Vplyv nezvyčajného mena na dieťa

kukuricka008
14. feb 2019

Ahojte,
chcela by som sa spytat mamiciek deti s nezvycajnymi menami (najma zo slovenskeho kalendara), ktore uz trocha odrastli chodia do skolky ci do skoly. Mavaju s menom problem, nesmeju sa im ine deti? Ako su spokojne s menom samotne deti? A dali by ste rodicia toto meno znovu alebo by ste vybrali radsej nieco klasickejsie? Dakujem za odpovede 🙂

motylikova
14. feb 2019

Mám Margarétu, reakcie cudzích pozitívne, skôr rodina si najprv nevedela zvyknúť. Zo žiakov, ktorých som učila, mi okrem zahraničných a krkolomných utkvela Annamária Gizela, ktorú všetci volali len Ajka, keď som ju v úvode vyvolala podľa triednej knihy, deti ani nevedeli, kto to má byť.
A chlapec menom Zlatko. Zo začiatku som bola v rozpakoch ho osloviť menom, zvykla som si. Na počudovanie, bol obľúbený a nikto sa mu nevysmieval (bol to druhý stupeň ZŠ).

pribinak
14. feb 2019

Neterka mala v MS spolužiaka, ktory sa volal Noah. Otec bol cudzinec. Neter a vlastne cela triedach toto meno nevedeli naucit a volali ho Noha. Ucitelka ho v predškolskej triede premenovala, ze Nino a on sa doteraz tak vsade predstavuje ;)

05ada
14. feb 2019
Používateľ 05ada je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od 05ada.

@kukuricka008
ja mam Magdalenku v skolke je jedina, ma kamaratku Hanku . Zatial som sa stretla len s kladnou reakciou na jej memo, ci uz od babiciek az po mlade kocky. Nemala som ziadne alternativy mena, lebo mi dlho hovorili, ze cakam chlapca,ked mi na 4D povedali, ze je to dievcatko tak ma v tom momente napadlo meno Magdalenka - asi si ho sama vymyslela 😉, lebo som nikdy nad menami neuvazovala . Od toho momentu som ju volala Magdalenka a ani mi nenapadlo to menit.😍

0izidora0
14. feb 2019

Nie ,dôležité je aby ste ho aj používali. Nie že da niekto dieťaťu meno Jozefina a volá ho Simonka toto je cez u mňa. My máme 2 mená,obe nezvyjacne, plus dlhé druhé. U lekára sa im to niekedy nechce vypisovať, tak použijú iba prvé meno. Teraz sa mi to nedávno stalo. Ale každému sa páči. A povie aké krásne meno má. Ja som vyberala meno aj podľa sudiciek ,aby sa bambulke dobe žilo. Každé meno som si prestudovala a muselo sa mi aj páčiť.

e_lenka
14. feb 2019

My mame obe deti s velmi malo pouzovanymi menami a ak niekto reaguje prekvapene a niekedy az neadekvatne (stylom "to co je za divne meno") tak je to vzdy dospely clovek. Ine deti neriesia, proste prijmu to ako sa moje deti volaju a ak nejak zareaguje, vacsinou az na druhy alebo dalsi krat, ked je zrejme doma "poucene" ze su to "divne" mena..

jaja1979
14. feb 2019

@kukuricka008 ja ti poviem za seba: my aj moje deti majú klasické krátke mena, lebo máme dlhé komplikované nemecké priezvisko. A komplikácií mám s ním viac než dost, keďže sa inak píše a inak vyslovuje. Takže som rada, že mena majú decká jednoduché, nemusia si ešte viac komplikovať život. Myslím tým, píš, ako počuješ. Kamarátka ma Hannah a Sophiu a povedala, že už by dala len slovensku verziu Hana a Sofia. Je to komplikované aj pre deti aj pre okolie, ked to musia hlaskovať. Podľa mňa, treba myslieť aj do budúcna, keď sa dievča vydá a bude napriklad Chloe halušková alebo Janette Cibulková... z môjho okolia poznám viac zahraničných mien, ale nikto ich tak nevolá, ako sú napísané: napr. Chiaru volajú Klára, Hannah hana, Zoe zojka a mohla by som pokračovať...

domak2
14. feb 2019

@pribinak cela trieda sa nevedela naucit povedat "Noah"? 😯 Aj meno Laura v skolke vedia povedat larva, ale tak hadam ju nepremenuju.

diewcatqoo
14. feb 2019

@maminuska Fridolin je v rozsirenom kalendari, rovnako, ako tebou spomenuta Kunigunda

pribinak
14. feb 2019

@domak2 no co ti poviem, trojročné deti a meno Noah nejdú dokopy, proste noha. Nikto to neprežíval, ani chlapec ani rodicia a meno Nino sa mu pacilo.

domak2
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
domak2
14. feb 2019

@pribinak tak my sme v UK, takže aj v skolke by bolo meno Noah asi najjednoduchsie z celej tiedy, mozno preto to mam skreslene 😅

maminuska
14. feb 2019

@diewcatqoo bol pred 40 timi rokmi rozšírený kalendár ? Skôr si myslím že nie. A pokiaľ si ako dieťa pamätám , tak Kunigunda sa kedysi vyskytovala v základnom kalendári, lebo sme ako deti z pochopiteľných dôvodov mali z toho prdel .

baklik
14. feb 2019

ja mam kolegu Kvetoslava... vsetci ho volaju Kveto. Nevsimla som si,ze by niekto mal blbe reci,mozno preto,ze je to chlap ako hora. Dalsi kolega je Romualdo, prosim pekne... poza chrbat dost pripomienok. mamicka vtedy asi rada pozerala Fantaghiro... 😉

deti95060810
14. feb 2019

mala som spolužiačku na VŠ, ktorá mala mamu zo zahraničia a mala staré perzské meno....Meno bolo nezvyčajné....aj spoluž. zdedila nezv. meno po matke...
Keďže spolužiačka bola pekná kočka, každý sa jej pýtal čo je to za meno a pod.....len sa usmievala, vysvetľovala a vôbec nebolo poznať žeby jej to nejak vadilo.... často si na spolužiačku spomeniem aj na jej kráááásne meno...

diewcatqoo
14. feb 2019

@maminuska ja som pred styridsiatimi rokmi nezila, takze neviem ci bol rozsireny kalendar a ake mena boli v zakladnom kalendari. To, ze ty si pamatas, ze Kunigunda bola vtedy v zakladnom kalendari a o Fridolinovi nevies, ci bol, neznamena, ze tam nebol. Ja len konstatujem, ze momentalne je v rozsirenom, rovnako ako tebou spominana Kunigunda.
Konieckoncov, je to uplna hovadina a neoplati sa kvoli tomu hadat, ci? To, ci kedysi bolo nejake meno v kalendari alebo nie, o to v tejto teme nejde. Ja som len napisala, ze poznam Fridolina a myslim, ze ho to meno poznacilo.

maminuska
14. feb 2019

@diewcatqoo presne tak.

maminuska
14. feb 2019

niekto dáva aj podľa svojho povolania ..učiteľka kombinácia dejepis slovenský jazyk , 4 deti ..Samuel , Mojmír a dvojičky Ľudovít a Marína.

mariejenka
14. feb 2019

U nas v rodine mame meno Boleslav,dedo otec aj brat, uplne v pohode brat s tym vyrastol. Mam kolegu Svetozara (24r.) Sveto.
A davno som poznala jednu staru pani,vyse 90r. Anastázia,krasne meno. A ked som to povedala,ze by som dala dcere,tak kamoska coo?!?! Anastejža? Ta speváčka 🙈🙊 pritom to je krasne slovanske meno.

dopolbokaodrata
14. feb 2019

@maminuska učiteľka je nie len povolanie ale občas aj diagnóza 😂 ale mená dala pekné, také rázovité

maminuska
14. feb 2019

@mariejenka Anastázia je nádherné meno , v Rusku často frekventované a volajú ju Nasťa. Na Slovensku skôr Stázka.
Ako ste volali brata ?

maminuska
14. feb 2019

U nás v širšej rodine .....Brigita , Justyna, Vincent , Vilma, Jozefa, Malvína, Aurelia, Anastázia, Fedor, Vlastimil , Ferdinand, Božena Konštantín , Kamil ,Darek , Dorián , Dobroslav ,

danielak84
14. feb 2019

Muzova babka sa volala Emerencia,v tej dobe bezne meno,dnes uz menej.

bsp39
14. feb 2019

@hettinka a koľkými menami z troch ju volajú?

mariejenka
14. feb 2019

@maminuska to ma tiež odrádza,ze ju budu volat Stazka, ale tak mam aj ine v zálohe. Brata sme ako babo volali Bolestavko,Bobko, Bolečko. Teraz Bolek. Ked mamka cakala druheho brata,sme len tal srandovali,ze dame Karol. V poľsku zdrobneme nazyvany Lolek🤓 tak ale mame sudnost,a brat sa vola Ondrej😊😍uz su to chlapi

drakvak
14. feb 2019

Ja mám Naďu a Jonatána... v pohode, syna spolužiaci volajú zdrobneninou Jony, ale nemá problém s celým menom Jonatán (je druhák v ZŠ), má v okolí mená ako Zoran, Timur, Vejan, Hugo, Jonáš, takže až také extra to nie je 😉 Obom deťom mená pristanú a sú s nimi stotožnené (dcéra je v rodnom liste Naďa, nie Nadežda), aj keď sa nikto iný z ich rovesníkov nevolá rovnako...

drakvak
14. feb 2019

@lubik87 U nás je to dosť obľúbené meno - dcéra je štvrtáčka, v triede 8 dievčat a z toho dve Olívie a jedna Lívia 🙂

nicolle21
14. feb 2019

@montemotherone miroslava s vykricnikom 😅 mame 14mesacnu mirku doma 😊

Tiez mam divne meno - nikol, este aj otca cudzinca, u nich nikolA nie je zenske meno, nikol ano.. vlastne ako po francuzsky je Nicolle zenske a Nicolas (cita sa bez s na konci) muzske.. pred 32 rokmi to bolo divne, plus zahranicne priezvisko, nuz, vsade si ma pamatali.. a teraz som sa este aj vydala za cudzinca s este komplikovanejsim priezviskom (inak sa pise inak sa cita), tak ze aspon mena detom dame take medzinarodne lahko vyslovitelne, tak mame Maxim a Miroslava 🙂 maxim sa tusim zacina celkom vyskytovat, ale ziadnu inu malu mirku veru nepoznam

lilucerullo
14. feb 2019

nie, nikdy sa im nikto nesmial a dala by som ich znova, sú spokojné.

hettinka
14. feb 2019

@bsp39 má dve mena, aj syn má dve mena. Doma ich oslovujeme len prvým, ak sa niekde sami predstavujú, hovoria obe mena. Syn má aj na zošitoch podpísané obe mena. Aj meniny oslavujeme 2x, raz normálne s rodinou a druhé meniny len my doma.

andrejka1974
14. feb 2019

Ja mam dcérky s nezvyčajnými menami a staršia nemá vôbec problém vola sa Sindy aj sa tak píše a mladšia je Riana ta je autistka takže jej je to jedno a nikto nemal s menami problém úplne v pohode