Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

zuzana.k
1. nov 2008

Ahojte, nahodou som nakukla na MK.sk a nasla som slovenske AP tak sa tesim 🙂 pridem vas obcas pozriet. K tomu capnutiu-aj ja som zo zaciatku chcela takto riesit situaciu denneho vyhadzovania zemi z crepnikov, ci buchanie po obrazovke na navsteve, ked mozete napominat nonono, kolko chcete a dieta bude s usmevom pokracovat.
Do prvych depresii som upadla po knihe Maly tyran-Prekopova tam prave riesi vysledok snazenia sa AP matiek v Nemecku koncom 80tych rokov a bezradnost rodiny ked sa z deti vykluli mali tyrani. Je tam niekolko pribehov a urcite znaky takychto tyranov-oznacuje to za psychozu a riesenie v knihe nie je. Ona ho potom vytvorila neskor-terapia pevnym objatim-myslim. Vtom obdobi ked som knihu citala sedeli na Paulu vsetky znaky, vtedy som jej chcela dat pevne hranice-ze hadam ma nebude moje dieta ovladat a zneuzivat. Ked vyhadzala zem z kvetinaca, a vedela ze to nesmie som jej urobila nonono a capla som ju po ruke-dieta sa zacalo strasne bavit a rehotat sa , capla som zase a zvysila hlas, zabava na druhej strane este vacsia. Takto u nas skoncili fyzicke tresty. Objednala som si v tom case knihu z ciech, co stale spominaju AP matky na MK.cz Respektovat a byt respektovan a velmi mi pomohla vo vztahu k Paule aj k manzelovi. Riadne mi otvorila oci a je to citanie na dlhsiu dobu. Tak to mozem odporucit, tim co o nej este nepoculi. Zmenila aj moj vztah k detom v skole. 😉

zuzana.k
1. nov 2008

lenki ty si tiez citala prekopovu... "Respektovat a byt respektovan" ide na to z tej pozitivnejsej strany a aj vysledky su podla mna lepsie. Je to o ucte k cloveku.

valka
autor
1. nov 2008

ahoj zuzi,
ja mam tu knihu tiez...a zacala som ju luskat, dokonca som musela kupit druhu pre mojich rodicov, lebo sa im moc pacila...
ale zatial si neviem predstavit, ako ju vyuzit u rocneho dietata (nasa ma teraz 8 mesiacov...) co z nej vyuzivas? ako ukazes dietatu hranice?

zuzana.k
1. nov 2008

valka, nie lenki som chcela napisat. Ked uz pisem tak rovno 3x😀

valka
autor
1. nov 2008

takze prekopova nic moc, podla teba? alebo...z kazdeho rozka troska? mne sa tiez paci terapia objatim, ale na druhej strane prave v pripade, co si pisala - dieta ma z toho pasiu, ze ty sa hnevas asi nezabera...ako to potom riesis?

zuzana.k
1. nov 2008

No vzdy sa snazim si pripominat, ze to dieta nie je hlupe, lebo je male dieta. To dost casto okolo seba pocuvam-ved to je "len male dieta". Crepniky som vylozila vyssie a ked zacne robit nieco co ja vnimam ako "zle" tak sa na to snazim pozriet jej ocami-pre nu je ta zem v crepniku jedina hlina a spina v dome. V lete sa rada hrabkala v zemi a trhala travu a tak... V tedy sa ju snazim odviest pozornost k niecomu zaujimavemu..

zuzana.k
1. nov 2008

prekopovu som si potom studovala-jej stranku v cestine a na mna moc zlozite-neviem naco zachadzat do psychoz ked neni treba

zuzana.k
1. nov 2008

V poslednej dobe sa len zhovarame-napr. do sporaka sa nelezie 🙂 a zabera, vobec netreba zvysovat hlas a cim menej prikazov, tym je potom ten dolezity prikaz doraznejsi

valka
autor
1. nov 2008

ale su veci, ktore jednoducho nesmie dieta robit, nikdy...nie ked ho spozorujem a odvediem prec - napr. u nas mame vsetky zasuvky vo vyske tak max 20 cm nad zemou...a teda vsetky snury od elektriny...takze odstranit nemozem..a ja chapem,ze je to super zaujimave, ale aj nebezpecne, lebo potiahne snuru a leti lamba alebo pocitac...ako vtedy?

valka
autor
1. nov 2008

aha..odpoved vyssie 😉
uvidime, ako to pojde u nas, ale pochybujem,ze uz rozumie takym konstrukciam, ze kable nie...pretoze 100krat upozornenie a 100krat nic...teda ak ju to neomrzi...(niekomu som pisala, ze chape, tak beriem spat 😀
ako si pisala vyssie, pred tym sa smiala...nemoze to byt skok v jej vnimani?

zuzana.k
1. nov 2008

Ano ale ked som ju cely den zahrnovala prikazmi "Pauli nono hen to, to nesmies, nono to sa nerobi" tak to vsetko robila a usmievala sa pritom na mna. Islo to jednym uchom dnu.. Ked ta komunikacia nie je postavena na prikazoch, zakazoch, poveloch tak potom prijme dolezite upozornenie ako skotocne -pozor. Mame doma liatinovu pec a sme sa bali ze sa popali, lebo vlete po nej stale buchala, ale ked ju teraz upozornime tak ju obchadza-mozno to nie je nalepsi priklad, ale chapes?

valka
autor
1. nov 2008

takze to hovoris ako dospelej..teda nieco na sposob: pauli, pec je horuca. ak sa budes dotykat, popalis sa? alebo ako? co by si robila na mojom mieste...?

zuzana.k
1. nov 2008

Nemyslim ze skok vo vnimani. Ked to dieta k nam prislo, tak som bola prekvapena ze vsetko vnimala. Ja som mala sibnutu predstavu, ze pride male babo a bude tutuli mutuli a zavesi sa spievajuca hracka na kocik a ze itak vidi len dakych 20 cm...tak som to citala v tych maminkovskych casakoch. Ale ked sa babo narodila, tak som zrazu vsetko vnimala inac a citila som sa oklamana a tak som tie casopisy dala prec. No chcela som povedat ze dieta vnima vsetko, nie teraz malo a potom vela. Moj muz s nou stale jedna-Paula nono bude po zadku 😅

valka
autor
1. nov 2008

jasne, ze tie deti vnimaju toho dost, ale predsa len chce to vyvoj...vid, nasa vobec nereaguje na nejake napodobnovanie...mozem sa tvarit, ze sa jej nechce, alebo ze este nechape... 😨

kili
1. nov 2008

to my teraz tiež riešime, 100x to môžme povedať a 101 tam aj tak pôjdu. Ako napr. ukladanie riadu z a do umývačky, to u toho predsa nemôžu chýbať 😠 . Minule som mala akurát náladu, že som ich oboch chytila za body a "hodila" na koberec, A. sa trošku aj pretočil, tak už bol taký načatý ale aj tak sa vybral k umývačke, tak som na neho zrukla, on sa rozplakal, a napokon sa vybral vyplakať na chodbu 😀 . tak si chvíľku poplakal, potom ešte taký vzlikajúci sa vrátil, našiel hrkálku a už bolo všetko OK 😀 Bol fakt na zožratie. keď som to hovorila MM, tak on potvrdil, že chodba je jeho trucovňa a chodí sa tam vyplakať.
No ale fakt neviem, ako mám ináč niečo zakázať. do koša lezú furt, keď som v kuchyni. Inam ho dať nemôžme. niekedy tam idú aj keď v kuchyni nie som. tak fúúúúrt do kola 😝

zuzana.k
1. nov 2008

Neviem co by som robila na tvojom mieste tiez skusam, ale my si teda vysvetlujeme. Od nocnika po pec. Niektore veci pocut nechce, ale treba vychadzat z toho pozitivneho. Ked sa budes na nu pozerat ako na niekoho kto robi "zle" a koho treba napravat na dobru cestu, tak je to tazsie aj pre ten vztah. No mam chut si zase tu knihu otvorit 🙂 A zabudla som zrkadlenie-pomaha to najprv mne-lebo si pripomeniem ako sa citi-a potom aj jej.

kosicanka1
1. nov 2008

ahojte baby, asi som sa konecne pri vas nasla.
o AP som v zivote nepocula, ale asi podvedome nieco z toho mame v nasej rodinke. Simonka je nosene, kojene dietatko, spinka s nami v posteli a nic z toho by som nemenila, aj napriek nevoli rodiny.
akurat citam, ze riesite vychovu, nejake rady by aj mne bodli. som sa minule pristihla, ze vela jej asi zakazujem... ale valka, ak ti mozem poradit s tou pecou, u nas to fungovalo takto:
ked peciem, tak je rura horuca a simi samozrejme sa mota kolo nej. zakazy nepomozu, sak je zvedava co to tam mama robi. raz som pockala, kym rura trosku vychladne, ale tak aby bola este stale horuca, teda tepla, ale aby si neublizila. prisli sme k rure, povedala som, ze je to horuce, popali sa, bude veeelmi boliet atd atd a prilozila som jej rucku k teplej rure, rychlo odtiahla a odvtedy sa jej vyhyba na 100 honov....

venonna
1. nov 2008

cafte, super debata 😉
suhlasim so zuzanou, aj u nas su dni, ked mam viac povinnosti a malu len napominam a potom sa mi odplaca tym, ze nerespektuje, vtedy tiez zvyknem vziat na chrbat a robit s nou (najma ked robim v kuchyni, kde je pre nu moja praca nesledovatelna, lebo kuch. linka je vysoko)
ale napr. vzdy som upozornovala, ked som piekla v rure, ze nono, to pali, ale vzdy to bola len teoria. Az ked som raz nestihla a ona sa chytila (len jemne), pochopila, co je to "pali"
ale s kablami neporadim, to je tazke 😒

eriqe
1. nov 2008

Vali, deti nepoznaju negacie. Treba popisovat, vysvetlovat "dozbesnenia" 😉

eriqe
1. nov 2008

aspon u nas to zatial zabera, lebo ked som veci pred nou schovavala, tak to bolo onicom. Tak sme to mali so psou miskou. Ked som ju potom nahodou nechala na zemi vzdy sa obliala, ako som jej to vysvetlila a nechavam misku na mieste, tak ju nezaujima. Ale nonokam aj tak, uz to mame proste zakodovane v sebe

valka
autor
1. nov 2008

budem sa musiet aj ja do tej knihy pustit...teda pokracovat v citani...
kili, nasa ked sa rozplace - napr.nedovolila som jej hrat sa s kvetom, ktory obtrhala, tak ju beriem do naruce a pockam, kym ju to prejde a vtedy s nou hovorim o tom,ze ju mam rada, ale toto sa nerobi...a po case prestane plakat...zas ta terapia objatim 😅

kosicanka1
1. nov 2008

zuzana, ta knizka, co spominas "respektovat a byt respektovan" to je tiez od prekopovej? ako sa vola prvym menom?

zuzana.k
1. nov 2008

Kili je to asi iny adrenalin pri dvoch detoch, ale ja som prestala zakazovat vyhadzovanie spinavych plienok z vedra, alebo vyhadzovanie cibule z vreca.., ked som ju dlhsie pozorovala. Ked vyhadzuje spinave plienky pripravene na pranie tak sa ma snazi napodobnit ked vesiam pradlo, taka je mila ked sa pasuje s tou velkou plienkou a snazi sa ju vytriasat.. a cibulu ma vidi vyberat kazdy den, tak je uplne prirodzene ze sa zapaja..skor sa zamyslam, preco chce matka od dietata aby sa niekde v kute pekne hralo s nejakou umelou hrackou-preco vlastne, ved chce robit to co vidi..mozno keby videlo rodicov sediet v kute a hrat sa s plysakom, tak napodobnuje
😀 😀

valka
autor
1. nov 2008

tu pec neriesim - to si presne poviem, ze ved ked sa popali, zapamata si...my mame taky speci kryt na nej, ze nevie byt teplejsia ako nejakych 50-60°, co teda moc neublizi...ale tie kable a knihy ma vytacaju...lebo ak padne nieco na nu, tak ju to prinajmensom dorana tak, ze by sme mohli rovno na pohotovost...o skode na elektronike ani nehovorim...tak skusim to vysvetlovanie...

eriqe
1. nov 2008

Rabr je od Pavla Koprivu a este zopar dalsich, tych uz mena neviem. Je to super kniha, mne sa ten pristup tiez viac paci ako Prekopova

kili
1. nov 2008

valka, no ja som dávala veci do úmývačky, mala som špinavé ruky, takže to zrovna nešlo 😅

no ja tú výchovu asi beriem tak po svojom. A malí sú fakt úžasní, tak neviem, čím to bude 😀

zuzana.k
1. nov 2008

prekopova nie je autor- tu je link www.zkola.cz/respektovat

eriqe
1. nov 2008

Zuzka to s hranim si krasne povedala. Preto u nas teda hracky vobec neficia 😀 iba varechy, knihy, cd, miska a kable

kili
1. nov 2008

zuzana, to je zaújmavé, no ale v koši ma hrabať nevideli, tak fakt neviem, prečo to 😀

valka
autor
1. nov 2008

kosicanka, kukni sem http://www.zkola.cz/zkedu/predskolou/respektova... 🙂

zuzi, ja ju tiez nechavam vyhadzovat plienky, ked vesiam ...a tvarim sa, ze mi ich podava 😅