Živnosť VS s.r.o

milujem_modu
19. feb 2019

Ahojte, vie mi niekto povedať, čo sa momentálne viac oplatí otvoriť? Rada by som prijala aj rady tých, ktorí majú už založenu bud živnosť alebo s.r.o a opýtala sa na náklady s.r.o mesačne, koľko sa platí. U živnosti viem, že mesacne sa plati socialka aj zdravotná, ďakujem

pininka
19. feb 2019

@milujem_modu neviem konkrétne veci, ale včera som bola s kamoškou ktorá mala roky živnosť a teraz si dala urobiť s.r.o. že sa jej to oplatí viac. Vybavila to celkom rýchlo.

milujem_modu
autor
19. feb 2019

@pininka Ak by som Vás mohla poprosit, či by ste sa jej vedeli opýtať, na poplatky, ktoré musí platit aj na začiatku a mesačne? Bola by som Vám vdačná 🙂 Nesúri to

katren
19. feb 2019

@milujem_modu aj v sro sa plati mesacne socialka a zdravotka...ci chces byt bez poistenia???? V sro zakladne imanie 5000€...

stela01
19. feb 2019

@milujem_modu určiťe by som najprv prvý rok išla do živnosti .
Bolo by to pre teba jednoduchšie .

Prvý rok platíš zdravotné poistenie čo je cca momentálne 70€

V sro sa zamestnáš sama u seba a sama si vytváraš výplatu tým pádom aj odvody podľa platu .

katren
19. feb 2019

@milujem_modu najskor si vsetko poriadne nastuduj a potom sa rozhodni...

milujem_modu
autor
19. feb 2019

Ďakujem Vám, chcela som len vedieť, čo sa v dnešnej dobe viac oplatí, vedela som tak ze socialne odvody pri s.r.o sa neplatia, ze sa plati len zdravotka

stela01
19. feb 2019

@milujem_modu mysli aj na seba a určite si plat aj zdravotné a aj sociálne odvody .

miriam439
19. feb 2019

@milujem_modu Základný rozdiel - ručenie majetkom. Ak ti to nevyjde a bude zle, narobíš dlhy, tak pri s. r. o. môžu siahnuť len na majetok firmy, pri živnosti na celý tvoj majetok, teda aj byt a pod.
Záleží, čo chceš robiť, aké riziko v tomto smere budeš mať.... a potom ešte jedna vec - rozdiel je v účtovníctve... a z neho ti uvediem napr. problém vyberania hotovosti z pokladne firmy.
Živnostník môže vkladať / vyberať kedykoľvek, pri s. r. o. to nie je také jednoduché. Lenže to je len zjednodušene povedané, problematika je širšia, ťažko to takto cez net vysvetľovať a hlavne, keď nemáš o tom takmer žiadnu predstavu.

zic
19. feb 2019

Na toto sa neda odpovedat jednoznacne, kazde je "lepsie" v roznych situaciach...
Zivnost je "jednoduchsia", ale ano, napriklad rucis celym majetkom (Inac aj pri sro rucis ak by si spravila "naschval" neaky tunel)...
Sro sa velmi oplati ak mas ine zamestnanie, lebo potom neplatis prakticky nic. Ak nemas ine zamestnanie, tak si bud dobrovolne nezamestnana (ako konatel) a platis si minimalne zdravotne... Ale tak "okradas" teoreticky samu seba (dochodok a tak)... Nevyhodou sro je aj fakt, ze musis viest podvojne uctovnictvo, co uz si asi vacsina ludi na kolene nespravi ako pri jednoduchom pri zivnosti....

maminkasisa
19. feb 2019

@katren ale moze sa zamestnat na par hodin a plati menej

katren
19. feb 2019

@maminkasisa hej a potom pred dochodkom nadavat, ze ma maly dochodok....niektore veci fakt nepochopim...

evittam
19. feb 2019

@stela01 Ale nemusí sa zamestnat cize žiadne odvody.
@katren V s.r.o.sa platia mesacne odvody?

evittam
19. feb 2019

@katren No ale ak nema aspon 50 tak riešiť dôchodok je zbytočne.😁😉

maminkasisa
19. feb 2019

@katren to ma vplyv aj na PN , OCR, casom na matersku. Lenze nikdy nevieme ako sa bude pocitat dochodok. Teraz je minimalny dochodok bez rozdielu kolko a z coho odvadzas

stela01
19. feb 2019

@evittam áno keď sa nezamestná žiadne odvody .
Ale treba rátať s tým že si vyplácam zisk a podľa výšky sa platí štátu daň tak neviem komu chcem darovať a dopriať si viac sebe či štátu .
Všetko má svoje + a -
Ja mám aj živnosť a aj sro.

evittam
19. feb 2019

@stela01 Isteže. Ja viem.😉

evittam
19. feb 2019

@stela01 A ten zisk si nemusíš vyplatiť 😉 A zisk do 2016 sa nezdanuje len odvody do ZP.

stela01
19. feb 2019

@milujem_modu zaujimalo by má čo alebo s čím ideš podnikať ?

Asi by som sa rozhodovala podľa obratu a zisku .

stela01
19. feb 2019

@evittam a daňe ? Platí čím vyšší zisk tým vyššia daň .

evittam
19. feb 2019

@stela01 Tak co sa tyka s.r.o.ano. Pisala si o vyplácani zisku-dividend. Teda tak som to pochopila.😉

stela01
19. feb 2019

@evittam áno áno ..... asi som to zle sformulovala . 😏.

milujem_modu
autor
19. feb 2019

@stela01 chcem si zalozit webovu stranku s oblečením tak sa rozhodujem medzi živnosťou a s.r.o

milujem_modu
autor
19. feb 2019

@stela01 a podla Vás, čo sa viac teda oplatí, ak máte aj živnosť aj s.r.o ak som dobre čítala

milujem_modu
autor
19. feb 2019

@stela01 a chcem sa Vás opýtať, ak sa rozhodne niekto nevyplatiť dividendy - zisky, da sa aj inym spôsobom vybrat si tie peniaze? alebo ostatnú nedotknuté

majkeel
20. feb 2019

Prvy rok sa oplati viac zivnost (prvy rok neplati zivnostnik dochodkove poistenie), potom podla vysky prijmov a realnych nakladov prechadza vacsina ludi na sro.
Treba to spocitat, neda sa povedat ze jedno je vyrazne lepsie ako druhe.
Sro - viac administracie (podvojne uctovnictvo), nemoznost pausalnych nakladov, peniaze dostanes z firmy iba, ak sa v nej zamestnas alebo vyplatis si/zdanis zisk 20%+7%
Zivnost - pausalne naklady 60% (do 20 tis eur rocne), pri vyssich prijmoch vysoke zdravotne odvody, ktore realne nikdy nevyuzijes.
Priklad: Rovnako osetria toho, kto zaplati zdravotne mesacne priklad minimalnych 66 eur alebo 500-800 eur.
Co sa tyka dochodkoveho poistenia. Clovek musi sam vediet, ci je dost disciplinovany a bude si odkladat na dochodok sam, znizi si co najviac poistny zaklad (zamestnany za min.mzdu vo vlastnej firme). Alebo vie, ze nie je a radsej bude odvadzat na dochodok co najviac.