Zajačik. Ako sa o neho starať?

maca793
11. máj 2010

Poprosila by som o radu. Kúpila som deťom zajačika, akú starostlivosť mu dopriať aby sa mal ako v bavlnke? 🙂
Očkovanie, strava....
Má niekto skúsenosti s chovom zajačika?
Ďakujem

adimoja
7. nov 2017

@0silvia0 preco by sa nekupali??

celine
7. nov 2017

@adimoja Tiez sa obavam, ze to bude tym. Uz som o tom citala.

0silvia0
7. nov 2017

@celine
@adimoja
jednoducho vaše králiky začali pohlavne dozrievať, jednoduchšie pre vás bolo dať králika vykastrovať, u samcov je to jednoduchý zákrok...
Prečo by sa mali králiky kúpať? Ja mám doma 10-ročnú králičicu a v živote som ju nekúpala a nikdy to nebolo treba. Ona sa očistí sama a nikdy nesmrdela a srsť má krásnu a hladkú. Pre králika je to stresujúce a môže prechladnúť, ak potrebuješ oficiálnejšiu info, prikladám link na najznámejší portál o králikoch:
http://www.kralici.cz/pages.asp?f=koupat-kralika

adimoja
7. nov 2017

@0silvia0 tak toto nechapem ako je mozne ze si ju este nekupala?? raz za cas je to potrebne nezije predsa v prirode ale doma s okolim ..

0silvia0
7. nov 2017

@celine je to samček? Ak áno, dajte ho vykastrovať a budete mať pokoj.

0silvia0
7. nov 2017

@adimoja nečítala si článok ktorý som priložila? Je tam vyslovene napísané, že králici sa NESMÚ kúpať. A prečo ju mám kúpať? Nemá kožné problémy, nesmrdí, je čistučká akože čo jej mám kúpať a prečo? Lebo si to ty myslíš že to je správne? Potom sa nečudujte že sa vás od prírody plaché zviera bojí keď ho máčate vo vode a robíte mu zbytočné stresy...

0silvia0
7. nov 2017

@adimoja ešte raz čítam tvoj príspevok, že ste dali zajka preč. Ak ste ho kúpali s dcérkou, tak mohol k vám stratiť dôveru a báť sa vás, plus do toho hormóny. Králik je zviera, ktoré si vyžaduje jemnocitné zachádzanie plné pochopenia a nie je to zviera pre každého, treba rešpektovať jeho špecifiká...

adimoja
7. nov 2017

@0silvia0 ale nemôžete vedieť ci sa mu kúpanie náhodou aj nepáčilo 😎
Naš to miloval. Bol veľmi spokojný keď počul clupkanie vody. Jasne ze tam nebol hodinu. Ale len chvíľočku. Raz ho napr. aj prehanalo to som ho mala nechať s takým zadočkom? Ze však čo vyčistí sa sama.. To by bol ozaj zachadzanie plne pochopenia. Bolo neho postarané ako v bavlnke. Ú nás to bolo o hormónoch a tiež o povahe po otcovi. Ako sme sa neskôr dozvedeli. Tiež si myslím ze niekedy je dobre neriadit sa presne podľa múdrosti z netu 😉 lebo je tam jasne napísané. Pekný vecer

0silvia0
7. nov 2017

@adimoja ak kralika prehanalo, cisti sa len pokadeny zadok nie cely kralik, aj to je v tom clanku uvedene. Tuto stranku spravuju skusene kralikarky s dlhorocnymi skusenostami a odbornymi znalostami, to nie su ziadne vymyslene clanky, ved preto som sem tento clanok dala. Tieto zeny zvladli starostlivost o narocnych kralikov, kralicie operacie a povahy a ich skusenosti su velmi bohate. Kraliciu pubertu ma kazdy kralik a majitel s tym musi pocitat a podla toho sa zariadit, to nie je nic mimoriadne, ale bezna vec😉

adimoja
7. nov 2017

@0silvia0
Vieš veľa článkov je napr. aj o rodicovste od ludi ktorí sa tematike venujú a riadis sa vždy podľa nich?
Všetko dobré

0silvia0
7. nov 2017

@adimoja tak prepac ale radsej prijmem rady skuseneho chovatela ako budem presviedcat samu seba o tom ze kralik zboznuje kupanie. Sama som mala problemoveho kralika ktory pocas kralicej puberty zacal hryzt. Tiez som ho mohla dat prec a vyhovorit sa na to, ze bol zly a nezvladnutelny. Miesto toho som sa poradila so skusenymi chovatelkami, ktore poradili kastraciu a z hormonami nabudeneho kralika sa stal milacik a mazlik. Tymto zenam presli rukami mnohe kraliky s roznymi povahami a osobna skusenost je na nezaplatenie. Ja nemam problem prijat radu skusenejsieho a este za nu podakovat, ale evidentne tebe to problem robi😉

adimoja
8. nov 2017

@0silvia0 ved ja sa s tebou nehadam a o radu neziadam. 😉 ja ti tvoj nazor neberiem, zial niekomu prijat iny nazor problem robi.

0silvia0
8. nov 2017

@adimoja ach jaj, dievča, ty prvá si ma oslovila s otázkou "prečo by sa králiky nekúpali?" Odpovedala som ti, priložila dôveryhodný link a nakoniec o radu nežiadaš. Ok, dobre, ale druhý krát si radšej rozmysli, či vôbec chceš alebo nechceš aby ti ľudia odpovedali na otázku, aj keď tebe sa odpoveď nepáči. 🤒

adimoja
8. nov 2017

@0silvia0 ach taaak , sory ale to bola otázka mienená na teba pretoze som nevidela dôvod preco ich nekupat. myslela som ze si to aj tak pochopila dievča

rrrenula
9. nov 2017

my mame dlhosrsteho zajacika nekupeme ho ale poradte mi z coho ho moze prehanat?

rrrenula
9. nov 2017

v akom veku prichadza kralicia puberta?

0silvia0
9. nov 2017

@rrrenula puberta u králikov začína cca okolo 4 mesiaca a viac. Čo mu dávaš jesť? Naše králiky preháňalo z mrkvy kupovanej z obchodu a z jablka. Ak som dala mrkvu z našej záhrady, tak bez problémov, ale jablko dávame len minimálne a raz za čas.

mimushiatko
19. mar 2019

@mimikyky naša ma tiež alergiu na psa a mačku ale zajo jej nerobí problém 🙂

nelinka158
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nelinka158
8. máj 2019

Dobrý deň chcem sa opýtať ako je to so spánkom je pravda ze celú noc buntosia ďakujem

alabama0011
6. júl 2020

Neviete prosim poradit, kde davat brusit zajacovi zuby lacnejsie v BA? Dakujem

misk289
27. júl 2020

Zdravim, ak mate niekto skúsenosť prosím poraďte možno preháňam ale tretí deň mám doma zajka a nemôžem sa pozerať na to ako je vystrašený keď sa priblížim ku klietke tak je to ešte celkom ok ale akonáhle idem do klietky rukou tak sa vyplasi až si dupne dokonca sa to stane aj keď som ďalej niekedy nechal sa mi už aj pohladkať ale trápi ma to že sa tak hrozne boji nechcem aby to tak ostalo možno niečo robím zle budem vďačná za každú radu ďakujem

0silvia0
27. júl 2020

@misk289 predstav si, že králik je v prírode korisť. Ty keď sa k nemu prikrádaš zhora, má pocit, ako by ho lovil nejaký veľký vták. Čiže odporúčam kým si zajo zvykne, nevyberať ho z klietky rukou zhora, ale klietku otvoriť a nechať ho vycupitať samého. Sadneš si ku klietke s nejakou mrkvičkou, alebo si ľahneš a čakáš, kým zajo príde k tebe a necháš sa mu oňuchať. Keď búcha zadnou nohou, bojí sa ťa. Čiže buď k nemu jemná, vnímavá, všetky vychatávky o králikoch nájdeš na najlepšej stránke www.kralici.cz

julca405
8. jan 2021

Môžem sa opýtať mám zajaca samica porodila majú veľkú klietku nejde o to len že či sa nepobiju keď čaká mláďatá so samčekov už sú spolu od 3 mesiacov takze su to dobrý kamaráti ale že či sa nemôže stať že samička si ich bude chrániť a samček je silnejší prosím o rýchlu odpoved