Život s malým dieťaťom v cudzom štáte

kikina84
30. jan 2013

maminy ..mam 2,3 rocnu dceru a manzel dostal ponuku na pracu v škotsku..Obaja nevieme ani ceknut po anglicky,,on k praci rec potrebovat nebude nakolko mu pracu zabezpecuje jeho sestra,ktora tam zije a v partii budu chlapi hovoriaci jeho recou..S tym vsak problem nemam,,skor ma zaujima ako zakomponovat dieta v tomto veku do prostredia v uplne cudzom prostredi,navyse v uplne inom jazyku,,mate s tym niektora skusenosti? ma vyznam ist do uplne cudzieho statu ked nevieme po anglicky? co ak sa nieco stane a budem potrebovat surne pomoc,ako sa jej dovolam? prosim poradte,pripadne dajte vlastne skusenosti,ci ste boli v podobnej situacii..
dakujem za rady ..Kika

elen3
27. apr 2013

@emia ??? vobec nechapem. my zijeme momentalne v kanade a podla mna niet lepsieho miesta pre pestry zivot dietata. v meste nespocetne mnozstvo upravenych parkov s uzasnymi detskymi ihriskami. na niektorych su aj zadarmo bazeny s plavcikom alebo rozne fontanky ako sochy, ktore si deti sami spustaju a mozu sa v horucavach osviezit. potom su tu pieskove plaze pri rieke, tam su tiez samozrejme detske ihriska. a ja chodim s malym do komunitneho centra, co vyzera ako skolka - velka miestnost, vela hraciek, desiata gratis, velmi prijemna ucitelka. a chodi tam aj plno cudzincov, co neovladaju dobre anglicky. a vseobecne su tu ludia milo naladeni na deti.aj v restauracii prinesu dietatu farbicky s omalovankou alebo hracky. aj ked som bola u zubara, doniesli mu do cakarne kufor s hrackami a dr. mu dala zubnu kefku.
neviem teda kde presne zijes... ja zase mam problem, ked pridem na sk, ze co so synom, iba ak prechadzat sa po meste medzi "panelackami", kde sa sem tam najde aj nejaka smykalka alebo kolotocik, co si pamatam este ja z detstva... proste neporovnatelne.
emia a ked vam zivot v kanade nevyhovuje, tak sa mozete vratit, ci nie?

a zakladatelke temy chcem povedat, ze je to celkom dobra prilezitost na objavenie ineho sveta a zivota, ved ten je len jeden a treba ho uzit nielen dako prezit... vsak ked sa nebude darit alebo to nebudete zvladat, mozete sa kedykolvek vratit na sk, nie je to zas taka dialka. horsie je neskusit a potom stale lutovat. ja som tu napr. za 1,5 roka nebola s malym u lekara. vsetky detske male choroby som poriesila so znamym lekarom na sk cez internet. ked mas zakladnu vybavu liekov na bezne choroby, tak sa da. ale uz je asi neskoro, mozno to uz mate vyriesene 😉

monika15
28. apr 2013

@kikina84 ja ti len poviem tolko, ked na slovensku zarobis slusne ... a nechyba vam nic, tak urcite nikde nechod !!!!
na co ??? a ked potrebujete si prilepsie tak urcite chodte.... neboj 🙂
ja som mimo sk a poviem ti ze neni to med lizat, keby som mohla tak som uz spet na SK....

monika15
28. apr 2013

@emia uplne suhlasim !!!

monika15
28. apr 2013

@elen3 sorry ale neviem v ktorej casti si.. ale asi bud rada , pretoze tu u nas... vsetko co pises je nocna mora... som v Ontario Toronto, a neni tu vobec bajecne !!!
tie komunitne centra su spinave... v zivote by som nenechala moje dieta sa tam hrat !
ano hracky su u zubara jasne aj kefku dostanes vsak tam nechas kolo 600-1000$ takze aspon to daju ;)
parky su pekne ano vstup do bazenov zadarmo lenze nezabudaj ze kolko arabov a indov sa tam kupe v satach ! pretoze to maju dovolene, si aj poperu popri plavani takze sorry !!!! nehorazne smrdia vsak stojis za nimi a citis ssa ako v kontejneri keby si stala a potom sup do vody spolu ! bleee diki.. nope.
akoze fakt.... nehovorim ze klames proste zijes mimo takychto veci .....
a ano tak ako posielas Emia spet, tak zial ja by som sla hned len zial teraz nemozeme.....
takze asi tak... len preto ze tebe sa zije dobre ;) nemusime zabudat aj na tie menej popularne kanadske zvyky ;);) 🙂)
Nie kazdy ma robotu cez znamych aby sa im darilo tak super ;);)

elen3
28. apr 2013

@monika15 noooo, ved my sme si uz pisali 🙂 som v Ottawe a vsetko co som pisala je pravda. komunitne centra kam chodim su normalne ciste, kazdy den tam poriadne upratuju, dokonca postupne umyvaju vsetky hracky... u zubarky som nechala 180$ takze nie tisicku 😉 a v parkoch sa nemoze ist do bazenov bez plaviek, teda arabov a indov kupat sa v satach som nikdy nevidela. dokonca kazde poobedie vsetkych vyzenu von a pustaju tam dezinfekciu a hodinu sa do nich nemoze vojst. ani smradosov som este nemala cest zacitit ako pises.
a ja predsa nikoho neposielam spat na sk, len pisem, ze vzdy je moznost ist "domov".

monika15
28. apr 2013

@elen3 sorry som zabudla... ottawa... 🙂
ale ako som to pisala vysiet, dakuj bohu ze si mimo Toronta....
ja som sa kvoly tomu aj odhlasila z plavania kazdy na mna pozeral ako na D....
ale sorry nemienim sa kupat v bazene kde sa kupu ludia v satach ! je to nevkusne spinavo nehygienicke.....
a som sa bola stazovat a mi povedali ze to je ich Religion takze je to O>K>>>> smutne.
takze bud rada ze zijes mimo toho....
ja som tu v soku ako v Toronte vsetko maju povolene.. noa le to skor lebo tu maju svoje hniezdo....
takze jedina cesta je nam out, a dufam ze sa nam to aj podari hehehe 🙂)))
Moja kamoska bola so synom u zubara pred tyzdnom, mal 5 kazov maly ma 4 roky troska je aj hyper ;) takze lekar nemal inu moznost ako ho troska uspat a ked sli domov tak Bill zaspieval 3900$ .......
a mne osobne sa tiez uz stalo ze za root canal som zaplatila 800$ :(((((

elen3
28. apr 2013

@monika15 no ked si zoberies, ze v kanade su priemerne platy 4-5x vyssie ako na sk, tak ten tvoj root canal za 800$ je v podstate to iste ako som dala v zime ja na slovensku 200 eur 🙂
mne sa zas v Toronto paci 😵 super mesto

monika15
28. apr 2013

@elen3 no... hej lenze taky job treba aj najst.... :( zial.... nie kazdy ma moznost :(
ja som mala job za minimum v office pre Ricoh....
takze 800$ pre mna no veru to bolo dost !!
no hej Toronto je pekne ako pre turistov ale nie byvat, v tom urcite neoporucam, nebyvame dnuka ale na kraji ale aj tak.. nic moc

elen3
28. apr 2013

@monika15 to je pravda, ale aj na sk treba hladat job, a tam je dvojnasobna nezamestnanost 😒 cize je to 2x tak tazke.
a to je jasne, ze 800$ je vela, ale prave preto som ti pisala, ze 200 eur, co som za ten isty zakrok zaplatila ja na sk je pre slovaka tiez vela (1/3 mesacneho platu)

monika15
28. apr 2013

@elen3 no hje, len vies ked mas znamosti na sk tak skor dostanes job, ja tu uz hladam rok a nic... vobec...
ja by som sa chcela vratit do KE, by ma aj zobrali do jednej firmy kde beru ludi s perfektnou english 🙂 ale mm nechce, tak dufam ze ho rozkecam, plat je krasny 🙂 a byvanie by sme tiez mali takze by bolo lepsie.... 🙂)))
no a vies ked sa tu opytas nejakeho slovak ze kde robi ta povie, ta vies v toronte, abo missisasuga ale zeby troska pomohol tak to aboslutne..... vsak staci ked das referal a uz je lepsie no nic no... 🙂))))

p.s. mozeme si popisat v IP tu sa mi rozoberat nevelmi chce, neni to nasa vytvorena tema 🙂))

emia
29. apr 2013

@elen3 ,Platy su tu 3 krat vyššie ,ale naklady na život 8 krat vyššie, a nech akokolvek to porovnaš ak na slovensku za prehliadku a vyleštenie zubov nezaplatim nič, a tu 300 dolarov ,tak neviem čo porovnavaš,a po skusenostiach z kanadskym zdravotnictvom , môžem povedat , niesu ani pol kroka pred našim , naopak v niektorych veciach sa môžu este učit,/ napr. videla som ,ako človeka zo žlčnikovym zachvatom nechali hodinu ležat na lavičke na chodbe lebo šli na obed/.

emia
29. apr 2013

@elen3 čooooooo? dvojnasobna nezamestnanost ?
Ak odpočitaš našu pol milionovu nezamestnatelnu menšinu, ktora nikdy robit nebude ,a vo vsetkom skresluje statistiku, tak realne čislo nezamestnanosti ,je možno ako v kanade, .

elen3
29. apr 2013

@emia neviem odkial mas tie cisla ale ja mam informacie rovno zo statistickeho uradu v kanade s ktorymi pracuje mm. neviem ako si vypocitala pomer platov a naklady na zivot.
na slovensku ti asi dlho nelestili zuby, lebo to nie je vobec zadarmo 🙂 iba jedina prehliadka do roka je z poistky ale vsetky ukony si platis. mame v rodine niekolko zubnych lekarov, tak to viem.
nezamestnanost v kanade je 7%, na sk 14%
a pocula si minuly tyzden ten pripad na sk, ked prisiel ten muz so zranenou hlavou z rubania dreva? lekar na pohotovosti ho neosetril, lebo nemal pri sebe karticku poistenca. muz do rana umrel na krvacanie do mozgu... ☹ lekari su rozni vsade
ja sa s tebou nehadam, kazdy pise za seba 🙂

elen3
29. apr 2013

@emia a ked je u nas lepsie, preco sa ludia tlacia zit do kanady a nie na sk? tak tomu fakt nerozumiem...

sabiatko
29. apr 2013

Aj ja som zila istu dobu v Anglicku a co sa tyka lekarov, bola som tam 2x - raz ked som mala zlomene kosti na chodidle a to mi ani sadru nedali, ani nic, ze sa to pekne hoji 🙄 a raz mi predpisal lekar antibiotika cez telefon, len do lekarne som si pre ne isla, ani ma nevidel... no comment 🙄 samozrejme sa mi zapal po mesiaci vratil, tak som sla na Slovensko a vyliecili ma. Si neviem s dietatom predstavit, takyto "masvpazizmus". A ked sme byvali v Madarsku (neviem po madarsky), tak sused, mlady chalan, robil rosambo a keby moj manzel nebol Madar a nezavolal policiu, tak by sme do rana bieleho pocuvali v byte s detmi tuc-tuc, lebo ja to nedokazem vybavit, ked neviem rec. Druha vec, preto sme aj naspat na Slovensku, ked nevies jazyk, ani sanitku si nezavolas. Nas sused dostal behom 2 hodin 7 epileptickych zachvatov a kym sa dostal do slovenskej nemocnice, to trvalo nenormalne dlho, aj v kome bol, no nastastie je viac-menej ok, ale co urobis v cudzine bez jazyka? Pokial sa ti nieco stane, tak si v keli. Podla mna, bud sa aspon nauc jazyk, alebo radsej ostan na Slovensku.

sedmikraaska
29. apr 2013

@kikina 84 ono tá predstava života v zahraničí môže byť veľmi pekná, ale veľa vecí je proti. Predstav si svoj bežný deň - manžel odíde ráno do práce, jeho sestra s manželom takisto (tu len hádam, keďže neviem ako to majú) a ty ostaneš doma. Spratáš zo stola, ustelieš postele, niečo navaríš, trocha poupratuješ, budeš sa venovať malej... Máš pocit, že musíš v dome niečo urobiť keďže s nimi žijete a sestra si pýta minimum za nájom. Budeš chcieť ísť von, malá sa pýta na prechádzku/pieskovisko. Pôjdeš? Nepôjdeš? Budeš pozerať na hodiny kedy sa konečne niekto vráti domov aby si sa mala s kým porozprávať. Príde domov manžel po celom dni a ty budeš vyžadovať pozornosť, on bude chcieť pokoj. Budeš frustrovaná a on ti nebude môcť pomôcť, pošle ťa učiť sa jazyk ak sa chceš niekým rozprávať. Môžeš si nájsť nejakú Slovenku či Češku poblízku a baviť sa s ňou.... Môžeš ísť do detského centra a komunikovať rukami/nohami či sa len na mamičky usmievať. Ono totiž začne byť všetko o jazyku - a hoci sa najlepšie učí priamo v "akcii" tak to nebude trvať ani mesiac, ani dva. O dcérku by som sa nebála, decká sa učia rýchlo.
Ja som v UK žila 6 rokov, odišla som tam hneď po maturite a anglinu som sa učila 8 rokov na gymnáziu. a aj napriek tomu som mala problém sa zaradiť.
Ja by som poradila asi toľko - pošli manžela na "výzvedy" na 3 mesiace. Ty budeš doma a nielenže viac ušetríte, ale manžel si po 3 mesiacoch urobí predstavu o tom, či je to to, čo chce. Ak ste neboli v zahraničí, tak neviete čo vás čaká. A čo sa dcérky týka - bude mať len a len teba - uváž si, či budeš hneď po presťahovaní sa pohodová mamina - lebo to jediné bude dcérka potrebovať.

sisaka
29. apr 2013

@elen3 plne s tebou suhlasim, komu sa dari, tak vidi tie pozitivne veci, komu nie a nie je tu spokojni tak vidi len negativa. Ja zijem v Kanade uz 10 rokov a teda zo Slovenskom je to neporovnatelne. Slusni, mili prijemni ludia, sluzby, obchody na urovni, moznosti pre deti obrovske. Ake hranie pred panelakmi?, tu ziadne rodiny, ktore ako tak zarobia neziju v panelakoch, normalne zarabajuci ludia maju domy, takze deti sa nehraju medzi autami ale na ihriskach, na to urcenych, ktorych je tu obrovske mnozstvo, kazde ine, len si vybrat, ihriska su aj kryte a na velmi dobrej urovni, kupaliska, plavarne so smykackami, hot tubs, saunami, detskymi bazenmi - u nas teda ciste, mnozstvo ladovych ploch, ci uz dnu, alebo von, vsetko baby, kids friendly - moznost hrat ci citat si v knihkupectvach, krasne kniznice, kde sa robia zadarmo akcie pre deti, zadarmo pocitace pre deti, skoly super vybavene s milymi profesionalnymi ucitelkami (aspon my sme mali zatial stastie). Restauracie, tak ako pises - prisposobene detom.
Skolky su tu od 6 rana do 6 vecer @emia si ich myli s preschools co je uplne ina kategoria, ale aj preschools mozu byt celodenne (syn do takej chodi v ramci svojej skolky)
Lekari tak ako vsade na svete, dobri aj zli, nasa rodinna lekarka je perfektna, robi vzdy vsetky potrebne vysetrenia, posle na vysetrenia, ak je potrebne, nikdy nepredpisala ATB ak to nebolo nevyhnutne. Zubar samozrejme nie lacny, ale ten pristup k pacientovi je neporvnateny, synovi uz museli tiez opravit zub, i ked je este maly a teda tak sa s nim tam "babrali" aby nemal stres az som oci otvarala. Nemocnice spickovo vybavene, aspon v nasom meste mozem zodpovedne prehlasi, kedze robim v zdravotnictve, porod tu a doma - nebe a dudy. Co sa tyka platov, neporovnatelne, samozrejme treba vykonavat odbornu pracu, na ktoru je potrebne nejake vzdelanie, odbornost. Naklady na zivot su vysoke, takze samozrejme chudobnym sa tu zije tazko, ale to je v kazdej krajine, nie?
Tiez suhlasim, ze nikto tu nikoho nedrzi na silu, treba ist tam, kde sa citime lepsie a nie trpiet, len aby sme mohli povedat, ze zijeme v Kanade.

idris
29. apr 2013

@kikina84 Ako ste postúpili? išli ste s tm alebo čakáte doma na sr ??

kikina84
autor
29. apr 2013

@idris nakoniec sme ostali na SVK..ale mame tam dvere otvorene,,mozeme hocikedy odist za manzelovou rodinou..on tu ma celkom dobru robotu takze sme to moc nesilili teraz.. 🙂

katrinka8
29. apr 2013

Ja sa tiez domnievam, ze odchod za podmienok, ze ani jeden z nich nieze neovlada, ale vobec nevie jazyk, s malym dietatom, je viac-menej stresujuci pre celu rodinu. Naucit sa jazyk da za 3 mesiace (na dohovorenie), ale chce to naozaj intenzivne snazenie. Da sa to zvladnut popri domacnosti a ani nie 3-rocnom dietati? Plus to, ze sa jedna o Skotsko - uplne odlisny dialekt, aj ked verim, ze vsade sa najdu ochotni "domorodci", ktori by v beznom styku (obchod, lekari, urady) "prepli" na spisovnu anglictinu, ked by videli, ze sa jedna o cudzinca, s ktorym sa inak nedohovia.
Tiez si myslim, ze ucit sa jazyk "na mieste cinu" inak ako v beznych situaciach, je viac-menej komplikovane. Prave kvoli tomu dietatu, pretoze je tu casovo (a mozno aj financne) obmedzena moznost navstevovat kurzy. A kolko casu denne stravi mamicka rozhovormi s inymi ludmi, ktore by ju naucili jazyk? Najma, ak sa pohybuje v prostredi, kde ziju najma ludia jej narodnosti?
A dalsou vecou je uz to spominane byvanie. Neviem, ako dlho by som dokazala zit v jednej domacnosti s inou rodinou. Predsa len, chybajuce sukromie... Plus prijem 1800 libier pre 3 osoby, nejake vydaje snad budu tiez, nemyslim ze male.
A najdolezitejsia otazka v tomto celom by asi pre mna bola, na aku dlhu dobu je tu perspektiva takehoto zivota? Ak sa ma toto cele robit pre nejake 3 mesiace, tak to je naozaj zbytocne stresujuce pre vsetkych, si myslim.
Moja znama (svagrina naj kamosky) takto sli s manzelom do Spanielska. Ani jeden nevedeli miestny jazyk, ALE jej chlap mal pracu, kde ho nepotreboval (PC oblast, cize ziadne sezonne prace, ale IT oblast v zahranicnej firme), firma im hradila luxusne byvanie pri plazi, slusny zarobok atd. Boli tam vyse roka, odchadzali zo SVK, ked dcerka mala nieco cez rok aa vratili sa, ked mala vyse 2,5, takmer 3. Ale pravdu povediac, ani jeden z nich sa nenaucili spanielcinu, ona dokonca nevedela cely cas ani anglicky ani spanielsky. Zila tam vlastne cele dni sama s dietatom, obcas zasli na ihrisko, kde sa pousmievali na seba s inymi mamickami. Mala sa po spanielsky naucila par slov. Ale nic viac, ziadna ina plynula znalost jazyka... Neviem, ci v tom nebolo aj trochu neochoty, ale na druhej strane, vela moznosti ucit sa jazyk tam ani nebolo - manzel v praci, dieta by nemala kde nechat. Ale zase vela robi aj povaha, niekomu takyto zivot osamote (akurat vikendy mali spolocne vylety a travili spolu vela casu zase aspon vtedy) moze vyhovovat. Navyse ked ma k dispozicii bez stresu takmer vsetku starostlivost, nemusi stresovat, ze nezaplati najom, ze manzel pride o pracu, ze dieta ochorie a nema kto pomoct, ma kde byvat, krasne prostredie, vedomie, ze vtedy a vtedy idem domov. Proste su tam urcite istoty a to, ze tomu dietatku je to naozaj asi celkom jedno, kde sa momentalne nachadza, ak su tam rodicia.
Podla mna je to naozaj uplne ine, ked takto "nablint" odidu dvaja slobodni (alebo jeden slobodny, to je jedno 😀 ) ludia, ktori nemaju zodpovednost za rodinu, za dieta, ako ked ide niekto, kto vyslovene ide kvoli tomu, aby zarobil peniaze na lepsi zivot na SVK pre seba a svoju rodinu. Nie preto, aby nieco zazil, naucil sa, skusil s tym, ze ak sa mu bude pacit, ostava, ak nie, vrati sa. Myslim, ze tejto rodine v tomto ide hlavne o to, aby si zlepsili zivotnu situaciu a zarobili peniaze, ktore sa im doma zarobit zrejme nepodari. A na zaklade toho hladaju moznost, ako to urobit tak, aby sa nemuseli rozdelit. Aspon pocitovo som z toho mala taky dojem.

emimka
30. apr 2013

@elen3
Nechodim na tuto stranku často ,len niekedy na forum ,ale zaujala ma tvoja veta ,že sa tu každy hrnie 😀 😀
Emigracia z europy sa skoro uplne zastavila, lebo zapadna europa ma väčšiu životnu uroven ako kanada, tu už len prichadzaju černosi a azijci.
Konkretny priklad ,na konci našej ulici boli prazdne bytovky za par dni boli plne černochov, pytala som sa emigračneho čo sa to tam deje , odpovedal ,že kanada priniesla kopu ludi z utečeneckych taborov z afriky ,lebo nema kto robit manualnu pracu a z inych krajin nechodia ,a niesu to vysokoškolaci ktory by intelektualne pozdvihli kanadu ,ale rybary a pastiery,
a hrnu sa tu taky ktory uverili propagacii ,aka je kanada ,ale po prichode precitnu ako my.
Ale jedna vec ma tu predsa fascinuje ,a to je špina a odpadky po uliciach a ked fuka vietor ako tie haldy odpadkou z jednej strany presuva na druhu a kriky plne odpadkou ,upchate.
Čo ked som žila v rakusku ,tak ani zapalka na ceste nebola.

trish31
30. apr 2013

@sisaka dovolím si nesúhlasiť s lekármi,Ja ked som prišla sem na SVK ruky nohy bozkavam môjmu gynekológovi ako sa o mna stara,mne prišla Kanada až príliš natural čo sa týka tehotenstva,vyšetriť ma do 4.mesiaca odmietli vsetci gynekologovia so slovami:Dovtedy môžte este potratit.Nezabudnem na to nikdy...Ja si lekársku starostlivosť predstavujem inak ako v Kanade....

So zvyškom Tvojich slov súhlasím

trish31
30. apr 2013

@emia a vám v Kanade neplatí zubára poistovna?Lebo muž si dal trhať zub,150 dolarov platil a potom mu poistovna zaplatila časť z tej sumy dosť vysokú

trish31
30. apr 2013

@monika15
@elen3 súhlasím s Monikou,Kanada je špinavá.Nehnevajte sa ale mne sa žalúdok zdviha v niektorých restauraciach,špinavé stoly,u nás mas čistý aj obyčajný fast food,ale tam je spinavo.....O jedle sa radsej nevyjadrujem....

trish31
30. apr 2013

@elen3 ludia sa tlačia do Kanady lebo vidia vysoké zárobky.Životné náklady si ale uz nevšímajú.Mna osobne Kanada ničím nezaujala,nijak ma neocarila.Este ako @monika15 pisala,tie odpadky vsade,hlavne po dni ked sa berú smeti,Fuj....

trish31
30. apr 2013

@emimka a Toto sa mi presne nepáči utečenca z Afriky pustia do krajiny no problem a mne ako manželke kanadského obcana robia take problémy so schválením residency ze až... Kanada je vypočítava až nacisticka krajina občas

trish31
30. apr 2013

@emimka ty si pisala o tých odpadkoch🙂Presne Tak,hlavne ked berú smeti na druhy den je pekný bordel vsade....

monika15
30. apr 2013

@trish31 presne !!!!!!!!!!!! ked si z afriky tak je to okey, ked si z indie otvorena naruc, a ked si z europy ta cakaj.... :(((( smutne

sisaka
30. apr 2013

@trish31 ja si zase dovolim nesuhlasit s tebou ohladom gynekologov. Zavadzas, alebo nehovoris celu pravdu. takze po 1. Gynekolog nema nic spolocne s tvojim tehotenstvom. Gynekologovia sa tu zaoberaju len zenskymi problemami, ktore nedokazu riesit rodinni lekari a rizikovymi tehotenstvami. Ku gynekologovi je mozne sa dostat len na odporucanie lekara. 2.To, ze ta nikto nechcel vysetrit do 4. mesiaca je tiez blbost, kedze medzi 10-13 tyzdnom sa robi nuchal translucency test (presvietenie sije spolu s krvnym testom) , tento utz sluzi tiez na upresnenie TP, na ktory musis mat samozrejme papier od lekara. Na zaciatku tehotenstva sa okrem tohto testu robia krvne testy na rozne choroby (HIV, rubella, syphillis....) taktiez sa testuje moc, krvny tlak a ak si nemala dlhsiu dobu PAP test tak sa robi aj ten. Potom sa rutinne meria len krvny tlak, hmotnost, kontroluje moc, neskor sa zacina merat brucho, okolo 18 tyzdna je druhy UTZ - morfologicky, zamerany na zistenie moznych poruch, ci deformacii. Ku koncu tehotenstva ak sa vyskytuju nejake problemy, alebo sa lekarovi nieco nezda sa robi dalsi UTZ, taktiez sa testuje na strep. B. Tato starostlivost sa ti zda nedostatocna? Co este by si si priala? Kazdy mesiac na UTZ ? (uplne zbytocne) Kazdy mesiac gynekologicke vysetrenie? (taktiez nepotrebne) Screening pocas tehotenstva je tu dostacujuci a pri normalnom priebehu tehotenstva nie je potrebne chodit ku gynekologovi. Chodi sa az ku koncu tehotenstva do nemocnice, v ktorej budes rodit. Ja som napriklad nechodila, moja rodinna lekarka je porodnicka takze by som aj tak nesla, ale nakolko som chodila od polky tehotenstva z dovodu rizikoveho teh. ku gynekologicke, taktiez to nebolo potrebne, kedze bola porodnickou v nemocnici, kde som isla rodit. POrod sam o sebe je neporovnatelny s tym, co som zazila na SLovensku, o takej starostlivosti a vybavenosti mozes na slovensku len snivat a to sa ani neoplati porovnavat, citlive a ludske spravanie celeho personalu od lekarov, cez sestricky a laktacne poradkyne az po roznasacov jedla..... to na Slovensku asi nebude nikdy, to by sa musela zmenit total mentalita slovakov.

trish31
30. apr 2013

@sisaka ja nemam dovod zavadzat a uz vobec nie klamat.To je za prve.Poprve aby mna vzal nejaky gynekolog vobec k sebe do opatery bolo priam neskutocne vybavit.A ze gynekolog nema nic spolocne s mojim tehotenstvom tak to pocujem prvy krat,nakolko mne bol povedany na klinike presny opak,a sice ze Tvoje tehotenstvo sleduje po cely cas gynekolog,len krv a podobne veci musim najprv riesit so vseobecnym lekarom.Dalsia vec,naozaj ma neskutocne zarazilo ked mi povedali viacere kliniky nezavisle od seba,ze vysetruju az na zaciatku 4.mesiaca,takisto zname,ktore tam zostali tehotne my to len a len potvrdili.Takze uz zavadzame viacere ci ako?

Neporovnatelny porod,k tomu sa nebudem vyjadrovat pretoze som este nerodila a som stastna,ze budem rodit tu.Prisla som s krvacanim na pohotovost a lekarka mi najprv povedala,naco som tam liezla ked nemam za hodinu minimalne 3 vlozky plne krvi,a potom mi povedali,ze si mam doma vylozit nohy a cakat co bude.Narozdiel od obycajnej okresnej nemocnice na Slovensku,kde ma okamzite s krvacanim prijali a pomohli mne aj babatku...

Takze nehnevaj sa,ja som nesmierne vdacna slovenskym lekarom,ktori mi babo zachranili a uz teraz sa bojim,co bude ked sa do CA vratim a nahodou ochoriem.

Mimochodom,jedla Ti roznasaju aj tu v nemocnici ked uz len o to ide...