Vzor slova Nováková

gabrielarilla
26. jan 2019

Ahoj,
chcela by som sa opýtať niektorej z vás, ktoré sa rozumiete do slovenčiny. Aký slovný druh je priezvisko Nováková a aký má vzor?
Ďakujem za radu!

miusa00
26. jan 2019

prídavné meno, vzor pekný?

veronika4495
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vroni
26. jan 2019

Podstatne meno, vzor gazdiná (si myslím)

osky
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martina198414
26. jan 2019

@osky Prídavné mená sa nedelia na ženské, mužské...to sú rody prídavných mien (muž.,žen. a stredný rod).

osky
26. jan 2019

@martina198414 no...uz som to pozrela a vidim ze to asi tak bude.jednako mi to pride hrozne hlupe...
Mazem svoj koment.beriem spät...uz som prilis dlho mimo sk

ukulela
26. jan 2019

prídavné meno, vzor si myslím, že pekný.

vroni
26. jan 2019

Baby neblbnite, Novákova je ženský tvar mena Novák a aj keď sa tvorí rovnakým spôsobom ako prídavné mená, sa za prídavné meno nepovažuje. Ak by sme hovorili o Novakovej frajerke, tak to bude prídavné meno, pani Nováková je podstatne meno a nie prídavné.

jeennyv
26. jan 2019

Podstatne meno podla mna.ved pridavne mena oznacuju nejaku vlastnost atd..pekny, skaredy...novakova, ked si to vezmeme nie je ziadna vlastnost

martina198414
27. jan 2019

@vroni Pravda, pravdúca 😊 Prechylené z mužského priezviska Novák (vl. podstatné meno)

sarah2437
29. jan 2019

Pridavne mena vyjadruju vlastnosti osob, zvierat a veci. V ziadnom pripade to nie je pridavne meno!!!

gabrielarilla
autor
29. jan 2019

@miusa00 @veronika4495 @vroni @martina198414 @osky @ukulela @jeennyv @sarah2437 ďakujem vám všetkým za názory. Ja sama z toho zmätená: pretože - na jednej strane sa na to opýtam čia? = (privlastňovacie) prídavné meno, na druhej strane to označuje osobu, dokonca sa to píše veľkým písmenom = (vlastné) podstatné meno. A k tým vzorom: pri podstatných menách čo by som povedala, že vzor gazdiná, to by podľa mňa sedelo, pri prídavných - vzor matkin...??? Neviem...

vroni
29. jan 2019

@gabrielarilla, nie, NovákovÁ nie je čia ale kto. Na Nováka sa tiež nepýtas čí ale kto. Novákova s krátkym a malým n je prídavné meno. Nováková je podstatne meno. Bodka. To si nemyslím, to viem. Len tou gazdinou som si nebola istá, či je po posledných úpravách medzi vzormi alebo zase nie.

martina198414
29. jan 2019

@gabrielarilla Slovenčina je plná takýchto záludností. 😊

gabrielarilla
autor
29. jan 2019

@martina198414 no, to teda! 🙈😂🙏

gabrielarilla
autor
29. jan 2019

@vroni Ja keď som na tento "problém" narazila prvýkrát, tak hneď som povedala, že podstatné meno - vzor gazdiná, ale niekde som ako odpoveď videla, že prídavné meno - vzor pekná - a pritom podľa mňa vzor pekná ani nie je, len vzor pekný, preto som zostala tak zmätená...

vroni
29. jan 2019

@gabrielarilla, gazdiná najprv bol vzor, potom nie, potom zase áno, nie áno...... Nakoľko som už nejaký ten piatok mimo, nesledujem už tak presne osudy vzorov. 😁 Prídavné meno je definitívne nesprávna odpoveď.

kikuska_wedge
29. jan 2019

Vzor gazdiná? To je čo? No aspoň vidím čo ma čaká, keď pôjdu deti do školy.

gabrielarilla
autor
29. jan 2019

@vroni dobre, beriem, takže podstatné meno vzor gazdiná, ďakujem!

gabrielarilla
autor
29. jan 2019

@kikuska_wedge 😂 ženský rod má 5 vzorov, aj deti to učia až neskôr, najprv, že 4 - žena, ulica, dlaň, kosť a potom sa k tomu zrazu pridá aj piaty vzor - gazdiná, proste slovenská gramatika 😅🙈

0silvia0
29. jan 2019

@gabrielarilla v zivote som nepocula vzor gazdina- toto ma nejako obislo...

osky
29. jan 2019

@gabrielarilla inak pozeram ze asi som daco zmeskala..🤔
Neviem vobec o tom.ze by bol vzor gazdina..
To je nieco nove.
Pamätam si zena ulica dlan kost-zenske podstatne
A pridavne teda uz netusim
Som uz dlhsie mimo sk ale teda slovencinu som vzdy ovladala.
Som teraz nejaka popletena z tejto otazky...

vejapa76
29. jan 2019

Tiež kukam jak puk. Vzor gazdiná som v živote nepočula. Nedávno to syn preberal tak som sa ho spýtala a vraj len žena, ulica, dlaň, kosť - tak sa učili 😕

sarah2437
29. jan 2019

Je uz par rokov novy ŠVP a uci sa aj vzor gazdina. Slovencina ma vela vynimiek.

akart
29. jan 2019

Odpadnete! Ujo google hovorí toto. Vypísala som všetky vzory, ktoré existujú.: chlap, hrdina, dub, stroj, žena, ulica, dlaň, kosť, mesto, srdce, vysvedčenie, dievča, kuli, gazdiná.
Aj naša ľúbozvučná slovenčina sa mení 🙂.

vroni
30. jan 2019

Gazdiná bol vždy vzor, ale potom sa vynechaval/neucil/neuvádzal. Potom chvíľu áno, potom zase nie a teraz sa znovu vrátil "v plnej sile". Učí sa neskôr ako bežné vzory, rovnako ako mužský Kuli, sú to vzory výnimiek. Koniec historicko-gramatickeho okienka 😁

osky
30. jan 2019

Bistu tristu. Aby som este i na rodny jazyk slovnik kupila😆😅