Aké nezvyčajné mená ste dali svojim ratolestiam a prečo?
Stručné zhrnutie
- Rodičia v diskusii uvádzali voľbu nezvyčajných mien z rôznych zdrojov vrátane starých slovanských mien (Živa, Bohumír, Svorad), medzinárodných mien (Caroline, Vincent, Aurelia) a knižných/postáv (Mína Harker, Victor Hugo).
- Pri zápise netradičného mena na matrike niekoľko rodičov uviedlo, že matrika si vyžiadala overenie pôvodu mena cez internet alebo kalendár mien (príklady Lillien, Nicolas).
- Hlavné motivácie pre výber nezvyčajných mien boli rodinná tradícia (meno po pradedovi alebo otcovi), význam mena a snaha o medzinárodnú výslovnosť alebo jednoduchosť pre viacjazyčné rodiny.
Najčastejšie otázky
Q: Ako zapísať nezvyčajné meno do rodného listu na Slovensku?
A: Diskutujúce uviedli, že matrika môže žiadať overenie pôvodu mena ukázaním zdroja na internete alebo v kalendári mien; konkrétne príklady, kde to bolo potrebné, sú mená Lillien a Nicolas.
Q: Kde nájdem kalendár mien alebo zdroj, ktorý matrika uzná?
A: V diskusii bol spomenutý rozšírený online kalendár calendar.zoznam.sk a používateľ spomenul aj cs.m.wikipedia.org ako príklad overiteľného zdroja.
Q: Môžem dať dieťaťu zahraničné meno, ktoré nie je v slovenskom kalendári?
A: Áno, viacerí rodičia dali zahraničné mená (napr. Caroline, Tiffany, Vincent), ale matrika môže požiadať o preukázanie pôvodu mena cez internetový zdroj; overovacie postupy sa podľa diskusie líšia medzi mestami.
Q: Ako sa rodičia bránia negatívnym reakciám na nezvyčajné meno?
A: Rodičia uvádzali praktiky ako prezradiť meno až po narodení, pridať druhé meno (príklad Anna Živa) a používať zdrobneniny alebo skratky v rodine (príklady Vinco, Alexík, Tiffy).
Q: Z akých inšpirácií rodičia čerpajú pri výbere mien?
A: Uvedené zdroje sú rodinné tradície (meno po otcovi alebo pradedovi: Ferdinand, Branko), literatúra a hudba (Mína Harker, Lana Del Rey), svätci a historické mená, a význam mena (napr. Arthur, Viliam).
Q: Ktoré mená a stratégie sú v diskusii najčastejšie spomenuté ako „bezpečné“ pre medzinárodné rodiny?
A: Rodičia odporúčajú krátke medzinárodne vysloviteľné mená ako Vincent, Elias, Caroline alebo Anna ako prvé meno s ďalším špecifickým druhým menom (príklad Daniel Vincent).
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnoho rodičov uprednostňuje menej frekventované alebo staršie slovanské mená aj medzinárodné mená kvôli originalite a významu.
- Pri netradičných menách je bežné, že rodičia volia druhé meno alebo používajú zdrobneniny, aby name „sadlo“ k priezvisku a znižovalo sa riziko posmechu.
Sporné názory
- Niektorí považujú mená ako Chanella alebo Kira za rizikové z hľadiska posmechu, zatiaľ čo iní bránia právo na originalitu a poukazujú, že aj „netradičné“ mená ako Viola alebo Vincent môžu dieťaťu veľmi sadnúť.
Otvorené otázky
- Kedy presne a podľa akých kritérií matrika vyžaduje overenie pôvodu mena (záleží to na konkrétnej matrike alebo existujú jednotné pravidlá)?
- Ako sa mení frekvencia konkrétnych mien regionálne (príklady: Melinda na juhu Slovenska, častejší výskyt mien ako Alex alebo Leo v mestách)?
Spomenuté značky a firmy
calendar.zoznam.sk, cs.m.wikipedia.org, upsvar
Spomenuté produkty a metódy
matrika, rodný list, overenie mena na internete, rozšírený kalendár mien, druhé meno, meniny (konkrétne spomenuté dni: Živa 25.10.)
Miesta a osoby
BA, UK, Francúzsko, Taliansko, Bulharsko, Maďarsko, San Zeno di Montagna, Victor Hugo, Lana Del Rey, J.K. Rowling (Rowlingová), Matuška, Chmelar
My sme mali v skolke Helidora, Kajetana, Veronu a Ritu. Skakali sme nadsenim ked ich rodicia prisli prihlasit. Pretoze v skolke uz bol Oliver I, Oliver II, kuceravy Olik a maly Olik a dievcata boli Sofi I, Sofi II a Sofi od Petra 🙂 Bolo to niekedy aj frustrujuce ked sme povedali Oli ... a otocili sa 4 male hlavy 😅
@kittykat22 toto je ináč sranda lebo keď som ja dala môjmu meno oliver tak bol v okolí len on a ešte jeden starší. A teraz po 6 rokoch mám pocit že kam prídeme tam je 7 oliverov 😁😁😁 tak uz len čakám ako to dopadne s "Lindami" lebo tak sa volá dcéra 😁
@alionka1 tiež mám malú dcérku Živku (narodená v auguste tohto roku). Babka to skoro nerozdychala, ale to som tušila, preto som jej meno povedala až po pôrode. 😎 Vtipné je, ked niekde poviem jej meno, všetci sa hneď spýtaju "Ako?" 😂
Najlepšia bola jedna pani v lekárni, ktorá stála v rade za mnou. Keď započula meno Živa, prišla ku mne "Prepáčte, aké meno ste dali?" 😁
Ale je to úžasné meno a našej malej sa ozaj hodí. Ma síce len 2 a pol mesiaca, ale je plná života a aj doktorka mi povedala, že mám akčné dieťa. 😊
@tanyac mne sa to meno veľmi páči, ale dali sme jej dve mená, žijeme v AT, a tu to nevedia vysloviť, tak má prvé Anna, to je také medzinárodné a druhé Živa, my ju voláme všetci Živka, ale ľudia tiež reagujú všeliak, keď poviem, že sa volá Anna Živa, tak vacšinou všetci tiež povedia, čo? Živa? Ale veď je Živá...
už bude mať teraz rok 30.10...:heart_eyes:
som rada, že máte Živku, a ako ju voláte vy? A čo babka?
my sme dali jozefa a jedna znama mi povedala ze "exoticke meno ste vybali" 😀 cize mozno budu casom slovenske mena vynimkou
@nefertiti7 Deana je moje vysnivane meno pre dceru uz od malicka. Ale nikto v mojom okoli toto moje nadsenie nezdiela... na ostatnych sa mozem vykaslat, len manzela musim nejako presvedcit ze je to krasne meno 🙂
@minutka haha aj ja mam jozefa a ked sa ma pytali tesne po porode ze ako sa bude volat a ja ze jozeeef tak vsetci udivene ze akoo???? A ja ze jozeeef..ze jeeeeej "joška" sme tu tak dlhoo nemali ;)
@poplanucha urob vždy tak ako to cítiš ty. Je to pekné meno, nezvyčajné a nedá sa škaredo povedať. Všetci si na to zvyknú, aj tak ju niektorí volajú ak dobre nepočujú Danka alebo Dianka, a ona je Deanka 🙂
my sme dali meno Alexander, voláme ho Alex, Alexík... ide ma rozdrapiť, keď niekto povie sašo alebo šaňo 😈 a v okolí som vôbec nepočula meno alex....teraz? všaaaaaaade samý alex.... katastrofa! už len dúfam, že oni sú alex a nie alexander 😲🙊
Včera sa nám do rodiny narodila Uršuľa, tiež sme boli zaskočení , lebo mamina nikomu meno nepovedala , takže si zvykáme celá širšia rodina.
@eliniatko mozno trocha od veci moj koment ale neda mi to.. minule som bola na prechádzke s malou išli sme po pri škole a moja malá miluje deti tak sme sa pristavili pri nich tak sa decka (dievčatá piatačky) co boli pri plote hned vypytovali kolko ma mala a ako sa volá, hneď mi referovali svoje mená a jedna sa volala Tea hneď sa jej vysmievali že ona je čaj a podobné posmešky kvoli jej menu, hneď som ich upozornila ze nie je to pekné sa jej vysmievat vsak ma krásne meno.. v tedy som si uvedomila ze niektoré mamičky chcu byt extra moderné chcú dať zahraničné meno no neuvedomuju si že keď dieťa pôjde do školy škôlky môže byt vystavené posmeskom 😠... svokra mi robí v škôlke a sama mi hovorila že deti v tomto dokážu byt hnusne ...
@alionka1 voláme ju Živka, Živuška, Živulienka. :D Babke som volala, ze ma vnucku a ze sme obe zdrave. Spytala sa na meno, vravim Živa a jej reakcia: "no, meno sa mi nepaci! Davajte si pozor! Lubim Ta." :D Este prvu navstevu v porodnici to riesila, potom jej vravim, že už stacilo a prestala. ;)
@myj aj my mame Lillien a na matrike pred 6 rokmi nebol s tym ziadny problem.Vam ho nechceli zapisat?
My máme Melániu a Tobiáša. Ak raz pride tretie tak to bude Kornélia alebo Teodor 🙂 a este sa mi paci aj Olívia a Tadeáš ....

My mame doma Lesanku a Teodora 🙂