Ako ďalej vo vzťahu s Rumunom?

samantta25
22. máj 2019

Ahojte.
Rozhodla som sa napísať diskusiu, pretože si myslím, že je to lepšie ako nejaký status.
Ani neviem ako by som mala začať. Zrejme je toho viac čo povedať...
Keď píšem tieto riadky, cítim sa tak zvlásne. Cítim sa, ako keby mi vôbec ale vôbec nikto nerozumel!!!
Začnem asi takto:

1.) Svadba
Na budúci rok si beriem jedného rumúna, ktorý žil 9 rokov v Taliansku. Spoznali sme sa u nás v práci. Ale takéto začiatky nechám bokom a pôjdem rovno k veci...
Každý 13 týždeň nám vyplácajú nadčasy v práci. Povedala som môjmu nastávajúcemu, že do augusta by som chcela pracovať, ako sa len bude dať, čo najviac. Keďže žijeme v Anglicku, teraz v auguste keď pôjdeme do Rumúnska budeme musieť všetko platiť ( miesto, menu, dekorácie, urobiť svadobné pozvánky - všetko čo treba povybavovať ohľadom svadby). Jeho odpoveď bola dobre, nemal s tým žiadne problémy, ale...
Ako som začala pracovať viac nadčasov, už sa začali problémy. Začal mi vysvetľovať, aby som toľko nerobila, že mame dostatok peňazí, aby sme všetko zaplatili, jedno s druhým.
Lenže ja som mu povedala, že ja to robím pre nás na našu svadbu, pretože budeme mať dve, jednu na SR a druhú v Rumúnsku. Potrebujeme si prenajať auto, platiť nájom keď tam budeme vlastne všetko čo treba a v auguste natom vyplatia nadčasy. Nerozumiem ničomu, čo chcem urobiť a prečo to robím. Vysvetlila som mu všetko ale on to nechce akceptovať, prečo? Nerozumiem.

2.) Kamaráti a jazyk
Keď som ho spoznala, ja som už bývala v mojom byte. Presťahoval sa ku mne a začali sme mať spoločných priateľov. Ja rozumiem tomu, že každému je lepšie, keď sa rozpráva vlastným jazykom, ale...
Sme spolu, chodíme sa niekedy navštevovať, sme spolu v práci, keď že pracujeme v sklade. Stále ale stále dookola iba rumunčina. Vkuse som sa pýtala a o čom on rozpráva, o čom ona rozpráva a takto dookola. Povedala som im, aby rozprávali po anglicky, keďže vedia rozprávať...
Povedala som to jeden krát, druhý krát, no a teraz na tretí krát som si povedala, že už mi to je jedno, ale aj tak ma to trápi, pretože sú to aj mobil kamaráti. Povedali že dobre, budú rozprávať po anglicky, aby som rozumela aj ja. NO BOHUŽIAĽ NIČ. Povedala som to aj moju nastávajúcemu, ale on mi povedal, že keď rozprávajú ja nepočúvam. Ja som mu vysvetlila, že a čo mám striehnuť, keď začnete rozprávať po anglicky?
Začala som sa Id nich vzďaľovať a ako keby som salám ejaku bariéru pre nich. Nechcem byť spolu s nimi ani v práci a preto som aplikovala aj na inú pozíciu, kde ma zobrali, no lenže keď som prišla a snažila sa komunikovať s nimi ony mi odpovedali a pokračovali v ich rodnom jazyku. Preto som aj odišla a potom mi povedali, prečo som tam neostala. No a načo?
Nechcú ma pochopiť nie len ony ale aj moj nastávajúci. Ja musím akceptovať všetko a každého ale ony nie...

Toto je moj problém. Ak by ste mi vedeli poradiť budem rada, ďakujem!

natalka13
22. máj 2019

@samantta25 skus na nastavajuceho rozpravat po slovensky, jeho kamaratom odpovedaj,rozpravaj na nich po slovensky. mozno im trkne.

tosomja
22. máj 2019

Ako chcete komunikovat po svadbe, ak teraz neviete komunikovat v jazyku, ktoremu rozumiete obaja?

janickacrazy
22. máj 2019

No a toto si chceš zobrať za muža? Ked ani teraz pred svadbou nie je ochotný povedať svojim kámošom, že majú na teba brať ohlad? Rozčuľuje ho, že robíš nadčasy a nevie to pochopiť? No veľmi dobre by som si tú svadbu rozmyslela na tvojom mieste! Nemáš iné kamarátky? Mám taký pocit, že si na nom dosť závislá,v práci ste spolu, doma spolu, jeho kámoši sú aj tvoji kámoši, i ked pochybujem, že oni ťa berú ako kamošku, kedže sa s tebou ani neporozprávajú v jazyku, ktoré mu ty rozumieš.

dundulica
22. máj 2019

ja to vôbec nevidím ako začiatok dlhého a šťastného manželstva, chýba z jeho strany tolerancia, porozumenie, zdá sa, že kamaráti sú mu prednejší, vážne chceš do takého vzťahu? pred svadbou by si mala byť najšťastnejšia, a z tvojich riadkov žiaľ cítiť iba smútok

0silvia0
22. máj 2019

@samantta25 toto už riešiš rok, dovolila som si nazrieť do tvojho profilu a nič sa nelepší. O tej svadbe by si mala vážne pouvažovať, či naozaj do toho ísť...

miku1
22. máj 2019

@samantta25 Už len ten začiatok "Na budúci rok si beriem jedného rumuna..." hovorí za všetko. Asi by som sa vážne zamyslela, či je fakt on ten pravý.

17juraj17
22. máj 2019

@samantta25 Takto ti to poviem. Poznam zmojho okolia ine narodnosti. Bez toho aby som sa niekoho dotkol tak o Rumunoch je zname ze sa velmi uzko drzia vo svojej komunite nie len co sa reci tyka ale aj v dobrom ako je vypomoc ak je nieco treba a samozrejme oslavy atd atd. Aby som to skratil. Ak snim chces zit tak sa proste nadychni a zvykni si na to. Pre nich je to kulturne velmi dolezite a prevdepodobne to nikdy neprestane. Dalsia vec je ze u tohto naroda je zvykom ze zeny tahaju za trochu kradsi koniec povrazu takze tvoje námietky sice budu vypocute ale asi kolektivne zamietnute😝 Niesu to zly ludia ale je to predsa len trosicku ina kultura a musis sa s tym naucit zit. Vela stastia 🌹

mravvcek
22. máj 2019

Ja by som porozmyslala,ci ozaj chcem byt jeho manzelka. Ked toto robi teraz,mozno sa to zhorsi,ked si bude iaty,ze si jeho. Ked pride dieta,detto. Ja mam respekt pred takymi to zvazkami,proste je to ina kultura. A ked tonie je teraz ti0 top,po svadbe sa to nezmeni k lepsiemu. Premysli si to fakt riadne.

puticka7
22. máj 2019

@samantta25 no tak ked oni nutia tebe rumuncinu nut im ty slovencinu, aj ked odvaha takto sa za cudzinca, ako nemam nic proti nim akurat nemam dobre skusenosti tak hadam si si dobre nasla :/

dzulli1980
22. máj 2019

Nič v zlom no nevydala by som sa za neho ... už teraz je to zlé, po svadbe a keď prídu deti, to bude ešte horšie ... žiadne porozumenie, žiadna tolerancia ... iný kraj, iný mrav ... by som sa pri ňom cítila ako menejcenná.

eleu
22. máj 2019

@17juraj17 presne tak super napísané a palec hore 😂😂😂😂😂🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

viera
22. máj 2019

Co tak naucit sa jeho rec🙂, nevedel by o tom a jedneho dna by si mu vytrela zrak, keby si im odpovedala v rumuncine...😅

viera
22. máj 2019

@viera Ale osobne ak takto sa sprava....Tak nohy na plecia a bola by som fuc

terezka1947
22. máj 2019

@samantta25 mna by zaujimalo.....poznaju ho vasi?ak ano,co na neho-vas vravia. Lebo casto pohlad inych,ci uz rodiny,ci znamych dost cloveku napovie,ked nie je uplne stastny vo vztahu. A z toho,co pises...nejako stastne neposobis. Su veci,kt.si musite vysvetlit pred svadbou a vediet sa zladit....svadba nevyriesi problemy.

kiwi3
22. máj 2019

s tym hovorenim celkom rozumiem, ovsem, ak si ho chces naozaj zobrat, mala by si sa zacat ucit rumunsky... s tou svadbou zase rozumiem asi viac jemu. lepsie si zobrat niekoho z presvedcenia a mat skromnejsiu svadbu, ako driet na nieco kvoli jednemu dnu a pritom travit cely zivot v praci.

weronca22
22. máj 2019

Štát sa volá Rumunsko, a nie Rumúnsko 🤦‍♀️

viera
22. máj 2019

@weronca22 Co riesis?Mozno jej uletelo pismeno pri pisani

eliska13
22. máj 2019

@samantta25 čítala som len zbežne.Ja by som si cudzinca nebrala, kde chcete ďalej bývať?čo, ak prídu deti a budeš sa chcieť vrátiť na SK či on do Ru?dobre si to premysli

eliska13
22. máj 2019

@samantta25 prečo sa chcete vôbec brať?a 2 svadby?

kulumulu123
22. máj 2019

@samantta25 necitala som ine prispevky ale asi je na case sa vazne zamysliet co toto je ten pravy clovek ktory ta urobi stastnou... Bud sa s tym nauc zit ale cakat ze po svadbe, po dietati, po ... neviem com sa situacia zmeni je nesmierne naivne. Tiez nechapem preco mas platit vsetky vydavky na svadbu Ty sama - nie je to znahodou Vasa spolocna svadba??

derdia
22. máj 2019

@samantta25 poprvé robíš dobrú kravinu,že sa ideš vydávať za Rumuna,ktorý už len kôli tomu,že nechce hovoriť po anglicky aby si aj TY, hlavne TY keďže TY si jeho nastávajúca a má byť s tebou celý život rozumela ti dáva na javu,že ťa má na háku...a ty sa chces vydávať za takýchto podmienok?a čo si divé huby pojedla????Preboha veď to už teraz viem,že to nemá zmysel....porozmýšľaj čo sa Ti na ňom tak páči....prečo si ho berieš?ja Ti poviem prečo som sa vydala ja....pretože pre môjho muža som bola vždy na prvom mieste...a aj som...spravil by pre mňa všetko na svete...splnil by mi všetky sny...môžem sa na neho spoľahnúť...a ešte kopec iných veci....veď svadba nie je nejaká sranda ...a možno je to hlúposť ale v maličkostiach vidíš akeho človeka si berieš....podľa mňa budeš trpieť v Tom manželstve a pamätaj radšej sa nevydat nikdy ako sa vydať za debila...plus inej národnosti to je už bodka.

eliska13
22. máj 2019

@samantta25 čítala som tvoje príspevky nervak, cudzinec, iná mentalita nie nebrala by som si ho.a počkaj, keď prídu deti bude preferovať ešte viac svoju mentalitu, zvyky, bude ešte viac nervozny

lilitela
22. máj 2019

@samantta25 Suhlasim s ostatnymi. Neviem, preco ti vycita, ze robis nadcasy, ci ste o to menej spolu, alebo tu ide len o to, ze pozor, zena chce zarabat viac ako muz, viac sa stara, je samostatnejsia, cielavedoma, nezavisla od muza. A ten jazyk detto, jeho priatelia ta tymto v podstate neakceptuju - nebrala by som to osobne, ze by ta neakceptovali ako cloveka, ale brala by som to vseobecne, ze ta neakceptuju napr ako cudzinku, inu narodnost, kulturu, mozno aj vieru a tak.
Toto naozaj nie su dobre predpoklady do partnerstva a deti.
Podobne problemy budes s nim riesit cely zivot, ja velmi neverim v zmenu. jemu bude vzdy vadit, ak sa budes chciet aktivne angazovat, a tebe bude vadit, ze budes sediet v "kute" sama. Bohvie, ci ked sa naucis rumunsky, (co si asi uz mohla), sa ti to zmeni, ze ci je to iba jazykom.

weronca22
22. máj 2019

@viera jj, uletelo, iba 3x 🙈

diana20
22. máj 2019

Takto.. môj priateľ je francúz ,žijeme vo francúzsku, ja viem francúzsky.. mám tu sestru, s ktorou sa vždy rozprávam po slovensky.. ALE!! keď je s nami aj môj priateľ, tak naňho berieme ohľad a rozprávame sa po francúzsky, aby sa mohol aj on zapojiť.. Je to normálne brať ohľad na ostatných.. so sestrou som aj pracovala a tak isto v robote sme sa po slovensky rozprávali len keď sme boli samé.. Lebo na ostatných jednoducho treba brať ohľad.. veď ako sa musia cítiť keď sa rozprávame a smejeme vedľa nich a oni nerozumejú? Ak tvoj priateľ takýto ohľad neberie na nikoho a ani ma teba tak neviem.. asi by som sa riadne s ním dohadala kvôli tomu a kamarátom by som tiež milo neodpovedala na otázku prečo som neostala..
@kiwi3 môžem sa len spýtať prečo by sa ona mala učiť rumunsky a nie on po slovensky?😊

sashabb
22. máj 2019

Mne veta "berem si jedného rumuna" príde, akoby ti ženícha vybrali rodičia proti tvojej vôli. 😲

kiwi3
22. máj 2019

@diana20 mozes. ona aby sa dohovorila s jeho rodinou a okolim, on detto.

viera
22. máj 2019

@weronca22 jaj tak to som si ani nevsimla😂

moonlight1210
22. máj 2019

@samantta25 cele to vase manzelstvo uz teraz smrdi pruserom, ak nezmenis pristup.
ak totiz nezmenis pristup, tak tie dve svadby su vyhodene peniaze. aj tak pojdete od seba.
a nedajboh sa este budete natahovat o deti.

ak ti mozem poradit - vykasli sa na to, ako sa chovaju jeho kamosi pred tebou a ine talafatky.
zaujimaj sa o dolezite veci.
a to, ci je u nich normalne, ze muz obmedzuje svoju partnerku, resp. ze trebars poklada za svoju hanbu, ak ona vela robi, lebo je to, akoby ju nevedel uzivit, ... - proste, ci toto je kulturna crta, ich zvyk, ze sa musis podriadovat. alebo to vyplyva z jeho povahy, ze ta chce mat viac pod kontrolou, pri sebe.
(kusok od nasej prace zije mala rumunska komunita, co tu robi vo fabrike a je to niekedy riadne divoka skupinka. obcas rozmyslame, ci nevolat policiu, lebo to tam znie, ze niektore z tych dievcat slusne ich partner vyfacka. ale kedze nevieme, ci len maju vo zvyku si veci vybavovat s horucou hlavou, s treskom a vrestanim, tak kym sa nepovrazdia, nechavame ich tak. lebo zas, zazila som aj arabov, co sa rozpravali tak, ze to z mojho pohladu vyzeralo ako stupnujuca sa hadka, ale to sa len uplne bezne bavili, ako mi bolo prelozene.)

zaujimaj sa o ich krajinu, zvyky, kulturu, tradicne rodinne vztahy, vychovu deti, ... - to vsetko bude aj tvoj zivot, ak si ho vezmes. tak nech vies, do coho ides a co vsetko moze nastat. nech si s tym vopred zmierena. nie aby si potom vystrajala, ze toto si necakala a toto sa ti nepaci a ty to tak nechces.
rozhodne si nehovor, ze on taky teraz nie je a toto a toto sa sice u nich robi, ale on by ta to nenutil, alebo ti to neurobil.
praveze sa tak najskor udeje. ak je to ich styl zivota, tak bude tak konat, pride mu to normalne. nebude na tom vidiet nic zle. len ty budes nestastna.

uc sa ich jazyk.
otazka, ze preco ty rumuncinu a nie on slovencinu (ktora tu padla), je nezmyselna.
samozrejme, ze ty rumuncinu. ved vdaka tomu budes vo vyhode.
jednak im budes rozumiet. a budes s nimi moct hovorit. jednak, ak by ste raz zili v jeho krajine, vies si v pripadoch nudze zohnat pomoc aj sama. lebo sa dohovoris a vies veci vysvetlit (trebars u doktora, na uradoch).
ze on nie slovencinu - nuz jeho problem. tvoja vyhoda.
lebo im budes dobre rozumiet a navyse mozes vyuzit slovencinu aj situacii, keby ste sa raz v tom manzelstve dostali nedajboh do pruseru a ty by si sa potrebovala poradit, alebo dovolat pomoci. mozes volat rovno aj pred nimi o comkolvek. usmievat sa, ze volas s kamoskou a pritom volat s pravnickou.

a co sa tyka rovnocennosti - na ktoru v podstate narazas tym, ze oni ta vyclenuju z kolektivu pouzivanim ineho jazyka a dokonca ani on to nijak extra neriesi a nechava tak - tak rovnocennost vo vztahu sa ziskava inak, ako domahanim sa respektu takouto cestou.

deti95060810
22. máj 2019

exšvagr. bola maďarka....Neustále mlela po maďarsky hoc krásne vedela po slovensky - správne skloňovala, len troška iný prízvuk....
S dcérou zásadne rozprávala po maďarsky aj pred nami resp. mojimi rodičmi ktorí nevedeli ani len ceknúť po maďarsky.... z jej strany som to považovala za neslušné...
Takže ani sa ti nečudujem že ti to vadí...