Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

samayka
24. okt 2010

@fem Ďakujem za krásne slová, strašne sa z toho vytešujeme.. vlastne zo všetkého. do nedávna som bola len ja .. mama mama mama.. tatinkovi to bolo dosť lúto, lebo ju poriadne ani objať nemohol čo sa odtláčala a len ku mne ťahala.. teraz napríklad ležia spolu pri knižke 😅 😅 a keď vidím ako krásne sa k nemu vie pritúliť.. joooooj až mi srdiečko podskočí.

johanka.
25. okt 2010

@busni, @samayka asi je to naozaj tak, ze taketo deti su neskor samostatnejsie a sebavedomejsie. Nedavno som sa bavila s jednou pani, ta mi vravela, ze svoju tretiu dceru dojcila tri roky, brala ju na ruky a tak, ze jej az vsetci vraveli, nech to tolko nerobi, ze ju romazna, ale ze teraz na nej vidiet tu starostlivost, je to vraj naozaj schopne a sebavedome dievca, ma teraz osem rokov.

O tom znakovani som tiez uvazovala, chvilu som sa aj snazila jej co-to ukazovat, ale mna samu to nejak neoslovuje. Aj ked Misku by o mozno bavilo. Naucila sa zopar gest ukazovat a ma z toho celkom zabavu. Ale to nie su ziadne komunikacne, len take hranie sa. No, mozno to este zvazim.

prsky
25. okt 2010

@johanka. znakovanie je kul vec...my by sme bez toho zazili ovela viac frustracie, ale ja som bola znakovanim fascinovana uz pred porodom a teraz by som si najradsej dala kurz slovenskeho znakoveho jazyka, aj ked ho nejak nemam kde vyuzit 🙂 inak nam velmi pomahaju dvd signing time - mala uz aj anglicke slovicka vytahuje a to s nou po en nerozpravam. a je to tak nenasilne robene, ze sa na mna nejako znaky nalepili (aj ked su z americkeho znakoveho jazyka)

@olivova to pises o nasej Laurinke? fakt akoby som o nas citala 😉

samayka
26. okt 2010

@johanka. - nenúť sa do toho keď to nejde prirodzene. máš babulku ktorá má ešte čas. ale počkaj o pár mesiacov, tá komunikácia medzi vami si to zrejme vyžiada sama 😀 😀 a nemusia to byť znaky či gestá rovno z učebnice. my máme kopu svojich vlastných, tak nejak to vyplynulo z bežného života... a tak ako píše aj @prsky, ušetrili sme si kooopu frustrácie. malá je teraz na seba neskutočne hrdá, keď mi chce niečo povedať a ja jej rozumiem. stojí to za to tá radosť 😀 😀

hexi
28. okt 2010

poradte mi baby nieco na ukludnenie ked ma vie moje zlatko vytocit ja normalne ratam do desat ale niekedy uz az mi kypy dekel 🙂

johanka.
28. okt 2010

@hexi to je tazke - ake prekvapenie, ze. Ja som uz rozmlatila jednu drevenu varechu o okraj hrnca, ked mi raz nervy pretiekli, ukludnilo ma to, ale teda hanbim sa za to 😒 Najlepsia je prevencia, nedat sa vytocit. Ja niekedy robim take, ked mam dojem, ze uz to vo mne kypi a uz dlho nevydrzim, ze zacnem napodobnovat Miskine mrncanie, prezeniem mimiku, taku srandu si z toho akoby robim, a tie ksichty, co struham, Misku zvyknu aspon na chvilu rozosmiat. Potom sa mi uz dari lepsie vmanevrovat sa do normalnej civilizovanej nalady.

busni
28. okt 2010

ahojte, nemate nahodou niekto skusenost s tymto: nasa Lulu je velmi nerada s mojimi svokrovcami. vzdy ked ju svokra alebo svokor vezmu na ruky, place, nepaci sa jej, nechce tam byt. ked sme u nic tak vacsinou celu navstevu je bud na mne alebo na manzelovi. hoci svokrovci byvaju od nas 10 km, nemozem ju tam nechat ani pol hodku samu. lebo hoci sme tam (sama tam este nikdy ani nezostala), ked ju vezmu oni tak vacsinou tak strasne place, ze sa dostane az do takeho zachvatu, nabehnu jej cervene flaky po tvari, no strasny pohlad na nu. pritom nikde inde to nerobi, u mojich rodicov chodi s mojou mamou bezne pozerat dvor a zahradu, sliepky, psa, macku a my sme s mm vnutri. na navstevach je super, naozaj vsade je uplne dobra, vsetci vravia, aka pokojna dievcicka. dokonca tuto nedelu sme ju nechali s kamoskou a isli trochu sami von (do wellness) a ona vydrzala 3 a pol hodiny bez nas, bez placu, hrala sa, citali si knizky a tak, aj ked sme prisli bola uplne v pohode. no u svokrovcov totalny opak (a to je tam vzdy so mnou alebo s mm). pritom nemame nijake zle vztahy a snazime sa tam s nou chodit minimalne raz za tyzden aspon na hodinku (mojich rodicov vidi cca raz za 4 az 5 tyzdnov cca na 24 hodin aj s nocou). som z toho nestastna, je to dost neprijemne a to ani nehovorim, ze cim dalej tym viac moj svokor pusta hlasky o tom ze je rozmaznana, stale na mne nalepena, dokonca ze je mala hysterka... 😠 no hroza. a svokra zas napady, ze to je preto, lebo ona je tmavovlasa a ja skor plava, a preto Lulu nechce byt s nou, lebo sa nepodobame na vyzor..... 😒
mm im uz niekolkokrat hovoril, ze nemozu ist na nu zhurta a ze sa s nou maju hrat a rozpravat, nielen nosit na rukach, no nic nepomaha, ona proste nechce od nich nic. este nikdy sa na nich ani neusmiala a to sa inak usmieva na susedov a podobne. akokolvek rozmyslam, nikdy tam nic zle nezazila, ani sa viditelne nezlakla, tak neviem z coho to je. je to fakt zle a obavam sa ako to bude pokracovat. odizolovat ju nechcem, ale nechcem ani aby sa citila zle - ved to nie je normalne aby tak strasne plakala... myslite sa to casom zlepsi? alebo ze mozem pre to nieco urobit?

hexi
28. okt 2010

@johanka. jej to bolo milo napisane, no na moju to nezabera este viacej zacne zurit, rucat, hadzat sa ozem a pilit mi nervy, ja sa tiez niekedy hambim za seba ked vybuchnem , skriknem, a ona za mnou uteka ze mami a tak sa smutno tvari a ked sa prituli tak sa jej ospravedlnujem

hexi
28. okt 2010

@busni asi je alergicka na svokrovco xi xi ale to len srandujem to je len take obdobie neboj to prejde to bolo aj u nas

johanka.
28. okt 2010

@busni u nas sa to zacalo prednedavnom, ze Miska zrazu za ten svet nechcela ist k svokre na ruky, hoci predtym s tym nemala nejake problemy. Aj som myslela, ze to ma asi take obdobie, ale vsimla som si, ze to ma len so svokrou. Ta bola u nas tyzden na navsteve a za cely tyzden k nej Miska odmietala ist. Hned potom som sla k nasim, ktorych sme celkom dlho nevideli a Miska sa sama rychlo zacala pytat mojej mame na ruky. Tak som si vsimla, ze moja mama sa k malej sprava tak nejak prirodzene, nic sa jej nesnazila vnutit. Zato svokra sa do toho strasne vklada, ze akoby jej velmi zalezalo na tom, aby ju Miska mala co najradsej, a vidim, aj ked to sama nepovie a snazi sa to neukazat, aka je strasne sklamana, ze Miska od nej trochu boci. To deti asi citia, ked ma niekto nejake prilisne ocakavania, ako ze svokra velmi chce, aby ju Miska zrala, a tak ju ona miesto toho zacala celkovo dost odmietat. Pritom nema napriklad problem ist k cudzim ludom, ak sa jej nejak nevnucuju. Pred par dnami som s nou sla vo vlaku a kludne si po kratkom vzajomnom okukavani sadla na kolena jednej pani, co sedela v nasom kupe, a pozerali spolu von oknom. Tak ci to u vas nebude nieco podobne, podla toho co pises, ze manzel im uz dohovaral, nech nie su na malu taki hrrr.

busni
29. okt 2010

@johanka. asi si to vystihla, neprijemne na tom je to, ze oni maju troch synov a toto je prve vnuca a navyse pre nich vytuzene dievca. oni sa snazia ale uplne svojim sposobom - ziadne ze citit potreby dietata, preste oni su presvedceni, ze dieta chce byt nosene, tak ju stale beru na ruky, svokor pride a vytrhne mi ju z ruk a potom povie, ze je rozmaznana, lebo ona zacne plakat, ze to nechce ☹ no a potom prezentuje svokor sklamanie - lebo ona nie je taka aka by podla neho mala byt....

johanka.
29. okt 2010

@busni takze problem je jasny, len neviem, ci sa to da riesit, ked oni nechcu pochopit, ze maju pristupovat trochu citlivejsie, asi s tym ovela viac nenarobite. Ja to so svokrou nechavam plavat, mne ale nastastie nikto nijaku rozmaznanost na oci nevyhadzuje. Ved by aj skusila, ona svoje deti nevychovala vobec, bo sa vraj strasne ponahlala naspat do prace, takze ich posunula svojim svokrovcom. Manzel hovori, ze on si z detstva mamu ani velmi nepamata, skor staru mamu. Takze mne ona nech o vychove nic nehovori. Mozno naozaj treba len pockat, ako pise aj hexi, mozno je mala teraz navyse taka citlivejsia. Alebo casom svokrovcom dojde, ze sa netreba tolko vnucovat.

ludmilabb
29. okt 2010

@samayka ja mam zase problem s dennym spanim poslednych 5 dni spala cez den len 2 ☹

samayka
2. nov 2010

@ludmilabb fíha, to je nejak skoro aby prestala potrebovať spánok...

johanka.
2. nov 2010

@ludmilabb hm, ja som vraj bola take dieta, ze niekedy v tom veku som prestala cez den spavat. Moja len teraz prechadza z dvoch spankov na jeden. Mimochodom, cim menejkrat cez den spava, tym je to vacsia pohoda. To uspavanie je niekedy fakt znicujuce, a aj tak spi potom zakazdym len takych 30-40 minut. Prve mesiace som mala pocit, ze ine nerobim, len uspavam.

vejula
5. nov 2010

ahojte kočky dlho som tu nepisala... dnes som sa rozhodla že napišem, lebo viem že väčšinou spavate so svojimi detičkami v jednej posteli. ja tiež, no dnes rano ma zobudil buchot a naslendne na to plač dominička... zda sa že je všetko ok ale mam na prt cely den... baby poradte ako to robite aby vam detičky nepadali z postele????

prsky
5. nov 2010

@vejula postel mame prirazenu k postielke (tzv. balkon) a keby sme nemali postielku (v ktorej aj tak spia len plysaci), tak je postel prirazena k stene a dieta bud spi medzi nami alebo medzi mnou a stenou (ja to v noci striedam, lebo pri dojceni prehadzujem zo strany na stranu)

hexi
7. nov 2010

@vejula no preto ako pisala prsky radsej mam urobeny z postielky balkon a viem ze mi mala nevypadne, moja super prespi v postielke a neviem si predstavit ze by mala spat s nami lebo by sa roztahovala 🙂

johanka.
7. nov 2010

@vejula my sme postele dali prec a mame matrace priamo na zemi, takze keby nieco, nepadne zvysoka. Mozno sa vam daju odmontovat nohy z posteli? To by bolo idealne riesenie.

jankaku
4. jan 2011

ahojte baby, chcem sa spytat ako idete na vychovu deti ak su trucovite.Nasho sme zatial nejako nevychovavali ale uz ma 18 mesiacov a asi treba nejako zacat. Je velmi trucovity, neda sa mu zakazat ani nebezpecna vec. Ked nieco chce skrieka, dupe, puci sa, reve...neviem ako na neho. Nechcem na neho stale kricat, nechcem aby z neho bolo nervozne dieta. Neviem ako na to...poradte.

johanka.
10. jan 2011

@jankaku ahoj, na rabr debate dal nedavno ktosi tuto linku:
http://www.babycenter.com/0_the-discipline-tool...
vyzera to celkom dobre. Kdesi tam aj pisali, ze akurat okolo toho roku a pol by uz dieta mohlo byt schopne prijat zakazy, teda ze ho uz netreba rozptylovat odvadzanim pozornosti, individualne rozdiely su ale urcite velke. Dalej casto sa stretavam s tym, ze treba dietatu nechat co najviac slobody v rozhodovani, kedy je to len mozne, nechat rozhodnutie na nom, vraj potom bude lepsie akceptovat aj rozhodnutia rodicov. Namiesto trestov ho nechat spoznat nasledky svojho konania. A pre bezpecnost odstranit z dohladu nebezpecne veci, nech vobec nevidi nieco ako noz, noznice, zapalovac... tak sa trochu zmensi mnozstvo zakazov. Ono su to take vseobecne odporucania a verim, ze vacsinou sa tazko aplikuju v konkretnych situaciach.

My sme napriklad v kuchuni dali poistku len na par skrin a suflikov, kde su veci, ktore naozaj nechcem, aby dostala do ruk, ale vacsina je otvorena. Miska sa tam vyborne zahra, kym mam v kuchyni robotu. Niekto by asi povedal, ze nie som dost opatrna, ma napriklad pristup do spajze, kde mam poukladane na dolnych policiach aj sklenene zavaraninove pohare, ona sa s nimi velmi rada hra, a este nijaky nerozbila, Spociatku, ked brala do ruky sklo, tak som ju vzdy upozornovala, nech je opatrna, uplne na zaciatku som to aj pridrzala, teraz to uz nechavam na nu, som si vedoma, ze moze nieco rozbit a ja budem svihat to upratat skor nez sa poreze. Tiez ma pristup do suflika, kde mame drevene cinske palicky na jedenie, to tiez ludia neradi vidia. Niekedy naozaj dostane do ruk aj veci, ktore by mozno nemala, a ja len dozeram, nech je opatrna. A naozaj vidim, ze s nebepecnejsimi vecami manipuluje o dost pozornejsie nez s prakticky nerozbitnymi hrackami.

Co sa tyka spoznania dosledkov, tak len zopakujem, co som spominala uz v rabr debate: nechcela sa obliekat, ked sme isli von, vzdy to bol hrozny zapas, ktory ma uz fyzicky vycerpaval (je dost velka a snad od narodenia velmi mocna na svoj vek, ked naozaj nieco nechce, tak ju uz davno jednoducho nepremozem), tak som ju raz proste zobrala von do mrazu pomerne nalahko (von chcela ist, akurat obliect sa nechcela), po chvili jej zacalo byt zima, a odvtedy je obliekanie vcelku v pohode, uz zrejme pochopila, preco sa to deje.

Neviem, ci som ti napisala nieco uzitocne, ja mam mensie dieta a ozajstne zachvaty vzdoru nas mozno este cakaju, snad ti poradia aj mamicky starsich deticiek.

jankaku
10. jan 2011

@johanka. dakujem johanka 😉 podobne ako pises tiez sa snazim velmi nebezpecne veci odstranit a ostatne ma pristupne no niekedy ma stve ze je taky zataty furt place, zacal sa hanbit, boji sa cudzich, dupe ked nieco chce no hruza. No a prebalovanie ja katastrofa lebo to sa zvija nechce ufff. teraz som zaviedla ze ked je zly dam ho do inej izby a posadim tam na zem a poviem ze ked prestane plakat moze prist za mnou...to sa celkom aj dari...lebo ked nieco vyvedie alebo vydupava poviem ze pojde tam a ked prestane plakat moze prist za mnou tak len co tom povie uz si tam ide sadnut neplace a zabudne aj na to co pred tym chcel. No uvidime ako to pojde dalej.

jonki
10. jan 2011

doteraz iba ako teoretik nahliadac zbierajuci info...teraz uz ako mamina sa chcem opytat...tych mamiciek co maju postielku ako balkon pri svojej posteli....ako ste to riesili, ked sa vam ditko zacalo pretacat a cestovat??? Nasa E teda zatial bezpecne kraluje vo svojom balkone ale viem ze toto obdobie dlho nepotrva....co potom? Mam tam sice taku "zabranu" kojaci vankus...ale to je len cca 5 cm vysoke...a toto asi velmi rychlo prekona ak bude chciet. Ako to riesit potom, ked chcem spavat spokojne ale zaroven sa nechcem vzdat postele?

johanka.
12. jan 2011

@jankaku no to asi treba preckat, asi spoznava svoju volu, ze co vsetko moze. Asi by som skusila davat mu co najviac na vyber (co si oblecie, co sa skor bude robit), nech si svoju volu realizuje co najbezbolestnejsie. Ja tiez robim nieco podobne, ked s malou nie je rozumna rec, neodnesiem ju sice do inej izby, no prestanem si ju vsimat, len jej poviem, ze to a to sa mi nepaci a preto sa s nou nebudem hrat, kym si to nerozmysli. Niektore mamicky si velmi chvalia, ze ked zacne dieta robit naschavly, proste sa zdvihnut, odist a nechat ho osamote, tak to je nieco podobne. Akosi si stanovit jednoduche pravidla a drzat sa ich. Aj mne to doda viac kludu. Tiez je to v zmysle toho, ze co najmenej reagovat na neziaduce spravanie, lebo o to detom casto ide, dostat z dospelych co najburlivejsiu reakciu.

johanka.
12. jan 2011

@jonki my mame spolocnu postel, tak neviem, ci pomozem, ale mam taku skusenost, ze ked mala v spanku cestuje, tak vzdy smerom nahor. Z jednej strany lezim ja, z druhej manzel, obcas sa otoci tak, ze lezie manzelovi cez hlavu, no to ho nastastie zobudi, este nepreliezla na druhu stranu. Postele mame celom prirazene k stene a o stenu mam oprety vankus na stlmenie pripadnych narazov, aj ked teda som si vedoma, ze vankus pri babatku nie je kvoli bezpecnosti velmi odporucany. Stalo sa uz aj, ze sa prehodila opacne, hlavou smerom k mojim noham a postupne cestovala az na kraj postele, ale to bolo vzdy vtedy, ked spala velmi nepokojne, mala tazkosti so zaspanim, takze ja som vobec nespala, len som cakala, kym sa konecne dostane do takeho zaspavacieho stavu a potom som ju preniesla normalne k sebe a douspavala. Tak uvidis, ako sa to u vas bude vyvijat, mozno to nakoniec ani nebude nejaky velky problem.

morningdew
13. jan 2011

hexi ahooooj maminka 🙂
Kazde dietatko vyjadruje svoju potrebu najskor placom. Ak je tato potreba uspokojena, dochadza k dovere, pocite bezpecia a nasledne k priputaniu a teda k spokojnosti. Ak tato potreba nie je uspokojena, vysledkom je nespokojnost, nepohoda, nedovera...
Pozri sa sem: http://sites.google.com/site/konferenciaodojcen......
je to dobre spravena ppt prezentacia z Hastovej konferencie o kojeni z 2007. Su tam popisane aj typy priputania a v druhej polovici – List Otcovi (F.Kafka) - velmi zaujimave!!!
Casopis Nebyt sam (2005) sa tiez v tomto cisle venuje priputaniu: http://www.adopcia.sk/dokumenty/Nebytsam4_505.pdf

V podstate je to o tom, ze mamicka, alebo nejaka ina primarna osoba, sa o novorodeniatko (neskor o batola…) postara tym, ze bude reagovat na jeho hladny/mokry/atd… plac a vyhovie jeho aktualnej potrebe, kedze plac je to to jedine, co novorodenec dokaze… spravne je teda nenechat dietatko vyplakat, ako to kedzsi radili mudre hlavy vedecke, ale vyiat dieta do naruce… v tomto pripade, mat dieta v noci blizko pri sebe a utisit ho, ked sa nieco deje… dotyk je pre dieta este doleyitejsi ako kojenie samotne! Toto bolo prevratne zistenie Dr. Bowblyho… kuk sem:

https://www.youtube.com/watch?v=fLrBrk9DXVk

Vsimtine si, ze opicky, ktore boli odlucene od mamicky sa po nakojeni od dratenej mamicky vrhnu ‘do naruce’ tej prijemnej a relativne makkuckej handrovej… 17-18hodin denne opicka ostava v naruci tej handrovej a menej ako 1hodinu denne sa necha kojit od tej drotenej, neprijemnej na dotyk…
A este kuk sem:

https://www.youtube.com/watch?v=fg9QCeA4FJs


Ked opicku vystrasia, okamzite sa vrhne k svojej handrovej mamicke, u ktorej hlada ukryt, utocisko, istotu a bezpecie… Je priserne vystrasena, no napriek tomu, po nejakom case stravenom v mamickinom naruci sa odvazi pozriet sa na object sposobujuci ten strasny starch a dokonca ho zacne, posilnena mamickinou pritomnostou, studovat a objavovat…
No a nie su vari nase deticky viac ako tieto male pokusne opicky??? O co viac potrebuju oni nasu blizkost, nasu lasku a pocit bezpecia v nasej naruci?

johanka.
13. jan 2011

@morningdew super linky! O tom experimente s opicami som citala, ale bol celkom zazitok pozriet si to takto nazivo. Prave si teraz pozeram tu prednasku a dumam, aku ma Miska na mna vazbu, ked ma obcas aj obdobie, ked sa na mna strasne lepi, nedajboze odist na zachod, tam skoro vzdy chodi so mnou, hlavne ked uz nik iny nie je doma. Tak to snad nebude ambivalentna vazba, ale proste len take obdobie 😀

hexi
13. jan 2011

@morningdew ahojky tvoja teoria bola pekne napisana, neskusala si pracu na vysokej skole ako vysokoskolsky ucitel??? teba by ludia milovali xi

@jonki moja mala spi tiez v postielke- balkon a ked ma zlu noc tak cestuje po celej postielke potm sa tlaci na mna a ked uz nevie kde ma ist tak ma prelezie a spi medzi nami a ma vyriesene
ja mam teraz jeden problem a to je obdobie vzdoru, som zufala nechcem na nu kricat ale niekedy musim , ale malinka si vsetko vydobija , ja viem ze je to prirodzene ale ona sa potom hadze o zem, a hadze si hracky o zem dufam ze to prejde 😀

morningdew
13. jan 2011

@johanka. aj my chodime spolu vsade... ehm... :p nie sme ojedinely pripad, takze si z toho tazku hlavu nerobim. aspon ma motivaciu chodit na zachod (kupili sme 'redukciu na wc' a nocnik uz takk velmi nepouzivame 🙂 ) verim, ze raz nebude kolegom a kolegyniam vyklopavat na zachodove dvere a tuzit byt v ich tesnej blizkosti ;) inymi slovami... hej, prejde to! :D
@hexi :D vdaka... veris, ze som o tom uvazovala? ;) to obdobie vzdoru sa hadam upravi... casom aj u nas 🙄

johanka.
14. jan 2011

@morningdew s redukciou na zachod je to dobry napad. Prestala mi uplne prestala chodit na nocnik, uz len prebalit ju je horor. Dnes som si ju skusila posadit pred seba na zachod, ze ci sa vycika. Nevycikala, ale zase sa ani nebranila, celkom sa skerila, ze sedi, kde som doteraz sedavala len ja.