Vodíte svoje detičky do kostola?

luciferkax
17. aug 2012

Obaja s manželom sme veriaci, v nedelu mávame dve omše,a le tá prvá je skoro ráno, nikomu sa nechce vstávať, a na druhú omšu ked ideme všetci, tak mám niekedy pocit, že omšu ani nevnímam a ideme tam zbytočne 😒 😒 starší syn 4-ročný, kým ešte bol jedináčik, odmala vysedel, čítal knižku, počúval, no prišlo dalšie dieťa, taký malý čertík, neustále behá, piští a ja som z neho zúfalaá, hlavne v kostole, chvílku nevysedí, chcela som ísť sama, ale je na mna naviazaný, že je schopný preplakať celú hodinu. Kým bol menší, aspon "čušal" v babyšatke, no teraz nechce. Kedy vaše dietky pochopili, že v kostole sa modlí a nenahána, že sa neoblizujú lavice a podobne ? 😉 😉 😉
Resp. ako zapájate deti do "kresťanského" života, učíte modliť?

benice
17. aug 2012

@luciferkax Ahoj, ja sa snažím chodiť s malým do kostola každú nedeľu. Omša býva o 9:00, čiže tak akurát. Pre detičky máme v kostole vyhradenú jednu sakrestiu, kde sú lavičky, stoličky, hračky a pod. Detičky sa hrajú a rodičia môžu počúvať omšu, pokiaľ im to detičky dovolia ... 😉 Ak mám pravdu povedať, ja niekedy tiež nevnímam čo sa v kostole deje, keď musím na malého dávať pozor ... Ale niekedy mi polku omše obsedí v kočíku a polku omše sa hrá s autíčkami alebo pozeráme cez okienko na pána kaplána a miništrantov ... Asi tak ... Manžel do kostola chodí nerád, naposledy sme boli všetci traja v kostole na Vianoce ... Nenútim ho ale, to nemá význam ...

zeta
17. aug 2012

@luciferkax nase dve deti este nepochopili 🙂 (3 a 1 rok). su lepsie dni (ked sa len motaju okolo mna, pozeraju knizky) a horsie dni (vtedy robia "vylety" po kostole, stane sa ze aj placu, lezia na zemi, stveraju sa na lavicky, pod lavicky, buchocu..). Ludia v kostole (teda hlavne tety) aj zazeraju, cmukaju.. Ale nechcem s nimi byt vonku - to by som asi radsej zostala doma, nemala by som z omse absolutne nic. Ked som s nimi, uz ich az tak nevnimam ako zo zaciatku - teraz zakrocim len ked zacnu behat, alebo plakat, alebo ked "chcu ministrovat" 😀 .
Ked sa motaju a tak.. neriesim...
Byvame vpredu, ked velmi vyrusuju, tak sa upraceme dozadu. Chodime vzdy s mangelom - tak sa daju lepsie spracovat 😝 . Uz som bola zo 2x aj sama, ale bola to fuska, skusim to az ked budu vacsie. Vela sil prajem, a pevne nervy, trpezlivost 🙂 🙂

slniecko2
17. aug 2012

@luciferkax Ahoj-ja mam doma tri deticky-najstarsi sinter ma 3 apol roka a neobsedi ani za nic,jeho bracek ten vsetko opakuje,takze je to dost zaujimave ked ideme do kostola-tretia babika ta prespi a prelezi v kociku-takze s nou nie je problem a ked tak-dam cicik a je vpohode. No ako to riesime s tymi dvoma? my chodime poobede o 18:00 leob rannu by sme urcite nestihl. sme zasadne v kostolnej zahrade,kde je zapnuty reproduktor a deti behaju okolo nas-manzel s nimi niekedy ide aj za kostol,ale to sa mi nepaci,lebo z omse nema naozaj nic-ked som s nimi niekedy bola ja sama,tak proste museli byt v tej casti zahrady,kde som este pocula reproduktor a ked neboli,tak som ich donutila-do kostola sa ma chodit pre Bozie slovo a nie na vylet-co neviem vysvetlit manzelovi. Snazim sa aby aj pochopili,ze nemaju vykrikovat a rusit ostatnych,ale zatial neuspesne. a kedy pochopia ze sa po kostole nebeha a tak? ja si myslim ze uz okolo 5-6rokov by tomohli zacat chapat,ale hlavne ich k tomu treba viest-sami to nepochopia.Inakak je to pre nich moc problem-rozdelte si cas a kazdy chodte samostatne bez deti-ved to je tak len na par rokov.drzim palce

ematko29
18. aug 2012

no ja mam stymto tiež nemalý problém.do kostola som chodila viac menej sama lebo manžel aj ked je vveriaci nerád chodí do kostola.so staršou dcerou to bolo v pohode ona do kostola donedávna velmi rada chodila,ale teraz sa jej tiež nechce :(amladšia má 3roky av kostole neobsedí ja som nervozna,lebo v kostole si chcem duševvne oddychnuť.ato sa nedá ked ludia pokukujú hlavne unas na dedine ,doslova ohováraju acely kostol vie ked dieťa plače arozoberá to.hme nejak sa mi to doslova zprotivilo.neviem ale teraz do kostola nechodím,neviem ako sa k tomu vrátiť,do mesta nemáme daleko ,snád presvedčím manžela aby isiel tam,lebo ja s oboma detmi si netrufnem aj ked starsia by mala už v jej veku vedieť načo sa chodí do kostola,modlíme sa ale v poslednom čase ohrna nos nudí sa nepočuva tam :(sme tam kde som byť nechcela,chcela som aby sme celá rodina chodili do kostola asom na to sama :(

blumka
18. aug 2012

u nas su 2 omse..prva je o 8:30 to chodim ja sama, druha o jedenastej tam chodi mm so starsou dcerou. Ma 4,5 roka a ked je sama tak pekne vydrzi, sem tam si prebehne ku babke alebo ak zbada nejaku kamaratku tak ide k nej, ale je ticho...teda snazi sa byt. Obcas ideme aj vsetci styria, ale to len tisime deti, lebo mladsia je taky mensi "rusic" 😀 ona nevie rozpravat potichu tak vsetko komentuje..a stale v kostole sa jej chce cikat aj 5x 😀 takze to sa nabehame. Niekedy preto ostavam s malou vonku 😉

baboadel
18. aug 2012

Ja chodím s 5 ročnou dcérou sama manžel nechodí do kostola a je iného vyznania. U nás je omša 9.30 a máme detský kútik uzavretý a monitorom, kde sledujeme bohoslužby. Deti tam majú farbičky,omaľovánky môžu si priniesť hračky a dávame im piškotky alebo chrumky. Sú tam deti od pár mesiacov do 7-8 rokov. Ale záleží aj od temperamentu dieťaťa niektoré pokojne vydrží a ticho sedí iné sa musí stále hýbať a rozprávať. Ja mám doma aktívnejšie tak aj v 5 rokoch chodíme do detského kútika.

ferohokerlik
8. okt 2012

Ono sv. oša má určité časti: najskôr je bohoslužba slova, tam ľudia počúvajú božie Slovo, takže keď ideme s deťmi, tak ak začnú byť hlučné, tak ideme do predsienky, prípadne vonku (detský kútik nemáme), aby ľudia počuli. Potom po prosbách nasleduje bohoslužba Eucharistie, čo je niečo ako rodinná oslava okolo stola, vtedy deti môžu byť aj hlučnejšie - tak ako pri rodinnej oslave. Takto nejak to máme rozdelené. Keď sa mladšia dcérka raz vybrala dopredu ku oltáru a ja som ju šiel zobrať, tak mi kňaz pred všetkými povedal, aby som ju druhý raz kľudne nechal, že v predu lepšie vidno 🙂 Tiež mnohokrát z Omše nič nemáme a sme viac rozladení s detí ako pred Omšou, ale má to svoj význam a deti sa okolo 4. roku upokoja (keď prejde obdobie vzdoru). Len vydržte, má to svoj význam 😉

mataharyy
8. okt 2012

@luciferkax Když jsem chodila do kostela, tak tam chodilo více rodin s dětmi různého věku, většinou byli vzadu a v případě potřeby šli ven, ale lidi byli ve většině celkem v pohodě, jsou to děti a jsou věci které jim prostě v určitém věku nejdou vysvětlit tak, aby to pochopili. I farář byl fajn a k dětem velmi vstřícný, zapojoval je, komunikoval s nimi, takže se děti tolik nenudili a neměli potřebu zbořit kostel 😀 No ale je otázka kolik se toho za těch x let co do kostela nechodím změnilo, ale prý jsou dětské mše, tak možná to by byla možnost, když potřebuješ navštívit kostel 😉

evita_g
8. okt 2012

Ja som predtym chodievala do kostola pravidelne aj s manzelom, ale odkedy mame malu, boli sme len parkrat. Najvacsi problem vidim v tom, ze nas pan farar nema rad nic, co rusi "jeho" bohosluzbu. Ked sme davali malu pokrstit, tak strasne plakala (bola hladna), no a farar jej povedal "ČUŠ!" Verili by ste? Ja som neverila vlastným ušiam 🙂 Nech mu je ospravedlnením, že farári nemajú skúsenosti s dojčatami a netušia, že trojmesačné bábo na takýto "rozkaz" nereaguje 🙂

katren
8. okt 2012

My chodime na rodinne sv. omse.....tam nikomu nevadi, ze deti pobehuju, jasia sa, debatuju..... 🙂
A na bohosluzbu Slova chodia deti rozdelene do skupiniek podla veku na katechezu so sestrickami alebo rodicmi, ktori maju v tu nedelu "sluzbu" na katechezu....takze citania a kazen su pre rodicov v pohode....a po kazni sa zas vratia deti a vsetko pokracuje ako predtym 😉