Varené jedlá verzus polotovary. Čo preferujete?

pookie
20. feb 2010

Co davate detickam castejsie, to co ste uvarili alebo detsku vyzivu? Ja sa snazim varit co najcastejsie (alebo vyberam zasoby z mrazaku 🙂 ) ale obcas dochadza fantazia alebo cas a tak siahnem po vyzive. Viem ze musia splnat rozne poziadavky a su v dnesnej dobe kvalitne ale niekedy mam vycitky ked nema mala domacu stravu 😒 Minule som dostala list z obchodu kde zvycajne nakupujem ze ovocna vyziva ktoru som kupila mala nejaku chybu, aby som ich vratila do obchodu tak teraz som este viac na pochybach ze co v tych flaskach vobec je ☹
No a po prvom rociku uz krmite to co jete vy alebo este stale davate dietatku inu stravu?

lizatko1009
2. mar 2010

ja som rozmyslala, ze ked doma uvarim malemu kuracie maso kupovane v tescu, alebo inom v obchode ved to je vsetko nadopovane aby rychlo vyrastli a ked kupis jedlo v sklicku, tak urcite tam niesu nadopovane slipeky ci zajace.

jaaty
2. mar 2010

lizatko prsne 😉 ...a to bol aj môj dôvod prečo som išla cez Hipp-ky.

dadis
2. mar 2010

weblucy...to jedlo v poharikoch je uvarene rovnako ako to tvoje v hrnci...ved tiez nedas surove masko a zemiacik, aby si uchovala vitaminy 😀 😀 ja napr. doma robim jablckovu vyzivu-normalne uvarim, pomixujem, dam do poharikov a otocim...hotovo, cela sterilizacia prebehla, ziadna veda ani alchymia...masko sa musi vysterilizovat pod tlakom, aby tam nezostal vzduch - vznikol podtlak (to je to puknutie pri otvarani), inak by sa to pokazilo...opat...nic co by tajnym "sposobom" odoberalo vitaminy a vyzivovu hodnotu - obycajna fyzika 😎

dadis
2. mar 2010

ja som pri Matkovi varila pravidelne, Hippky iba na cesty, teraz pri Saske zistujem, ze "tudy cesta nevede", mala ma mlsny jazyk a evidentne jej Hippky chutia viac nez moje "gebuzinky"...nebudem to silit, kludne budem tie Hippky kupovat a nebudem mat kvoli tomu vycitky svedomia, jedine mi bude trosku luto tych penazi,domaca strava je urcite lacnejsia...ale nevyhladujem ju kvoli tomu, radsej budem sama jest suche rozky...

lienockaa
2. mar 2010

ahojte..

mile mamicky, pridam svoju skusenost..🙂nejdem nikoho sudit, ani nic..😉moj maly sa pri prechode na prikrmy hned od zaciatku rozhodol, ze ine ako odo mna uvarene jest nebude..a to vam poviem, ze som niekedy velmi chcela, aby mi z tej flasticky zjedol..ked sme mali dlhu cestu a nechcel mi flasticky, tak bol celkom problem tu cestu naplanovat tak, aby to nevyslo v case obeda, kedy mal maso-zeleninu prikrm..takze mne flasticky na to nepomohli, neulahcili mi zivot, fakt nie..kupili sme asi 3, ucinili 3 pokusy a nikdy si nedal, este som len lyzicku niesla do pusy, uz sa ksichtil a ani po ochutnani si to nerozmyslel..mozno to bolo aj preto, ze najprv skusil domace a potom mu uz to umele nevonalo..tento problem bol len s masozeleninovymi, ovocne flasticky mu chutili..😉

paola.o1
2. mar 2010

weblucy, to jedlo vo flastickach nieje uvarene, ale urobene na pare.... ja osobne som tiez doteraz malemu ani raz neuvarila. vsetko robim iba na pare. a co sa tyka vitaminov vo flastickach🙂 nuz su tam. su tam prirodzene, aj dodane. (presne tak, ako su dodane vitaminy do umelych mliek, ktorymi sa deticky krmia od narodenia) alebo ani tie umele mlieka niesu dobre????
ja tiez nechcem rypat🙂 ale vadi mi, ked niekto povie ze nieco je zle a pri tom o tom presne info zistene nema
☹ a mna ako zacinajucu mamicku prave taketo "rady" v mamickovskych zaciatkoch poriadne pomotali.

podla mna: flasticky versus domacky sparene bio potraviny je jedno a to iste a niekomu dalsiemu vyhovuje varenie... nech mamina svoje dieta krmi jedlom pripravenym hocijakym sposobom, je to ok.

weblucy
2. mar 2010

Kazda mamicka ma o kupovanych prikrmoch svoju filozofiu.
Dadis, mäso sa da sterilizovat aj v kuchte, ale aj varenim v hrnci, a to "opätovnou sterilizaciou" a urcite nie preto, aby sa nepokazilo, ale mäso moze obsahovat nebezpecne mikroorganizmy, ktore su tepelne velmi odolne. A obycajna fyzika je, ze kazde predlzenie doby optimalnej spotreby potraviny znizuje jej nutricnu, energeticku a biologicku hodnotu, a suhlasim, ze to nie je ziadny tajny sposob, ale je vseobecne znamy. A sterilizovana potravina sa kazi, ibaze podstatne pomalsie, inak by bola trvanlivost nekonecna. Takze ja dam prednost cerstvym potravinam a hotova flaska je pre mna len vychodisko z nudze. Takze v tomto vidim rozdiel v mojich uvarenych cerstvych potravinach a jedla vyrobeneho vo fabrike. Moj syn nie je z cukru, tak snad mäso z tych "nadopovanych zvierat" mu neublizi. Zatial je uplne fit, ... ale na druhej strane, niekedy sa mi zda, akoby bol niecim nadopovany, tak neviem ... 😉

dadis
3. mar 2010

weblucy, na prvej stranke som dala link, je tam vsetko, co potrebujes vediet o "flastickach" a aj vystraha, ze sa to nesmie robit doma!!! ani v kuchte, ani opatovnou sterilizaciou!!! tu ti to skopirujem:
od Ing. Igor Mráz, PhD. » Po 12.Nov. 2007 13:03
Milá mamička,
žiadali ste o radu, ako sterilizovať príkrmy, lebo sa Vám po nejakom čase pokazia, aj keď vrchnák bol dobre prichytený. Musím Vám povedať, že to čo robíte je dosť nebezpečné, lebo pokazená konzerva sa nemusí vždy prejaviť nepríjemným zápachom, ktorý nás varuje pred konzumáciou a môže tak dôjsť k otrave.
Nejde tu vôbec o to, že by sa niektoré druhy potravín spolu nezniesli, ale príčinou kazenia je jednoducho to, že Vami uvádzané potraviny, t.j. mäso a väčšina zeleniny sú svojou povahou nevhodné pre sterilizáciu do 100°C a teda bežnou domácou sterilizáciou (ako napr. u kompótov alebo uhoriek) nedokážeme zaistiť ich trvanlivosť. Hovoríme, že sú to tzv. nekyslé potraviny s hodnotou pH vyššou než 4,5. Tomu však nemusíte rozumieť, stačí ak budete vedieť, že takéto potraviny (Mäso, zelenina) sa musia sterilizovať pod tlakom, čo je asi 1,2 bar pri teplote 121°C. Zariadenia na takúto sterilizáciu sa pre domácnosť nevyrábajú. Niektorí sa pokúšajú robiť to doma v kuchynskom tlakovom hrnci "Kuchte" - ale je to nebezpečné ako z hľadiska manipulácie s tlakovou nádobou, tak aj preto, že tam chýba tlakomer a kontrolný prístroj na teplotu a nedá sa teda kontrolovať, či sterilizácia bola dostatočná.
Neviem, prečo sa Vám nezdajú kupované "detské výživy"? Sú vyrobené zo starostlivo vyberaných surovín prísne stráženými hygienickými postupmi, ktoré sú kontrolované orgánmi potravinového dozoru a sterilizácia je vedená veľmi šetrne. Ten istý tepelný zákrok by ste museli aplikovať aj doma.Výrobky prešli pred schválením skúškami v detských zariadeniach a detskej klinike. Môžete mi veriť, lebo ako výskumný pracovník spolupracujem so slovenským výrobcom detskej výživy už 30 rokov. Ak Vám môžem poradiť, vyberte si výrobky, kde nie sú použité ako prísada modifikované škroby (zloženie nájdete na etikete) a budete mať produkt rovnako kvalitný, ako keby ste si ho urobili doma. Pravdaže, nezanedbateľným faktorom je cena, výrobky so škrobom sú lacnejšie a doma vás to vyjde ešte menej.
Ak som Vás nepresvedčil o výhodách sterilizovanej detskej výživy z obchodu, môžete požiť zmrazovanie - uviedli ste to vo Vašom príspevku. Tu by som Vám poradil, zmrazujte si porcie na jednorázové použitie (ale to asi viete) a nenoste zmrazené príkrmy po vonku, hlavne nie v lete a v kufri auta.
Je aj tretia možnosť - príkrm vysterilizovať tak ako doteraz, ale uchovávať ho v chladničke a po otvorení ho celý spotrebovať. Tu treba pripomenúť, že pohárik aj viečko musia byť úplne čisté, pred naplnením ich treba "vyvariť" v horúcej vode a nechať chvíľu oschnúť. Dôležité je tiež, aby sa pohárik po sterilizácii čo najrýchlejšie ochladil - ale tak, aby nepraskol. Dĺžka sterilizácie závisí od toho, aký hustý je príkrm - veľmi husté sa nedajú sterilizovať vôbec! A tu je problém, či si mamička dokáže sama určiť dostatočne dlhý a bezpečný čas sterilizácie, keďže v žiadnej príručke sa to nedočíta. Takže je to tiež s rizikom.
Ak by ste mali ďalšie otázky, rád Vám odpoviem.

kristinka.s
4. mar 2010

maminy, a vy este stale verite na tzv. "bio" potraviny - ved je to uplne to iste ako potraviny v tescu zabaleny v klasickych obaloch. Nazov "bio" je len reklama. Ved dnes uz nic ani po logickej stranke nemoze byt bio - to by sme museli zil v dobe, ked este nebol "kysli" dazd, hnojena poda. plastove obaly a pod.
Ja tiez davam dcerke kupovane aj doma varene - chvala Bohu zie obe. Ale urcite si nelamem hlavu, ci je bio 🙂

paola.o1
4. mar 2010

kristinka🙂 pokial kupujes bio z EU, tak skutocne to bio je. su na to prisne pravidla, nemozes si vypestovat rajciny na poli pri dialnici a plesknut na to nalepku bio.... Bio hospodari su pravidelne a prisne kontrolovany a za nedodrzanie podmienok pri pestovani bio plodov im hrozi nielen odobratie Bio oznacenia aj aj nenormalne pokuty. takze ano, bio je bio a nebio je proste nebio. 😀 😀

paola.o1
4. mar 2010

a ja osobne vidim nenormalny rozdiel v tom, ci je hydina krmena iba prirodnymi produktmi, vo vybehu na travicke, alebo je zavreta v klietke, vyhnana hormonmi zachlostena a zabalena v tesku 😀

kristinka.s
4. mar 2010

moj nazor sa nezmenil - bio neexistuje 🙂 (chudak hospodar, by si aj vzduch a dazd musel vyrobit sam aby to bolo fakt bio) 🙂
ale kazdy mame svoj nazor - nehadam sa, len JA neverim

jaaty
4. mar 2010

kristinka.s -pozri si príspevok "predčasná puberta" to je dôsledok "Nebio" potravín 😠 .
Preto som ja i mnohé ďalšie kočky z tejto stránky dala prednosť bio výžive (napr. Hipp) pred varenou stravou v "rannom" detstve 😉

paola.o1
4. mar 2010

ved ja tvoj nazor akceptujem🙂 ale ja si zase myslim ze kysli dazd je to najmenej....horsia je pre mna predstava, ze kurence su odchovane masokostnou muckou, nafuknute hormonmi, zabalene v tesku (ked sa nahodou nepredaju tak sa zase prebalia a zase predavaju🙂 ) a my ich potom zjeme. no ja radsej ostanem pri kurencoch krmenych cerstvymi prirodnymi produktami, behajucich si po travicke a pokropenych cerstvym (kyslim🙂 ) dazdom...

paola.o1
4. mar 2010

a medzi nami kristinka, bio produkty najvyssej kvality su pestovane v sklenniku, a zalievane kontrolovanou vodou (prisne sa kontroluje jej zlozenie) takze kysli dazd plati naozaj len v pripade ze chudak bio slepicka zmokne...

kristinka.s
4. mar 2010

so sliepkami to beriem - scasti 🙂
......a veris aj na "morsku" sol? 🙂

paola.o1
4. mar 2010

no popravde velmi nesolime a ked tak si kupujem iba krystalicku sol od cereus. s morskou solou nemam ziadne skusenosti, ani o nej nic konkretne neviem. ale rada sa nieco nove dozviem, ked mas o nej info....

lizatko1009
4. mar 2010

jatty teraz som citala o tej predcasnej puberte, ja radsej kupim tu hippku, ako ked mu mam doma uvarit kuracie nadopovane maso ved vidim uz po tych stehniskach ake su velike 😠 a slipeky nemam kde chovat.

paola.o1
4. mar 2010

lizatko, ja myslim ze nic nepokazis, ked tvoj matusko bude do roka na flastickach. a mas istotu ze je to bio a velmi prisne kontrolovane

lizatko1009
4. mar 2010

paola aj ja si myslim, ale vela mamiciek hned povie, ze sa mi nechce varit, ale nieje to tak, aj kamoska minule sa ma opytala, preco mu nevarim, ja mu striedam, ale radsej davam hippky, ja verim tomu ze to je bio. aj som uz skor tu napisala, ze sa zaoberam otazkou, ci nieje lepsie kupovane bio ako nadopovane sliepky, ved aj vidim po obchode ake velke stehniska predavaju aj radsej by som chcela domace jablka ako kupovane. davam mu aj kupovane jablka aj vyzivy a nemyslim si zeby boli zle ved to je prisne kontrolovane a urcite su tam aj vitaminy. aj tomu verim co pisala jatty v teme predcasna puberta, ze tej malej prsicka narastli z toho.
a este co s tou morskou solou? my pouzivame aj obycajnu krystalovu aj morsku.

lizatko1009
4. mar 2010

a na jednom fore pisala jedna mamina co od 2m dava malej vsetku stravu co jedia aj oni. 😕

jaaty
4. mar 2010

lizatko, držím palce. Ja som chodila Hipp-ky kupovať do Rakúska. Sú tam lacnejšie a je tam neporovnateľný výber.
Dokonca majú aj bio Nestlé.

paola.o1
4. mar 2010

lizatko, aj mne vela ludi povedalo ze robim zle ked malemu nevarim🙂
kazdy ma na to svoj pohlad a najlepsie urobis ked sa budes riadit svojou hlavou a citmi, nie tym co ti kto povie.

ja som sa zamerala na bio potraviny, odkedy som bola s maminou u jej kamosky - robila na farme, ze nam da vajca za dobru cenu...prechadzala som tmavou, nenormalne smradlavou halou plnou klietok a v kazdej z tych mini klietok boli najmenej 4 kurata. hnus! taky odpor a smutok som pocitila....no a potom som sa prestahovala do rakuska za manzelom a u nas na dedinke mame bio chovatela. aj on chova kurata. maju obrovsky vybeh, kazda svoju podstielku, na zimu su v zateplenom domceku, ked je teplo pobehuju po travicke. mne nejde len o to, ze na jedle je nalepka BIO. ide o to, ze ked v tesku nemaju vajicka od sliepociek z volneho vybehu, ale maju iba vajca z klietkoveho chovu, tak nielen ze si tie vajcia nekupim, ale este ich mam aj chut porozbijat, aby ich nemohli predavat...

jaaty
4. mar 2010

paola, už majú občas aj v tescu bio vajcia- 6 ks stojí okolo 1,7 eur, Ja ich kupujem Hanke, keď jej robím napr. omeletku. ...ale verím, že v Rakúsku je väčší výber a dostupnosť. Preto som sa dala na Hipp-ky. Mimochodm Hanke veľmi chutia a aj teraz, ak varím niečo, čo nie je vhodné pre ňu, siahnem po nich. Veľmi jej chutia všetky tie srdiečkové cestoviny od 1-3 rokov. Lasagne,..... dokonca ja manželovi chutia 😀 😀 😀 😀

lizatko1009
4. mar 2010

jaaty dakujeme a aj cestovinu kupujes v raksuku, skoda ze u nas nemame bio obchod, ale kupujem vsatko malemu z dm-ky a tam tiez niekedy nieco dobre najdem, ale moc extra vyber tam nieje.
paola a vajicka mame od priatelovej baby, ona ich chova.

jaaty
4. mar 2010

Myslela som cestoviny Hipp so zeleninou, atď.....
Neviem odkiaľ si, ale ak náhodou z BA -vybehni do Hainburgu - si tam za pol hodinu a nakúpiš si na mesiac. Ja som vždy odtiaľ odchádzala s 3-4 taškami.

paola.o1
4. mar 2010

jaaty, do teska zapadnem ked som obcas v bratislave, inak nakupujem tu v rakusku a vyber je fakt super. dokonca ceny niesu ovela vyssie ako u nebio potravin. napriklad vcera som kupila maslo -bio rama za 1,70eur a normalna rama stala 2eura. a to teraz uz vidno castejsie, ze bio su lacnejsie ako nebio. a flasticky davam este aj ja obcas🙂 aj dnes maly obeduje cestoviny obliate zeleninovou omackou z hipp flasticky....

jaaty
4. mar 2010

No musím tam k Vám ešte zbehnúť. Od apríla nastupujem do práce, tak času bude menej ☹

bajciatko
18. máj 2010

nemam skusenosti s poharikovou stravou, varim kazdy den doma, len mi uz dochadza inspiracia, vzdy mam pocit, ze papame to iste. Daielka ma 7 a pol mesiaca, este som ani raz nedavala poharikovy prikrm. Hoci popravde sa obcas po nejakom pokukujem, hlavne take kde je masko, ktore mi nekupujeme alebo sa ku nemu nemame ako dostat. Nasej pediatricky som sa nepytala ci ano alebo nie pohariky, ale ona je zastanca zdravej domacej stravy, asi by mi ich velmi neschvalila, aj ked uplne zakazat urcite nemoze.... Ona nam vzdy povie, ze davat malej prave to co je dotupne teraz, co sa urodi alebo narodi 🙂... a nie je zastankynou zemiakov, neviem velmi preco, ale vraj uz to nie je to co to byvalo....
Chcem sa opytat, ze ako dlho taka strava v pohariku vydrzi neotvorena a ci sa otvorena musi spapat cela, alebo sa da aj na druhy den.

ikulkaaa
19. máj 2010

ahoj bojciatko, neotvoreny poharik ma datum spotreby, predpokladam, tak by som sa riadila tym..a ked ho otvoris, lepsie je z neho odobrat porciu, aku mala zje a zvysok dat do chladnicky, do druheho dna. Dolezite je, aby si nesla lyzickou, ktorou malu krmis, do poharika, ktory odkladas do dalsieho dna...moja mala ma 18 mesiacov, snazim sa varit kazdy den, od 15 mesiaca zostala trochu prieberciva, ale stale papa krasne...som zastancom doma varenej stravy, ale obcas vytiahnem aj poharik, ked nestihnem uvarit alebo ked je tam masko, ktore zvycajne nevarim...nemyslim si ale, ze by strava v poharikoch nebola rovnako zdrava, ako ta, ktoru varime...strava v poharikoch je prisne kontrolovana..tiez mam ale lepsi pocit, ked varim doma... 😉