Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

kili
24. jan 2009

presne, niektoré sú fakt háklivé, aby sa niekto druhý do nich nestaral
ale mne príde dosť logické z pohľadu dieťaťa, že keď sa niečo zlé, tak ho na to upozorní aj niekto druhý a všetci okolo si myslia to isté. len v našej spoločnosti je to tak, že pre niekoho je niečo zlé ale pre druhého je to OK, ale takéto niečo to malé dieťa ešte nie je schopné rozoznávať, a preto mi príde maximálne nevhodné, keď sa niekto nahnevá, že mu poúča dieťa a vynadá dotyčnému pred dieťaťom. to v tom musí mať potom dobrý chaos. 😒

smary
24. jan 2009

kili lebo najskor treba vychovat dospelych a potom mozme vychovavat deti....

kili
24. jan 2009

ja som sa toho amíka pýtala, že či sa tie výchovné praktiky dajú používať aj u nás a on na to, že ak poznám všetkých v tejto miestnosti, tak áno. keby sme sa všetci poznali, tak jasné, že by to šlo. u nás je proste každá rodina jeden kmeň, ktorý žije v tesnej blízkosti iných kmeňov, a to robí takú paseku.

bambusko
24. jan 2009

smary, praveze to treba povedat. dnes sa deti vychovavaju k lahostajnosti voci druhym a mozno aj z obavy ake budu reakcie. ja sa teda vzdy ozvem, aj ked sa biju cudzi, alebo robia niekomu zle. toboz ak by slo o vlastne. maly by mal mat pocit, ze si pri nom. kdesi to bolo pisane, ze je dobre pouzit mnozne cislo: vrat nam nasu hracku, my ju chceme, nepaci sa nam, ze si jurka udrel. a dieta casom preberie tento vzor

smary
24. jan 2009

bambu to s tym pluralom sa mi paci 😎

dorotka
24. jan 2009

inac ked sa cudzie maminy o svoje deti na ihrisku nestarali ja som sa im snazila vysvetlovat ze maju aspon nachvilu pozicat amelii jej nozik lebo je to jej oblubena hracka a teda ze sa maju striedat ono to bola totiz oblubena hracka vsetkych deti
ale v niektorych situaciach radsej cusim lebo mam pocit ze na to moze mat kazdy odlisny nazor co povedat dietatu a ako zareagovat aj ked nie vdzy sa mi to dari niekedy zareagujem aj ked su rodicia tam uz len preto ze deti pocuvaju cudzich niekedy lepsie ako vlastnych

wanda007
25. jan 2009

dobre ranko,
ja si myslim, ze sa treba ozvat vzdy, ak nam na niecom zalezi, aby bolo ok. a to nielen pri detskych dilemach.
dorotka: bude lepsie, ak budeme castejsie pisat aj ciarky, lebo potom citam prispevok aj tri krat, aby som ho pochopila. moze byt?

bambusko
25. jan 2009

smary, nasla som ten clanok, je v dietati 11/2008, str.64-66, vola sa citlive dieta. je tam viac aspektov, vsetko sa ta mozno nebude tykat, ale je tam aj o presadzovani sa.

weroni
25. jan 2009

Baby vy ste tu včera v noci vypisovali a ja som po dlhom čase pozerala film. Taký sprostý....

🙄 ale ku koncu bola pekná scéna - jedna aztéčka porodila do vody a potom ukázali ako ocko toho maličkého niesol v niečom ako šatke 😀 takže desivý film s prvkami AP 😀 😝

audreyd
25. jan 2009

wanda 😅

dorotka, skús si nájsť aj nejakú literatúru od williama a roberta searsovcov, oni sú priekopníkmi AP, resp. ju znovuobjavili...

smary, ja by som teda nenechala svoje dieťa otĺkať a pokojne upozorním aj cudzie dieťa 🙂

weroni, ten koniec som videla 😵 to bolo krásne s tým pôrodom a ako mal tatko cca polročného novorodenca v akomsi babyvaku 😵

dorotka
25. jan 2009

wanda ja to tak neviem
je to priliz zakoreneny zvyk ale budem sa snazit davat aspon odseky
ked som na nete pisem takto ked pisem nieco oficialne tak pouzivam aj mekcene aj dlzne aj ciarky
audrey dakujem

audreyd
25. jan 2009

dorotka, jeden taký novinár sa preslávil článkami, že celý jednostranový text bola jedna veta, ale čiarky myslím používal 😕

wanda007
25. jan 2009

dorotka: aj ked su rodicia tam uz len preto ze deti pocuvaju cudzich niekedy lepsie ako vlastnych... odseky nepomozu.

wanda007
25. jan 2009

dorotka, ale pochopila som na 3 krat, a suhlasim s tvojim konananim, ukazat spravnu cestu aj cudzim detom 🙂

smary
25. jan 2009

baby dik za rady 😉
bambu dik,snazim sa ten clanok najst aj na nete,lebo ja ziadne mamickovske casaky nekupujem,nemam ich rada 😅

wandi tak asi ani moje prispevky nie su velmi citatelne,ja pre istotu zase davam ciarky aj tam,kam nepatria 😝 z diktatov som mavala 5,lebo som mala aj 16 ciarok naviac 😅 ine chyby som nerobila....

janula203
25. jan 2009

Ahojte dievcata, peknu temu ste nadhodili.
My sme sa tiez s tymto stihli potykat...Janka deti nebije, napokon, mala to vzdy zakazane...ked bola malicka, asi kol roka, skusala, ale na nas, vzdy sme povedali nono, to sa nepatri, a ucili ju hned robit moja...
Potom prisli buchnaty od inych deti...pocula som veru nazory, ze nech udre aj ona....ale to sa priecilo mojim hodnotam, moja mamca nas tak nikdy nevychovavala, a vzdy nas viedla k rieseniu vyhovorit si to.....
A tak, ked sa nam daco taketo minule leto prihodilo, dievcatko ju udrelo, razantne som zakrocila, dievcatku povedala, ze sa to nepatri, a ze si neprajem aby janku bila, ak jej janka nechce pozicat kocik, jednoducho ju nema preto bit...matka stala prilis daleko, a vykecavala sa, a ked si vsimla, ze dohovaram jej dcere, len na nu zakricala, ze nech nerobi zle...to bolo vsetko...janka samozrejme z toho bola vykolajena, a tak som presla k rozhovoru so svojou dcerkou. Vysvetlila som jej, ze ak este raz ju niekto udrie, alebo jej bude robit zle, nech pekne povie, ze no-no, a ze je to skarede....ak dotycny neprestane aj tak, ze mu ma povedat, ze sa s nim nebude hrat a ma odist....
Tak sa aj stalo, ze ked sme boli hoc v materskom centre, a daco podobne sa stalo, tak som len pocula, no no, to sa nepatri...ale nikdy nevratila.
Bola zlata..

Taktiez sa nam stalo, ze daka mamicka ju obvinila, ze zhodila jej dcerku naschval, co sa mi vsak verit nechcelo, na janku sme dost prisny, co sa spravania tyka....nechcem z nej mat nevychovane dievcisko.....a napokon vysvitlo, ze to bolo ine dievcatko, smola bola, ze janka bola zrovna pri incidente velmi blizko, tak som tiez mamicke povedala, ze janka to nebola....

Tak to asi vsetko odo mna :o)))

wanda007
25. jan 2009

janula, je super, ze namaha stoji za to a slova padaju na urodnu podu, to vazne potesi. vo vsetkych pripadoch plati, ze sa treba detom venovat a situacie riesit aj s dospelymi, tu v nasej civilizacii sa veciam asi nemoze davat volny priebeh, treba prud usmernit.

janula203
25. jan 2009

Ahoj Wanda, no ja mam pocit, ze v dnesnej vychove vacsina rodicov uprednostnuje sposob tzv. free vychovy, nechat nech dieta robi si co chce, a nech sam riesi veci...a potom to tak dopadne, ze deti nebudu mat ziadnu hanbu, spravanie, disciplinu.....ucim na ZS 1.stupen....ucila som dva roky, potom som otehotnela, ale za ten cas som teda videla pripady....nastastie moja trieda bola fajn...rodicia boli ustretovi, a dali na moje slova, napriek tomu, ze som mala len 22 rokov...
Mala som jednu ziacku a vecne si daco zabudla...napriek poznamkam, ziadny efekt....nebojte, namala more poznamok....my sme mali svoje pravidla, za tri upozornenia do ziackej a tak....ked som mamicku upozornila, len mi povedala, ze ona potrebuje aby bola jej dcerka samostatna, nakolko je na nu sama....podotykam 9rocne dievcatko...vysvetlila som jej, ze je este prilis mala, aby bola az tak samostatna, a ze ju vzdy treba odkontrolovat.Mamicka sa jej totiz ani nepytala, co maju do skoly a pod.......inak bola velmi sikovna ziacka....

venonna
25. jan 2009

Cafte, tak toto som riesila aj ja - ako sa zachovat, ked je moje dieta bite. Radila som sa s psychologickou a dostala som takuto odpoved
- ak je rodic nablizku, reps. je tiez svedkom a nezakroci, treba ho o to poziadat
- ak rodic nablizku nie je, treba dieta-agresora razne (silnejsie) chytit za plece, prip. trosku zatriast a dohovorit len mierne (dolezity je tam vraj ten neverbalny prejav vasej prevahy, lebo dieta, co utoci, zvacsa nie je schopne v danej chvili v klude si vypocut vase dohovaranie a dalsia vec, dieta ma vychovavat predovsetkym rodic, lebo on je pre dieta doveryhodna autorita).
Tolko teoria... prax je asi tazsia... 😒

janula203
25. jan 2009

venonna, veru, prax tazsia...no akosi si neviem predstavit, ze chytim agresora za plece, ci ma potom jeho rodic enapadne, ze som mu ublizovala.....
Myslim, ze je to dane aj vekom..deti kol do 4 roku, este vnimaju vycitanie a poucanie, sklonia hlavu, ale pocuvaju...nasa janka sa zvacsa otoci, akoze nas nepocuva, ale pocuva....
Starsie deti...veru, zalezi aj od vychovy rodicov, ci budu alebo nebudu pocuvat....a aj od ich impulzivnosti...

venonna
25. jan 2009

jani, to bolo myslene tak, ze chytis za plece a razne odtiahnes od toho svojho, aby dieta videlo, ze jeho spravanie nie je ziaduce... ale suhlasim, ze ak dieta dokaze pocuvat dohovaranie, je to prijemnejsia cesta... 🙂

janula203
26. jan 2009

:o)))

audreyd
30. jan 2009

a tu nikto? 😕

audreyd
30. jan 2009

ahojte, obnovujem 🙂

počuli ste už o Akadémii praktického rodičovstva? je to nová kampaň Únie materských centier a v týchto dňoch sa práve rozbieha v mnohých MC po celom Slovensku 🙂

bližšie info napr. tu:

http://www.mcsrdiecko.sk/

tu:

http://www.mcsrdiecko.sk/attachments/File/APR_w...

alebo tu 🙂 :

http://www.materskecentra.sk/nase_projekty/ako-...

anda123
10. feb 2009

Ahojte maminy, som tu nova a potrebujem poradit....malej chcem kupit aqua doodle, ale za rozumnu cenu, to co ponukaju na nete je veeeeeeeela :/ Docitala som sa, ze ste ho detomkupovali...je to naozaj dobra vec? Dakujem 🙂

fibi
10. feb 2009

ahoj anda, je to dobrá vec 🙂 Len nám to už jedna návšteva popísala fixou na CD, takže odporúčam, ak dieťa kreslí na toto plátno, odpratať z dosahu všetky ostatné písacie a kresliace potreby a to myslím naozaj všetky, ja som mala tú fixu odloženú na okne pri PC vo vedľajšej zatvorenej miestnosi, takže dievčatko muselo otvoriť dvere a vyliezť na otáčaciu stoličku...

anda123
10. feb 2009

Fibi dakujem 🙂 Dobra rada. A kde si ho kupovala?

audreyd
10. feb 2009

jej, AP mám ožilo 🙂

jo, a keď som tu dávam do pozornosti

www.akademiarodicovstva.sk 🙂

wanda007
16. feb 2009

decka, som minule v MC odtiahla dieta za plece od mojho, ale bolo v domceku, tak jeho mama nevidela, ze co som s nim dorobila, chlape skrivene usta, tak som vysvetlovala, ze som ho za plece, ze som to v knizke mudrej citala, ze sa to tak ma... no, nic moc sa starat do cudzich deti, ale chlape okrem skrivenych ust nic, tak to este celkom dobre dopadlo. Nabuduce asi odtiahnem svoje decko 😒

A este som citala na netopejri terapii, ze na norskom fore pisala jedna mamicka, ze jej dietatko umrelo na SIDS (tak sa to pise?). Vraj zaspalo v autosedacke pocas jazdy. Boli aj blizko nemocnice, ale uz nepomohlo nic. Do paze, to sa da fakt tak z nicoho nic? Psychika? Myslite, ze nosenim a neustalym telesnym kontaktom s babatkom sa da tomu predist?

eriqe
16. feb 2009

uff, tak to si neviem predstavit. Mojej sesterke zomrelo babo na sids v postielke v noci, tak to mam nejko spojene s nocou a postielkou, prehriatou miestnostou
No nosenim a neustalym kontaktom s babom sa podla mna tomu da predist, lebo predsa sa od teba uci dychaniu ako pocuje teba dychat. Aspon take nieco som citala