Páči sa vám meno Lada?
Paci sa vam meno Lada?
Stručné zhrnutie
- Meno Lada má slovanský pôvod a v diskusii sa uvádzalo, že v slovanskej mytológii Lada reprezentovala bohyňu lásky a jari alebo pramatku slovanských bohov.
- Pri mene Lada sú najčastejšie asociácie so značkou auta Lada (modely Lada Niva, Lada Vesta) a so šijacími strojmi značky Lada (napr. modely L60 a Q60B), čo pre niektorých znamená negatívnu konotáciu.
- Meno býva hodnotené ako zvučné a ľahko vysloviteľné a bežné zdrobneniny uvedené v diskusii sú Laďka, Lala, Ladenka a Ladka; viacerí tiež tvrdili, že dnešné deti auto Lada často nepoznajú.
Najčastejšie otázky
Q: Aký je pôvod mena Lada?
A: Meno má slovanský pôvod; v diskusii sa uviedlo, že Lada bola v slovanskej mytológii bohyňou lásky a jari alebo pramatkou slovanských bohov.
Q: Bude sa meno Lada spájať s autom a je to problém?
A: Meno asociuje značku auta Lada a modely Lada Niva a Lada Vesta; v diskusii niektorí považovali túto asociáciu za problém, zatiaľ čo iní uvádzali, že dnešné deti značku Lada často nepoznajú.
Q: Aké zdrobneniny alebo oslovenia sa používajú pri mene Lada?
A: Bežné oslovenia spomínané v diskusii sú Laďka, Lala, Ladenka, Ladka a občas Lady.
Q: Existuje literárny alebo rozprávkový kontext k menu Lada?
A: Áno, v diskusii sa opakovane spomínala rozprávka "Princezná Lada" ako kultúrna asociácia k menu.
Q: Budú sa deti smiať dieťaťu s menom Lada v škôlke alebo škole?
A: Názory sa líšia; viacerí účastníci uviedli, že deti sa zvyčajne nesmejú a posmech je skôr záležitosť dospelých, ale niektorí upozornili, že staršie generácie budú meno asociovať s autom alebo šijacím strojom.
Q: Aké alternatívy alebo podobné mená boli v diskusii navrhnuté?
A: V diskusii sa spomínali podobné slovanské mená a varianty ako Ladislava (Laďka), Ľada, Mína, Mila, Luna, Zuna, Perla a Agáta; tiež sa v jednej reakcii uviedla medzinárodná verzia Alžbety – Elisabeth.
Závery z diskusie
Zhoda
- Meno Lada má slovanský pôvod a je spájané s mytológiou alebo rozprávkovým motívom "Princezná Lada".
- Hlavná negatívna asociácia k menu je so značkou auta Lada (najčastejšie modelmi Niva a Vesta).
- Bežné zdrobneniny sú Laďka, Lala, Ladenka a Ladka.
Sporné názory
- Niektorí považujú meno za pekné, zvučné a originálne, zatiaľ čo iní ho odmietajú pre asociáciu so starým autom alebo šijacím strojom; obe interpretácie sú v diskusii prezentované ako legitímne možnosti.
Otvorené otázky
- Do akej miery si budú budúce generácie spájať meno Lada s automobilom Lada?
- Bude asociácia s automobilom alebo šijacím strojom vplývať na spoločenské vnímanie mena v školskom prostredí?
Spomenuté značky a firmy
Lada, Mercedes, PETRA, modrykonik.sk, Babeta, Felix, Albert, Milka
Spomenuté produkty a metódy
Lada Niva, Lada Vesta, šijací stroj Lada L60, šijací stroj Lada Q60B, PETRA (cigarety), larisa (druhy deky), Babeta (moped), Felix (kapsičky pre mačky), Milka (čokoláda)
Miesta a osoby
Slovensko, Čechy, Hamburg
Nie, to je ako Larisa…moja mama tak volala deku. Podaj mi larisu…to iste Lada…evokuje hned ruske auto. Nie. Ale paci sa mi meno Mína…zial ma to nepekny vyznam.
@cina1 ale mercedes je luxusné auto aj dnes 😅
Lada evokuje v ľuďoch starinu...staré prestare auto s potrhanymi sedackami a scuchanym volantom. Ble...
Ešte par rokov potrvá kým to nebude v ľuďoch evokovat staré auto
Laduška, Laďka, Ladička....
Moj kamarát ma auto Ladu..
Je to iba tvoja a manzelova vec ako dieta pomenujete.. nezalezi ci sa paci ci nepáči cudzim ludom.
Odhliadnuc od toho, že my všetky poznáme také auto, čo by som ale riešila najmenej, lebo dnešné malé deti o tom nebudú mať ani páru, tak mi to znie divno niekomu povedať Lada. Asi mi to príde že je to z mena Ladislava a chces jej povedať škaredo Lada 🤷 Rozmýšľala by som nad iným menom.
@simona20201309 no ako komu co evokuje...je to normalne meno...ak sa im paci nech daju, ak nie nech nie...mne sa paci, tebe nie, lebo...ale to je v poriadku...
@simona20201309 no neviem,ci stare prestare auto s potrhanymi sedackami 😉 a pre tvoje info, je to dobre auto 🙂
Keby sa mi páčilo, dám ho a názor nikoho iného ma nezaujíma. Ale celkom slušne som sa pobavila na komentároch (Ladnička🤣)a teda nechcela by som sa na vybratom mene rehotať, takže za mňa nie.
Ja mam 32r a viem, ze nejake auto Lada existovalo, ale ani netusim ako vyzeralo a nic to vo mne neevokuje.
Podla mna je to zaujimave a povedala by som, ze pekne meno. Jednoducho sa vyslovuje, nenabadza k vselijakym blbym zdrobneninam a komoleninam.
Vobec by som nebrala do uvahy, ze pre 40+ to je pripomienka nejakej “starej herky”, nuz damy aj my budeme vsetky stare herky za chvilu 🤷🏼♀️
To, ze by sa jej deti raz mali kvoli menu vysmievat, tak to je iba zrkadlo primitivnosti rodicov a kazdy normalny svoje dieta uci, ze to nie je ok a nevysmieva sa z nema, vyzoru ani z nicoho podobneho.
Je to pekné, zvučné meno. Netreba žiadnu zdrobneninu (nie každé meno ju potrebuje). Poznám ženy, ktoré sa oficiálne volajú Danka alebo Janka a liezlo im hore krkom, keď ich volali ich menom, ktoré je vlastne zdrobneninou. Radšej sa nechali oslovovať Dana, Jana.
Kto chce, dôvod vysmievať sa z mena, výzoru či iného, si niečo vždy nájde. Podľa “logiky” volá sa tak nejaký produkt, výrobok, jedlo, nápoj, by sa mali pri výbere mena zavrhnúť rôzne. Mercedes - auto, Babeta - moped, Maťko - šunková pena, Felix - kapsičky pre mačky, škola, Albert - supermarket, Mila, Lina, Marína - keksy, Milena - tyčinka, Tatiana - bonboniéra, Janko, Jolanka - čučo, Eva, Emma, Vlasta - časopisy, Kamil - krém na ruky, Milka - čokoláda. Atď. atď. atď.
Mne sa veľmi páči doknca ako dieťa som mala kamošku s tým menom a myslím, že jej aj celkom pristalo to meno.
@hedviga2 nahodou, co sa ti nepaci na princezne? Hned by ma napadlo ze dievcatko s tymto menom je mala princezna. Vidiet ju v satickach tak sa by som sa roztomilostou roztopila ako snehuliak 🙂
Moja mladšia dcéra sa volá Lada. Meno má slovanský pôvod, Lada bola pramatka všetkých slovanských bohov. A práve preto sme toto meno vybrali. Väčšina ľudí si pri jej mene spomenie na princeznú Ladu. Ja jej občas pri bláznení sa zo srandy poviem niva alebo vesta, podľa značky auta - Lada niva, Lada vesta. Voláme ju Lala, Ladka, Ladenka, občas Lady, ale aj Lada. Ona sa cca do troch rokov predstavovala Lala, teraz Ladka.


@bu_bu_bubak Mňa pobavilo zase toto :D.. Každopádne autorka, mne sa to meno páči práve kvôli spomínanej rozprávke, hoci ja by som ho svojmu dieťaťu asi nevybrala (preferujem mená, ktoré sa dajú milo zdrobňovať a hodia sa k priezvisku) 🙂