Zmenená kamarátka - ako sa zachovať?

lili929
16. dec 2020

Ahojte, poradte, ci ostavat v kamaratstve...
Spoznali sme sa na strednej, dobre sme si rozumeli, ostali sme v kontakte aj pocas VS, aj ked sme sli kazda na inu. Vsetko bolo fajn, kym neodisla na pol roka do zahranicia. Vratila sa odtial zmenena, plna sebavedomia, na vsetko mala nazor, skritizovat vedela vsetko, no uplne iny clovek. Ano, ja viem, ze su aj taki ludia, no kebyze ju spoznam takto, kamaratky by sme veru neboli. Na niektore veci v zivote mam iny nazor ako ona a ona mnou za to akoby pohrdala. Akoby si myslela, ze som hlupa, ale nikdy nic nepovie priamo. Ale mam z jej reci taky pocit. Len rype a zovseobecni nieco na skupinu ludi, o ktorych povie, ze su vadni, ze nieco robia tak a tak a pritom ja k tej skupine ludi patrim tiez a vie to ona a viem to aj ja. Nepriamo ma uraza. Alebo si to neuvedomuje? Ja uz fakt neviem. Tiez by som mohla rypat, je tolko tem, ale nerobim to... napr. ona zije so snubencom v 1 izbe v sharehouse. Nikdy som si nedovolila povedat, ze nechapem takych ludi, ako to mozu vydrzat alebo tak. Ale myslim si, ze kebyze je situacia opacna, ona by to tymto sposobom povedala. Rozpravala som sa o tom aj s inou kamaratkou, pozname sa vsetky 3 od strednej. Povedala, ze mi len zavidi, ale ja si to nemyslim, co by zavidela...
Uz sme sa par mesiacov nerozpravali kvoli tomu, ze raz ma uz nastvala a zasa rypala tym jej sposobom, tak som jej povedala, ze nie je kazdy ako ona a existuju aj ludia s inymi hodnotami, nazormi, presvedceniami, ze by to uz mohla akceptovat a nevyvysovat sa stale. Tak to sa asi urazila, neozyvala sa, presiel nejaky cas a ozvala sa zas akoby nic, potom si davala pozor, neriesila nic a teraz zasa zacina a uz na to nemam nervy, aby sa clovek pomaly bal daco povedat pri nej lebo hned zacne s tym jej divnym pohrdanim. Alebo si to uz nahovaram, neviem. Aj manzelovi vzdy porozpravam co sme sa bavili a ako zasa nepriamo rypala a on mi povie, tak bud aj ty taka, zatni jej do ziveho (ano, vedela by som to na vela veciach uplatnit) ale neurobim to proste na co je to dobre. Uz som s nou v kontakte menej, je mi aj luto zahodit dlhorocne pekne kamaratstvo. Stale su dni, ked sa vieme fajn porozpravat a je taka ako byvala. Ja som introvert, mam fakt 3 kamaratky od detstva, ktore si udrzujem. Niekto povie, kasli na nu, najdi si inu kamosku, ale to je pre mna tazke...

sadika
16. dec 2020

Pocuvaj svojho manzela, oplat jej to rovnakym metrom...lebo toto dobre a pevne kamaratstvo nie je. Bud si to ona uvedomi, ze sa takto spravat nema, alebo ti proste za to nestoji

danieli
16. dec 2020

Si si ista, ze toto je tvoja kamaratka? To, co opisujes u mna patri do kategorie znamy... jednym uchom dnu druhym von...musite byt v kontakte? mam pocit, ze bez nej mas vacsi klud...ak byvate vedla seba, ok vidite sa castejsie, musite drzat aspon aku taku beznu formu a konverzaciu, ale ak byva v inom meste/state, tak staci popriat k sviatku ak vobec a dovidenia...

majamat
16. dec 2020

je to tazke a cim vyssi vek, tym tazsie sa priatelia hladaju, mam vybornu kamaratku,a le sme spolu tak 1x za rok. mam aj ine kamaratky, ale bud som s nimi malo,a le nase prietalstvo nei ej tak intenzivne. a chyba mi to, vediet sa s niekym porozpravat, kto je uplne naladeny na tvoju vlnovu dlzku.
zial u vas toto uz asi davno neplati. musis si zvazit co ej pre teba dolezitejsie a aj vies, ako to bolo, ked ste sa nestykali. ci ti stoji za to,a by si toto pri nej zazivala. ak ano, tak pokracuj v priatelstve a ak nei, tak to ukonci. no porozmyslaj nad tym hlavne vtedy, ked nebudes nabudena negativnymi,a lebo pozitivnymi emociami - proste s chladnou hlavou. urc

danieli
16. dec 2020

S ohladom na to, ze vas spaja dlhorocne puto, by som v tejto faze jej zivota udrziavala neutralnu konverzaciu s tym, ze ak raz opat pride k rozumu, rozviniete aj svoje priatelstvo, nesla by som do konfliktu ani do otvorenej konfrontacie z ucty k prezitemu v minulosti

majamat
16. dec 2020

@sadika neviem ci to ma vyznam, to by bol medzi nimi asi stale boj, ona si to uvedomuje, ze robi nieco co sa kamarake nepaci,a le jednoducho ma taku povahu, ktora sa casom viac zvyraznila a hoci nejaky cas seka dobroru, casom sa neovladne.
tym, ze sdokaze sekat dobrotu potvrdzuje, ze si to uvedomuje.

jana_eyre_2
16. dec 2020

Ja som tiež introvert a kamarátok mám pomenej a veľa som ich stratila casom preto, lebo sme sa asi aj navzájom menili.. ja sa snažím byť asertivna, moje aktuálne kamarátky sú také tiez takže aj ked sosebou niečom nesúhlasíme neberieme to ako podrypavanie, lebo sa snažíme komunikovať neutocne a nesudime..

Ale chcem povedať, že život je veľmi krátky a zložitý na to aby sme s človekom udržovali kontakt kvôli dobrej minulosti a pritom nám s ním aktuálne dobre nie je.. viem že to mrzí, poznám to - ale načo je dobré udržovať niečo čo nefunguje a cítiš sa pritom nekomfortne tak to neviem..

bajka16
16. dec 2020

Tak s nou pretrhni kontakt a máš o šedinu menej.. Pre mňa kamarátka znamená človek pri ktorom sa cítim dobre a sme na rovnakej vlne.. Je jedno ako dlho ste kamošky ak sa povyšuje pohŕda alebo není k tebe úprimná už sa kamarátkou nazvať nedá 🤷🏻‍♀️ a pre toto som skončila so všetkými dlhoročnými kamaratstvami došlo mi že niesu úprimné a už vôbec nie sme na rovnakej vlne.. Môj muž mi je môj najlepší kamoš a nesťažujem sa 👍😀❤️

thoughtfulweirdo
16. dec 2020

Mala som takú kamošku, ona sa takto podobne zmenila po narodení dieťaťa, zrazu mala názor na všetko, nielen ohľadom detí, ale na uplne všetko a len ten jej názor je správny a všetci ostatní sú chudáci. Ohromne povýšenecká zrazu zostala a keďže mňa toto fakt nebavilo, rýchlo som kontakt prerušila. Možno aj jej odľahlo, že už sa s takou "chuderou" nemusí baviť 😂 takže ja by som určite neudrziavala vzťahy s niekým, kto ti nesedí a nie je ti s ním príjemne.

dyala1067
16. dec 2020

Vies co ja mam taku skusenost s ludmi ktori odisli do zahranicia ze jednoducho ked prisli domov tak vedeli vsetko. Mne to bolo vzdy smiesne a to som zila v Londyne 12 rokov. Neterke isla na pol roka do Francuzska, zrazu zabuda po slovensky, vsetko slovenske je na hovno, slovaci su hlupaci. Daj jej cas, ona spadne spat na zem. Ja som tiez osoba co ma len dlhorocne kamaratky 4 a po 20 tich rokoch sa stretavame raz za rok, mozno aj menej a aj tak ich ratam medzi moje jedine kamaratky lebo si rozumieme. Podla mna je to len faza, spracovava vsetky zazitky ktore ma a momentalne ma pocit ze je na vrchole sveta. Ak by ta to iritovala moc, tak jej povedz na rovinu, ak je priatelstvo silne tak zvladne uprimnost.

evkano1402
16. dec 2020

nemyslim si, ze zavidi, ale podla mna pouziva nieco ako projekciu - premietanie.
Funguje to tak, ze mas s niecim problem, casto ide o tvoju vlastnost, povahovu crtu s ktorou nie si spokojna, vies o tom, ale nevies sa toho zbavit. Tak to premietas na ineho, casto na blizkych pribuznych, kamosky a pod. Napriklad vies, ze mas par kil navyse, ale nechces si to priznat a postavit sa tomu zoci voci, tak sa budes o ludoch, ktori maju tiez par kil navyse, ale je im to uplne jedno, vyjadrovat posmesne, vseobecne ich ponizovat. Robia to preto, aby sa nemuseli konfrontovat sami so sebou - take psychologicke vyvracanie sa. Na chvilku im to sposobi ulavu, zadostucinenie.

nickpick
16. dec 2020

@lili929 mas dve moznosti, prerusit kontakt, alebo pekne a slusne jej povedat to co si napisala nam, kto iny jej ma nastavit zrkadlo ako clovek, ktory ju dlhe roky pozna, jej priatelka....je inak vcelku bezne ze sa ludia, ktori sa priatelili na skole po rokoch akoby “rozkamaratia”, treba sa s tym zmierit, naco sa priatelit s niekym, kto ma ine vnimanie reality a kazde stretnutie konci konfliktom akebo pocitom ublizenia....?

marygk
16. dec 2020

Ahoj, tvoja "kamarátka" mi pripomína moju "kamarátku". Každý názor iný ako ten jej, zvozeny pod čiernu zem. Ako keby mala patent na rozum aj na šťastie. Debaty štýlu, ako ona vie všetko najlepšie a ona má veci tak a tak... Ja to mam celé zle. Tak tieto debaty zo mňa totálne vysavali energiu. Kontakt som prerušila asi 3 roky dozadu. Beriem to tak ze naše kamarátstvo sa naplnilo a udržiavať ho ďalej umelo pri živote nemá význam. Teraz ju beriem ako známu. Keď sa stretneme pozdravíme sa, ako sa máš... Zazelame si všetko dobré... Neutrálna zdvorilostna konverzácia. Mať priateľstvo ako Anna zo zeleného domu s Dianou, je veľmi vzácne.

mareka49
16. dec 2020

Nastaviť zrkadlo.
Zhadzuje a uráža tvoje hodnoty a spôsob života?
Podrypni ju aj ty.

lili929
autor
16. dec 2020

Zeny dobre ste to tu niektore pomenovali slovom chudera. Presne si tak uvedomujem, ze ja som jej v ociach chudera. Chudera, co ostala zit v mensom meste na SK, kde podla nej nic nie je. Chudera, co sa vydala za lasku zo strednej. Chudera, co ma dieta a stratila slobodu, len beha okolo posrateho decka a vymiena plienky.
No do placu mi je normalne teraz

lili929
autor
16. dec 2020

A co je to vlastne za kamaratku, ked sa ma ani raz neopytala, ako sa dari mojmu dietatu.. za to ze ona neznasa deti. Ked ho videla prvykrat v kociku na prechadzke, tak mu povedala ze "cau decko" a to bolo vsetko.

jahodka11
16. dec 2020

@lili929 akoby si pisala o mojej sestre, s nou sa vobec neda, zle je,aj ked s nou clovek súhlasí.... ja by som kontakt s nou obmedzila, az mozno casom uplne vylúčila...co uz,zivot je raz taky....

sashabb
16. dec 2020

@lili929 čau decko? 😨 by som jej rovno odzdravila za to dieťa čau tetka. Možno by jej doplo aj keď pochybujem.
Inak by ma zaujímalo či vyhladáva ona teba alebo skôr ty ju.

lindusss2016
16. dec 2020

A nie je ten problem len v tebe? Neurazas sa zbytocne a nie si vztahovacna? Nevadi ti, ze ona nabrala sebavedomie? To automaticky neznamena, ze musi dupat po ostatnych, mozno len ty sa citis neistoto. Tak ako tak, zacni vzdy od seba

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lili929
autor
16. dec 2020

Samozrejme, ze som uvazala aj nad tym, ci to len neprezivam moc, niektore nase rozhovory som si v hlave prehravala a rozmyslala, ci to myslela zle, ci dobre ci tym chcela nieco povedat, ci nechcela... a potom boli chvile ako napriklad, ked som jej oznamila, ze ideme dat pokrstit nase babatko a ona na to, ze preco ideme z neho urobit katolicku ovcu. Ona zmenila aj postoj k nabozenstvu - zrazu silna ateistka. Nevravim o sebe ze som zbozna, ale kostol mi nikdy nebol cudzi, na omsu rada zajdem, aj svadbu sme mali v kostole, ona to o mne vsetko vie a napriek tomu jej reakcia bola taka.
Alebo pri inom rozhovore spomenula, ze vsetkym matkam po porode jebne a zrazu maju decko na 1.mieste. Ja som matka, cize nemyslela tym, ze som vlastne jebnuta? Pardon za vyrazy, ale takto to povedala. To bolo na margo toho, ze nema uz s kym chodit na kavy, lebo vacsina nasich vrstovnikov sme si zalozili rodiny.

evkano1402
16. dec 2020

Tak mi z toho vyplyva, ze kamoska je frustrovana, ze sa vratila (musela vratit?) na Slovensko a dava to vyzrat ostatnym. Inac aj na svojom sebavedomi popracuj. Jasne ze nie si jexnuta preto, ze si matka, alebo ze idete pokrstit vase dieta. Porozmyslaj o tej projekcii.
Myslim, ze v prvom rade kamoska ma problem, nie ty. Ak vyvolava v tebe pocit chudery, no cim skor to s nou utnes, tym skor budes v pohode. Nemusis navzdy.

luciannka83
18. dec 2020

Ja by som sa s takym clovekom nestretavala. Toto kamaratka nieje.