Veci verejné, alebo o čom netreba mlčať

janinah
14. okt 2013

Sem-tam sa mi dostane pred oči informácia, o ktorej si myslím že má vedieť čo najviac ľudí. Dúfam,že mamičky sa zaujímajú aj o veci verejné,že sa zaujímajú akú budúcnosť pripravujeme našim deťom.Otvorila som tému pre takéto dôležité informácie,nečakám tu politikárčenie, skôr linky,nech vieme v čo najväčšej miere čo sa okolo nás deje a možno rado by ostalo ututlané 😒

denkaajejdeti
9. máj 2014

@minax Ahoj, som rada, že je nás zasa o jednu viac - tak vitaj 🙂 . K téme homosexualita - podľa mňa to nie je choroba, vždy tu bola a aj bude, tolerujem ich tak ako oni tolerujú hetero. Aj medzi hetero sa nájdu takí, ktorí potrebujú verejne prezentovať svoju sexualitu - známi borci ako napr. Borisko Kollár alias alfa samec 😀. Každý homosexuál sa kedysi narodil dvom heterosexuálom, aj v prírode v zvieracej ríši máš veľa príkladov homosexuálneho správania, takže asi to nebude len taká módna záležitosť, resp. potreba predvádzať sa a upozoňovať na seba za každú cenu. Veľmi vysoké % homosexuálne orientovaných je medzi umelcami a kňazmi. V školách by mala byť sexuálna výchova v rámci hodín biológie najskôr po 11. roku veku dieťaťa, aj to skôr všeobecne o tehotenstve, pohlavných chorobách, možnostiach ochrany a pod. - ale primerane veku, nie traumatizovať deti vecami, na ktoré nie sú pripravené. Ja verím, že väčšina z nás, ktoré sme sa zapojili do tejto debaty sme pokrokové maminy, ktoré s láskou vysvetľujú svojim deťom veci okolo sexuality primerane veku a najmä priebežne, nie nárazovo typu "teraz sa musíme porozprávať o včielkach a kvietkoch" . No existujú aj takí rodičia, ktorí sex tabuizujú, resp. nerozprávajú sa s deťmi takmer o ničom,...pre také deti je sexuálna výchova v školách jedným z mála dôveryhodných zdrojov informácií. Myslím, že v škole by to mali prebrať z hľadiska najpodstatnejších informácií v šiestej, siedmej triede a potom by deťom mali byť posúvané ďalšie info prostredníctvom živých prednášok/otvorených debát s odborníkmi z rôznych oblastí - gynekológ, sexuológ, psychológ,..ale napr. aj nejaká bývalá prostitútka a pracovník STORMu, ktorí môžu podať živé svedectvo o odvrátenej strane sexuality. Možno aj dokument o dievčatách, ktoré otehotneli príliš skoro alebo o ľuďoch, ktorí trpia HIV či inou pliagou by mal čo deťom v puberte povedať.....
Ja svoje deti učím tolerancii, ale aj kritickému mysleniu a viere vo vlastný úsudok, ktorý nadobudnú po vypočutí a zvážení všetkých PRE a PROTI. Z homosexuality ani zo sexu samotného nerobím strašiaka, ani sa netvárim, že mám patent na rozum 😉 - nechávam ich nech sa rozhodujú samé, ale veľa sa rozprávame o všetkom, čo ich zaujíma, teší ale aj trápi.

kikinelka
9. máj 2014

Mne sa dostalo toto a rada by som vás poprosila o pomoc. Náš Jerguš na sebe tuho pracuje, jeho stav sa zlepšuje, ale na hlavnú a najdôležitejšiu rehabilitáciu by sme potrebovali príspevok. Vopred vám všetkým ďakujeme.

http://dakujeme.sme.sk/vyzva/968/chcem-znova-ch...

luci78p
10. máj 2014

nie moc vážna tema, ale neviete ako je to teda s tym stahovanim z uloz.to a podobne??
plati to aj pre ytb??

samo_blaho
16. máj 2014

Relácia v SV o rozpredávaní pôdy zahraničným subjektom: http://www.slobodnyvysielac.sk/redata/other/pla...

sirinka
16. máj 2014

naozaj si myslia, ze sme tie ovce, ze im zhltneme taketo hlupe ospravedlnia...
http://vas.cas.sk/clanok/9782/jarmila-lajcakova...

marce63
17. jún 2014

@denkaajejdeti To si pekne napísala, viera vo vlastný úsudok, veď to je základ, viesť správne deti, veď čo sa už deje v rámci J. justície v zahraničí, je to otrasné ak sa to dostane aj na Sk.
Na základe dotazníkov pre deti ZŠ vyhodnotiť, že každé 3 dieťa na Slovensku je týrané, no nemám slov a tie záludné otázky, no choré.
Prikladám z článkov Lucie Švecovej
Prichádza to k nám:
Toto sú príklady zo zahraničia. Ale my nemôžeme zostať ľahostajní, pretože juvenilná justícia je opätovne prerokovávaná aj u nás. Nie som jediná, kto je proti tomu. Možno to vidieť aj na viacerých petíciách, ktoré obehli Slovensko - napríklad: http://www.peticie.com/peticia_na_ochranu_deti_... , alebo http://www.cbreurope.sk/peticia_2.html . Dôkazom, že sa to naša vláda skutočne chystá prijať, je dotazník, ktorý obehol 8. a 9. ročníky základných škôl: http://www.rodinajezaklad.sk/images/Dotaznk 201... . Taktiež to nevyzerá ako nič strašné, no môžeme si všimnúť, že sa v ňom ako na týranie pýtajú aj či sa rodič niekedy odmietol s deťmi rozprávať, alebo či museli deti kľačať na kolenách. Myslím, že to sú veci, ktoré sú normálnou súčasťou výchovy. S niektorými deťmi sa skutočne nedá inak poradiť, ako nejakým trestom, napríklad kľačaním v kúte alebo jednoduchým nevenovaním pozornosti. No pozor, podľa nových vyhlášok sa to môže klasifikovať ako psychické týranie a dieťa vám môže byť odobrané. Na základe tohto dotazníka odborníci vyhodnotili, že je u nás každé tretie dieťa týrané (zdroj:http://www.hlavnespravy.sk/organizacie-varuju-pred-nar... ), čo je ale pekná blbosť. Ja sama som z troch detí a to by znamenalo, že jeden z nás musí byť týraný. Všade sú isté problémové rodiny, ale našťastie ich určite toľko nie je. Ponúka sa mi teda otázka, či sa tu niekto nepokúša riešiť neexistujúci problém, čím poškodí slušných ľudí? Že by sme sa azda pokúšali odstrániť nevyhovujúcich zdravo rozmýšľajúcich ľudí? Na porovnanie, túto situáciu si všíma aj jeden český autor: http://www.voxvictims.com/2013/08/28/co-je-juve... .
Takže, týmto vás chcem vyzvať, aby ste neostávali ľahostajní. Niektorí to odmietajú s tým, že je to absolútna hlúposť, no verím, že som vám dala dostatočne dôveryhodné zdroje. Iní to odmietajú s tým, že na Slovensko to určite nepríde, no ako vidíte, už sa to tu postupne pripravuje. Napokon to väčšina odmieta preto, že s tým aj tak nič nespraví. Avšak ako vidíte, dajú sa podpisovať petície, dá sa vyjadriť podpora postihnutým rodinám, dá sa verejne (dnes veľmi jednoducho vďaka internetu) vyjadriť svoj názor a nesúhlas. Prosím, nedovoľme to...

Posledný doplňujúci zdroj: http://www.detivsieti.org/?page_id=966 .

denkaajejdeti
18. jún 2014

@marce63 Ahoj, ja nevnímam juvenilnú justíciu na Slovensku ako hrozbu - ba práve naopak, myslím, že ochrana detí by sa mala zvýšiť. Píšem však len o Slovensku, žiadnu inú krajinu nemám podrobne zmapovanú tak, aby som sa mohla k tomu zodpovedne vyjadriť. Na základe istých prípadov (drvivá väčšina zo zahraničia) však sledujem zmeny zákonov a postupy sociálnej kurately, samozrejme z laického hľadiska, nakoľko v tejto oblasti nepracujem. Mnohé problémy na Slovensku sú zapríčinené rozvodmi ako takými, resp. rodičmi, ktorí si prostredníctvom detí "spestrujú" svoj boj - kto z koho. Z iného súdka sú prípady, ktorých príčinou je sociálna exklúzia, ktorá má x príčin a bolo by to na dlho. Ako príklad uvediem rodinu (mama + 4 deti), ktorých príbeh bol prezentovaný včera v Reflexe na Markíze - pozerala som to popri žehlení a ešte aj dnes ráno som premýšľala ako je vôbec možné, aby štát toto dopustil - a to je tá rodina pod dohľadom ÚPSVaR-u, ktorý ich chodí kontrolovať v 2-mesačných intervaloch 😖. Tie deti nemajú čo jesť, nemajú teplú vodu, elektrinu, žijú v špine,....bezdomovci sa majú oveľa lepšie ako oni ☹. Matka je mierne zaostalá, resp. jednoduchá a síce poberá na nich takmer 300 eur mesačne, ale peniaze sú do týždňa fuč (ľudia z dediny sa vyjadrili, že kupuje napr. energetické nápoje na kartóny, to je určite super potravina 😒 pre deti, ktoré sú vo vývoji...). Ak teda vezmeš, že takáto matka má pri sebe deti, dostáva od štátu peniaze, škola sa jej deťom snaží pomôcť ako sa len dá, úrad ju dozoruje,....a napriek tomu ako tie deti žijú a stále jej ich nevezmú, tak obavy z toho, že justícia bude deti odoberať preto, že napr. nie sú očkované sú neopodstatnené. Ja som síce v mnohých veciach ľahko paranoidná, ale v tomto prípade sa toho neobávam. Samozrejme rešpektujem rôzne názory, ale mňa zatiaľ žiadny argument nepresvedčil o tom, že je potrebné obávať sa juvenilnej justície na Slovensku. Skôr sa obávam zdĺhavých súdnych procesov a korupcie sudcov, tam jednoznačne sú veľké medzery, na ktoré deti rozvádzajúcich sa rodičov doplácajú.
Je mi ľúto detí, ktoré nemajú šťastné detstvo, pretože na to, aby mohol mať niekto dieťa nepotrebuje zhola nič - žiadne psychologické testy, žiadna príprava na rodičovstvo,....proste nič. Ale napr. na to, aby človek mohol jazdiť na aute musí najprv absolvovať špec.prípravu (teoret. aj praktickú), potom skúšky a až potom dostane vodičák a ešte aj tam hrozí, že pri nedodržiavaní predpisov sa mu ujde pokuta alebo mu vodičák odoberú. Pri deťoch je tá ochrana a prevencia oveľa nižšia, pretože jedným zo základných práv človeka je mať rodinu - potomstvo.
Denisa

marce63
19. jún 2014

@janinah, neviem či všetky mamičky vo fóre čítali výzvu a podpísali, asi bude nutné znovu o tom diskutovať,
pretože minister životného prostredia, ako predkladateľ zákona, ide tvrdo za svojim cieľom. Odborníci tvrdia, že je tento návrh zákona protiústavný, ďalej- boli ignorované protesty občanov/ ale teraz je na petícii oveľa viac podpisov/.
Vyzerá to tak, že chcú obísť zákon, aby sa voda vyvážala ako " tovar".

marce63
19. jún 2014

Voda je podľa Ústavy majetkom štátu, teda občanov tejto krajiny. Nie je to tovar, pretože prístup k vode je základné ľudské právo umožňujúce prežitie. Je to obrovské bohatstvo občanov, o ktoré po schválení tejto novely môžu prísť. Týmto spôsobom kontrolu nad Slovenskou pitnou získa pár vyvolených a zveľadia si svoje majetky na úkor nás všetkých. V konečnom dôsledku táto novela môže spôsobiť zdražovanie vody a ohroziť prístup občanov SR k pitnej vode. Keď by sa už malo s vodou obchodovať, mali by z tohto obchodu profitovať občania tejto krajiny a nie pár privilegovaných subjektov, o ktorých rozhodnú skorumpovaní politici.
Hromadnú pripomienku už podpísalo viac ako 50 000 občanov.

Podpisat možete TU:
https://docs.google.com/forms/d/1bnnw_cfMjn0vfP...

Podrobnosti k novele zákona nájdete tu: http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentH...

janinah
autor
19. jún 2014

@marce63 mohla by si skopírovať tvoj posledný príspevok a dať ho do všeobecných fotoblogov,tam si ho všimne viac ľudí...aj keď tu su populárnejšie témy o kojení,papaní,dovolenke,bohužiaľ málokto si uvedomuje,že dnes MY tvoríme budúcnosť našim deťom 😒

marce63
19. jún 2014

@janinah dobre si poradila, dala som ho do vš. fotoblogov, uvidíme aká bude reakcia. Veď toto je téma čo sa dotýka každého človeka. Teraz za posledné 2 týždne sa tie podpisy rozbehli.

Ešte dám aj tu info pre tých čo nemajú čas všetko dopodrobna sledovať:
najbližšia schôdza NR SR bude 24. 6. 2014, takže mamičky diskutujte,
podpisujte, oboznámte svojich priateľov, už nie je veľa času.

sirinka
20. jún 2014

@janinah
@marce63 no ja ymslim, ze v tomto je omnoho ucinnejsi FB, ako konik, bohuzial tu maloktoru mamicku zaujimaju taketo temy

marce63
20. jún 2014

@sirinka, janinah touto témou otvárala toto fórum, škoda, že nás je tu tak málo ☹ . Momentálne stále prebieha podpisová akcia, v poslednej dobe prudko stúpol počet podpisov. Znova sa to má prerokovávať na schôdzi NR SR, ktorá bude 24. 6. 2014. Ide o to, že momentálne je zákon v rozpore s ústavou SR, takže to musia riešiť.
Ide o to, že keď zmenia definíciu, tak môžu všetko obísť a veselo podnikať. Tieto dikusie bežia všade, aj cez maily sa to hromadne odosiela. ja som to zavesila aj do všeobecných fotoblokov, ako poradila janinah, aby sme aj tu na MK, znovu o tom diskutovali a pribudli nové podpisy. Veď mamičky pre deti robia všetko, tak by ich mali zaujímať takéto základné veci, táto otázka sa týka nás všetkých!

sirinka
20. jún 2014

@marce63 ano, ja uz tomto viem davno, tiez som si to hodila do fotoblogu.

samo_blaho
24. jún 2014
luci78p
27. nov 2014

@samo_blaho slobodny vysielac som dnes hladala na fb, tak takto som nasla , dakujem

janinah
autor
31. jan 2016

fakt nám už len základne NATO chýbajú ku šťastiu??? 😠
http://www.hlavnespravy.sk/bratislavsky-miting-...

galioska
14. dec 2023

@janinah tak tu budeme pisat🙂

janinah
autor
14. dec 2023

@galioska na 6 stranu sa nepreklika nikto.stara téma..asi založíme Veci verejné 2... Len aktuálne nestiham

galioska
14. dec 2023