Na Slovensku by deti mali mať slovenské mená
Dievčatá, žienky, budúce mamičky...
Spamätajte sa .... sme na Slovensku, naše deti by mali nosiť naše slovenské mená, reprezentovať našu krajinu....
Je mi až do plaču z tých zahraničných schomolenín 😂😂😂
Stručné zhrnutie
- Voľba krstného mena je na rodičoch a diskusia odporúča rešpektovať osobnú voľbu rodiča pri pomenuvaní dieťaťa.
- V slovenskom verejnom priestore sa často spomína "slovenský kalendár mien" a účasť diskusie poukazuje na to, že mnoho bežných mien má hebrejský, grécky alebo latinský pôvod.
- Zdrobneniny mien sú v slovenčine bežné a v diskusii sa riešilo ich používanie versus snaha o zachovanie pôvodnej podoby mena.
Najčastejšie otázky
Q: Môžu rodičia na Slovensku dať dieťaťu ľubovoľné mená, vrátane zahraničných?
A: Áno; v diskusii viacerí účastníci konštatovali, že výber mena je vecou rodičov a každý môže dať dieťaťu meno podľa vlastného uváženia.
Q: Čo je "slovenský kalendár mien" a stojí za zváženie pri výbere mena?
A: Slováci v diskusii odkazovali na "slovenský kalendár mien" a "rozšírený slovenský kalendár" ako zdroj mien; v jednom príspevku sa uvádza, že v kalendári je najmenej 180 mien pre chlapcov aj dievčatá (tvrdenie z diskusie, nie overený údaj).
Q: Sú v slovenčine bežné zdrobneniny mien a aký majú význam?
A: Viaceré príspevky uvádzajú, že zdrobneniny (deminutíva) sú bežnou súčasťou každodenného oslovenia a majú afektívny charakter; niektorí diskutujúci ich považujú za prejav náklonnosti, iní za rušivé.
Q: Existujú "čisto slovenské" mená?
A: V diskusii sa opakovane uvádza, že väčšina používanych mien má hebrejský, grécky alebo latinský pôvod; niektorí diskutujúci navrhli staroslovanské mená ako Blahomír, Dúbravka, Pravdoľub, Svetožár a Vratko ako príklady "pôvodnejších" slovanských foriem.
Q: Ako deti a školy vnímajú netradičné alebo zahraničné mená?
A: Učiteľka pracujúca v škole v diskusii napísala, že deti sa zvyčajne na netradičné mená nevyzúvajú a zatiaľ neregistruje posmešky kvôli menu.
Q: Čo by mali zvážiť rodičia plánujúci medzinárodné meno pre dieťa?
A: V diskusii sa odporúčalo zvážiť medzinárodnú výslovnosť a kompatibilitu s priezviskom, aby dieťa neskôr nemalo problémy s vyslovením alebo písaním mena v zahraničí.
Závery z diskusie
Zhoda
- Voľba krstného mena je právom rodiča a väčšina príspevkov zdôrazňuje individuálnu slobodu pri výbere mena.
- Mnohé používané mená na Slovensku majú hebrejský, grécky alebo latinský pôvod a nie sú "čisto" slovenské.
- Zdrobneniny mien sú v slovenskej kultúre bežné a používajú sa v každodennom styku.
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že deti na Slovensku "mali by" nosiť slovenské alebo kalendárom odporúčané mená, zatiaľ čo iní trvajú, že výber zahraničného mena je legitímny a osobná vec rodičov.
- Zdrobneniny sú vnímané ako prejav lásky alebo ako "rušivá" deformácia zahraničných mien v závislosti od jednotlivca.
Otvorené otázky
- Ktoré mená možno objektívne považovať za "rydz slovenské" a kto to určuje?
- Ako zabezpečiť, aby vybrané meno dobre ladilo s priezviskom v medzinárodnom kontexte?
- Ako sa vyvíja vnímanie zdrobnenín mien u novej generácie v multikultúrnom prostredí?
Spomenuté značky a firmy
Modrý koník, Trnavský hlas, Búrlivé víno, Perinbaby
Spomenuté produkty a metódy
zdrobneniny, slovenský kalendár mien, rozšírený slovenský kalendár, Spitznamen, Kosenamen, medzinárodná kompatibilita mena
Miesta a osoby
Šumava, Tatry, Pittsburgh, Pennsylvania, Bavorsko, Garmisch, Berchtesgaden, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Nemecko, USA, Ötzi, Elvis, Erich Maria Remarque, Nikola Tesla, Sissi
@oblecenie99 😲😲😲😲 skrátená verzia od Kunigundy je čo? Gunda/Kunda? Dúfam, že niečo úplne iné, lebo meno je len meno, ale niektoré znejú naozaj hanlivo
@pleja aspoň ty si pochopila, ďakujem, chcela som len naznačiť, že máme slovenský kalendár mien, kde je dostatok mien, niektoré už vôbec nepoužívané, a teda ojedinelé a výnimočné. Ja som nikde nepísala , že treba dávať " pravé " slovenské mená, táto diskusia sa zvrtla celkom iným smerom.... ani jedna z prítomných nepoložil otázku... ako si to myslela? .... iba útoky...
Veľmi smutné.... aj o tom to je
@pleja a prečo by si mal niekto myslieť že čím exotickejšie, tým lepšie? Prečo by to.mala byť nejaká súťaž? Keď si farbis vlasy na hnedo lebo sa ti páčia, robis to preto lebo si myslíš že sú lepšie ako blond, alebo preto že proste sa tebe konkrétne viac hodia? Každému sa páči niečo celkom iné.. a áno niekomu sa nepáčia tradičné mena..
@daniela2202 vieš, keby si nenapisala tak útočny text, možno.by si toľko žien nepoburila.. ale priznať si chybu asi nie je veľmi národné
.
@daniela2202 Niektoré mená v našom kalendári sú ešte väčšie exotiky, než tie zahraničné. Sú také archaické, že si zaslúžia upadnúť do historického zabudnutia a byť nahradené niečím použiteľnejším, pokojne aj zo zahraničia.
@daniela2202 Mala si zacat uvodnym prispevkom slusne, teraz sa uz pozde hras na tu dobru😉
@daniela2202 ale noo, trosku sa uz vykrucas. prvy prispevok bol o tom ze na slovensku by nase deti mali nosit nase slovenske mena.
a zrazu "nase slovenske" uz nemusi byt prave slovenske, staci aj slovensky kalendar a tym mame "reprezentovat " nasu krajinu.
Ani jedna nepoložila otázku, ako to myslíš? Ja som sa ešte na druhej strane tejto diskusie slušne opýtala, či mená mojich detí považuješ tiež za skomoleniny. Nedostala som odpoveď. Ale nemusíš sa namáhať, môj úmysel bol ukázať ti, že moje deti majú podľa teba asi vcelku normálne slovenské mená a realita je pritom taká, že som im cielene vybrala mená, ktoré sa dajú chápať ako medzinárodné, aby ich nemali problém nejakým spôsobom vysloviť vo väčšine sveta.
@daniela2202 ono nejde ani o tie zahraničné mena, ale tie zdrobneniny zahraničných mien je otras. Neznesiem to. Ak je chlapec Phil alebo Fin tak nech ho tak aj volaju a nie Philko alebo Finko Finicik Philik a podobne. To je fakt hruza. Mam averziu na zdrobneninu Marcus = Marcusko. Zienky toto sa nikde v zahraničí nerobí.
@marilora Ale robí sa to. Nielen v podobe ako spomenula @viestta. Deminutíva sa používajú v mnohých jazykoch a pochopiteľne sa často aplikujú na deti. Aj v iných slovanských jazykoch sú zdrobneniny mien bežné. Nie som si istá, ale nezdrobňujú veľmi intenzívne detské mená napr. aj Francúzi? A keďže je to normálna súčasť každodenného jazyka, ľudia to aplikujú aj na nové slová a netradičné mená. Ak to dnes znie nezvyčajne, o 20 rokov to môže byť úplne normálne znejúce meno. Jazyk, ktorý sa nevyvíja je blízko svojmu zániku.
@daniela2202 môže ti to byť jedno. Ja sa na tom vždy dobre bavím, ale nikdy sa nevyjadrujem. Väčsina ma pocit, že jeho dieťa urobí dieru do sveta na medzinárodnej úrovni a Slovensko mu bude malé. Je na každom z nás, aké meno dá dieťaťu. Nerieš.
@daniela2202 tak ked ta nie je nic do toho ake mena davaju rodicia svojim detom,tak preco si tuto diskusiu zalozila?
@oblecenie99 Kinga je náhodou zvučné meno 🙂 🙂 ako ti hovoria? Iba Kinga alebo máš aj nejakú familiarnejsiu verziu mena?
@marilora to nie je celkom pravda, robím v medzinárodnom kolektíve, najčastejšie pracujem s Američanmi, Britmi, Austrálcami, Rumunmi, Indami a Spanielmi. To sú moje najbližšie oddelenia. A teda všetci sa oslovujú nejako zdrobnene/skrátene... Jednoducho Kathryn je Kathy, Mallory je Mal, Vanessa je Ness/ Nessie, Ashleigh je Ash, Raluca je Ralu, Cristian aj Christian sú obaja Chris/Cris a to jeden je Rumun a druhý je Brit. Enrique je Quique, Isabel je Isa... Skoro každý má nejakú skratku mena... Takže nie je pravda, že sa nepoužívajú iné formy. Malokde vo svete sa používajú iba čisto úradné formy mena a nič iné. Priatelia, kolegovia a rodina sa oslovujú familiarnymi verziami, nie úradnými
@nwnw určite sa nechytajú na Čechov 🤦 Alča, Verča, Mirča, Barča, Míša je už aj muž aj žena a nevieš o akom pohlaví je reč 😃 proste des, nikoho nenazvú ako sa naozaj volá.
Autorka nemyslela povodne rydzo 100% slovenske/slovanske mena - myslela predsa mena, ktore su uvedene v nasom kalendari, t.j. su uz stovky rokov v nasom jazyku a kulture zdomacnene, prisposobene nasej vyslovnosti atd. Vztahovala sa podla mna na cisto - uz na prvy pohlad v nasom geografickom priestore cudzie mena typu Kevin, Jessica, Chiara, Dylan... Urcite tam vidite jasny, do oci bijuci rozdiel medzi takymito menami a menami typu Ján, Peter, Katarína, Svetozár, Ľudmila... A tu tri strany diskusie, ze nech vymenuje slovenske mena 🤦♀️ Vsetky, co su v slovenskom kalendari ja povazujem za slovenske a je sum a fuk ci ich povodna verzia vznikla pred dvetisic rokmi dakde v dnesnej Azii. To len tak na okraj... Suhlasim plne, ze je to kazdeho vec, pokial je clovek, dieta slusny, dobry, nech sa vola XCY543 (nejako v tomto style pomenoval svoje dieta Elon Musk). Cize, ano, zbytocna diskusia, zbytocna konfrontacia... Ale poznamka pod ciarou: Jennifer Slaninková, Christiano Vareška, Liam Cibuľka prosto je otras - podla mojho osobneho nazoru, ktory samozrejme nikomu nevnucujem ani nahlas neprezentujem... Ale poznam nieco opacne - chlapcek ma slovenske meno konciace na -mír a čisto zahranicné, anglicky znejuce prizvisko... A to mi prislo mile, zdaleka nie taky vystrelok, ako tie priklady predtym...
@luuubik inak je zaujímavé, že extrémy ako jeniffer slaninkova a podobne stále čítam len na modrom koniku.. poznám strašne veľa mladých rodín, veľa detí, keďže ich mám sama a každé je v nejakom kolektíve a ani jedno sa nevola tak ako sa často píše tu v diskusiách.. volajú sa vseliako.aj zahranicne, ale vzdy sú to pekne znejúce mena aj k priezvisku.. nevravím že také pomiesane extrémy neexistujú, avšak si myslím že ich je tak málo že naozaj sa ani autorka ani nikto iný nemusí báť že to prerastie do takých rozmerov aby to niekoho ovplyvňovalo..
Aj moje deti sa volajú zahranične.. nemáme však ani typicky slovenské priezvisko a predsa to pár ľudí okomentovalo.. mám kamarátku čo nemá muža slovaka a predsa riešili zahraničné mena ich deti.. žiadne extrémy len nie mena z naseho kalendára.. proste u nás sa musí stále niečo riešiť a stále musí byť ktosi nespokojný s tým ako sa rozhodne ktosi iný (nevravím teraz o tebe konkrétne, to je všeobecna poznámka do diskusie) prirovnala by som to k dievcenskym.nausniciam - kedysi takmer každé dievča plosne u nás muselo mať prepichnute usi.. ja som nemala.a furt to ktosi riešil.. dnes je už viac dievčat čo nemá prepichnute usi.. a predsa sa to u nás pokladá za vycnievanie.. na Slovensku sa proste ťažko vacsinovo pripúšťa akákoľvek inakosť, aj keď je to len banalita..
@jana_eyre_2 pozri, mnohe zahranicne mena zneju fakt pekne a pacia sa mi aj u Slovakov (pokial to teda nie su tie extremne vyssie uvedene kombinacie). A zas na druhu stranu sa mi nepaci kopec mien, ktore su v slovenskom kalendari. Asi je lepsie volat sa Noel ako trebars Pankrác - hoc je to slovenske... Nejde o to, ze mena z nejakeho jazyka musia byt automaticky lepsie ci horsie. Tu slo skor o to, poukazat na trend, ze zahranicnych mien je uz privela v porovnani s klasickymi - co sa niekomu moze pacit inemu nie... Je to v konecnom dosledku uplne jedno, lebo kazdy si da meno dietatu ake chce. Tym, ze mnoho zien tu ma zahranicne mena deti (cize su na to citlive) plus ten nie velmi stastny ton autorky (hned direktivne "mali by") sposobili, ze sa to tu zvrhlo. Casto sa tu baby bavia - mne sa paci, nepaci to ci ono, preto a preto, to je bezne... Ved bavit sa o tom, ci sa niekomu pacia viac balerinky inemu tenisky a tretiemu lodicky je akceptovatelne, tak preco by sme sa nemohli bavit aj o tom, ktore mena su nam sympatickejsie ? Proste by som to extra nehrotila, bola to len prezentacia vkusu autorky - hoci ano, dost necitliva prezentacia...

@vevesh, Siegfried je mužské meno, nie zenske.
Ono aj s tým Nemeckom je to diskutabilné, iné mená sú v Bavorsku a iné na severe. Mne sa vždy páčili klasické starofrizske mena, ale tie väčšinou aj Nemci považovali za zabudnutu exotiku...