Veríte na povery?

bejby4
28. dec 2023

Ahojte verite na povery čo sú napriklad na vianoce že pri štedrovečernej večeri nemôže ani gazdina vstat??S mužom som jedla už polievku ale hranolky a rybie prsty sa ešte dokončievali trube , neviem či mám verit alebo nie trochu sa bojím .Na jednej stránke bolo že ani gazdina nesmie vstávat od stolu lebo sa nedožije budúceho roka, ale na druhej stránke bolo že iba jedna osoba môže vstat od stola a to gazdina ktorá dáva jedlo

regsy
28. dec 2023

Neboj sa, sú to také babské taľafatky, kľudne ži spokojne, čo má prísť, aj tak príde...

zmrzlinka2021
28. dec 2023

@bejby4 nie, neverím, verím v Boha

vemi23
28. dec 2023

@bejby4 nie neverim 😑 ani to ze ked ide čierna mačka cez cestu tak budem mat smolu... Ta macka je cierna lebo sa tak narodila a len proste niekde ide 😁 verim tomu hore nie dajakym kravinam

pribinak
28. dec 2023

Nie, neverim. Sú to somariny

mimi3008
28. dec 2023

Samozrejme, ze neverim. Naco si takto komplikujes zivot?😅

katka700
28. dec 2023

@bejby4 nie neverím ale zase myšlienka všetko nachystať aby "gazdiná" nemusela furt všetkých obskakovat a nosiť chýbajúce veci má dačo do seba

roja01
28. dec 2023

Nie, neverim a tieto som nikdy nepocula.

natusqa123
28. dec 2023

Nie ...neverila som ani neverím. BOH JE VETSI

pe_mi
28. dec 2023

@bejby4 neverím.svokra mi s tým otravuje vždy život, kura ani kačka sa vtedy a vtedy nepeču , lebo uleti šťastie..(neviem pri ktorých sviatkoch to vždy spomína), uteráky sa na Vianoce nedarujú lebo lebo..malu tam neber,lebo sa hovorí to a to.
nič proti tomu ,keď ona tomu verí,že si podľa toho ide.ale nemusí to vždy spomínať ostatným, ako sa to nemá robiť.fakt to nemám rada.nejde o to ,že je to svokra,aj keby mi to moja mama hovorila ,kamarátka ,tak by som mala nervy

natusqa123
28. dec 2023

@pe_mi verím.... pevne nervy želám 🤣

thereisabear
28. dec 2023

@bejby4 minimálne odkedy máme deti, tak stále vstávam od stola a zatiaľ žijem

katkakuch1
28. dec 2023

Neviem prečo, ale od detstva mi to bolo vštepované od všetkých z rodiny a neviem práve, či tomu verím alebo nie, ale vždy všetko dodržujem. Žiadne odchádzanie od stola, nič z peria sa neje na Nový rok, aby neuletelo šťastie, dokonca aj si "odfujkám" keď mi ide čierna mačka cez cestu. Tiež nemávam nič zavesené (prádlo) na Štedrý večer, lebo vraj sa do roka obesíš atď. Peniažkami si na 1. sviatok vianočný umývame ruky.. ale nejako ma to neobmedzuje, už som tak naučená. 🙂

beronsche
28. dec 2023

Neverim, ze niekto sa moze akejkolvek povery realne obavat.. to vazne? 🤪

valeria_h
28. dec 2023

Nie, povery sú hlúposti, načo sa nechávať negatívne ovplyvňovať?

diewcatqoo
28. dec 2023

Prosim ta.. a to teraz mienis po zvysok roka trpnut, ci a kedy niekto zomrie, lebo vstal od stola? Alebo ked ti niekto napise, ze je to blbost, tak budes ok? Ved rozmyslaj trochu aj sama.
Neverim na ziadne povery. Na stedry vecer dodrziavame nejake zvyky, ale aby som verila v to, ze ked sa umyjem v lavore s peniazmi, tak budem bohata, to urcite nie. Rovnako tak aj s vstavanim od stola - vzdy vstavam od stola, lebo nosim jedlo a aj dieta vzdy vstava od stola, lebo neobsedi a neriesim to. Mavam bezne aj vyvesene pradlo cez sviatky, aj na novy rok si dam kurca. Nemienim byt otrokom nejakych debilnych povedaciek a zijem si tak, ako uznam ja za vhodne.

erikavesela
28. dec 2023

Nie...neverim, tak ako neverim v boha

bloger
28. dec 2023

@bejby4 Neboj sa nič sa ti nestane. Každý zomrie vtedy kedy to má určené.

janai1
28. dec 2023

Mňa skôr zaujali tie hranolky na štedrú večeru 😀

j_m
28. dec 2023

@janai1 😂👍
@autorka u mamy to bolo vždy tak, že práve len gazdiná môže vstávať od stolu… a potvrdzujem, že mama ešte stále žije 😃😉

isis234
28. dec 2023

Tie povery fungovali, keď žili na dedine a chovali hydinu. Gazdiná nemala vstať od stola, pokým sa všetci nenajedli, lebo nebude mať mladé kuriatka, húsatka.....
Ale, stalo sa, že som musela pre niečo vstať a ísť k linke,, zato sme mali kurence aj húsatká....
Takže v pohode. Už to nehrozí 😉

beronsche
28. dec 2023

@janai1 Presne, tie hranolky a rybie prsty, to zaujalo aj mna.
pomerne neobvykly vyber, ze?

viky173
28. dec 2023

100% sa nic nestane, ale pobavilo

0silvia0
28. dec 2023

Vstavam od stola kazdy rok, a este zijem

lily09
28. dec 2023

@bejby4 nie, neverim. Verim Bohu a v Boha a On nic take nespominal ;) povery ta len sputaju, zbytocne zastrasuju. To nie je od Boha.

lily09
28. dec 2023

@katkakuch1 mne to pride ze ti ludia tak nasilu tie povery navymyslali, ze az. Velmi to sputava, vobec tomu never. Vobec to neni zalozene na racionalnom rozume, minimalnr takto si to zober. Nic v zlom ale vtedy bolo malo vzdelaniaz takze ludia si navymyslali take spojitosti ze az. (Mozno ako aj dnes dezolati :D )

lily09
28. dec 2023

@katkakuch1 ja niektore beriem ako nejaky mily zvyk, ale urcite sa svet nezruti ak sa to nedodrzi. A aj tovsi vyberam ze ktore sa mi pacia a ktore nie. Lebo kto to povedal, komu sa tym akoze viazem? Urcite nie tomu komu by som chcela "sluzit" takze tak.

janai1
28. dec 2023

@beronsche ako rybie prsty sme jedávali so zem. šalátom ako decká lebo ryby sme nechceli 😀 ale hranolky som ešte nepočula

katkakuch1
28. dec 2023

@lily09 áno jasné :D neberiem to v zlom len hovorím, že už som tak naučená od mala, že to beriem ako automatiku :D až prídu deti, určite sa toho kopu zmení 😅

lily09
28. dec 2023

@katkakuch1 chapem 🙂 no kebyze ja nevstanem od stola tak to moje rocne dieta narobi taku galinu s tym jedlom ze az. 🙂

freepalestine
28. dec 2023

@diewcatqoo bude trpnut maximalne 4 dni.. 🤷🏼‍♀️ bo ako vravis-do konca zivota