Ženy v Anglicku, rodina, výchova detičiek, vzdelávanie

dedenini
15. nov 2012

Ahojte. Rada by som sa porozpravala s vami o vasich skusenostiach v Anglicku... napriklad o skolkach, skolach, vzdelavani, prace, uradoch a inych vasich postrehoch ci skusenosti v Anglicku... Ja tu zijem este len dva roky, mam priatela, 7 mesacnu dcerku a zaujimalo by ma vela veci... napriklad o detskych centrach, skolkach, skolach, vyucby jazykoch a inych veci... dakujem 🙂

rencakm
16. nov 2012

Tak toto by zaujimalo aj mna, aké su skusenosti druhych. Ja som bola v UK v 2008 s manzelom, pracovala som v "skolke" ako asistentka ucitelky,kedze som nevedela dobre a.j. nemohla som tam robit ucitelku. Bolo to tam velmi odlisne od SK,podla mna horsie,ziadna tvorivost ucitelky.Boli sice mile, usmievave,ale...Deti(2rocne,tie co rodicia nechceli, aby spinkali) museli pozerat poobede hodinu rozpravky.Niektorym klipkali ocka,co by chceli spat a nemohli,umyvali ich studenou vodou,lebo rodicia si nezelaju, aby sli spat.A tie co spinkali, tak na karimatkach a v topanockach,ziadne pyzamka ako na sk. To je moja osobna skusenost....Mali vela peknych hraciek,peknu zahradu na hranie, ale vychova a vzdelavanie zaostavali za SK.. Teraz sme v Kanade,je to tu podobne..
A praca...vtedy bolo tazke ju najst,vlastne, nie najst,ale zamestnat sa tam, kde aj potrebovali ludi.....Mozno sme neboli v spravnej casti UK. Ako je to teraz s pracou?Ake su Vase skusenosti...aj mna zaujima 🙂

domak2
16. nov 2012

@dedenini daj vediet ked zistis, lebo ja netusim ako funguju skolky 😀 Ja mam skusenost len s detskymi centrami, tam rada chodim, ale zatial len obmedzene lebo vacsina aktivit je az od pol roka, ale chodila som na baby masaze, navstevujem breastfeeding group, a ked vidim nieco zaujimave tak sa prihlasime, a oni nam zavolaju kedy prist. Je to zadarmo a mala aspon vidi aj ine deticky 😀 Tiez som tu len dva roky, tak si rada necham poradit od skusenejsich 🙂

dedenini
autor
16. nov 2012

@domak2 a v akej si casti?teda kde byvas? ja v Birkenheade, to je pri Liverpoole... ja nechodim do centier... bo neviem dobre anglicky.. velmi malo... pretoze ked som pracovala tak som robila zo slovakmi a poliakmi, tak som sa toho moc nenaucila, a teraz mam kamaratov tiez slovakov a poliakov... do skoly som sa bola registrovat uz viac krat, najprv sa mi nedalo koli praci, potom zase som den pred nastupom rodila a teraz zase sa mi neda koli tomu ze priatel robi a nemohol by strazit malu... tak nevim kedy sa konecne naucim anglicky..bo doma sa moc nedonutim... no a o tych skolkach som len pocula od kamosky co tam davala malu... na par hodin v tyzdni...tej malej sa tam moc nepacilo bo nevedela tiez anglicky a nevedela sa zaradit... tak nakonec koli nej odisli naspat na svk. no skolky ak ti neplati stat, tak ze su velmi drahe... no mozno nie vsade... ale videla som stranku ze v Liverpoole je polska - teraz neviem ci skolka alebo skola... tak uvidim ako to bude

aliza
16. nov 2012

@dedenini no, su 2 typy skolok, sukromne, ktore fakt vacsinou nie su nic moc, taka masovka a potom su statne, vramci zakladnych skol a tie su len na 3 hodiny denne pre deti od 3 rokov a tie su zvacsa fajn, podliehaju pravidelnej kontrole, takze sa fakt snazia. My sme mali pri dcere stastie, chodila do statnej a bolo tam super, super ucitelka a stale nieco tvorili. Pri tych sukromnych si treba overit, ze ake su, pozri si OFSTED report. Su aj dobre, syn do takej chodil minuly rok na jedno poobedie a ta bola fakt super. Stale sa im venovali, stale nieco tvorili a v miestnosti, kde bol maly, nebola ziadna telka....ked v skolke koncil (bolo to od nas strasne daleko a ja som stale doma, takze bolo zbytocne tolko platit) tak dostal cely folder fotiek, ze co v skolke robili, aj s popisom, co jedol a tak.
Ale jedno plati, ze tu sa so spankom nebabru, skusia dieta ulozit a ked nezaspi, tak to nechaju tak. A ano, neprezuva sa, neprezlieka...na to si treba zvyknut 😉.
Ku skolam, tam treba davat velky pozor, ze v akej stvrti byvate, tyka sa to najma velkych miest, kde je sustredenych najviac asocialov a pristahovalcov. To sa stalo mojej dcere, v skole, do ktorej chodila, bolo 90% aziatov, z toho polovica azylanti, pristahovalci bez jazyka, bez hygienickych navykov, zaostali, bez akehokolvek vztahu k uceniu, deti negramotnych matiek, ktore si proste nikdy nerobili ulohy (nemali s kym ☹) a tak ta uroven vyzerala, proste slabota a spina! ucitelky boli sice super, ale nemali sancu to zvladnut, venovat sa zvlast detom, ktore o ucenie mali zaujem. A kedez zijeme v zlej stvrti, kde dobre skoly nie su a do skol v inej stvrti nas nezoberu, tak sme dceru museli dat do sukromnej skoly, ktora je strasne draha 😖. Snad sa nam podari v blizkej buducnosti prestahovat.
Co sa tyka jazyka, je vela moznosti, mas colleges, potom rozne centra pre vzdelavanie dospelych, treba sa orientovat na ESOL kurzy, to je anglictina pre cudzincov. Vacsinou byva tak raz-dvakrat do tyzdna na 2 hodky, su aj intenzivnejsie kurzy, zalezi na tom, ci mas kam dat dieta a kolko casu tomu mozes obetovat. S poplatkami neviem ako, to sa menilo, predtym bolo zadarmo pre ludi na benefitoch, teraz to nejak obmedzili.
Co sa tyka tych centier, ja som chodila do Sure start (tie su vsade) a vacsina tych matiek nevedela vobec po anglicky. Takze s tym sa netrap. Oni su na to zvyknuti, ze ludia nevedia po anglicky.

dedenini
autor
16. nov 2012

a neviete prosim ako je to s detickami ked idu do skoly? je pravda ze musia chodit aj na prekusanie na slovensko??? uz som to pocula viac krat... moja malinka ma sice rodny list slovensky a aj trvaly pobyt na svk... a je aj obcianka slovenska... no to vsetko, rodny list a tak bolo vybavene hlavne koli pasu... a neviem si predstavit co vsetko by som ju musela ucit, keby ma chodit na preskusania na slovensko.... je jasne ze urcite ju budem ucit po slovensky, a aj nejake nase dejiny a tak... ale napr.ja som mala velmi prisnu skolu zakladnu a vsetko keby ju mam ucit, a este aj anglicky a vsetko tu s anglickou skolou spojene no to pohroma... mate stym niekto skusenost?ako to vlastne je??/

domak2
16. nov 2012

@dedenini no ja byvam v londyne, ale ako pise @aliza do tych centier chodi vela matiek co moc po anglicky nevedia 🙂 Ja tomu ale potom moc s tymi skolkami nerozumiem, lebo ak budem musiet nastupit do prace, tak mi par hodin stacit asi nebude. 😖 Aj ked dufam ze sa to vyvinie tak ze s nou budem moct ostat dlhsie doma, lebo toto skolkovanie od troch mesiacov sa mi moc nepaci. Ale uvidime...

bybi
16. nov 2012

Ahojte, My tu zijeme uz 10 rokov, mala sa narodila tu. Chodila tu do skolky s ktorou sme boli maximalne spokojni, bola to Montessori skolka a velmi vela tam s nimi robili a venovali sa im. Tiez na konci ten folder dostala ako @aliza pisala. Ja nemozem jedno zle slovo na nich povedat. Tento rok od septembra zacala skolu, prvy rok je taka poloskolka, poloskola, aby si deti zvykli. Ale paci sa jej, pomalicky sa uci pismenka a ked je ona spokojna, ja som spokojna. O tom preskusani som este nepocula, 😒

bybi
16. nov 2012

@domak2 skolky su na cely den, len si ich musis zaplatit, od 3 rokov ma dieta narok na 15 hodin tyzdenne, to si uz potom mozes rozdelit na 3 hod denne ktore neplatis, inak zbytok si platis sama.

aliza
16. nov 2012

@bybi
@dedenini pokial viem, je zakon, ze ak dieta ma sk obcianstvo, musi byt zapisane aj do slovenskej skoly a vraj by malo chodit na preskusanie. Dceru som do skoly na SK zapisala, toto leto mala ist prvykrat na preskusanie, ale nejak som to nestihla dohodnut a tak som to odignorovala 😕.

aliza
16. nov 2012

@domak2 statne skolky ti ponuknu len tie 3 hodiny denne a zadarmo, nemoze tam dieta zostat dlhsie. V sukromnej skolke moze byt dieta od 6 tyzdnov cely den s tym, ze tie 3 hodiny denne ti preplati stat (ale zase iba od 3 rokov dietata) a zvysok musis platit.

dedenini
autor
16. nov 2012

@aliza ahoj... dakujem ze si napisala... a myslis ze je to naozaj nutne aby tam chodila , ak nebude zit na svk? viem ze kazdy obcan svk musi mat splnenu povinnu skolsku dochadzku, takze by sa to malo aj na nas vztahovat..teda na dcerku... no neslo by to inak? nevies ci sa da detom vybavit anglicke obcianstvo? pocula som ze sa to da po 5 rokoch, ze musis prejst skuskami, z jazyka, dejin a neviem coho este..ale to u dospelych.neviem ako by to bolo u deticiek...

bybi
16. nov 2012

@aliza Nasa uz ma aj anglicke obcianstvo, takze ked jej vybavime pas, asi slovenske strati, musim sa do toho este pozriet, lebo som niekde citala, ze su nejake vynimky pre deti narodene v zahranici. Ale fakt toto je prvy krat co o tom pocujem 😨

bybi
16. nov 2012

@dedenini my sme tento rok vybavovali nasej anglicke obcianstvo. Treba vypisat formu, zaplatit poplatok, poslad doklady ktore ziadaju a musite tu byt aspon 5 rokov (asi aj pracovat predpokladam). Do pol roka (nam to prislo za 3 mesiace) ti pride odpoved.

aliza
16. nov 2012

@dedenini ak ste v UK uz viac ako 5 rokov a viete zdokladovat, ze ste zarabali alebo boli ekonomicky nezavisli (myslim, ze nemozes poberat nejake benefity, ale nie som si ista), tak tvoje dieta ma narok na obcianstvo. Vyzdvihni si ziadost na poste, vypln, doloz potrebne dokumenty, fotky a posli im to. Do 2 tyzdnov by ste mali mat doma britsky pas.

aliza
16. nov 2012

@bybi vraj moze mat obe 😉. Moj syn sa tu narodil a vybavili sme len slovenske a baby tu na MK mi povedali, ze mozem vybavit aj anglicke, ze ony to tak maju a bez problemov.

bybi
16. nov 2012

@aliza super 🙂 a potrebujem niekoho aj na SK kontaktovat? Ze ma aj britske obcianstvo?

aliza
16. nov 2012

@bybi no asi nie, neviem 😖
a otazocka, ak dieta dostane britsky pas, tak to znamena, ze ma uz aj obcianstvo, nie?

dedenini
autor
16. nov 2012

my sme to tak mali s rodnym listom... mame aj anglicky aj slovensky..pretoze sme vybavovali malinkej pas na slovensku tak musel byt slovensky rodny list..a pretoze sme ho tam vybavovali tak musela byt aj nahlasena ze kde ma trvaly pobyt, co sme zahlasili na svk u priatela... no praveze tu niesme 5 rokov.. ja dva roky a priatel skoro 3... no kym by sla malinka do skoly tak uz tu urcite 5 rokov budeme... a treba teda aj na slovensko informovat niekoho ze ma anglicke obcianstvo, keby uz to ma? lebo tym padom by nemusela mat slovensku povinnu skolsku dochadzku... aspon tak som to pochopila...

bybi
16. nov 2012

@aliza ak su tu rodicia uz viac ako 5 rokov, automaticky mozu ziadat o britsky pas a dieta je automaticky britsky obcan. Ked sa nam mala narodila, boli sme tu sice uz 5 rokov, ale nelegalne, Takze ona narok na obcianstvo nemala. Tak sme jej vybavili slovenske. Teraz sme jej my museli najprv obcianstvo a potom az pas 🙂

@dedenini ked sa ti dieta narodi tu, automaticky ma britsky rodny list 🙂 A dalsia otazka, to neviem, tiez to prave riesim 🙂

dedenini
autor
16. nov 2012

trosku odbocim z tejto temy ... potrebovala by som poradit co mam robit... mne materska konci 1 decembra..teda vtedy dostanem posledny krat matersku -teda kolo 130 lib.co dostavam... viem ze este mozem byt 3 mesiace na neplatenej..a potom by som mala ist naspat do prace..ale to vobec nieje mozne... a zaujimalo by ma co je lepsie urobit... ci sa nechat vyhodit alebo ist dat vypoved ze nemozem nastupit koli dietatu/... pretoze by som chcela ist do jobcentra, co mi poradili ze tam mam ist, a by som mala narok, ze ak som tu dva roky tak by mi daco prispievali... no tam to vraj posudzuju podla toho ci ma vyhodili alebo ci som odisla... no proste neviem ako to tam chodi... a kolko aj by mi mohli prispiet... mate stym dakto skusenost?? dakujem

dedenini
autor
16. nov 2012

@bybi presne tak. ma automaticky angl. rodny list, ale je obcianka slov.republiky... no vidim ze to riesite, ci treba to dakde hlasit... no snad kym pojdeme do skoly, budem mudrejsia z toho vsetkeho co a jak treba...

bybi
16. nov 2012

@dedenini Tak to neviem, ja som sa po materskej tiez do prace nevratila, ale aj som im povedala ze sa nevratim, ani ma nenapadlo cakat kym ma vyhodia. A co robis, teda kde robis? A preco sa nechces vratit?

dedenini
autor
16. nov 2012

@bybi ani sa nechcem vratit, bo to je robota za trest, a ani by sa mi nedalo koli malej... kam by som ju dala... ja som pracovala v kuracarni, to je fabrika kde sa balia kurence, no prste vsetko snimi... praca v chlade a ti ludia tam..cista psychiatria... pracovala som tam rok a pol a myslim ze stacilo, a za to zdravie mi to nestoji... aj tak uz som dokalicena dost odtial... no budem tam muset teda zast im ohlasit ze sa nevratim tam teda...

aliza
16. nov 2012

@bybi aha tak, preto mi neslo do hlavy, preco ste vybavovali to obcianstvo

dedenini
autor
2. dec 2012

ma prosim niekto skusenost s cancel hausom? Je mozne postupit do tych rychlesie vybranych , ked uz som bez prijmu? prave mi skoncila materska... poziadany mame davno..aj si klikame na internete... ale su tam vacsinou asi prednejsi ako my.. tak by ma zaujimalo ci ma zmysel nahlasit tam ze by sme ho chceli rychlesie pretoze mame nizky prijem a vysoke vydavky..dakujem za rady.. snad som to zrozumitelne popisala

mars83
17. dec 2012

@dedenini Ahoj, takze ja konkretne s council house nemam skusenosti, no poberame ako rodina council house benefit. Kedze ja som s detmi doma a pracuje iba manzel prispievaju nam na byvanie kazdy tyzden. Staci ist na council, nahlasit zmenu prijmu a poslu ti vyjadrenie. Ak sa ti znizil prijem tym ze ti skoncila materska urcite ( ak uz nepoberate) by si tam mala zajst a poziadat si o tento prispevok. Davnejsie sme tiez rozmyslali nad tym, zapisat sa do poradovnika...no ked sme si precitali na nejakych anglickych forach ako to je, ze s tym maju ozaj problem aj anglicania ( aj ked samozrejme vsetci vzdy tvrdia, ze nerobia rozdiely v narodnostiach), tak sme to radsej nechali tak. Je to dost narocne ziskat dom,alebo byt aspon v meste kde byvam ja ( Chelmsford ). Samozrejme uprednostnuju ludi, ktori naozaj nemaju kde byvat, co su na ulici a s detmi. Ked tvoj partner pracuje a ty nepoberas teraz ziaden prijem, treba to len zdokladovat na prislusnom councile a zvysia vam prispevok.
Moja rodina momentalne riesi vsak inu dilemu. Zostat v UK alebo sa vratit domov na SK??? Velmi zle psychicky nesiem vsetko co sa deje a odohrava so SS a odoberanim deti. Mam pocit ze tu zijeme ako vo vazeni, v strachu a v strese...ze co ak nahodou jeden den mne niekto zaklope na dvere ☹ Nechcem na to ani len pomysliet, no naozaj zvazuje variantu ze odidem s detmi domov a manzel zostane isty cas sam tu, kedze na Slovensku to s pracou vobec nie je nadejne.. Poradte zeny, ako to riesite, co si o tom myslite.. Dakujem

dedenini
autor
17. dec 2012

@mars83 Dakujem ti za radu.no presne to sme uz uobili... poziadali o prispevok na byvanie..este cakame..a niektore benefity nam od buduceho roka zvysia... ak aspon nieco... zakial ja nemam prijem... No ja mam tiez velky strach, ale snazim sa nepripustat si to... ked nad tym vela rozmyslam a citam vsetky tie prispevky, ci Boorovej, alebo teraz malej Rebeky, tej 3 mesacnej tak mam pocit ze vtedy je to horsie... ano mam velky strach.no s priatelom sme sa otom rozpravali, a keby sa stalo nieco, ci pri navsteve lekara, na ziadny sud by sme necakali, hned by sme usli... no ja dufam a verim ze nic take sa nestane.. byvam v Birkenheade, a tam kde chodim, su doktory velmi prijemny, vzdy mi pomahaju, takze dufam a verim nadalej ze by sa nestalo ze by na mna koli dcerke zavolali tie svine.. lebo nemaju preco a ani nebudu mat... viem ze sa moze stat hocico, ja akomala som mala stale rozbitu hlavu od padov. a toho sa bojim najviac, ze dcerka jak bude rast, tak ........... radsej ani nechcem nato mysliet.. vobec neviem co urobim..ci pojdem k doktorovi.. neviem preco ale casto sa nam stava ze ked chodim s priatelom k lekarovi, lebo neviem moc anglicky, tak maju k nam taky respekt..asi preto ze priatel ma 130 kil a par tattoo 🙂 he he..ale to si myslime a vravime len zo srandy mi, lebo nevieme cim to je..ale som rada ze to tak je... tak snad to bude vsetko dobre.. no ja nedokazem, a ani nemozem sa vratit na svk..ani si to neviem predstavit... snad bde vsetko dobre a drzim palceky vsetkym mamickam a ich detickam..padon za chybyv texte..pisem na rychlo

jsmb
17. dec 2012

dedenini , mala sanca, ze postupite rychlejsie pri vybere bytu. Kedze ste uz nahlaseny do poradovnika mate svoj band, predpokladam 3 ako my. Museli by ste sa dostat na band 1, aby ste mali ako taku sancu nejaky byt dostat. My uz 3 roky klikame, materska mi skoncila pred 1.5 rokom. Counsil ma malo domov(bytov) a zaujemcov je vela. Uprednostnuju bezdomovcov a slobodne mamicky, ktorych je tu neurekom. Ako pisala mars83, poziadajte si o prispevok na byvanie. My ho tiez poberame. A moj partner este pobera child tax credit. Ak tvoj manzel pracuje, tiez by ste mali mat narok. Dostavame 53libier mesacne, takze to celkom pomoze. A housing benefit mame okolo 400libier.
mars83 mna tiez dobre stresuju tie spravy ohladom brania deti. Ale ja domov nemozem. Maly ma britske obcianstvo a moj priatel tiez, ale pochadza z Tuniska, takze jeho by som urcite nedonutila ist byvat na Slovensko, zvlast, ked tu ma syna z prveho manzelstva. A dalsia vec, na Slovensku je tazke najst pracu, ale ak tvoj partner suhlasi, ze ostane sam v Uk, tak preco nie. Ty budes mat aspon podporu od svojej rodiny a nebudes mat stresy, zeby ti niekto prisiel zobrat deti. Poznam zopar, hlavne Poliakov, ktori svoje deti nechaju rodicom a obidvaja tu pracuju.

januzza80
17. dec 2012

@dedenini Ahojky ohledne council house to v dnesni dobe uz neni lehke jak to bylo davno a stat uz si dava pozor.Rozhodne na council house ma narok ten,ktery plati dane a vydelava min nez 16,000liber rocne a zije v hosrich podminkach,ale tzv. ze to je bezdomovec,ale muze to byt i normalni rodina s detma.Znam hodne lidi,kteri maji byt nebo barak od statu a nejsou to bezdomovci.Chce bohuzel jen cekat a vyzkouset to.Pak samozejme tak jsou nejake body ktere se zapocitavaji,kolik mate deti atd.Pokud ma nekdo parecek tak dostane 3pokojovy barak,aby kluk nespal s holkou ve stejnem pokoji a kdo ma dve deti stejneho pohlavi tak pak se to rezi v byte.To uz pak rozhoduje radnice.Ale nic za to nedas a vyzkouset to muzete.Budete sice nejakou dobu cekat,ale pak budete mit vlastni byt nebo baracek

pepa10
17. dec 2012

Ahojte! My tiez riesime ci zostat alebo odist, ake ako ste uz spominali, najhorsie je to s robotou na sk. Uz som dnes pisala do jednej temy, ze som chcela is s malou na plavanie, ale som si to rozmyslela ohladom toho, co sa deje s SS. Nastupujem o 2 tyzdne do prace na part time, tak som zvedava. Manzel bude zatial s malou lebo jasle su strasne drahe a ani si neviem predstavit, ze by som dcerku niekam len tak "odlozila" k cudzim ludom a hlavne teraz, ked kazdym dnom vie nieco nove.