavit ok napisem tam dakujem

andy231
9. sep 2013

@lea1333 jáj no ved ja mám tiež dve deti 9 ročnu a 5 ročnu mame som ich dala a povedala že idem na neurologiu.vedia že mi býva zle ale nevedia kam chodím.tak ja neviem aká si ty povaha ale ja som poplašená citlivá tak mne sa stav zhoršil ale to je individuálne.na to aby ti bolo trošku lepšie sa predpisuju benzodiazepány ja mám lexaurin kým ti AD nezaberu a potom tie vysadíš.ja som brala xanax vieš mne toto začalo minulý rok na jesen a som pobehala všetko všade ok nič nezistili povedali mi že mám tetániu a neurologička mi dala xanax.a mne z neho bolo zle mne sa hlava točila zabudala som normálne som mala nežiaduce učínky aspon štyri rozmazané videnie a ten xanax to je ten benzodiazepán nemá sa dlho užívat a lebo potom môže vzniknut nan závislost a ja som tak 1 až 3 mesiace sa môže ževraj a ja som ho brala pol roka a stále mi bolo zle tak som sa rozhodla ho vysadit a to vysádzanie bolo hrozné. tak radšej si pýtaj lexaurin asi je jemnejší nič mi z neho neni ked ho berem musím ho brat kým mi tie AD zaberú.tak mna aj dusilo cez den neviem či aj ty si mala taku uzkost že ta dusilo mravčilo mi v prstoch, a ja ked som brala samotné AD tak mi to vyvolávalo ešte väčšiu uzkost ako som mala v noci záchvaty depersonalizácia čo som v živote nevedela ani čo je doktor mi to vysvetlil ked som tam bola zufala že mi to nerobí dobre tak vravel že vydržať že inšie mi nemôže dať a pridal mi tento lexaurin a od vtedy je dobre.tak ty povedz všetko ako ti je u psychiatra.neboj ked AD zaberú bude dobre uvidíš mne sestrička tam sú také zlaté furt som im vyvolávala ako mi je tak že to spolu zvládneme a ked zaberú takú ulavu pocítiš tak len na to čakám ale fakt mi je už trochu lepšie.povedz že máš aj epilepsiu všetko.neboj určite ti vyberie vhodný liek keď nie tak vymení ak ti nezaberú.len ja neviem teraz či mne zaberajú AD alebo mi je lepšie z lexaurinu lebo ak mi AD nezaberu tak neviem čo mi dá.tak choď ja mám diagnozu uzkostno depresívnu poruchu panickú poruchu.neboj niesi sama je nás veľa.mna ked tam doktor zbadal tak povedal že v živote by nepovedal že mám dáke ťažkosti.a vidíš.a už si sa objednala?pozri si aj na nete môj lekár tam hodnotenia lekárov v tvojom okolí.budeme sa podporovať navzájom uvdíš bude dobre.napíš potom čo ti dal.

lea1333
9. sep 2013

@andy231 teraz som si nasla 2lekarov a idem tam volat a mavas aj take ze sa ti hlava toci a zle vidis?boze dufam ze mi lieky zaberu lebo uz som zufala :( mohlaby si mi linkposlat na ru temu tu na mk?neviem to najst :-/ a odkial si?

andy231
9. sep 2013

@lea1333 https://www.modrykonik.sk/forum/moje-zdravie/ako-sa-najrychlejsie-zbavim-depresie/ tu je ten link tam píš aj ja tam som písala tam sú skusené baby áno aj mne sa hlava točí teraz už menej a mám rozmazané videnie tiež to je tá úzkosť.neboj určite ti zaberú ved aj aj na to čakám ved aj ja som nová v tom ja som v živote nič také nebrala toto sú moje prvé AD.no tak si obvolaj hlavne pokukaj tie príspevký či sú dobrý tý lekári na nich hodnotenia. ja chodím do banskej bystrici ku psychiatrovi inak som zo žiarskeho okresu.

lea1333
9. sep 2013

@andy231 dakujem ti za rady napisala som tam ;)

andy231
9. sep 2013

@lea1333 neni zač aj ja tam píšem stále a pýtam 🙂 🙂 🙂

lea1333
9. sep 2013

@andy231 zatial mi nikto neodpovedal :-/

andy231
9. sep 2013

ahoj no tak možno neskôr ti niekto napíše alebo si prečítaj daktoré príspevky písali tam aj baby z bratislavy a okolia a napíš im ty.počkaj do zajtra určite ti niekto napíše.skus pozret zo pár strán do zadu ak máš čas sa mi zdá že tam píslali kto je v bratislave dobrý psychiater.ale máš stopercent tú istú diagnozu ako ja uzkostno depresívna porucha panická porucha.na to len AD.Ja som tiež brala magne medovku a nejak mi bolo furt zle stále som v sebe riešila somariny a to je tá uzkosť.neboj odpíšu a hladala si na tej internetovej stránke v tvojom okolí toho psychiatra ktorý je dobrý musia tam byt hodnotenia 🙂

adusa2774
9. sep 2013

ahoj andy231, ahojte baby 🙂
viem, že ja neberiem žiadne AD tak vaše skúsenosti s liekmi môžem len čítať , ale v máji - júni som od nich daleko nemala...
ako som už hore písala, tak ja sa snažím hlavne o tú vnútornú silu.... zvnútra vydolovať, že som silná, že to mám len v hlave, že doteraz som žila normálne... chodím síce k jednému čo dokáže otvárať čakre, rozprávame sa o správnom dýchaní, premýšlam že začnem cvičiť 5 tibeťanov .... mám taký prístroj čo okysličuje krv, doplňam vitamíny ..
a darí sa mi, večer si lahnem začnem zhlboka dýchať a predstavujem si, že mi telom prechádza skener a ničí všetko zlé a tak .... cítim sa ovela lepšie...
možno si poviete, že som to mala slabé, preto mi to tak rýchlo zaberá ale nemala ... u mňa je spúšťač keď manžel odíde do práce (chodí na zmeny), ja si uvedomím že som sama s deťmi a už to začne... ☹ .. ja už takú pol hodinku lež mal odísť už som cítila, že to na mňa ide.... vtedy som si dala lexaurin a bolo mi super... a ráno som sa zobúdzala už zasa s tým známim pocitom, že cestou do práce určite odpadnem.. inak andy231 aj mne sa strašne točí hlava, mám motáky a rozmazané videnie ... v práci robím v teréne s luďmi a niektorých mám tak, že sú napr na 2 poschodí na konci úzkej chodby... tak k nim som ani nechodila, lebo som si predstavila, že tam určite odpadnem, nikto ma tam nenajde a ja tam zomriem... 😒 (teraz sa nad tým pousmejem).... s plačom som potom volala mamine a rozoberali sme to .... sústavné pozorovanie sa, že tuším ma niečo bolí a včera nebolelo je strašne vyčerpávajúce ... vždy ked som sama, tak sa bojím... akonáhle je doma manžel, tak som v pohode... síce premýšlam aj vtedy, napr. prečo mám tuto inú žilu ako tu 😕 ale nemám ten strach, že odpadnem.. lebo viem, že je doma a pomôže mi ..
ale ako som už písala, tak sa z toho dostávam ... klasický panický atak mávam tak 2-3 krát do mesiaca .... počas dňa si začínam uvedomovať, že jéééj ja nemyslím na nejakú tú chorobu.. že mám docela normálne myšlienky.. 😝

siravan
9. sep 2013

ahojky,,,neboj bude dobre,,uvidis,,,,papik

lea1333
20. sep 2013

@andy231 ahoj no este stale som nikde nebola tu v ba je to tazke s psychiatrami :-/ chcem sa opytat ty nemavas tyk v oku?

andy231
21. sep 2013

ahoj áno začalo mi to posledný mesiac robiť ale teraz posledný týžden som to nemala tak ako keby ti viečko ťahalo že? a už si sa niekde objednala???

andy231
21. sep 2013

@adusa2774 ahoj ďakujem za povzbudenie no ja som to tiež skúšala bez liekov dva mesiace som vydržala mne dala neurlogička xanax pol roka som ho brala a mne zničil život.ako bolo mi horšie a tá uzkost po nom a tie nežiaduce učinky asi skoro všetky som mala.teraz beriem AD a lexaurin je to lepšie ale neni stále ono.ja som sa tiež dopovala vitamínmi u homeopata som bola zaplatila mu dal mi také guličky v prípade ataku, detoxikovala som sa ked som doužívala xanax nech to svinstvo zmizne z tela vystrašená som bola ale aj tak mi ostala väčšia úzkosť ako pred tým myslím že to bolo zo xanaxu mne takto nebývalo kým som ho nezačala jesť.teraz aj tak myslím niekedy na to ako mi je furt v tej hlave rozoberám tie myšlienky na tuto chorobu niekedy cez den nemyslím tiež mám dve detičky a manžel pracuje v zahraničí tak chodí domov po troch niekedy po mesiaci domov takže strach je hlavne večer lebo som mala také záchvaty ked som nasadila lieky ešte ked som nemala lexaurin že som myslela že je po mne proste celé telo sa klepalo srdce bušilo už som myslela že je po mne infarkt a deti spali tak katastrofa.manžel ma nechápe. 😝 😝 😝

adusa2774
25. sep 2013

@andy231 ahoj ..keď píšeš o tom ako Ti je ked si sama akoby som čítala sama o sebe ☹ ... momentálne je manžel na poobednej a už cítim v bruchu a krku tú hrču ...ale nebudem sa tomu poddávať ... však je iba v práci , no nie 🙂
zvláštne, že na Teba xanax tak zaúčinkoval, ked by mal pri úzkosti pomôcť ...
inak u mňa nič nové ... zhoršovať sa mi to nezhoršuje, atak som už nemala vyše mesiaca ale tie pocity akoby som bola na vode a rozmazané videnie mám stále.... aj mi niektorí vravia, však bež si predpísať AD .... ale ked čítam diskusiu čo píšu baby pri depresii, tak aj pri AD majú úzkostné stavy tak sa tomu bránim ... neviem...
na druhý týždeň sa chystám k tomu čo otvára čakre a viem, že sa potom budem cítiť super .... tak to ma tak drží, predsa je to len pocit, myšlienka a nie niečo čo ma ohrozuje ...

andy231
25. sep 2013

@adusa2774 ahoj ja som tiež si čítala o iných babách a som sa tam našla.tak aspoň si nevyčítam že som sama 🙂 🙂 🙂 je to hnusná choroba idem aj ja začat cvičit.no mne xanax nesadol vôbec ako som písala mne bolo z neho zle a ja sprostá som ho užívala bože. lexaurin mi hned sadol. neviem ja si stále myslím že ja mám také vnútorné hojdanie proste ked stojím tak mám pocit že sa hýbem to mi vadí najviac a to mi začalo ked som brala xanax predtým som to vôbec nemala.tak ja sa myslím že to mám zneho a doktor že to je uzkosť.no ja som fakt nevládala 8 mesiacov som sa trápila do teraz si vyčítam že čo som skorej nešla k psychiatrovi už som to mohla mat za sebou a nemusela som mat tu nestabilitu lebo mne bolo najprv len na odpadnutie a raz za dva týždne som mala záchvat tak sa mi tá uzkost nemusela tak rozvinút si myslím.tak ak to vydržíš tak ti budem držat palce ja som taká silná nebola.mne už na vracanie bolo každý den nohy ma boleli nič som nevládala.teraz ešte mesiac berem AD ale už nemyslím tolko na to a predtým tie výčitky proste ja som sa len zobudila a už v hlave som rozoberala myšlienky o xanaxe o chorobe a tak .ked som niečo robila furt som na to myslela zo všade len utekala lebo že mi dojde zle veď to poznáš.idem aj ja začať relaxovať aj predtým som to robila aj mi to zabralo bola som pokojnejšia ale ked som si prečítala o xanaxe a ako sa tažko vysádza proste som sa poplašila a katastrofa.aj ja som mala ako plávanie ked som vysádzala ten xanax a ked som ho vysadila zmizlo to.aj v hlave som mala pocity ako keby mi plávala bože kolko som sa narevala potom to prešlo doktor že uzkost ale neviem fakt. ja som taký človek proste že potrebujem vysvetlenie aj od viacerých asi.

adusa2774
27. sep 2013

@andy231 .. ahoj 🙂 ... počuj andy, ten článok čo si odporučila na relaxačné cvičenie a dýchanie je super ... Ty ktoré z toho robíš?... všetko?.... 😝

adusa2774
27. sep 2013

@andy231 ....a ešte jedna otázočka .... tá technika ružovej bubliny, to myslia tak, že mám do nej vložiť túžbu aby mi úzkosť prestala ? 😀 ... alebo si mám povedať, nemám úzkosť a to zaobaliť do ružovej bubliny?

andy231
27. sep 2013

@adusa2774 ahoj vieš čo nie všetko ja mám takú knihu od praška a tam je jacobsova metoda cvičenia trochu podobná tak ja robím len tie zavreté päste že dáš ruky pred seba hore zdvihneš a máš zovreté päste, chvilu dýchaš a pustíš, ja pri tom sedím , dalej napneš nohy a ťaháš prsty ku sebe chvilu vydržíš a potom uvolníš, zodvihneš obidve nohy pokrčíš a potom vystreš a tak chvilu vydržíš v tej polohe a uvolníš, vtiahneš brucho do seba a vydržíš a uvolníš, riadne sa nadýchneš a zadržíš dych na desat sekund a potom uvolníš, plecia taháš k sebe hore k ušiam vydržíš a uvolníš, čelo dáš hore vydržíš uvolníš, zamračíš čelo vydržíš uvolníš,ustami sa naširoko usmeješ vydržíš a uvolníš. a takto pomaly mám pustenú relaxašnu hudbu 10 alebo 15 min to je na tebe a cvičíš to.ja som to cvičievala a teraz začínam opät stým a ešte k tomu potom len tak relaxačne dýcham 10 min dýchanie bruchom.

andy231
27. sep 2013

@adusa2774 a tú bublinu neviem čo myslíš to som nerobila.proste cvič len musíš sa uvolniť zo začiatku sa ti darit možno nebude proste ja som niekedy myslela len na cvičenie a niekedy sa mi nedalo.tak ale ak budeš pravidelne tak určite pocítiš zmenu.ja som tak cvičila každý den mesiac cca.a prestala sa mi hlava krutit.bolo mi lepšie len ako som prestala začala som čítat diskusie na ten xanax tak som sa poplašila a išlo to dolu vodou.tak teraz mi začínaju zaberat AD cítim sa trošku lepšie tak idem začat stým 🙂 🙂 🙂 ak by si mi poslala mail alebo iné babenky ak chcete môžem vám poslat na mail o panickej poruche od praška pekne prepracovanú tam sú aj tieto cviky.mne ju poslala jedna baba tiež mala panicku poruchu a za pol roka sa z toho dostala chodila ku psychologičke a tá snou robila tu kongnitívno Behaviorálnu terapiu.

lea1333
21. okt 2013

@andy231
@andy231 ahoj tak ze uz mam lieky beriem paretin a xanax ked je moczle paretiin beriem uz 2tyz a a teraz uz 3den beg uzkosti tuk tuk tuk a lieky mi dala moja neuro a som objednana psychologicke a ty ako?

andy231
21. okt 2013

ahoj no tak super vidíš tak ti je lepšie a z paretinu si mala dáke nežiaduce účinky??? a xanax berieš stále alebo len príležitostne.a prečo si šla k neurologičke?? ja sa mám po fyzickej stránke dobre len mávam ešte tú vnútornú nestabilitu tak neviem beriem aj lexaurin aj tak mám nestabilitu tak nechápem.v novembri idem na kontrolu tak som zvedavá čo povie doktor lebo už dva mesiace beriem AD coaxil a všetko robím len najviac ma štve že nemyslím na chorobu len vždy ked dojde tá nestabilita a závrat tak hned si na to pomyslím užívam aj magnezium.a mne AD vyvolávali depersonalizáciu tak ja fakt neviem či mi dá aj iné AD ked tento coaxil nič nikomu nerobí a mne vydíš.niekedy si pomyslím že sa z tejto hnusnej choroby nikdy nedostanem a potom si poviem že bude dobre že mi to zmizne.už som rozmýšlala či nepôjdem ku neurologičke na komplet vyšetrenie či to mám fakt tu nestabilitu zo psychiky alebo po tom hnusnom xanaxe.vieš ja som ho brala pol roka a ked som začínala ja som žiadnu nestabilitu nemala ale ako som ho brala tretí mesiac tak mi to začalo.tak ja fakt neviem ☹ napíš ako sa ti darí

severankasr
13. dec 2013

ahojte, je tu niektora mamicka, co trpi dlhodobo nespavostou a uzkostnymi stavmi? co vam pomaha? da sa to liecit iba liekmi? ci pomaha aj nieco ine? priemerne spavam 4-5 hodin denne v noci bez ohladu ze mam male dieta, nemozem spat, stale sa budim a som hore, co vam pomohlo, dakujem za tipy, rady.

chupakabra25
21. feb 2014

Ahojte,
volám sa Marek a chcem sa podeliť a možno pomôcť ľuďom, ktorí majú podobný problém aký som mal ja, lebo ako čítam na webe, je vás stále viac a viac a vidim, že tento problém má rastúcu tendenciu, už aj u mladých. Vidím, že na toto fórum píšu prevažne ženy, ale nie je to len kvôli tomu, že ich to postihuje častejšie ako mužov ale aj preto lebo muži sa obávaju zniženia ega keď sa s podobným problémom zdôveria. (Pisem z odstupom času no možno si to tu niekto prečita)

Začneme pekne od začiatku kedy sa to stalo prvýkrát. Patrím k psychicky silnejším a odolnejším osobám. Isté negatívne momenty v mojom živote ma nikdy nedokázali položit na dno. Vždy som bol aj na škole stredom pozornosti pre moje vtipné vystupovanie, bol som pomerne oblúbeným či medzi rovesníkmi, ba aj u učiteľov. Vždy som vedel povedať svoj názor, za ktorým som si stál keď som bol presvedčený, že je pravdivý. Nikdy som nemával väčší problém so strachom či s úzkosťou, ba dokonca môžem povedať, že skôr som v mojom mladšom veku vyhľadával momenty, ktoré vyžadujú dávku napätia a adrenalínu.
Mal som možno 18 aj viac rokov kedy sa to udialo prvýkrát, presne si to nepamätám kedže teraz mám tridsať rokov, a to som pochopil len nedávno, že čo sa mi stalo vtedy a čo sa deje teraz má nejaký súvis.
Tak popišem ako to bolo 1x
V noci počas spánku mohlo byť tak 1-2hod ráno, som sa zrazu zobudil s pocitom, akoby sa mi niečo snívalo, mal som trochu zrýchlený tep, citil som na srdci, že búši rýchlejšie Trochu tlak na hrudi a v hrdle tvrdá guľa, nebolo to silné ale pociťoval som to.. Tak som si sadol rozdýchal som to a po chvilke to prešlo.. Nepciťoval som v daných momentoch žiadnu úzkosť, hneď som nezaspal, pretože som chvílu premýšľal, čo to asi mohlo byť. No dumanie nad tým netrvalo dlho povedal som si že najskôr asi nejaký divný sen na ktorý si v daný okamich neviem spomenúť. Otočením na druhý bok som znova zaspal. Nasledujúce dni, noci, týždne, mesiace, roky boli úplne normálne ako u každého zdravého jedinca.. Sem-tam nejaká bežná choroba, ktorú som netrpezlivo sa snažil vyležať. Nemávam ani problém so zaspávaním, do 5min. som ako mŕtvola. Nechrápem s výnimkou keď som v nejakej neprimeranej polohe na chrbte a v kombinácii, nadcha s upchatým nosom. Inak vôbec nie. Za tých mlaďších čias som si vedel dobre užívať tzn, že som sa viac nenudil ako nudil, behačky po meste s kamarátmi s kamarátkami, párty cestovanie kde nechybal alkohol, a vyskúšal som ako mladý aj ganju (marihuanu). Aspoň sa vtedy tomu tak hovorilo. Jej užívanie, nebolo na dennom poriadku. Dalo by sa to nazvať sem-tam alebo veľmi málo. Odhadnem možno maximálne 10x za jeden rok, k tomu som príležitostne aj fajčil klasicke tabakové cigarety na diskotékach a iných udalostiach.. Tiež som s nimi nepatril k mega fajčiarom. Krabička vydržala aj mesiace, inokedy som vobec nefajčil, nepociťoval som príšernú potrebu zapalovať si kažý deň.
S marihuanou som prestal vo chvíli, keď som to s ňou raz prehnal a vtedy som pocítil prvykrát naozajstnú úzkosť, myslel som, že sa mi niečo stalo tlak na hrudi v hrdle, srdce mi išlo vybiť moju ochlpenú hruď, ťažko sa mi dýchalo, myslel som si už, že nadišla moja chvíla smrti, táto myšlienka v danej chvíli strojnásobila moj strach, už som bol na štyroch so studeným potom, klepajúcimi sa nohami rukami, s hviezdičkami v očiach s odchadzajúcim sluchom. Ležal som už takmer na zemi, nedokázal som už ani vytiahnut mobil z vrecka... No napokon tieto pocity začali poľavovať ked som si povedal, že takto to nemôže byť koniec.. A začalo sa mi postupne uľavovať, no chodit som potom nevedel poriadne asi hodinu.. A slabosť som dokonca citil aj na druhý deň. To bol ten deň kedy som prestal s marihuanou, povedal som si nikdy viac.
A roky bežali ďalej ..
Za posledný rok sa mi zopakovali veľmi podobné stavy. Stále iba v noci, prebudím sa v nezávislú hodinu s podobnými pocitmi popisanými vyššie. Posledný mesiac čo som bol po rokoch chorý a sa mi to stálo 3x. Tak mi to nedalo, lebo tie stavy su hrozné, v hlave som mal kopec otázok, čo je to ? Čo bol spúšťač? Som zdravý? Niečo mi musí byť. Začal som so viac sledovať (co nebolo prilis dobre). Napokon, dal som sa kompletne vyšetriť:
Obvodný lekár
Interné
Kardiologické
Pľúcne
Neuróogicia
Magneticka rezonancia
Alergologia
Atd
Všetko bolo v norme zdravý človek!

Záver bol taký, že je to na psychosomatickom podklade.. Pýtal som sa ako je to možné, som spokojný psychicky vyrovnaný, nemám žiadne važne probĺemy, ktoré by ma ťažili, s mojou ženou je to vyborné, perfektný vžtah, detičky ešte neplánujeme, dokonca moja žena, ona sa viac bojí neź ja sám mojich probĺemov, ktoré mi nastali a kroré ma začali otravovať. V práci je to všetko ok, dokonca som bol už 2x povýšený, a vyššie už ani nechcem, stačí mi to uplne.
Dokonca aj keď teraz idem spať nemam problém zaspať, lebo na to nemyslým, či to príde alebo nie keď to príde tak aj odíde, zatiaľ som na to nezomrel, ani neplánujem, no niekde v kútiku, cítim, že potrebujem vedieť čo je to.
Ak vás chytí podobný stav úzkosti, večer v noci hocikedy hocikde, nedovoľte aby vás to premohlo, a keď sa vám to podarí párkrát, pocítite nakoniec že to nie je nič važne. Raz keď to v noci opäť prišlo zobudil som sa, sadol som si, srdce sa chcelo rozbúšiť, jemne som sa nadýchol nosom zadržal dych na pár sekúnd, povedal som si "všetko je v poriadku!! Zobudila sa aj moja žena, namiesto toho aby som vstal a s panikou pobehoval po byte s telefonom v ruke s prichystaným číslom na 112 a čakal kedy pride horšie a horšie, rozklepaný so silne bijucim srdcom, tak som si radšej ľahol k žene, objal som ju aby som cítil teplo jej tela.. Povedal som jej aj sebe zároveň, že je to v poriadku, neskôr, som sa sa opät pomaly nadýchol nosom vydýchol ústami, uvolnil som sa maximálne ako viem a odišlo to. Žiadna úzkosť na mňa nedolahľa.. Po chvíli som zaspal.
Ráno bolo pre mňa úžasné, ten pocit mojej osobnej výhry. Od toho času ked to niekedy chcelo prist, zopakoval som si to, a po každý raz čo to chcelo prísť bojovalo sa mi ľahšie a ľahšie.. A dnes? Spokojné spanie!! A keď len náhodou pocitim co len naznak zobudenia, nadychnem sa otočím na druhy bok a život ide ďalej bez úzkosti. Je podľma mňa veľmi dôležité uvedomiť si, že ide niečo, čo samo prejde, nech to je akokoľvek silné, hlavne netreba rýchlo dýchať skôr pomalý nádych nosom a pomalý výdych ustami, tým dosiahnete, že sa vaše tolo nadmerne neokyslíči (je to ťažké síce lebo je tam pocit nedostatku vzduchu kyslíka) Ale regulovaním dýchania sa da tomu predísť resp. potlaciť príznak strachu alebo úzkosti.
Samozrejme nechcem tuto skutočnosť nadlahcovať, sám viem ake to bolo ťaťké a nepríjemné.. Ale oplati sa! Áno, pokiaľ je to vyvolané psychicky podnetom z vás nie z okolia, je to pre niekoho viac ťažké pre ineho menej ale verte mi, že sanca tu je vždy a dosť veľká pokial tomu začnete veriť, že to možné je, vaša šanca bude väčšia. Treba sa naučiť nejakým spôsobom potlačiť strach a tento spôsob funguje.
Takže ľudia, začnite sa viac telesne hýbať, zmente životný štýl, nezahľadujte sa do seba, neskúmajte seba a svoje telo priliš, hľadajte to dobré vo všetkom, aj v sebe, začnite robiť prijemne veci pre SEBAa pre svojich Ľudí okolo seba!! Nemyslite na zlé veci, spomínajte a myslíte na pekné a optimisticky. A nezabudnite sa sniekym o tom porozprávať.
Je to možné!!!! Niekomu sa to podarí aj bez liekov, a ak hovorite o látkch, ktoré chybaju mozgu na to aby ste boli veselšie treba najskôr skúsiť ich doplniť prirodzenou fomou. Od poslednej úzkosti uz prebehlo pár mesiacov a je mi fajn bez náznaku…..

Pozdravujem vás všetkých a prajem skoré uzdravenie.

Mar@k

jessinocka
6. mar 2014

Ahojte, neviem ci sem este niekto chodi, ale podelim sa s vami o moju skusenost.

Mam problem so zavratmi, ktore pridu hocikedy pocas dna, v poslednej dobe hlavne vecer pre zaspavanim, resp rano po prebudeni. Vzdy lezim v posteli, mam pocit, ze som maximalne kludna, snazim sa psychicky relaxovat, na nic nemysliet a aj tak pride divny pocit v tele, nasledovany zahmlenim pred ocami (ciernym videnim) a nasledne sa mi rozbucha srdce. Momentalne som schopna stav zastavit pred tym ako sa mi rozbucha srdce, ale aj tak ma tieto stavy velmi obmedzuju a vzdy rozhodia.
Problem je ten, ze neviem, ci je to psychickeho alebo fyzickeho povodu, zatial mam vsetky vysetrenia OK - tlak, krv, EKG, ECHO, Holter, takze to vyzera na psychiku.
Stava sa mi to asi kazdy druhy den.

Moze to byt psychickeho povodu? Je uz na case vyhladat odbornika? Momentalne som tehotna - 20 tt, existuju pripadne lieky aj pre tehotne?

Prvy krat sa mi to stalo na zaciatku tehotenstva, ked som bola sama doma a zacala som krvacat. Velmi som sa zlakla, utekala na pohotovost, tam mi vyskocil od stresu tlak na 170/110 a nasledoval rovnaky pocit zavratov ako mavam teraz.
Potom moja najlepsia kamaratka potratila, co ma tiez riadne zobralo a zacala som sa velmi bat o svoje tehotenstvo.
A do tretice mi prislo na omdletie v praci, to som ale bola riadne hladna a nevyspata, takze mi kludne mohol klesnut tlak.
No a od vtedy sa to taha az do dnes (vyzera to, ze bez zjavnej priciny) a zacina ma to dost obmedzovat. Som sice na PN, ale aj tak by som sa bala sama niekde daleko cestovat. Mam pocit, ze ked zamestanavam mysel, pozeram TV, citam, tak sa mi to nestava, pride to vzdy ked nemyslim na nic.

Dakujem velmi pekne za akulvek radu. Precitala som si vsetky prispevky a dost mi pomohli.

adrioska
6. mar 2014

@jessinocka Tazko povedat ci je to psychickeho povodu, lebo to moze byt aj z tehotenstva. A to zistis teda az po porode. Ja by som si davala na Tvojom mieste Magne B6, to tehotne zvyknu velmi casto, prip. aj B komplex...proste doplnat vitaminy a mineraly. Ja mam cely zivot nizky tlak, takze aj v tehu som mala, neviem ako Ty, ale moze byt pricina aj nizky tlak...treba vela tekutin pit...

satanka1
6. mar 2014

@jessinocka ja mávam podobné stavy a zaberá mi magnézium,ale znižuje tlak..

jessinocka
6. mar 2014

@satanka1 @adrioska
dakujem za radu, Magnezium beriem od zaciatku tehotenstva, ale momentalne len pol tabletky rano a pol vecer. Bala som sa, aby mi velmi neznizil tlak. Tlak mam pocas dna normalny, okolo 120/80. Skusim si zvysit davku na 1 rano a 1 vecer. Pijem asi dost tekutin - tak 2l denne. Pomaha mi pitie caju z medovky a valeriany, to ma ukludni. Pokusim sa to este zvladnut sama a ak sa to zhorsi, tak asi radsej pojde k psychologovi, za to nic nedam, v najlepsom mi povie, ze to nie je psychikou...a mozno ked zacne babo poriadne kopkat, tak sa mi psychika vylepsi...
Akurat ma to hneva, lebo vzdy som bola pozitivne naladena, vysmiata a bez problemov a nikdy som si nemyslela, ze ma tehotenstvo takto ovplyvni :(

adrioska
6. mar 2014

@jessinocka nechcem ta vyplasit, ale neviem, ci sa valeriana moze v tehotenstve. Porad sa radsej v lekarni, ci ano.

jessinocka
6. mar 2014

@adrioska pytala som sa, ze moze, ale neprekracovat odporucane mnozstvo...a davam si ju zriedka...