Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

mracik
23. nov 2008

ja kupujem EO cez nobilistilia.sk a www.hanus.sk
oni vždy prihodia aj nejaké tie letáčiky, hanus takú prehľadnú tabuľku a aj super krabičku na dvadsať olejov (ja už mám zaplnené dve, aj v tomto som tak trochu konzument 😅

indy
23. nov 2008

mracik a kolko asi zhruba stoji postovne, ked objednavas z nobilistilia.sk?

audreyd
23. nov 2008

indy, nobilis kúpiš aj v TN, ak občas chodíš 🙂 my sme raz mali masáž bábätiek a prišla jedna neuveriteľná žienka, ktorá sama mala pár dňové bábenko (neviem, či bola z nobilisu) a veľa nám pekne rozprávala o aromaterapii a masáži. učila nás masírovať všetky časti tela a tiež o aromaterapii sme sa veľa dozvedeli. dostali sme mandľový olej na masáž bábeniek 🙂 tiež rozpisy so všetkými olejčekmi, ktoré sú na čo vhodné a zvlášť tie pre bábenká 🙂 trenčanky, ona ešte príde, môžem rezervovať miesto, ak by ste mali záujem 😉 😵

audreyd
23. nov 2008

teda oleje a výklad boli z nobilisu, ale neviem, či jana pre nich pracovala alebo iba mala s nimi dobré skúsenosti, tak preto používala...

mracik
23. nov 2008

indy, nepamätám ☹ asi okolo 50 Sk, ale nie som si istá
píšu, že podľa cenníka Sl. pošty 😅

venonna
23. nov 2008

cafte kocky, mali sme tu hody, ale uz mi bolo za vami smutno 🙂 no ale tooolke prispevky, kto to ma citat... 🙄
Tak u nas kozmetika nulova - my uz zopar rokov pouzivame na umyvanie koze i vlasov obycajne kokosove mydlo na pranie (MM sa nim aj holi!). Poradila mi to znama, ked som na byte takmer zosalela zo suchej pokozky (hm, to nebola fajna kysucka studnicna voda, nechlorovana, na ktorej som vyrastala). No a malu obcas ponatieram lubovnikovym olejom (nazbierany lubovnik doma vyluhovany v olivovom).
Na vigantol som sa po par mesiacoch vykaslala aj ja a mala zatial nejavi znamky stradania... ale som rada, ze nie som sama, mi odlahlo 😉
Ozaj a homeopatikam neverim kvoli tomuto clanku
http://www.sekty.sk/c_rubriky.stm?cmd[83]=i-84-40581ff7609e3ebf95c5c620bafc9775&cmd[77]=c-1-2007/2&cmd[80]=c-2-2007/2&cmd[81]=c-1-2007/2
V lekarni si vzdy vypytam nieco bylinkove, ale nie homeo alebo siahnem po platenych vrecuskach s vlastnorucne nazbieranymi susenymi bylinkami (vrecuskovy caj som nepila uz ani nepamatam 😅 )

kili
23. nov 2008

tak to je teda blbosť (sorry), ale kúpiť prístroj za 50tis čo vyrába z vody homeopatiká, tak to bola riadna vymývarňa mozgov 😀 , no som sa dobre nasmiala. Ku zvyšku sa radšej vyjadrovať nebudem, keďže som fakt hlboko neveriaca 😀

kili
23. nov 2008

verul, ty máš tak nádherné deti 😵 a Ron má neskutočné očiská, keď sa fotí 😀

venonna
23. nov 2008

kili, v podstate je jedno, do akej miery je ten clanok pavdivy, ale podnietil ma k tomu, aby som sa nad tym zamyslela. Ved bylinky nemusia byt homeo, aby pomahali a aj v cene je mnohokrat rozdiel 😉

ozaaaj a k zaspavaniu - u nas pevne objatie pomohlo ukazat, kde su hranice mojej tolerancie bez toho, aby som jej dala pocitit svoju nervozitu, bezradnost, podrazdenost, vycerpanost... Aj teraz este byvaju vykyvy, ale uz sa vieme lahsie dohodnut 😉 Ale po "nasadeni" boli zmiesane pocity tusim na oboch stranach. Akoby sa nieco zlomilo, rozbilo a zacali sme od nuly, ale uz ako partnerky...

No a ked o tom pisem, napadlo ma, ze sa chcem spytat - ako to robite s odsavanim soplikov? My sme takmer do polroka pouzivali tu smiesnu, co sa nou odsava ustami. A ked sme kupili tu vysavacovu, zacali u nas hystericke revy pri kazdom tahani, ktore su aj teraz. Je to pre nas obe stresujuce ☹ Neviete, co s tym?

weroni
24. nov 2008

Ach baby prečo mi toto robíte

😅 😀 😀 To koľko ste toho zase popísali 😀 😀 😀
Nuž takže:

lucinka ja sa tak veľmi teším z toho, že si sa tak popasovala s tým dojčením, že si to proste nevzdala, hoci lekári už hej 😔 To je fakt krásne a úctyhodné, najmä v dnešnej dobe keď vidno plno matiek, ktoré o dojčenie nestoja alebo sa vôbec nesnažia riešiť laktačné problémy 😔 Fakt klobúk dole 🙂 Ináč aj ja chcem dlho dojčiť, dúfam že mi Esterka neurobí škrt cez rozpočet ako malá Sarah bihan 😀

venon my používame tú vysávačkovú a vždy keď ju idem zapnúť tak sa na Esterku usmievam 😀 aby vedela že všetko je ok, poviem jej niekoľkokrát že ide "brm brm" zapnem vysávať, stále sa usmievam jak slniečko na hnoji, keby ma niekto videl... 😀 😀 a potom jej odsajem, ona sa najprv trocha myká, no akonáhle sa jej odsávačka prisaje pod noštek, drží jak hluchý dvere 😀 (mimochodom, neviete, kto už takú blbosť vymyslel že "hluchý drží dvere"? 😕 😅 )
Ináč, ešte predtým jej nechám tú odsávačku troška si poobchytkávať, lebo asi sa vtedy cíti istejšie, keď to môže spoznať trocha. Venon, neskúsila si ukázať malej najprv na sebe že si akože odsávaš, alebo taktiež nechať si párkrát prisať na ruku alebo na líčka kým je čistá, bez soplíkov, aj malej, akože obrátiť to na srandu troška, tvoja dcérka je už v takom veku že by to podľa mňa mohla brať ako zábavu, nevyskúšaš?

Hm, pretriasa sa tu zaspávanie, ja teda naše zaspávanie milujem ale dnes som akurát vravela manželovi nech vyskúša malú uspať on, a to z dvoch dôvodov:
1.) Nech si to aj on užije 🙂
2.) Keď ju uspávam ja, zákonite zaspím s ňou a potom nasleduje moje nočné prebudenie sa na dve hodiny 😀
Čo myslíte, ako to dopadlo keď som tu zase o pol štvrtej? 😀
Malá bola tak nepokojná, až som nakoniec musela k nej prísť ja, viete baby, ja som dnes poprvýkrát zaváhala, či je to naozaj dobré pre ňu keď je navečer tak závislá na zaspávaní pri mne 😕 Posledné dni aj tak máme to zaspávanie také divné, predtým sme sa zvykli pritúliť, chytiť sa za rúčky a Esterka zaspinkala do pár minút. Teraz si mrnčí, hoci sme rovnako pritúlené a baby, včera večer neviem či to bolo tým, že som k nej neišla hneď a ona bola už tak unavená že bola podráždená z toho že nevedela zaspať alebo tým, že som jej nedovolila ťahať ma za vlasy - neviem prečo ale ju to vždy tak upokojí, keď si oblapí moju tvár, ležiac na boku tvárou v tvár mne, lenže ona mi začne šmátrať po celej hlave a vždy skončí pri vlasoch, teraz mi ich začala tak šticovať že som jej to jednoducho nedovolila a rúčku som jej presunula na líce moje a keď znova išla do tých vlasov tak som jej ju chytila a hladkala, vtedy taký rev spustila že to mi pripomenulo plač jedného dievčatka na očkovaní ☹
Som si ju vzala na ruky, dala k prsu, jedine vtedy sa upokojila a aj to ešte asi minútu tak mrnčala popri saní, nakoniec sa úplne upokojila až na fitlopte, potom sme sa presunuli na posteľ, pritúlili a znova zaspala ale už na prsníku (predtým som ju nadojčila takže bola sýta), zrejme to bola fakt len taká psychická potreba.
Normálne mi to prišlo ľúto, že jej nedovolím tie vlasy ťahať, ale myslím si, že proste už teraz musí pochopiť, že sú určité hranice, pokiaľ môže, nie? 😒 Totiž, myslím tým, keď jej teraz, keď má len 5 mesiacov, dovolím ťahať mi vlasy len preto, že ju to upokojuje, čo mi bude robiť za pár mesiacov, rokvo? 😀

weroni
24. nov 2008

K tým bylinkám: my sme od malička zvyknutí chodiť zbierať všetko dostupné: šípky, z ktorých sme každú jeseň narobili zásoby čaju na zimu (tento rok sme to nestihli 😒 ), skorocel na sirup na kašel, myší chvostík, podbeľ,žihlavu, kamilky, materinu dúšku, trnky, juuuuuuuj, toho bolo 🙂 Veľmi rada na tie naše "oberačky" spomínam 🙂 na šípky až tak moc rada nie, lebo jednu jeseň sme strávili celý weekend zbieraním ale poviem vám, vtedy sme si narobili zásoby na 4 roky 🙂
Takže my dosť fičíme na bylinkách, ja proste verím, že pán Boh nám dal v prírode všetko čo potrebujeme 🙂

Baby ja sa toľko na tú Prokopovú chystám, len akosi nie je času a keď aj je, tak na to zase vždy zabudnem pozrieť to na nete 🙄

Ináč ako teda čítam niektoré vaše uspávacie príbehy tak som sa teda fakt zabavila (wandi 😀 ) pls neberte to ako škodoradosť, veď možno to aj mňa čaká ale moja živá fantázia keď zapracuje a predstavím si ten šibalský ksichtík ako vystrája večer 😀 (veď ma ten smiech možno prejde 😀 ) 😉

weroni
24. nov 2008

baby my od narodenia používame Nivea masážny olej mandľový, ten bol zo všetkých "drogériovo dostupých olejov" najmenej aromatický 😒
Ten Nobilis Tilia mi už odporučila audrey, asi to vyskúšame, ale nemyslíte že to narobí problémy - zmeniť kozmetiku keď sme zvyknuté na niečo? Teda hlavne malej koža 😕 Ináč sa kúpeme len v čistej vode, raz za pár dní použijeme na zadoček detské mydlo ale aj vlásky jej každý deň umývam v čistej vode. Máme studničnú, keďže sme v RD ale posledný týždeň si všímam že malá sa po vložení do vane začne škrabať pod pupkom - je to na mieste kde jej už siaha plienka ale nemá tam nič, len sa tam škriabe 😒 aj keď ju idem masírovať, jeden večer to mala úplne červené od škriabania tak som jej tam nakvapkala materské mliečko a rozotrela - na noc nechala pôsobiť a ráno to bolo úplne v pohode ale čo myslíte, z čoho sa mohla začať z ničoho nič skrabať? Na celom telíčku nemá vôbec nič, žiadnu vyrážku ani nič podobné, môže za tým byť naša voda zo studne? Je hrozne železitá ale zase, do teraz jej nevadila 😕

verulka
24. nov 2008

klili dakujem 😉
babulky, tak v tomto som ja uplne ina- ja poctivo davam vigyntol. videla som, co dokaze jeho nedostatok 😒 a aj kanavit. Ja amm za sebou vela zazitkov s lekasrmi a nebranim sa ATB ,ked su spravne indikovane 😉 aj teraz ich berie Ron, lebo mal zapalene usko, vysoke CRP...Co sa kozmetiky tyka- pouzivam norlane beznu, krpec ma sebamed, lebo mu vyhovuje a dalej neriesim 😉
lenki, mne sa tvoj blog tiez velmi paci, len so nemala moc casu na preskumanie vsetkeho 😉
vennona- ja som vzdy odsavala s tou hadickovou, trva to par sekund a vytiahnem vsetko. Ale na tla okolia som kupila vysavacovu..n oa dnes ju posielam kamoske do holandska. Podla mna to dlho trva a napr ked potrebujem odsavat v noci, tak mi pride brutal drasticke zapinat vysavac...takze sme opat skoncili na hadickovej zq 35sk 😉
inak, dobre ranko 😉

lenki33
24. nov 2008

zuzana.k ved prave som dala na predchadzajucej strane ten link na moj blog, kde su konkretne tipy na pouzivanie EO a to su moje vlastne skusenosti nie len z knizky, ja osobne moc EO nepouzivam na relaxaciu a podobne, ale na konkretne zdravotne problemy

audrey,ta pani bola z nobilisu 😉

ven,my mame odsavacku vysavacovu, ale teda my sme ju pouzili asi 1Okrat v zivote, inak sa mi paci, ale s inou nemam skusenosti. Danu ma skor zaschnute sople, to mu vzdy dam trochu teplej vody pod nos, on to vdychne, navlhci sa mu to a zachvilu to vytiahnhnem rukou alebo tycinkou

weroni, podla mna to urcite suvisi s plienkou,asi ju tam nieco drazdi. Ked zacnes teda pouzivat NT 🙂 tak si kup aj levandulu a natieraj je to nou, rozriedenou v oleji. A neboj sa ze by na to mala Ester nejaku reakciu, to su 100%prirodne oleje, ktore mozes aj jest, neobsahuju mineralne oleje (z ropy) ako nivea, ani konzervanty a podobne.

verul ako si to myslela s tym ze si videla co moze sposobit nedostatok vigantolu?? 😕

bihan
24. nov 2008

Fúúú, tak som mala čo robiť, aby som vás dočítala!!! (ale krpatá spí, tak som rada, že zase čítam niečo rozuné 😀)

Homeo - neviem, aká je situácia na Slovensku, ja mám jedného všeobecného lekára s orientáciou na homeopatiu, ktorého som bola konzultovať pred pôrodom - home som brala podľa jeho "receptu", porodila som za 10h, kliešťami a bez nástrihu, večer po pôrode som behala ako keby som ani nerodila.. či za to môžu homeo.. ťažko povedať, moja mama mala 3 príšerne ťažké pôrody s komplikáciami... Je zase neodškriepiteľné, že účinnej látky je v homeo minimum, aj keď pri homeo liečbe ide o "vyburcovanie" tela aby sa sam dokázalo s chorobou vyrovnať, takže u nás sa malé problémy riešia homeopatikami, veľké alopatickou liečbou.

Vanilka je tá naúžasnejšia vôňa hneď po zázvore 😵 To sú dve vône, ktoré som objavila na Reunione. Čo sa týka vanilky, tak to, čo sa k nám dostáva na Slovensko je odpad. Keby ste prišli sem na trh a videli by ste tie čerstvé vanilkové struky, ako úžasne vonia koláč s čerstvou vanilkou, to by ste hneď zmenili názor 😵
A potom zázvor - nikdy som ho nejako špeci nevoňala, ale taký čerstvý postrúhaný v punči alebo v ryži.. jooooj..
Ja mám všeobecne rada korenisté vône - škorica, klinčeky, kardamón...

Kvapky pre decká som používala do necelého roka podľa odporúčania lekára, lebo som sa príšerne bála, že malej niečo bude chýbať 😅

Detskú kozmetiku som používala dlho Niveu (do vody cca 3x týždenne) a keď sa malej objavil ekzém za uškom, tak sme prešli na Mustelu, prírodná kozmetika sa tu totiž príšerne blbo zháňa.

lucinka1104
24. nov 2008

Weroni ďakujem , tebe ešťe dlhujem IP, ale ja dáko nestíham 😝
Vigantol tiež niekkedy zabudnem, ale max 1 x do týždna , my aj tak bereme 3 kvapky tak musím byť dôsledná

ja homeo verím aspon chalomila na zubky nam určite zaberá a ešťe aj tiena podporu tvorby mlieka

S tým dojčením verím, že mi tovydrží, len mi sa už dojčíme vlastnme dosť málo, lebo ráno okolo 8,00 dojčíme, 11,00 obed, 14,00 olovrant - jablčko, banán, hruška, piškotik, 16,00 dojčím, 18,00 dojčím, 20,30 kašička a do rána kedy ako dnes sme sa dojčili 3 x

Vanilka vonia veru nadherne

Kozmetiku používa Hipp a dačo aj od NIvei a Johnsons , do 3 mesiacov len olivový olej

Odsávačku mame tiež hadičkovú, no je to pre mna najnepríjemnejšia robota, malý veľmi plače.... 😔

lucinka1104
24. nov 2008

A ešťe ja som LUkyho tiež ešťe vyplakať neenchala ani raz v životea a ni to nikdy neurobím je to riiadne necitlivé

valka
autor
24. nov 2008

my pouzivame malej weledu a zatial super...aj dnes idem kupit kremik na tvar, lebo ako zacala zima, ma ju trosku suchu...inak sme pouzivali iba masticku na ritku, ked sa nahodou objavili mini podrrazdenia a krem do kupela...olejcek ani nic ine zatial nepotrebovala...

lenki, hned idem kuknut na tvoj blog a urobit zasoby...😉

bihan, ked prides na slovensko, nedoniesla by si vanilku na okostovku aj pre nas? 😉

a ani my vigantol nepouzivame...ja na to vzdy zabudnem..tak sa aspon snazime chodit casto von...

a odsavacka na vysavac je pre nas ta najuzasnejsia vec, lebo lucka ma vzdy hlienove sopliky uplne vzadu...najprv plakavala a teraz je to rozne....vennona, skus, skus ako radila weroni, nech sa s odsavackou zahra (aj so zapnutym vysavacom). u netere to zafungovalo... 😅

rovni
24. nov 2008

ahojte,
trosku vam sem vpadnem,casto si citam tuto debatu a mnohe nazory su velmi zaujimave.Chcem sa u vas poradit.Ako stihate resp. ste stihali ked boli mensie popri detickach domacnost?Ja ked idem nieco robit do kuchyne,zoberiem si malu so sebou,dam ju do vajicka tak,aby na mna videla a rozpravam jej co robim.No casto ju to po 10-15 minutach prestane bavit,zacne sa vrtiet a nariekat,nepaci sa jej.Vtedy pomaha len nosenie na rukach-a to nieze stat na mieste,ale chodit.No a to sa neda stale,potrebujem si aj porobit veci a je mi jej luto ju tam nechat plakat.

lenki33
24. nov 2008

valka to je dobry napad s tou vanilkou aj ja by som ju brala.
Bihan kolko tam stoji cca 1 lusk??
Inak ja mam teraz vanilkovy lusk a vonia uzasne, stale ho chodim ocuchavat, dnes chcem prave urobit vanilkovy cukor. Lusk som kupila u nas, tam kde kupujem aj NT a vyzera ok, aj vonia,neda sa to porovnat s tymi luskami co robi kotanyi alebo niekto taky.

audreyd
24. nov 2008

lenki,a ko robíš vanilkový cukor? len tak ho zavrieš do krupice alebo ako? 😕 bihan, len sa neponúkaj, lebo odtiaľ pôjdeš ako pašerák vanilky 😀

valka
autor
24. nov 2008

lenki, co je to nosny olej?

rovni, ja som malu nosila...ked bola takato mala, tak som si ju uviazala do predu a potom som zehlila a vysavala a upratovala...teraz si ju uviazem na chrbat tak, aby videla a uz spolu varime, umyvam riad a podobne 🙂

bihan
24. nov 2008

Ak chcete, tak pošlem 😅 Ale asi skôr sušenú, lebo tá čerstvá schne pomerne rýchlo, keď nie je dobre uskladnená.

Čo sa týka ceny, tak to záleží na veľkosti struku a na čom, či je čerstvá alebo už sušená. Myslím, že naposledy sme kupovali 5 veľkých čerstvých strukov za 7€ a malé si už nespomínam, ale myslím, že to bolo 20 malých sušených za 10€, ale tým si už fakt nie som istá. Ono sa to potom aj rôzne používajú - čerstvé napr. do punčov, sušené do koláčov a videla som na trhu aj výťažky z vanilky. Tu sa dá dokonca kúpiť sáčkový trstinový vanilkový cukor s pravou vanilkou a stojí asi 1,8€ (trstinový s umelou arómou 0,9€).

Rovni, my tu máme skoro všetky nejaký nosič alebo nosiče, takže v takýchto prípadoch mimi do šatky (najlepšie na chrbát) a všetci sú spokojní 😉

lenki33
24. nov 2008

rovni zaobstaraj si satku, uviaz si malu na seba,najlepsie na chrbat aby ti videla cez plece a mozes robit 😉 pripadne si trochu pri praci zatancuj 🙂 alebo zaspievaj

rovni
24. nov 2008

satku mam,davam ju do nej casto,je v nej celkom rada.zatial viazem len dopredu-no a s tym toho moc nenarobim,nieco sa da,ale varit moc nie,ani vysavat a zehlit si neviem predstavit takto 😝

weroni
24. nov 2008

Baby my Vigantol davame kazdy den akurat raz do tyzdna co jej davam Kanavit na to vzdy zabudnem - resp. nepodari sa mi dat Vigantol tak aby bolo co najväcsie casove rozpätie medzi nim a kanavitom takze raz do tyzdna väcsinou nedame. Davame dve kvapky, sem-tam sa mi podari kvapnut tri nechtiac. Ja odkedy som citala o rachitide tak nehrozi nedat Vigantol 😅 😅

rovni ja sa len pripajam k radam bihan a lenki, my tiez stihame vsetko len vdaka satke 😀 prve tri tyzdne kym som nemala ani babyvak ktory sme mali este pred satkou, som absolutne nic nestihala, kolkokrat som isla poobede o tretej spachat do kupelky rannu hygienu 😀

lucinka1104
24. nov 2008

ja neviem či som maal šťastie ,alebo smolu, no mne malý pri upratovaní nikdy neplače, on je staršne samostatný, niekedy mi to až vadí dostal hračky, hrazdičku a hrajkal sa a ja som mohla robiť čo som chcela okrem vysávania to u nás manžel 😀 ja ho nosím na rukách keď už je smutno mne nie je jemu to skôr mne chýba jeho kontakt ako jemu 😅

weroni
24. nov 2008

lenki ja uz som zufala z tych plienok. Najprv sa mi vyhadzala z Tesco plienok potom sme presli na Pampers ktore mi vzdy precikala a prekakala tak sme skoncili u Babylove z DM-ky ktore su uplne super no ako vravim toto mi robi posledny tyzden. Zeby jej z nicoho nic zacali vadit? Uz ich pouzivame asi druhy mesiac. 😕 Tu levandulu teda skusim to sa fakt daju aj pit tie oleje? Skusali ste to niekto? 😀

valka
autor
24. nov 2008

wreroni, tak to je signal prejst na latkovky 😀
vyskusaj este alany z DM - to su kompostovatelne a bez kadejakych chemii...

rovni
24. nov 2008

lucinka1104 s tvojim Lukym mame narodky rovnaky den-samozrejme az na ten rok 😀