Vysoká škola - architektúra, stavebníctvo

deniska_333
31. máj 2014

Caute,

mam 29 rokov....Som vydata, mam jedno dieta ktore uz chodi do skoly. Nastal cas aby som zacala pracovat. Moja stredna skola nestoji za nic, kedze som bola mlada a hlupa tak som sa na ZS vobec nesnazila a isla som na obchodnu akademiu...Vzdy sa mi pacilo navrhovat stavby, a rada som kreslila. Uvazujem nad tym ze by som sla na VS , napr. STU Fakulta Architektury alebo STU Stavebna Fakulta....Moj manzel ma od toho odhovara, je strojny inzinier a povedal , ze keby vedel co vsetko ho caka na STU SjF tak tam nikdy nenastupi...POradte mi co mam robit...Mam problem si najst slusne zamestnanie a dopocula som sa ze stavbari a architekti dokazu slusne zarobit.

Dakujem

sendy1977
31. máj 2014

@deniska_333 Ahoj, vyskúšaj, keď ti do nepôjde tak to necháš. Sny sa máju plniť.

katusska1
31. máj 2014

@deniska_333 nevyskusas-nevies, aj ja sa tymto riadim... a presne ako povedala sendy aj ja som za to, aby sa sny plnili ;) radsej vyskusaj a ked to nepojde nechaj tak ako si trieskat hlavu o par rokov, ze si ani neskusila... ale asi to vyzaduje aj vybornu znalost matiky (mozno sa mylim, nie som si ista) tak treba pouvazovat ci na to mas vedomostne... vela stastia 🙂

sisaha
31. máj 2014

@deniska_333 s tvojou strednou skolou sa dokazes zamestnat v bankach, administrative, call centrach, alebo ako asistentka...

grettka
31. máj 2014

len pre upozornenie, architekturu ani stavarinu neurobis externe. Pouvazuj nad tym, ci ta ma kto 6 rokov na studiach zivit (architektura je 6 - rocne studium). A robit tuto skolu na styl "individualny studijny plan" umoznia len vo vynimocnych pripadoch.
Druha vec, stavarina nie je len o navrhovani a kresleni. Je tam vela matematiky, fyziky, vypoctov.

A preco nestavat na tom, kde uz mas zaklad, co takto ist smerom VS ekonomia? To ta nelaka? Obchodna akedemia nie je az taka zla skola, na dnesnu dobu dost prakticka, co takto niekomu viest uctovnictvo?

maznacik007
31. máj 2014

Veď skús teraz už nestiahne ale rok sa môžeš pripravovať na talentovaný treba rátať že je tam isto cez matku a fyziku potrebuješ dobre vedieť gymnazialne ucivo z matky čiže vedieť dobre aj derivacie integraly analytiticku geometriu a najmä deskriptivu keď som chodila na výšku tak som doucovala toto tých čo chceli ísť na architektúru Keď skončil budeš mat 36 rokov a budeš bez praxe možno skôr interierovy dizajn tam ti stačia aj kurzy.
Matika z obchodnej ti na tuto školu nestaci

tahomi
31. máj 2014

Architektúra je veľmi ťažká škola, okrem kreslenia a vyklikavania kopec vykresov, treba dobre ovládať matematiku a fyziku. 6 rokov, externé sa nedá, nebudú vám doma chýbať financie? Lebo už len tá tlacvykresov stojí nekrestanske peniaze. Nechcem ta odbkvarat, ale netreba si to predstavovať tak, že sedis a navrhujes domy

grettka
31. máj 2014

aha co som nasla, inspirovala ma @maznacik007 ked spomenula kurzy interieroveho dizajnu
http://www.alfaedu.sk/

cusmonik
31. máj 2014

no nechcem ta odhovarat ja to studujem a je to velmi tazka skola ... ak si to predstavujes len o kresleni a navrhovani nejakej estetickej stranky tak nato rovno pekne zabudni... ide o to ze ide tam aj o hory ale hory pocitania statiky navrhovani potrubi pre kanalizaciu, plyn, vykurovanie, vodu, vzduchotechniku (vsetko musis vediet ake rozmery, sklony, napojenia su povolene a kade ich mozes viest) kazdy material ktory pouzijes tak vlastnosti(napr. presne rozmery tehiel a ktorou mozes rezat ktorou nie ulozenie na lepidlo ci maltu a skladanie rohov..... fuuuura toho) a pod. a este pocitanie tepelnych strat, prestupov tepla a pod. aby vsetko ti vyhovovalo xy normam. to navrhovanie svojej budovy je posledne cim sa budes na skole zaoberat na to budes mat jeden atelier kazdy semester 4 roky a aj tu budovu si navrhnes ako vyzor a rozlozenie prvy tyzden a potom zvysok roka budes riesit skladbu podlah, stien, strechy, statiku a tzb(potrubia), presvetlenie budovy a pod. takze na jeden vykres ti pride tak 60 stran vypoctov. 😀 ( nas v prvaku zobrali cez 600 a bc. skoncilo asi 40 a este dorobit ing. ...)no ale ked ti z toho nehrabne a das to ...tak ano platy su v tomto smere ked sa uchytis vyborne 😀 keby si chcela nejake blizsie info vpoho napis ked budem moct pomoct pomozem 🙂

h2
31. máj 2014

@deniska_333 Ahoj, ja Ťa nechcem nejako odhovárať a netrúfam si posudzovať Tvoje schopnosti, lebo Ťa nepoznám, ale Tvoj manžel Ťa určite pozná dobre a ak Ťa odhovára on, určite vie, prečo. Ja sama som vyštudovala stavebnú fakultu a tvrdím to isté, čo Tvoj muž: ak by som vedela, čo všetko ma tam čaká, tak sa na to nedám. Ťažká matika, fyzika, samé vzorce a odvodzovačky, do noci sedieť nad výkresmi... Ak už máš 29, tak to už si minimálne 10 rokov zo školy, to by si si musela všetko potrebné stredoškolské učivo znovu naštudovať, navyše si nájsť čas na učenie popri domácnosti a venovaní sa dieťaťu, to už si ja osobne neviem predstaviť. Asi si tú školu predstavuješ príliš zjednodušene, akože si tam budete kresliť domčeky a tak podobne, ale architektúra nie je len o "dizajne" stavby, treba poznať hrozne veľa technických vecí, ktorými sa treba pri navrhovaní budov riadiť... Skús sa radšej zamerať nejakým iným smerom. ☹

konecnefree
31. máj 2014

Mám vyštudovanú stavebnú, a dokonca ja architektúru, ale nerobím v tom. Robím ekonomiku stavieb. Čo sa týka mojich spolužiačok, tak neviem či niektorá robí architektúru. Spolužiaci - chlapi áno. Muž sa tomu môže venovať, má čas lebo o deti sa stará manželka, môže po nociach tvoriť. Je to nekonečná robota, a nikdy nie je dokončená, to ma odrádzalo ostať v projekcii. Ináč čo poznám architektov tak je to o tom či máš dobré kontakty a o tom že trafíš na platiča , lebo je to o tom či ti aj za to zaplatia.
Väčšinou ostaneš pri projekcii a budeš kresliť a kresliť a prerábať. Konkurencia je veľká a len tí najlepší a najviac zapálení pre vec sa presadia. Ak chceš byť dobrá musíš sa zúčastňovať súťaží a neustále sa snažiť. Ja by som žene na architektúru neodporučila ísť. Je to vydreté a moc sa neuplatníš.
Hodiny som presedela v noci nad zadaniami z pružnosti , statiky . Tiež som stále v detstve kreslila, strašne ma to bavilo, no stavebná je o inom.

fra
31. máj 2014

musím suhlasiť s @konecnefree mam vyštudovanu FA STU a tiež nerobím architekta (robim hlavne odhady nehnuteľností, kde-tu nejaky interier a občas píšem alebo kreslím do časopisov o bývaní) a fakt je, že velka vačšina byvalych spolužiačok skutočne nerobí "čistú architektúru" ale alebo učia niekde na škole, alebo robia kadečo iné od sekretarok architektonickych firiem cez vytvarne riaditelky časopisov po predaj kozmetiky či sedia v nejakom kuchynskom či kupelnovom študiu kde robia vlastne vysoko kvalifikované predavačky.... tie čo skutočne robia uplne vo fachu, robia alebo s manželmi v rodinnych firmach, alebo sú slobodné a robia takpovediac od svitu do mrku a často aj v nedeľu, v tej práci nepoznáš také že padla, jednoducho niečo musí byť hotové a pracuješ den aj noc aby sa to stihlo ...napríklad jeden fakt skvely architektonicky atelier GutGut v Bratislave ma vyklad do ulice a hocikedy ked idem okolo o 7 večer, vidím ako tam ešte všetci sedia a makajú, nie že 2-3 oneskorenci, ale všetci, pri všetkych stoloch... je to skutočne práca hlavne pre mladych ľudí ktorí majú dobrú kondíciu a nemajú rodiny alebo pre chlapov, ktorí tomu môžu dať všetko, žena s rodinou alebo okradne prácu (nevravím, aj to sa dá ale nemože potom čakať skvely príjem), alebo rodinu...
u nas na FA to študium podla mna zas nebolo nejako extra ťažké, hoci je pravda že som v mladosti dosť vyhravala matematicke a fyzikalne olympiady tak take veci ako statika, stavebna fyzika či deskriptivna geometria mi šli takopvediac samé ... ale študium je možno len desatina uspechu, rozhodujuce je sebavedomie a široke lakte so schopnosťou presadiť sa... ak to všetko máš a rátaš s tým všetkým, smelo do toho 😉

sis789
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nixa
29. mar 2016

@fra Ahoj prosím ťa potrebovala by som poradiť hľadám nejaký vhodný darček pre kamošku v podobe časopisu o dizajne, architektúre a bývani. Vedela by si mi poradiť nejaký dobrý 🙂 ďakujem

livinka97
6. jún 2016

Ahojte, v rámci medzinárodného projektu Eurostudent robíme prieskum o vysokom školstve a tak vás, milí aktuálni študenti prvého a druhého stupňa VŠ, chcem poprosiť o vyplnenie krátkeho dotazníka. Vopred ďakujem za pravdivé vyplnenie celého dotazníka.... vďakaaa...
http://www.svslm.sk/limesurvey/index.php/868644...

zina222
2. okt 2020

@cusmonik ahoj
Chcela by som sa ťa spýtať či si skončila školu , dcera chce ist na tu školu.

blacki
13. okt 2020

@zina222 ahoj, ja som na stavebnú chodila, ak chceš, opýtaj sa, čo ťa zaujíma

lubiss
13. okt 2020

@deniska_333 vybrala si si naozaj velmi tazku skolu...priprav sa na predmety ako dekriptivna geometria, geodezia, matika atd..ine hlavicky tam pohoreli a hned po skole nie jak ty s prestavkou...clovek pozabuda manzel ti dobre radi ale ked si trufas

plnotucnemlieko
5. mar 2021

@blacki mozem sa spytat ja? 🙂 konkretne ktory program ste studovali? a priblizne aka je vasa momentalna pracovna napln? resp. ak viete nieco aj o vasich byvalych spoluziakoch...

blacki
5. mar 2021

som statik, aj som to študovala, aj o spolužiakoch viem. neviem čo presne ťa zaujíma. chystáš sa študovať na stavebnej?

blacki
5. mar 2021