Aké nezvyčajné mená ste dali svojim ratolestiam a prečo?
Stručné zhrnutie
- Rodičia v diskusii uvádzali voľbu nezvyčajných mien z rôznych zdrojov vrátane starých slovanských mien (Živa, Bohumír, Svorad), medzinárodných mien (Caroline, Vincent, Aurelia) a knižných/postáv (Mína Harker, Victor Hugo).
- Pri zápise netradičného mena na matrike niekoľko rodičov uviedlo, že matrika si vyžiadala overenie pôvodu mena cez internet alebo kalendár mien (príklady Lillien, Nicolas).
- Hlavné motivácie pre výber nezvyčajných mien boli rodinná tradícia (meno po pradedovi alebo otcovi), význam mena a snaha o medzinárodnú výslovnosť alebo jednoduchosť pre viacjazyčné rodiny.
Najčastejšie otázky
Q: Ako zapísať nezvyčajné meno do rodného listu na Slovensku?
A: Diskutujúce uviedli, že matrika môže žiadať overenie pôvodu mena ukázaním zdroja na internete alebo v kalendári mien; konkrétne príklady, kde to bolo potrebné, sú mená Lillien a Nicolas.
Q: Kde nájdem kalendár mien alebo zdroj, ktorý matrika uzná?
A: V diskusii bol spomenutý rozšírený online kalendár calendar.zoznam.sk a používateľ spomenul aj cs.m.wikipedia.org ako príklad overiteľného zdroja.
Q: Môžem dať dieťaťu zahraničné meno, ktoré nie je v slovenskom kalendári?
A: Áno, viacerí rodičia dali zahraničné mená (napr. Caroline, Tiffany, Vincent), ale matrika môže požiadať o preukázanie pôvodu mena cez internetový zdroj; overovacie postupy sa podľa diskusie líšia medzi mestami.
Q: Ako sa rodičia bránia negatívnym reakciám na nezvyčajné meno?
A: Rodičia uvádzali praktiky ako prezradiť meno až po narodení, pridať druhé meno (príklad Anna Živa) a používať zdrobneniny alebo skratky v rodine (príklady Vinco, Alexík, Tiffy).
Q: Z akých inšpirácií rodičia čerpajú pri výbere mien?
A: Uvedené zdroje sú rodinné tradície (meno po otcovi alebo pradedovi: Ferdinand, Branko), literatúra a hudba (Mína Harker, Lana Del Rey), svätci a historické mená, a význam mena (napr. Arthur, Viliam).
Q: Ktoré mená a stratégie sú v diskusii najčastejšie spomenuté ako „bezpečné“ pre medzinárodné rodiny?
A: Rodičia odporúčajú krátke medzinárodne vysloviteľné mená ako Vincent, Elias, Caroline alebo Anna ako prvé meno s ďalším špecifickým druhým menom (príklad Daniel Vincent).
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnoho rodičov uprednostňuje menej frekventované alebo staršie slovanské mená aj medzinárodné mená kvôli originalite a významu.
- Pri netradičných menách je bežné, že rodičia volia druhé meno alebo používajú zdrobneniny, aby name „sadlo“ k priezvisku a znižovalo sa riziko posmechu.
Sporné názory
- Niektorí považujú mená ako Chanella alebo Kira za rizikové z hľadiska posmechu, zatiaľ čo iní bránia právo na originalitu a poukazujú, že aj „netradičné“ mená ako Viola alebo Vincent môžu dieťaťu veľmi sadnúť.
Otvorené otázky
- Kedy presne a podľa akých kritérií matrika vyžaduje overenie pôvodu mena (záleží to na konkrétnej matrike alebo existujú jednotné pravidlá)?
- Ako sa mení frekvencia konkrétnych mien regionálne (príklady: Melinda na juhu Slovenska, častejší výskyt mien ako Alex alebo Leo v mestách)?
Spomenuté značky a firmy
calendar.zoznam.sk, cs.m.wikipedia.org, upsvar
Spomenuté produkty a metódy
matrika, rodný list, overenie mena na internete, rozšírený kalendár mien, druhé meno, meniny (konkrétne spomenuté dni: Živa 25.10.)
Miesta a osoby
BA, UK, Francúzsko, Taliansko, Bulharsko, Maďarsko, San Zeno di Montagna, Victor Hugo, Lana Del Rey, J.K. Rowling (Rowlingová), Matuška, Chmelar
@ariannazara mne sa páči stále keby som mala vybrať ešte raz ajtak by sa tak volala 😁
@ariannazara ja som moc fajnová 😂 a hlavne sme ako rodina medzinárodná, tak musí byť niečo čo vedia všetky strany vysloviť, čo sa mi páči významovo... V podstate mám vybraté 2 dievčenské a pár chlapčenských, ale o tých chlapčenských tiež nie som presvedčená, len som už čítala tisícky mien a žiadne neoslovilo...
@eliniatko mne sa paci meno Noah, Noel a pre dievča Tiffany, Annabelle. My mame doma Tiffany 🙂
My máme dvojky Teo a Wit.Manžel je Poliak,tak sme vyberali jedno meno z poľskeho kalendára a Wit sa nám veľmi páčilo.Voláme ho Witek alebo Wiťo a napriek netradičnosti naň ľudia reagujú pozitívne☺Teo je už bežnejší☺
@brigitte93 Tiffany to je krásne meno 🙂 mne sa veľa takýchto mien páči, len potom už je to o inom či sa to hodí k priezvisku, s tým my sme mali trošku problém 🙂 ako ju voláte doma?
Ja mám Megan, voláme ju Megy. A ak by sa ešte podaril chlapček, tak by bol Tomas Liam. 😊
Moja dcéra je Greta a syn Zeno. Žiadny extra výstrelok, je to jedno z tých zastaraných tradičných mien, typické pre oblasť Talianska kde žijem (je to aj meno patróna mesta). Nie síce veľmi rozšírené, ale videla som, že sa trochu vracia v tejto novej generácii.
Voláme ho väčšinou jednoducho Zeno. Moja mama to komolí do zdrobneniny Zenko a Zenuško, svokra Zenino, moja sestra je top, ta ho vola Zdeno 😂😂
My sme tiež medzinárodná rodina, mená sme vyberali jednoduché, s rovnakou výslovnosťou v každej reči. A páčia sa nám s manželom silné mená staršieho dáta. Ešte sa nám veľmi páčilo Aldo, po manželovom starom otcovi. Je v zálohe, keby sme mali ešte chlapca 🙂
@svetlanaapeto aj ja mám doma Valentinu 🙂 teraz čakám dvojičky a ani za boha nevieme aké mena ideme dať 🤷♀️
Jedna známa ma dievčatko men Teuta....chlapčeka menom Teitur a teraz majú ďalšiu dcérku a dali meno Taite
u nás na ulici je maminka s dvoma chlapčekami , jeden má teraz asi dva týždne... Florián a Cyprian
My máme doma Lukáška.. Ale keď bude druhé a bude chlapec tak dáme Maroška.. Dievčenské neviem...😂
@chupakabra môj svokor bol Cyril, a aj známej syn je Cyril 🙂 je to veľmi pekne meno. A môj muž je Cyprián 😉
@ave17 tak pre mňa je zas najhoršie čo som tu čítala tvoj komentár. Slušne správanie a rešpekt ti asi nevraví nič. Otras.
@ivanapetrasova ale neboj sa, slušne správanie mam, ale toto mi nedalo, zámerne ničiť život svojmu dieťaťu hneď odmala, chudiatko.
My máme doma Lilli. Neviem či to je nezvyčajné meno, ale také sa mi veľmi páčilo. 🙂
@ave17 všetko sa dá napísať aj slušne. Tiež sa mi nepáčia všetky mená na svete ale viem sa ovládať a netresnem všetko čo mi slina na jazyk donesie. Ale jasné internetová anonymná komunikácia otvára nové možnosti vyjadriť sa bez štipky slušnosti. PS: susedova mačka sa volá Linda ako moja dcéra a kamaratkine morské prasa sa volá Oliver ako môj syn. Som si deti pomenovala ako zvieratká 🙄
@ave17 https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Kyra len pre tvoju info. Je to normálne meno so silným významom.
Ja mám doma Cyrila a Timura :D Manže bol Cyril, aj jeho otec a starý otec a Timur bola obmena Tamary 🙂 A chcela som tiež Cypriána, ale to mi neprešlo :D
Ahoj ja mám doma synthiu a rebeku..
A páči sa mi shanaia..sheila..
Kamarátka ma amandu..roderik..madeleine..
@iren88 my ju voláme Tiffy, Tifka, Tiffanka, Tifuš a kamoška ju vola Fanny. Meno mame z fr kalendára lebo ona sa narodila vo Francúzsku.

@tessa69 ja som mala v Česku kolegyňu Ester a strašne sa mi to meno páčilo! 😍