Začiatok vo Viedni s dieťaťom

luciachloe
17. aug 2014

Ahojte,
môžem sa vas opýtať na pár otázok, ak by vam to nevadilo? 🙂
Ja žijem v Anglicku 8rokov, ale plánujem sa presťahovať za priateľom do Viedne, ktorý tu pracuje. Chcela by som vedieť ako to je so systémom, čo sa týka školy, keďže ja mám dcéru, ktorá bude mať v novembri 5 rokov(to znamena ,ze teraz v septembri nastupuje do skoly,ktora je tu uz od tohto veku povinna). Od akého veku, je vo Viedni povinná školská dochádzka? A kolko hodín denne a čo všetko by som musela okolo toho vybaviť prosim?A ako dlho trva vsetko stihnut vybavit keby sme uz teraz od septembra chceli zacat novy zivot vo viedni?
Po nemecky nevieme ani ja a ani mala, ale po anglicky hovorime bez problemov. Myslite, že by to bol velky problém pre malú v školke/škole?
Ja pracujem v UK a či by som na začiatok aj mala nárok na nejake prispevky? pridavky na dieta resp.nejaka pomoc od štatu?Chcem si tu nájsť aj prácu, ale tie začiatky sú všade ťažké, tak preto vas žiadam o radu a pomoc, ak by ste boli take zlate. 🙂
Vopred dakujem.Lucia

ichbinich
18. aug 2014

@luciachloe:
Na vsetko ti odpovedat neviem, ale aspon trochu 😉
Povinna skolska dochadzkav Rakusku je od 6 rokov. Teda dieta musi mat 6 rokov pri nastupe do skoly, az na vynimky potvrdene a podlozene napriklad psychologom, ak viem. Posledny skolsky rok pred nastupom do skoly je povinna dochadzka do skolky. Tento povinny rok je zadarmo. Ide najma o to, aby si deti zvykli na kolektiv a naucili sa po nemecky. V synovej skolke je napriklad z 20 deti 9 deti, co su tam povinne ten posledny rok. A asi polovica z nich este chodila na kurzy nemciny pre deti...
Takze asi bude aj pre dcerku najlepsi takyto jeden skolsky rok v skolke ako priprava na skolu. Vo Viedni je situacia trosku lepsia, ca sa tyka miest v skolkach, ale kedze zapis bol v marci, a skolsky rok sa pomaly zacina, tazko povedat, ci este dostanes miesto, teda dcerka. Ale opytat sa urcite opytaj. Statne/mestske skolky uz asi budu plne, ale mozno v nejakej sukromnej by sa miesto naslo. Ale vo Viedni je urcite aj dost anglickych skolok a skol. Co chcete, si musite rozmysliet vy dvaja 😉

Ak tvoj priatel pracuje v Rakusku a vy sa k nemu stahujete, mali by ste mat, alebo teda on, narok na Familienbeihilfe, co je nejakych 120€ na mesiac. Formulare ma Finanzamt alebo ak ma priatel tzv. FinanzOnline (ze si robi danove priznanie cez internet), da sa podat ziadost aj cez ten FinanzOnline.

Mozno ti povie viac niekto priamo z Viedne, pripadne je tu aj skupina Rakusko. Vsetko dobre!