Živý vianočný stromček

river_song
9. dec 2023

Ahojte. Tento rok som sa rozhodla pre živý vianočný stromček. Nikdy sme nemali, vždy iba umelý. Poraďte prosím aký vybrať? Čo sa tyka najlepšej neopadavosti a tak.. A kedy ho môžem postaviť do obývačky tak aby vydržal aspoň do tých troch kráľov? Máme podlahové kurenie ktoré sice nehreje nejak veľa, ale predsalen.. pozerala som na nete že existuju aj stojany na stromček kde sa da nalievať voda.. či ako to riešite vy? Za každú skúsenosť, tip a trik vopred ďakujem 🙂

zuzanna822
9. dec 2023

@river_song kazdy rok 20 rokov, ziva borovica, mame ju niekedy aj do konca januara/zaciatok februrara 😂 cely cas krasna vona, nula opadanie. Stoja 3 krat menej ako jedlicky. Nikdy by som nemenila. Uz sme aj polovicu znamych inspirovali na borovicu a nedaju dopustit😊

guudy
9. dec 2023

Mame kazdy rok jedlicku v stojane s vodou. Do instalacie je na balkone v kybli s vodou. Tiez mame podlahove kurenie. Zdobime par dni pred vianocami. Do troch kralov vydrzi urcite. Zvycajne odzdobujeme v druhej polovici januara.

sabinka022
9. dec 2023

@river_song My mame kaukazsku jedlicku v stojane s vodou. Kazdy rok zdobime medzi 6.-10.12. Ozaj pekna vydrzi 2-3 tyzdne,potom jej klesaju vetvicky. Ale ziadne extra opadavanie nepozorujem.

ptvw
9. dec 2023

My tiež mame v stojane s vodou jedličku, 18 dovezú, 23 staviame a vydrží do 10 cca... A opadáva menej ako umelý 🤭

reanda
9. dec 2023

borovica vydrzi tak mesiac, neopadne, ale postupne uschne.. a picha 🙂 .. teraz najviac predavaju tie moderne jedlicky, co nepichaju, neopadaju, ale tiez usychaju a klesaju im vetvicky, takze tazsie ozdoby postupne padaju na zem 😀 klasicka jedlicka a smrek opadavaju velmi, ale to uz asi ani nikde nekupis.. aj borovicu je uz dost problem zohnat..
my zdobime az tesne pred sviatkami a mame stromcek az do konca januara vacsinou a v pohode.. ani vodu do stojana nedavam, vzdy zabudnem 😀

cimage
9. dec 2023

Nechcela by si stromcek v kochliku? My sme tak mali minuly rok prvykrat a pekne vydrzal a vobec neopadal. Po sviatkoch sme ho zasadili na dvore a krasne sa ujal. Len treba mat miesto kde ten stromcek dat, alebo niekomu znamemu podarovat.

hradnapani
9. dec 2023

pokial si nekupis smrek (ale ten uz predavaju minimalne - no ten mal najkrajsiu intenzivnu vonu), tak nejake vacsie opadanie nehrozi. Bezne je dnes dostat jedle, ktore ale velmi nevonaju, no pekne vyzeraju a tych ihliciek pustaju pomerne malo. Stojan sa nam najlepsie osvedcil pakovy so strunou, lahko sa tam stromcek vlozi a upevni, da sa dobre dolievat voda. A nam sa osvedcilo nedat si ofrezovat kmen - do pakoveho stojana sa zmesti aj siroky kmen a stromcek si lepsie taha vodu, ak nema ofrezovanu koru. Niektori hovoria, ze je to jedno, ale ja mam takuto skusenost - uz neferezujeme a je to ovela lepsie, nevysusi sa tak rychlo.

river_song
autor
10. dec 2023

@cimage nad tym som aj rozmýšľala ale čo som videla tak sa predavaju take uplne mini a my by sme predsalen chceli nieco vacsie.. 😏

cimage
10. dec 2023

Nas mal okolo 2m aj kochlikom, neprisiel mi maly.

reanda
10. dec 2023

@river_song maju aj vacsie, ale tiez nie vsade.. my sme mali strom v kvetinaci trikrat, zakazdym sme ho po sviatkoch dali von a nikdy sa neujal, vzdy vyschol, ci skor, ci neskor

h2
10. dec 2023

@cimage Len treba dobre vybrať, lebo počula som už aj o tom, že si takto ľudia kúpili stromček a keď ho chceli po Vianociach zasadiť, zistili, že je to odpílený stromček, zastrčený v kvetináči.

cimage
10. dec 2023

@reanda nam sa na stastie ujal. Trosku zacal opadat, ale potom sa vzchopil a aj narastol, tak snad uz prezije.

karolinakr
10. dec 2023

@zuzanna822 odkial nosiš borovice? už sa chystam na ne par rokov vzdy zviťazila danska jedla, ale v Obi, Hornbachu, pri ceste a inde som videla len tie jedličky a borovicu sa mi zda, že ani nemali

zuzanna822
10. dec 2023

@karolinakr posledne dva roky Malacky (tam priamo aj rubu tie stromceky) - za 10 - 15 eur kus 250 cm. Dovtedy sme kupovali Lidl petrzalka pri salezianoch. Len neviem ci tam su - boli to taki Cesi.

karolinakr
10. dec 2023

@zuzanna822 wow, to je cena za tak vysoky strom, no dokelu, mala som patrať už skôr...