Životný štýl, zvyky na Slovensku a v iných krajinách

etuska
16. dec 2008

Mozno velmi obšírna tema,ale hadam prispejete svojimi postrehmi,napr. z vasho regionu 😉

monkula
16. dec 2008

majka.. ak osom psíala ,zvykneme si lámať navzájom oplátky a žela si všetk odobré, to mám z rodiny MM ,ej to poľský zvyk. Tot osom ponechala a jv našej rodinke ,inak sme si vytvorili svoje zvyky, napríklad s tým ježiškom... 😉

maja22
16. dec 2008

Mne sa veľmi tiež páči zvyk, že si po večeri ideme vzájomne koledovať. Ako deti sme chodili k starkej, nebola aspoň sama - nikdy sa nedala nahovoriť, aby strávila štedrú večeru u niektorého zo svojich detí a mne bývalo trochu smutno, že je sama - ale čakal nás tam aj nejaký darček, i keď skromný, ale predsa 🙂 Teraz chodíme buď my k našim, alebo naši k nám - podľa situácie, kto je mobilnejší 🙂

maja22
16. dec 2008

Mon, to si aj ja vravím, že ak raz budeme sami, budeme mať vlastný štýl... Ale určite toho veľa nezmeníme, obaja si chceme zachovať "vône" nášho detstva 🙂

monkula
16. dec 2008

majka ,teraz si mi pripomenula..
keĎ sme boli malé deti ,ta ksme zvykli 25.12 chodiť k babke do vedľajšej dediny, asi 1,5 km. Vždy sme sa veľmi tešili, chodievali sme s otcom podvečer, všade sneh, mrazivo, a za oknami sa začínali zapíanť stromčeky a vždy sme s osestrou súťažili, ktorá uvidí viac stromčekov... 😵 😵 😵 😵

maja22
16. dec 2008

Na stromčeky v oknách sa doteraz pozerám rada. 🙂 My sme v jednej dedine, takže dá sa ísť na návštevu hocikedy, ak to zdravie dovolí 🙂

monkula
16. dec 2008

no, Vianoce u nás doma, boli skôr také ,že sú Vianoce, tak ich treba dodržať, ale to je o inom... 😔

maja22
16. dec 2008

Ja sa obávam, aby som na niektoré veci nezabudla, predsa len, mozog mi starne... Asi by som si to mala niekde napísať, len to musím prekonať svoju lenivosť 😀

macika78
16. dec 2008

ani nie len nehadzeme orochy lebo som sa to nenaucila....menu mame take iste....akurat mama robi polievke z cerstveho hrachu(mrazeny) a svokra zo sucheho ja som si vybrala podla svokry ta mi chuti lepsie no a +kysla hribova. Mama vysmazany kapor, svokra file. Môj muz je rybar ale kapra nechce tak mame file,pstruha alebo zubaca len nie kapor ale musim povedat ze mne chyba. Zemiakovy salat my nemusime tak mame zem. kasu.

maja22
16. dec 2008

Napríklad toto si opakujem celý štedrý deň a pri večeri aj tak zakokcem 😀 :

Dávam vám na čelo krížiček maličký, aby ste boli usilovní, ako tie včeličky. Aby ste v sebe toľko krásy mali, ako tie kvety, čo na ne včely sadali. Aby vás mal každý rád, ako tento sladký mad 🙂 .

Inak, ešte mi napadlo, že u nás sa hovorilo, že na koho sa plameň sviečky nakláňa, do roka umrie 😀 Som sa vždy bála, aby sa na niekoho nenaklonil, keď som bola malá.... 😀 😀 😀

macika78
16. dec 2008

ten plamen aj u nas platil plus prekrojene jablcko

maja22
16. dec 2008

Macika, tak teraz tie orechy neviem ani ja... 😅 Len začiatok - Moje milé štyri kúty, nemám vás čím obdariti... a dosť... fakt si to budem asi písať... 😅
Ale toto sa mi osobne páči viac, tak si pamätám: V tejto izbe (príp. dome) štyri kúty, v každom kúte anjel stojí a v prostriedku Panenka Mária, ktorá nám Synáčka porodila. 🙂

zdenkabrt
16. dec 2008

akurat to ze som uz nevecerala s rodicmi ale manzelom a vsetko som si chystala sama, 😀

maja22
16. dec 2008

Áno, jabĺčko, či budeme zdraví... Keď sme boli deti a ešte žili starkí, tak každý rozdával zo svojho - aj jablko, orechy, ovocie, čo bolo na stole - ale nám sa to zdalo veľa jesť, tak sme to po ich smrti zrušili a každý rozdával niečo iné... Nuž, asi si to každá rodina trochu prispôsobí...

macika78
16. dec 2008

u nas to prve Moje mile styri kuty ale chcem sa to naucit. Ked som u nasich tam to vravi môj 88 rocny starky on to vie najlepsie

maja22
16. dec 2008

A hovoril to 4x za sebou?
Lebo svokra to tak vraví, no mne sa to zdá zbytočné a dlhé... Ale je tak naučená... Ešte mi napadlo, že mamina sa pri hádzaní orechov neotáčala, stála na mieste a do kúta za sebou hodila ponad plece... ocino vždy tŕpol, aby to nenamierila to tv obrazovky 😀

macika78
16. dec 2008

Starky este dava na maly tanierik z kazdeho jedla napr. z polievky zemiak, hriby, z druhej hrach, mrkvu....a po veceri z kazdeho ovocia kustek. My doma s muzom az potom neskôr

maja22
16. dec 2008

Načo na malý tanierik? To potom jete, či ako? Trošku mi unikol význam..

macika78
16. dec 2008

Nie nejeme to on si niejaky zoberie ci uz z chleba a dava totam anieco povie ale co nepametam si neviem ci to nedavali zvieratam maly kone, kravy musim sa ho to opytat teraz ma to viac zaujima

maja22
16. dec 2008

Aha, lebo to najprv napadlo i mne, že pre zvieratká...

norik1
19. dec 2008

My mame tradiciu rozbalovania darcekov - na kazdy darcek sa napise kod - prve dve pismena krstneho mena. Ten, kto darceky rozdava musi kod najst a rozlustit, ostatni zatial hadaju pre koho darcek je a co to asi je...len ten od koho je sa tak zahadne usmieva a dobre sa bavi 😀 😀 potom sa dostane darcek k spravnej osobe, ta ho rozbali a vsetci sa tesia s nim 😵 takto rozbalujeme darceky aj dve hodiny - aspon to nemame rychlo za sebou - ved treba zasa rok cakat... 😉

duskaf
19. dec 2008

Norik, no to je krásne, skúsime tohto roku. 😀

duskaf
19. dec 2008

Etuška krásne téma, kočky všetko som si prečítala. Je krásne zachovať tradície, ale aj vniesť do nových rodín kúsok svojej pečate, mnohé ste ma inšpirovali- ďakujem.
My sme si od známych prevzali jeden ich krásny zvyk, vždy pri štedrovečernej večeri si otvoria obálku do ktorej na svoj papier každý napísal ešte pred rokom počas Vianoc po čom túži, aby sa splnilo, za čo prosí, čo by si želal, aby sa v nasledujúcom roku podarilo. A píšu sa nové prosby želania, ktoré sa dajú do obálky a vyberú sa až o rok s Vianočnými ozdobami.
Ja si želám a napíšem to aj tento rok len jediné, aby sme sa aj o rok zas všetci živí a zdraví stretli.

norik1
19. dec 2008

Duska to je tiez pekné 🙂 n 😀 avrhnem zaviest

miroslava72
19. dec 2008

Ahojte.Krasna tema.
U nas sa na stedry den az do vecera postime.Veceru zaciname zapalenim sviecky a vinsom a potom oblatky s medom a strucik cesnaku k tomu,potom aperitiv a na rad pridu polievky-hrachova zo suchceho zlteho hrachu,repkova z bielej redkovky a hribikova mliecna na kyslo a dost casto uz robievame aj rybaciu.
Potom je to pstruh a kapor spraveny len na prirodno so zemiakovym salatom bez majonezy alebo opekane zemiacky.Zasmasku i ryba robime na masle.Po veceri este prekrojime jablcko a rozluskneme orech.A este pod obrus davame papierove korunky,aby ich bolo aj buduci rok vela a su tam cele sviatky az do Troch kralov.A na stole nesmie chybat cely nenacaty bochnik chleba.Ten sa kraja az na Bozie narodenie.
A co sa tyka tych smeti,tak u nas sa to traduje, ze po veceri ist vyniest smeti a pocuvat, z ktorej strany pes zasteka,tam sa potom dievca do roka vyda.
No a ja varim teraz miesto hrachovej fazulkovu polievku-tradicia z rodiny MM a hribkovu som vynechala,lebo syn a ani MM to nemusi.

kikina30
19. dec 2008

No vidím peknú tému, tak chcem troškou prispieť aj ja. No my slávime Vianoce 06.01. ( Roždestvo Christovo). Naše sviatočné menu a aj zvyky sú tiež dosť bohate. Večer si všetko pripravíme na stôl ( máme mať na stole 9 jedál, tak že sa varí od rana 😀 ), potom sa ideme umývať peniažkami aby sme sa v nich celý rok kúpali. Moja mama drží lávorik z vodou, v ktorom pláva obyčajne stokorunačka a my sa ideme všetci po poradí z tou vodou poumývať. Mama pri tom šepká aby sme boli po celý rok zdraví ako ta voda. Po umytí sa nikto nesmie poutierať aby to zdravie sa splnilo. Potom sa ta stokorunačka dá pod obrus na stole. Na stole tiež nesmie chýbať tanier pre pocestného. Potom sa zapáli sviečka ktorá je v pohariku z ryžou (aby bola hojná úroda), a všetci sa ideme pomodliť Otče náš.. a Bohorodicu... poďakujeme sa aj za svätú večeru a spomenieme aj na našich zosnulých. Potom si každý sadne za stôl. Tak isto aj u nás sa od stola nevstáva a každý musí ochutnať z každého jedla aspoň za lyžicu. Prv jeme chlebik z medom, cesnakom a soľou ( chlebik na dostatok, med na dobrotu, cesnak na zdravie a soľ je korením života 🙂 ) Na stole nesmú chýbať: Toločená fazuľa, kapusta z hubami, varené pôstne zemiaky, holubky (plnený kapustový list) z hubami, pirohy zo zemiakmi, pražená rybka, nakladané huby a vinigret ( šalat z varenej fazule, kyslej kapusty, verenej červenej cvikly a cibule plus korenie). K tomu sa rata aj chlebik ako deviate jedlo. Celá večera je u nás pôstna a nesmieme v ten večer ani štipku mastného a samozrejme sa postíme od rana. Potom každý počká pokiaľ sa všetci najedia a si aj za koledujeme, spoločne vstaneme od stola a zase sa pomodlime a poďakujeme za večeru Christoví. Pamätám ako starká mi hovorievala, že u nich na dedine po večeri sa chodili stromy strašiť, aby hojne rodili na jar. My po večeri ideme ku stromčeku a určíme spoločne kto bude rozbaľovať svoje darčeky ako prvý, potom sa z ním všetci spolu z nich tešíme a tak aj z ostatnými poporiadku. Po rozbalení darčekov nám dedko donesie domáceho vínka a my si spoločne pripijeme pri horiacom krbe na zdravie. Potom už len debatujeme pri krbe a pratame zo stola po večeri. Stokorunačka putuje na tajne miesto aby zase o rok splnila svoj účel, ja už mám "odvečeranu" štyri roky starú 😉 . No to asi všetko . 🙂 😀

langkofel
19. dec 2008

kikina waw! Krasne...........

My budeme s dcerkou tieto vianoce po prvy krat same...mala zacala tento rok chodit prvy rok do skolky a pani ucitelka ma velmi prekvapila, ked mi oznamila ze 24.12. o 17.oo mame prist do kostola, kde budu mat deti "divadielko" myslim ze cosi take ako u nas betlehem, a moja dcerka a jej "spoluziaci" budu anjelicky... Velmi sa tesim a je my luto, ze to neuvidia starky so slovenska 😔
My uz budeme mat take miesane vianoce.

kikina30
19. dec 2008

Jeej langkofel to bude určite nádherne. Natoč to na kameru a pošli to svojim starkym, určite sa aj tak to potešia 🙂 . Ja tiež som zažívala miešané Vianoce, ale manželovi sa veľmi páčili naše zvyky tak sme prešli ku nim. 🙂 Inač poprajem ti ich Krásne, šťastné a veselé 😉

kili
19. dec 2008

tak ja sem prekopírujem, čo som už písala inde, sa ospravedlňujem tým, čo to budú čítať ešte raz, ale patrí to aj sem 🙂 . Tak je to aktuálne na vianoce pred večerou. My máme zvyk, že starká išla za dvere, zaklopala a povedala: Otvorte a vždy niekto povedal: Čo nesiete a ona: Šťastie zdravie a hojné božie požehnanie. Takto to spravila toľkokrát koľký sme boli a všetci sme sa vystriedali v otázke Čo nesiete. Starká tu už medzi nami nie je a tak to vzala moja mama (jej dcéra) ale ona to zmenila na Šťastie, zdravie a hojné BOŽŠké požehnanie. Vždy sme sa tak rehotali a ona nie a nie si to zapamätať 😀 😀 😀

a ešte by ma zaújmalo, že od kiaľ zobrali tie zvyky z tej reklamy na T-com 😀

kikina30
19. dec 2008

Kili to je krásny zvyk 🙂 . No neviem či by moja mama chcela vinšovať do wc, to asi ťažko 😀 😀 😀 😝

kili
19. dec 2008

kikina, to máte dobré, že 6.1., môžete nakupovať darčeky za najlepšie zľavy v obchodoch 😀
a k tej stokorunáčke, teraz ju radšej neodkladajte 😀