Výber psa

daniela377
1. apr 2017

Zdravím, chcem sa poradiť s niekým, kto má psíka staforda v byte. Dcéra túži iba po tejto rase, ale doteraz sme ešte žiadneho nemali a neviem, či je to práve vhodná rasa do malého bytu. Ja by som sa skôr prikláňala k rasám ako cavalier king či jemnosrstý pšeničný teriér, vraj sú to kľudné rasy. Prosím poraďte 🙏

hanusmius
1. apr 2017

@daniela377 Zienky nechajte svojim deťom priestor na psika! Ak naliehajú a nedajú sa odbiť urcite prijmite do rodiny štvornohého člena. Samozrejme ze sa treba starať atd ako tu bolo uz spomínané. Pozerám sa na to z môjho pohladu, cele moje detstvo som neskutočne túžila po psíkovi a nikdy mi ho nedovolili, zaobstarala som si ho sama az ked som sa odsťahovala - prvé co bolo bola myšlienka na psa 😀 toho sme mali doma skor ako zariadený byt 😀 doteraz to našim v podstate vycitam ze mi cele moje detstvo nedovolili chlpateho kamosa a aj oni sami to ľutujú teraz ked vidia môjho vlastného (uz aj oni maju svojho 😀). Na 10000% súhlasím s tym ze psa treba vyberať zodpovedne, treba premyslieť zvážiť. Popis prosim viac ako fungujete. Ste skor doma? Alebo často chodíte na výlety, prechádzky atd? Aktívna rodina alebo skor doma? Velmi oceňujem ze nad tym premýšľas a psika nezavrhujes, urcite vyberajte podla toho ze o psa sa budete starať najmä všetci ako rodina, kedze dcera je mala pôjde do školy a je dost mozne ze o hafana sa budete musieť starať vy - rodičia. Sadnite spolu s dcérou, s tym ze naozaj by si chcela psika aj ty, preberte to ako rodina, pohladajte ine vhodne plemena a nieco spolu vyberte 🙂 staford je temperamentne plemeno, skor by som vam ho neodporučila ako odporučila. Skúste poprípade kuk na stafbulika 🙂 vyzera podobne len je mensi ale stale je to doooost akčné plemeno. So psom je vela možnosti. Ak dcérka nema žiadne zaujimy, so psom je toho kopec. Nemusi chodiť priamo na vycvik. Co napríklad take agility? Je to velmi populárny šport a urcite by sa so psikom zabavili, s takym stafbulikom si to aj viem predstaviť 🙂
Ak teda naozaj kludnejsie plemeno tak cavalier je super vyber, papilon, mozno aj koker.
Ja som velmi šťastná ze moje deti mozu vyrastať spolu so štvornohym kamosom, odmalička su vedené k láske k zvieratkam, denne sme v lese na prechádzach, staršia nikdy nefrflala na vencenie ale keby aj, som si vedomá ze o psa sa v prvom rade starám a som zodpovedná ja a moj muz - nie moje deti. Takze keby aj staršia nechodí vencit (okolo domu len) tak je mi uplne jasne ze psík ostane na "krku" mne a vooobec mi to nevadi 🙂

janci05
1. apr 2017

@daniela377 Tak len túto
a iné bojovné plemená psa do bytu nieeee!

janci05
1. apr 2017

@janci05 tak toto som nikdy nenapísala.

tutu_1
3. apr 2017

Takto neviem koľko kynológov som písalo, asi vela nie. Ja som ako 10rocna vedela zvládnuť 35kg nemeckého ovčiaka, v dvanástich som ho sama strhávala dole z rukáva. Ale.... Otec so mnou a so psom chodil kazdy druhý deň na cvičák počas pracovného týždňa + vikendy.
Neriadila by som sa veľkosťou. Je to kravina, ze do bytu len maly pes. Napr. ja osobne by som JRT nechcela ani zadarmo, a vlastne žiadneho teriéra. Su to akčné psy so sklonom vyjednávať pri výcviku s majiteľom, potrebuju dôslednú výchovu, a majiteľa co vie, co robi. Takze pre úplných začiatočníkov nic moc. Kavaliera by som si nebrala uz len z toho dôvodu, ze majú nábeh na srdcové ochorenia, a casto aj na luxacie pately. Samozrejme vobec by som neriešila psa od pochybných akozechovatelov bez preukazu o pôvode.
Ak psa, osobne by som sa zamerala na ovčiaka. Je ich xy. Su medzi nimi akčnejšie a temperamentnejšie, ale aj pokojnejšie plemena. Najmä ovčiak ma tendencie vyhovieť svojmu pánovi, mnoho z nich sa ľahko a rýchlo učí. A ak dcéra ma 16 a chce ozaj psa, tak jej mozete povedat nech si teda skúsi našetriť na brigádach aspon tretinu, ci polovicu. S tym, ze treba myslieť aj na návštevu výcvikovej školy, ktora taktiež nebude zadarmo.