Varené jedlá verzus polotovary. Čo preferujete?

Co davate detickam castejsie, to co ste uvarili alebo detsku vyzivu? Ja sa snazim varit co najcastejsie (alebo vyberam zasoby z mrazaku 🙂 ) ale obcas dochadza fantazia alebo cas a tak siahnem po vyzive. Viem ze musia splnat rozne poziadavky a su v dnesnej dobe kvalitne ale niekedy mam vycitky ked nema mala domacu stravu :-| Minule som dostala list z obchodu kde zvycajne nakupujem ze ovocna vyziva ktoru som kupila mala nejaku chybu, aby som ich vratila do obchodu tak teraz som este viac na pochybach ze co v tych flaskach vobec je 😞
No a po prvom rociku uz krmite to co jete vy alebo este stale davate dietatku inu stravu?
jankapiknova
20. feb 2010
pookie - snazim sa davat viac menej nasu stravu ale nepouzivam čierne korenie a solim minimalne,trosku dochutim ale ked ma tvoja mala presne rok,tak zacni radsej postupne. A tiez sa mi stalo sem tam ze nemal uvarene, tak som to riesila kasou alebo vyzivou a podobne....Stane sa aj ked je človek mimo domu cely den tak musi dat niečo ine. 😉
dadis
20. feb 2010
pookie, skus kuk tu http://forum.rodinka.sk/viewtopic.php?t=62715, odpoveda tam nejaky odbornik a nehovori nic zle na vyzivy...
zuza.m
20. feb 2010
mne mamina vždy nadavala ked som malemu dala mesovy prikr alebo aj ovocnu vyživu.že je to len umelina že tam nieje nič dobre.niekedy mi stym dost liezla na nervy ale asi to niečo do seba ma,aj ked ....ked som nestihala tak som vždy mala v zasobe nejake tie flašky.malemu to chutilo .
ale ked už mohol viac veci ako napriklad 10mes tak som mu to už ani nedavala a postupne sme prešli na našu stravu.teda take noralne jedlo ako polievky omačky a tak.nekorenim solim menej ked to je aj prenho tak že by nemal byt problem.a okrem toho ked jedol našu stravu tak mu viac chutilo.nebolo to take všetko jednake.teras tiež nema problem papat.nestačim ani dvarit a už mnamka.najradčej ma cestoviny s omačkami .to sa ide porad zadrhnut. :-N
weblucy
20. feb 2010
pookie, ale vy uz mate rok, uz mozte aj surove jablko v pohode. Vo vyzivach z obchodu je kyselina, je to na nich aj uvedene, ja som z nich mavala vzdy zvysenu zaludocnu kyselinu. Obcas kludne daj, ked nemas nic ine. A v tych hotovych mäsovych, ci zeleninovych prikrmoch uz asi nic hodnotne nebude, sice neskodia, ale ani vitaminy v nich nemusia byt. Ja radsej necham vsetko tak, ale maly musi mat postaveny obed na sporaku, zo zaciatku som si tiez nevedela na to zvyknut, ze mam kazdy den varit male mnozstvo, ale uz sa to stalo pre mna prioritou dna. Moj syn este neje to, co my, dlho trvalo, kym zjedol mäsko a nevyvratil ho. Ale teraz mu strasne chuti. Ja mam na mrazaku iba mäso kuracie, morcacie naporcovane a vsetko ostatne sa snazim davat cerstve. Najviac mu chuti paradajkova omacka s mäskom a s popucenymi zemiakmi. Ked sme este nejedli kusky, len mixovane, tak som dala cibulku podusit na maslo, do toho som naliala pasirovane paradajky z krabicky, trochu vody, gulicku noveho korenia a do toho dusit masko, ked bolo dovarene, omacku som osladila, korenie vybrala, pomixovala s mäskom a k tomu varene zemiaky s maslom popucene vidlickou. Malemu tak chuti, ze mu nestiham davat. Aj taka rascova polievka s vajcom a nadrobenym chlebom je fajn, ale rascu daj mletu. Ak papate mixovane, tak daj varit kusok mäska, pridaj mrkvu, petrzlen, zeler, kalerab a zemiak, ryzu alebo vlocky, klicky a mas zdravu polievocku so vsetkym, co dietatko potrebuje. Skus karfiol, brokolicu so zemiakom a s mrkvou. Ked mojmu malemu nejaka chut nevonia, tak do toho pridam mrkvu, ta to tak osladi a zamaskuje. Miesto mäska daj aj rybu so zemiakom s brokolicou a s mrkvou. Kludne skus dat aj stipocku soli. Ovocne jogurty s nadrobenim rohlikom tiez dobre zasytia. Neboj sa postupne skusit dat malej lyzicku z jedla, ktore jes aj ty, samozrejme, ak nie je stiplave a hlavne nezdrave. 😉
lizatko1009
20. feb 2010
ja malemu davam nasuchane surove jablko, ved surove je najzdravsie a miesam mu bud s bananom, alebo s hruskou, davam mu aj vyzivy, raz striedam varene jedlo a ked uz neviem co mu vymysliet dam mu kupovane a aj kase,
jaaty
21. feb 2010
keď sme začali dávať príkrmy, pediatrička mi odporučila buď bio potraviny alebo výživy hipp. Dôvodom bola predovšetkým prítomnosť rastových hormónov v predávaných potravinách (mäsko, zelenina). Ona viackrát riešila prípady napr. zdurených prsných žliaz u malých detí, čo spôsobuje vraj práve rast. hormón v potrave.
Takže my sme od začiatku dávali predovšetkým výživy (hipp), ktorých je skutočne veľký výber- hlavne v Rakúsku za výbornú cenu (aj bio nestlé, ktoré u nás nie je). Prípadne so sa snažila kupovať bio potraviny aspoň pre Hanku. Takto sme fungovali do cca 2 roku. Teraz samozrejme už je normálnu stravu, ktorú jej varím a ak nestihnem tak dostane cestoviny Hipp (raz 2-3 týždne) pre deti od 1-3 rokov. Sú skvelé, chutia ja manželovi 😃 .
Sladkosti nejeme doteraz- Hanka ich neľúbi. 😃
Pre info -Hanka doteraz chorá nebola, nevieme čo sú antibiotiká, k lekárke chodíme na pozvanie na preventívne prehliadky.
lenka1smejka
21. feb 2010
lizatko-aj ja davam jablcko,banan a este k tomu to pokvapkam citronom alebo pomarancom-pre istotu vitamin c

jaaty-skvele,ze ste zdravi my sme este neboli chory a dufam,ze to vydrzime ako vy...Klobuk dole...
weblucy
21. feb 2010
Ja davam jablcko, trosku mrkvicky, par piskotiek a kvapku citronu, a tesim sa, ked nezje vsetko, lebo sa mi ujde, mnam 😃

Na zaciatku prikrmovania som tiez dbala na bio vyrobky, ale uz to neberem tak vazne, vsak aj telo dietatka sa musi naucit prijimat zdrave, ci menej zdrave potraviny, aby sa naucilo s nimi spravne nakladat. Ja som davala aj sladkosti, ako Brumik, Kinder mliecny rez, tycinku pribinacik bez tej polevy, ale uz som to vylucila z jedalnicka, radsej mu dam bananik pomixovany s troskou jablcka a to je sladke az az. A zatial sme zdravi ako repy!

Ja som spokojnejsia, ked viem, co davam dietatu jest, vsak ani my s manzelom sa nestravujeme v restauraciach, doma si uvarime jedlo tak ako nam chuti.

Pookie, skus si pozriet temu "Netabulkove mamicky" a "Strava po 1. roku", kde najdes aj receptiky. Ja si tiez najdem recept a niektore suroviny v nom obmenim, ako nam vyhovuje.
pimpa
21. feb 2010
Ja to beriem tak, ze kto nevie varit, tak kupuje "sklenicky" Nase babo ucim jest to co jeme aj my, pekne postupne a ide to, niekedy papa pekne inokedy skaredo, ale to asi patri k detstvu. Mam aspon prehlad aky je pomer potravin v jeho tanieriku x-)
jaaty
21. feb 2010
pimpa, môžem ťa uistiť, že variť viem 😉 (aj piecť zákusky či všelijaké kysnuté koláče) a teraz je aj Hanka na našej strave.
... a moje rozhodnutie začať s Hippkami súviselo len s doporučením lekárky. ... a navyše, ako 10 mes. som nemala odvahu jej napr. variť ryby, teľacie mäsko či králičie tiež bežne nekupujem 😃
paola.o1
21. feb 2010
Ahojte, ja teda tiez nemam problem varit, ale do toho roka bol maly vyhradne na Hipp sklenickach. zijem v rakusku a nestretla som sa s pediatrom, kt. by to neodporucil, najma preto, ze vacsina, ked nie vsetky prisady su v bio kvalite, jedlo je pripravene tak, aby si zachovalo vsetky vitaminy a tie dobre latky. teraz vacsinu potravin uz kupujem, ale pre maleho iba v bio kvalite a robim mu vsetko v parnom hrnci. no a raz sa stalo, ze mi tiez z obchodu povedali, nech vratim jeden druh masovej flasticky, som sa zlakla preco, lebo maly uz nejake zjedol, ale obchod ich musel stiahnut preto, ze mnozstvo mrkvy vo flasticke nezodpovedalo etikete, bolo jej tam menej....
atrami
21. feb 2010
Ja som bola zásadne proti kupovanej strave, ale.......
Najmladší po nebehnutí na tuhú stravu mával zaparenú ritku. Nakoniec sme zistili, že má reakciu a čerstvé ovocie a dokonca aj Bio. Takže sme dávali do roka výživu.
paola.o1
22. feb 2010
ahojte, atrami je to zrejme aj preto, ze napriklad z vyziv odoberaju nadmernu kyslost, ale vitaminy zachovavaju. preto nehrozi prekyselenie zaludka a pod. no a co som si teraz ja vsimla, tak teraz v zime hipp pridaval do vyziv vitamin c, a do jogurtovych flasticiek probio kultury, takze som usetrila na vitamine c a bio gaii 😃

my uz teda jeme varene - v parnom hrnci jedla, ale obcas, ked sa mi nechce varit, alebo ideme niekam von, kupim malemu flasticku a myslim si, ze flasticky a bio vyrobky su to najkvalitnejsie co sa mu moze dostat...
jankapiknova
23. feb 2010
PIMPA- kto nevie varit kupuje sklenničky? mas niejaky divny nazor =-) to vobec nieje o tom. Napriklad ja som vzdy rada varievala aj piekla,ved aj doteraz a nas maly ked začal s prikrmami tak ja som kazdy den varievala a nikdy nechcel,mam knizku s receptami pre deti, na nete som hladala a tolko čo som poskusala a samozrejme potom vyhodila,popripade ked nam chutilo tak sme zjedli my.... Raz som skusila tiez hipp a to spapal cele,tak som mu kupovala uz potom rozne s masom,zeleninou a vsetko mu chutilo ale popri tom som stale skusala domacu stravu a az po par mesiacoch zacal papt aj domacu aj v poharikoch. Po pravde som to moc ocenila na cestach,kupila som hipp a mala som na cestu postarane ale od niejakeho 10 mesiaca papa len domacu stravu. Takze s tvojim vyrokom vobec nesuhlasim 😉
lovula
23. feb 2010
Ahojte,

no v prvom rade nechcem v žiadnom prípade kritizovať mamičky čo siahnu po hotovej - kupovanej strave, ale ja varím malému každý deň. Doma mám kúpenú hotovku, keby náhodou ...
Ale nám predsa tiež nekúpim hotový segedín s knedlou, alebo guláš a pod. Tiež nám vždy uvarím čerstvé, alebo vytiahnem z mrazničky, ale je to všetko naše domáce jedlo, tak prečo by som svojmu dieťaťu mala dávať kupované. Však varenie pre neho mi zaberie pol hodinku času denne. Vždy spravím viac a má to na dva dni.
Proste ja nie som veľmi za tie hotové jedlá pre detičky, ale nemyslím si, že by mohli nejako škodiť detičkám starším ako rok.
jaaty
24. feb 2010
lovula, aj ja teraz Hanke varím každý deň, ak nemôže jesť to čo my (napr. dnes jaterničky 😃 )a pre kupovanú stravu som sa rozhodla nie preto, lebo som nestíhala variť, ale pretože sú bio potraviny pre tak maličký organizmus zdravšie. Nezaťažujú ho zbytočnou chémiou, ktorá je v zelenine ani rôznymi napr. rastovými hormónmi, ktoré sú v každom mäse. Na to, by výrobca hydiny prežil, potrebuje, rýchlo "vypestovať" napr. kurence a rýchlo ich predať. Tomu napomáha strava obohatená rast. hormónmi, ktoré sa dostanú aj do tela človeka.
Ako som písala, lekárka ma upozornila, že mala viac prípadov (aj na MK som našla takúto tému), že detičky, ktoré prešli na normálnu stravu začali mať napr. zdurené prsné žľazy. Mamičky potom behali po lekároch a vo väčšine prípadov sa potvrdilo, že je to zo stravy .
Takže moje rozhodnutie ísť cez Hipp či bio Nestlé súviselo len so zdravým našej Hanky. ... a neľutujem. Čochvíľa budeme mať tri roky, antibiotiká ani choroby nepoznáme -klop, klop, Rastie primerane a hoci sa pri narodení mala 4200gr., bucatá nieje. Zje všetko, čo navarím, nemá problém so žiadnou zeleninou a jediné, čo dodnes nezje sú akékoľvek sladkosti (žiadne čokolády, keksíky, zákusky- raz začas si lízne lízatko). ....a na tom nič zlé nevidím 😃
weblucy
24. feb 2010
jaaty, aj ja by som mala lepsi pocit, keby som mohla varit svojmu synovi z bio potravin a tiez aj nam, lenze nie je take lahke ich vzdy dostat v obchode. Ked tvoja dcerka pojde do materskej skoly, tak tam zrejme z bio potravin varit nebudu. Je dobre, nech si telicko zvyka spracovat aj na minusy potravin.

Paola, jasne, ze pediatri nebudu v hovorit v neprospech kupovanych prikrmov, vsak dostavaju od firiem hodnotne dary, to by isli proti sebe. Mne sa nejak nechce verit, ze tie vitaminy vo flaskach vydrzia aj rok.
jankapiknova
24. feb 2010
lovula,jasne ze si nekupime hotovy segedin,ale myslim je to blbost porovnavat =-)

jaaty- my sme tiez jednu dobu papali hipp bio a nie z lenivosti.... a ties sme stale zdravučky takze tiez nebanujem x-) , ja som tiez za varenu domacu stravu ale nie vzdy a hlavne na zaciatku vsetko babo spapa,niečo odmieta a niečo nie.
Mamičky treba si prečitat aj pričiny prečo mamičky siahaju po kupovanom a nie krityzovat hlava nehlava =-)
jaaty
24. feb 2010
Veď práve- Hipp sme kupovali tak do cca 1 roku, kedy bol prechod od materského mlieka rýchly a intenzívny, odvtedy tiež varím normálne a denne a bez problémov. Hankine telíčko na normálnu stravu zvyklo, takže som presvedčená, že v škôlke problém nebude.
... a čo sa týka trvanlivosti: keď sa zavárajú uhorky, ovocie, či mäso doma -tiež to vydrží rok aj dlhšie.
paola.o1
24. feb 2010
ze hotovy segedin🙂 no flasticky a hotovy segedin by som velmi neporovnavala.... flasticky su (teda hipp urcite) vyrabane z najkvalitnejsich potravin, napr. viem, ze na pestovanie zel a ovo si musia nechat odsuhlasit podu na kt. chcu pestovat, testuju vodu na zalievanie.... a velmi casto kontrolovane, ci sa dodrziavaju postupy pri spracovani, ci ide o bio kvalitu.... flasticka ma v pomere s varenym jedlom ovela viac zivin, vitaminov a su zachovavane vsetky dolezite latky, co doma varenim nedosiahnes. najviac sa flasticke priblizuje mozno parny hrniec....

a co sa tyka toho, ze v skolke uz nevaria bio....to je pravda a prave preto sa snazim tie prve tri roky zivota vyuzit a malemu davam papat len to, co je podla mna naj naj - flasticky a bio produkty.

ale jasne, co clovek to iny nazor, preto ked niekto je presvedceny, ze varene jedlo je to naj pre jeho dieta, preco nie... ved kazda z nas dava dietatku to najlepsie, pre niekoho je to varene jedlo, pre niekoho bio, pre niekoho flasticky
paola.o1
24. feb 2010
weblucy, priznam sa, ze zastavam hipp nielen preto, ze mi to odporuci kazdy pediater, ale aj preto, ze moja svagrina (a viac clenov rodiny mm) pracuje v podstate od skoncenia skoly v hippe, takze info mam priamo z prvej ruky🙂 jasne ze nie vsetky vyrobky su dokonale, napriklad do flasticky s vanilkovym pudingom nedavaju vanilku, ale vanilkovu aromu.... no a flasticky su pod tlakom, sterilizovane, takze je fakt, ze vsetky tie latky sa v nich uchovavaju aj ten rok, ale mne sa teda nikdy nestalo ze by som si kupila takmer rocnu flasticku🙂 na to maju vo fabrikach marketingove oddelenie, ktore vie kolko flasticiek sa kedy preda a podla toho nastavia vyrobu
paola.o1
24. feb 2010
a este som zabudla, baby co obcas davate vyzivky, mam velmi rozsiahly spotrebitelsky test, v ktorom su flasticky, kase, kekse, dzusy proste vsetok detsky sortiment ktory sa predava v rakusku, ale vela z neho sa predava aj na slovensku, takze sa da vyuzit.

a je tam cely zoznam tychto veci ohodnotenych podla toho ci boli 100% v poriadku, ale mali nejaku chybicku krasy.... ked niekto budete mat zaujem napiste mi e-mail do IP , poslem
weblucy
24. feb 2010
paola, tak na predajni urcite najdes aj rocne flasky, pretoze to zavisi viacmenej aj od predajne, kolko si objedna kusov, teda nielen od marketingoveho oddelenia fabriky. Zo zaciatku som kupovala prikrmy Hipp, aby som mala doma, ked budeme niekam cestovat, ibaze syn mi niektore nechcel ani citit, takze uz to nechcem riskovat a radsej mu uvarim to, o com viem, ze mi to spapa.
Ja preferujem kazdy den uvarit dietatku cerstve jedlo, aj ked nie je prave z bio potravin, snad mi z toho neochorie. Ale brat to z hladiska, ze zelenina obsahuje dusicnany, tak nejeme uz ani chlieb.
Ovocnu vyzivku kupim, ked sme mimo domu a pride hlad, ale doma mi to pride prepotrebne. Osupem jablko, pripadne aj ine ovocie, pomixujem a je. Svokra nas celu zimu zasobila bio jablkami z kamaratkinej zahrady. A takto som zapojila aj zvysok rodiny do toho, aby nam pozhanali od znamych, ktori maju zahrady nejaku zeleninu a ovocie, pripadne aj mäsko.
paola.o1
24. feb 2010
vies weblucy, mozno je rozdiel v slovenskom a rakuskom trhu, neviem co frci na slovensku, ale tu je Hipp, asi preto ze je to rakuska znacka najpredavanejsi a fakt som zatial nekupila flasticku starsiu ako par mesiacov. (inak na slovensko je dovazany hipp od madarskeho vyrobcu, z madarskych surovin, v rakusku sa predava tu a tusim aj v nemecku vyrobeny hipp z tunajsich surovin)

z vareneho jedla ti maly urcite neochorie 🙂 ale ja malemu klasicky nevarim, iba v parnom hrnci, lebo z toho mi maly tiez neochorie a navyse mu to aj prospeje, kedze varenim stracas vela latok z jedla. samozrejme ked sme v restike, alebo na navsteve tak papa vsetko, ale doma sa pokusam stravovat nas co naj

no a co sa tyka jablk, ja ich nesupem, lebo najviac vitaminov v ovo-zelo sa nachadza tesne pod, alebo v supke a z toho dovodu kupujem bio jablka a ty mas tiez vyhodu, ze mas prisun bio potravin...

a ako som pisala, kazdy ma iny nazor na to co je naj pre dieta. ja si nedovolim pochybovat o tom, ze robis dobre ked malemu varis kazdy den cerstve jedlo... no a ja zase parim jedlo a do roka sme flaskovali, lebo to je podla mna naj.
weblucy
24. feb 2010
paola a odkedy uz davas so supkou jablko? Tiez som premyslala, ci uz mozem dat, chcela som sa spytat na to dr. ked pojdeme po troch mesiacoch znovu na poradnu.
No ja si tiez myslim, ze kazda mamicka vie vycitit, co je pre jej dietatko najlepsie.
Mam doma este dost zeleninovo-masovych prikrmov, niektore som kupila uz pred polrokom, takze aj takto sa moze stat, ze prikrm ma uz rok.
No vo vseobecnosti je zname, ze Hipp vyraba prikrmy z najkvalitnejsich a bio produktov.
paola.o1
24. feb 2010
weblucy, ja som s jablkom zacala v roku (dovtedy mal iba to flastickove) tak, ze jablko (aj so supkou) som si sparila chvilku, vtedy mi aj ta supka zmakla a neskriabala v krku a normalne som take makke jablko aj so supkou roztlacila, alebo pomixovala na kusky, nie kasu. teraz uz struham cerstve aj so supkou a zmiesam s troskou jogurtu, alebo s rozmackanym keksom, alebo malemu vrazim nakrajane jablcko namiesto rohlika :-N
vodnarky
24. feb 2010
ahojte..neodsudzujem kupene vyrobky..aj ked ich pouzijem tak raz za cca2 mesiace..(okrem jogurtou-tie kupujem)..ale co sa tyka vareneho jedla a ovocie,tak preferujem cerstve a domace.. 😉 ..
pimpa
1. mar 2010
ja myslim ze ked je to vo flaske sterilizovane, tak to podlahlo teplote 230 stupnov a to mam taky dojem ze tam uz vela vitaminov nie je, ved C vitamin sa straca pri 70 stup. Ja to beriem, ze to je ako dat si nejake zavarane ovocie a dufat, ze su v tom vitaminy...marne. Ale mozno sa mylim a pridali ich do flasky az potom dodatocne, lenze to by museli byt umele vitaminy a tiez aby sa to potom nepokazilo, tak este nejako chemicky to zakonzervovat...takze nejake vyhliadky na zdravu stravu...nic moc 😞
paola.o1
1. mar 2010
slovo sterilizovane som pouzila ja, kedze neviem zo seba vydolovat to slovo co oznacuje postup uzatvarania tych flias.
weblucy
2. mar 2010
pimpa, presne aj ja si myslim, ze to jedlo z flasticky nemoze byt vitaminova bomba, skor uz len vlaknina na zasytenie hladu. Chemicky to nie je konzervovane, ale sterilizovane na urcitu teplotu, preto sa to nepokazi, nie su tam ziadne bakterie, ale asi ani vitaminy nie. To mas ako s trvanlivym mliekom, je zohriate na vysoku teplotu a tak vydrzi dlho a aj v teple.
Minule sa mi nechcelo varit, tak som otvorila flasku s rizotom a ten maly opicak spapal 3 lyzicky, ale striasalo ho, napinalo, a viac uz ani vidiet, takze ostal bez obeda. Mam ja hold smolu, kazdy den musim vyvarat 😉 Aspon ze ovocnu spapa, ked sme na nakupoch.

Začni písať odpoveď...

Odošli