V akom veku má bábätko farbu očí akú už bude mať?

liana8
11. apr 2011

Keď sa babatko narodi, ma tmavo-sivo-modre ocka. Chcela by som vediet, kedy sa tato farba zmeni na farbu ociek ake bude mat babatko cely zivot...? Je to individualne u kazdeho babatka alebo je to rovnake u kazdeho...?

cikyta
11. apr 2011

V roku by to už malo byť definitivne 😉

benne
11. apr 2011

Mojej sa zmenila farba z krásnych nebesky modrých na zelené po ockovi ked mala 10m.. a tu na koníku raz jedna spomínala, že sa jej zmenili v 3 rokoch, takže .. vyber si 😀 😀 😀

majka35
11. apr 2011

uff, moja má krásne nebeské modré, tak dúfam, že sa nezmenia, má 8 mesiacov a podľa detskej lekárky je to definitívna farba

petraw
11. apr 2011

my sme mali krásne jasne modré asi do 3 rokov a teraz mu chytajú nádych na zeleno tak si vyber 😀

sampo
11. apr 2011

to veru neviem, moja ma cierne trnky od narodenia 😉 ale podla mna cca v roku

evickapooh
11. apr 2011

podla mojej susedky-ona je ocna lekarke -farba oci sa moze zmenit do 4 rokov dietata

peepka
11. apr 2011

mne sa zmenila okolo 18-19 roku zivota

burina111
11. apr 2011

tak naše obe deti mali modré pri narodení, asi po troch mesiacoch sa tá modrá zmenila, zjasnela, zostrela, očká ako keby sa vyčistili a už im ostala taká. tak neviem, je to asi individuálne.

xlucia
11. apr 2011

cca do troch styroch rokov sa to meni, potom uz zriedkavo, ale stava sa aj to

cmulinko
11. apr 2011

Moj prvy syn mal modre ocka pri narodeni a teraz ma hnede ocka,ale ma pigmentovu vadu...uzka modra ciarka v ocku,ktora sa zabudla prefarbit na hnedo 😀 a druhy syn mal pri narodeni tmavo sive ocka a teraz ich ma jasne krasne modre.

anjelicek26
11. apr 2011

Pri Saske sa menia dodnes a to bude mat 5 rokov... narodila sa s modrymi, ale takymi tmavsimi, potom zosvetlali, potom zosedli, boli do dvoch rokov take sede az olivove, potom od troch sa tam zacala prerazat hneda a teraz ma uz takmer hnede a okolo ma zelene, no zvlaaastne su 😉

@cmulinko - aj Max mal tmavo sede a teraz su coraz jasnejsie, ma ich take jasne modre.

zlatka10
11. apr 2011

všetky deti na svete sa rodia s modrými očami (dokonce aj černošské). Farba sa u väčšiny z nich zmení už v pribehu niekoľkých sekúnd, takže maminka niekedy vidí svoje bábätko už s inou ako modrou farbou očí. Farba očí sa v podstate mení skoro celý život - závisí len od toho, v akom stave oko je. Krátkozraké reaguje inak ako ďalekozraké, hoci sa to nezdá, ale všetko ovplyvňuje všetko, napr. aj niektoré choroby spôsobujú ak nie zmenu, tak stmavnutie, škvrny, fľaky...a tie ostávajú v oku na dúhovke stále.

yanni
11. apr 2011

Takze baby, poviem vam, ze je to velmi idividualne. Brat ma od narodenia modre oci. Ja som mala hned hnede ale sa mi meni farba cely zivot a uz mi to ide na zeleno-modru. Cim som starsia, tak mam tej hnedej menej. Tak si vyberte 😀 Inak musim podotknut, rodicia su obaja modrooki. Jedina s hnedými ocami z celej rodiny je mamina mama. Cize som asi zdedila farbu po nej ale nie na cely zivot 😀 Inak vam poviem, ze je to zvlastne. V starom obciansko mam farbu oci hnedu a teraz v novom zeleno-modru 😀 😀 😀 😀 Cize pausalne sa to povedat neda, kedy sa ta farba ustaly....

stvura
11. apr 2011

Obe moje deti maju modre oci, malemu sa vsak asi v roku zmenila farba z nebickovo modrej na taku modru so zelenkavym nadychom. Mala ma tmavsie modre oci ako mal krpec ked bol maly...podla mna po tom roku sa moze menit uz len nadych, ale odtien uz ostane.

tinki
12. apr 2011

Farba očiek sa mení, moja prvá mala modré a okolo desiateho mesiaca začala tmavnúť a v roku už mala hnedé. Myslím, že keď má rok tak je to viacmenej definitívne. Aspoň v mojom okolí sú také skúsenosti.

purky
20. feb 2012

...zlatka10, vsetky deticky sa nerodia s modrymi ockami.
Farbu očí určujú melanocyty (pigmentové bunky), ktoré produkujú farbivo melanín, ktoré spôsobuje aj zafarbenie dúhovky. Jednoducho povedané: ak je v oku tohto farbiva ešte málo, sú oči modré, ak ho je viac, zelené, a ak sa ho vyprodukuje veľa, tak hnedé.
Takze nasa babulka mala pigmentovych buniek az az, mala velmi tmave ocka, teraz ich uz ma take svetlejsie, orieskove (ma sedem mesiacov). A po siestom mesiaci sa jej zacala na okraji zreniciek menit farba a ma ich olemovane tmavo sivou. Takze otazke znie, ostanu hnede po ockovi, alebo vyhraju moje a zmenia sa na modre 😉

vinifred
20. feb 2012

..môjmu mužovi sa menia podľa toho,čo má oblečené.. 😀 raz má sivé,raz zelené,raz do modra..ktovie na čo sa menia svokrovci za splnu?? 😵

bvladka
29. nov 2013

... pokiaľ ja viem z článkov o dúhovkách v oku (íris), tak by sa farba mala ustáliť do prvého roka života, je to údajne najčastejší jav, ale sú aj výnimky kde to definovali: počas zmeny stravovacích návykov sa môžu očká zmeniť, ale je to menej častý jav 😉 tak neviem ... treba sa spýtať očného odborníka 😉 alebo pozri si aj tento link: http://www.zzz.sk/?clanok=6341