Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
    motylikova
    Správa bola zmenená    19. máj 2024    

    Piknik u nás - kváskový chlebík vymiesila Kami, ozobne narezela Margarétka. Bazu, medovku a mätu na limonádu a sirup nazbierala Valery. Syrokrém z kozieho mlieka sme vyrobili spoločne.

    (2 fotky)

    Dnes som dostala dokončený darček na Deň matiek ❤️
    Jemné, detailné, kreatívne, krásne - ako moje dcéry.
    Konkrétne tieto vyrobila Margarétka, najstaršia 🥰

    Tešíme sa na ďalšiu dievčinku do partie 🙂

    Prosím Vás, môže byť niekde na Slovensku pri sekcii partner? Vďaka!

    Naša rodina: zľava Kamilka s Ľaliou (psíkom), mama, Margarétka, oco.
    Hore a naboku je čo? Popis 🙂

    Kami, 4 roky

    Úplne náhodou neviete, ako vyzerá (a kde je) aktuálna vyhláška ministerstva o školských exkurziách? Potrebujem vedieť, či sú zakázané alebo neodporúčané. Vopred ďakujem! 💚

    motylikova
    19. okt 2021    Čítané 72x

    Pozrime sa na Dobrotkovo

    Ďakujeme za možnosť testovať mäsové výrobky Hyza. Toto testovanie, podľa mojich zbežných rýchlych pozorovaní, tak trocha rozdelilo mamičky do dvoch táborov. Ak by som sa mala niekam zaradiť ja, nepatrím ani do tábora "Ultrazdravej stravy" a ani do opačného extrému - „Je mi jedno, čo zjem." V tomto duchu som pristupovala aj k tomuto testovaniu a aj k tejto recenzii. Párky ani šunka od firmy Hyza, a ani táto recenzia, nie sú vhodné pre ľudí, ktorí za žiadnych okolností nejedia párky a šunku (ak si ich z vlastných zvierat sami nevyrobia). Tak, pozrime sa teda na to:

    Do testovania sme sa prihlásili, pretože párky bežne nejeme. Reklama ma zaujala a dcéry majú mäsové výrobky rady. Nemáme stále v chladničke šunku, párky nekupujeme vôbec (dôvod je najmä moja predstava, že sa do nich dá ukryť takmer hocičo a hororové historky staršieho brata, ktorý pracoval vo výrobni paštét a párkov). Ako to teda vyzerá v našej domácnosti? Hoci si k filmu radšej vyberieme pečený cícer ako čipsy, na desiatu radšej nakrájam decku naše jablko ako nemenovaného sladkého medvedíka, hoci sladkosti nekupujeme vôbec a raňajkujeme zeleninové miso polievky, predsa na návšteve u starých rodičov akceptujeme raňajky v štýle: "Vyber si, párky alebo chlieb so šunkou?"

    Ako vyzeralo testovanie?

    Reklamná kampaň DOBROTKOVO je šikovným ťahom. Dievčatá naplno zaujali hračky, ktoré sme k testovaniu dostali. Mne sa páči plátená taška, ktorá mi živo pripomenula moje odhodlanie nosiť si na každú nákup vlastné zdroje miesto igelitiek. Z môjho pohľadu literárnej vedkyne, marketing ťaží z prirodzenej detskej túžby po lepšom svete a šťastnom konci, po potrestaní zla a víťaznom konci, odkazujú tak na svet rozprávok.

    Rozprávky sú príťažlivé a upokojujúce aj pre dospelých, v kombinácii s lákavými nápismi bez alergénov, bez lepku a s vysokým podielom domáceho kuracieho mäska odolá asi len málokto (okrem spomenutých členov prvého tábora). Žiaľ, konzervant E250 obsahujú (ako drvivá väčšina mäsových výrobkov na našom trhu), a táto látka (okrem možných karcinogénnych účinkov) je na zozname potenciálnych alergénov. Vyšší príjem vitamínu C zabraňuje týmto škodlivým reakciám a firma Hyza v reakciách na kritiku deklaruje, že jej výrobky (pokiaľ ide o šunku) týmto zvýšeným množstvom disponujú (dúfajme).

    Čo sa u nás neosvedčilo, bol lákavý rozprávkovo ladený obal jednotlivých párkov. Mladšia dcéra bola najprv z výrobku nadšená, po odbalení začala mrnčať, že ona chce „tie pekné párky, nie tieto škaredé". Napokon ich ochutnala, rovnako ako staršia dcéra a manžel. Mne párky doslova nevoňajú a tieto nie sú výnimkou (myslím, že vyššie spomenutý brat mi spôsobil nejakú traumu z detstva, podarilo sa mu to vo viacerých oblastiach, je o 15 rokov starší a pripadali mu vtipné úplne iné veci ako mne. Bol aj pekárom... kúsky prstov tam, kde by ste ich nečakali, tak sa začínali jeho príbehy...).

    Prosím vás, nemá niekto konto vo vedeckej knižnici v Košiciach a nebol by ochotný mi pomôcť? Potrebujem si len objednať sken jedného dokumentu.

    Ďakujem!

    #test_hyza #test_dobrotkovo

    Tento rok sa mi splnil jeden malý sen - môj kritický otec si odo mňa prvý raz na niečo vypýtal recept. Nie, nie na párky 🙂 ale na domáci kečup, ktorý sa nám tento rok naozaj podaril a chutí deťom aj prísnym otcom!

    Inak, tieto párky z Dobrotkova obsahujú 70% kuracieho mäsa a 14% bravčovej slaniny. Či toto úprimné kurča (nápis na obale) naozaj neobsahuje alergény, dozviete sa už čoskoro v recenzii.
    PS. Porcia je pre manžela, nie pre decko 🙂

    motylikova
    Správa bola zmenená    27. sep 2021    

    #test_hyza #test_dobrotkovo

    Balík na testovanie dorazil.
    Najväčšiu radosť Kamilke urobili tieto plyšové potvorky 🙂
    Snažíme sa stravovať zdravo, ale často ostane len pri snahe. Dvaja učitelia, práca nad úväzok, ďalšie zamestnania kvôli financiám a stres je na svete.
    Párky ale v bežnom jedálničku nemáme. Sú to však napríklad bežné raňajky u mojej mamy, kde si môj muž nemá problém naložiť plný tanier. My si dávame na raňajkách záležať, keďže pre mňa je to často jediné teplé jedlo, ktoré za deň stihnem 🙂
    Mne osobne je zle už z vône, keď niekto pri mne párky konzumuje. Zdravšie zloženie, ktoré reklama na Dobrotkovo prezentuje, ma motivovalo prihlásiť sa do testovania.
    Môžete sa tešiť na objektívnu recenziu bez prikrášľovania a efektov, zameriam sa na zloženie výrobkov v porovnaní s inými verziami - bude ma teda zaujímať, či tieto výrobky ponúkajú zdravotné benefity oproti podobným z rovnakej kategórie. Myslím, že každému je a priori jasné, že dať si zeleninu zo záhradky je zdravšie 🙂

    Liptov - poraďte prosím nejakú lokálnu kapelu, ktorá by vedela prísť zahrať na menšiu rodinnú oslavu 🎶 odmením sa 💚
    Fotka ilustračná 🥰

    Návšteva pod oknom 🙂

    Každodenná cesta zo škôlky. Síce nám trvá hodinu, nie pätnásť minút, ale sú to jedny z najkrajších chvíľ dňa. Na ceste nás sprevádza psík, doma sa zasa zvítavajú s mačacími členmi.

    (3 fotky)
    motylikova
    Správa bola zmenená    31. aug 2021    

    Po dlhšom čase zasa spolu. Malá sestra neskutočne ľúbi veľkú.

    Jedinečné puto: otec - dcéra 😍
    Keď vidím, s akou trpezlivosťou sa jej venuje, mám srdce na mieste, že takto by to asi malo v živote dievčaťa byť.

    Ako sa tvári naša Ľalia pri odhalení nočného vykrádača svojej misky :D

    Každé šmyknutie začína inou rozprávkou 🙂

    Včera som ukázala Kamilke Nimnicu - miesto narodenia môjho ocka a takisto každých našich prázdnin.
    Žiadne zahraničie, každý rok sme sa tešili na Váh, hady, ryby, žaby, bratrancov a liečivú vodu v lese a nočné opekačky s otcovými bratmi. Uvažovala som nad tým, ako sa zmenila doba, resp.aký som ja iný typ rodiča ako som to poznala ja. Ráno sme šli samy deti k vode alebo do lesa a boli sme tam celý deň, kým sme neboli hladní. Nechodili sme na atrakcie, neboli tam hračky ani kútiky, nechodili sme do reštaurácií. Program sme si robili samy, bunkre, chytanie netopierov, stavanie hrádzí a podobne. Predsa si nepamätám ani na chvíľu nudy, zdalo sa mi, že tie letá sú nabité zábavou, zážitkami. Často si na to spomeniem, keď teraz na starostlivo naplánovanom výlete (veď to poznáte, tak akurát podnetov a zábavy, aby toho nebolo veľa ani málo, outdoorové aj vnútorné ihriská, zoo, reštaurácie len s detským kútikom a menu, spoločenskými hrami aj do auta, skákacími hradmi a rôznymi farebnými vecami od výmyslu sveta, ktorých sa deti dožadujú, keď ich vidia), moja staršia dcéra často znudene prevracia oči - veď to už videla, na takom podobnom už bola, a na čo toľko chodiť. Predstavujem si ju, ako by sa zatvárila, keby sa zrazu ocitla v Nimnici, kde sme nemali ani wc, ani teplú vodu, ani nič "pekné" a ani pohodlné.
    Inak, Váh sa tam neskutočne zmenil, nie že sa tu už nedá kúpať (čo sa ani vtedy nemalo, len nám to nikto akosi nepovedal), ale už sa takmer k vode nedá ani dostať. A nenašli sme žiadneho hada, ale ujo tvrdí, že ich je tam stále veľa.

    (2 fotky)

    Kamilka dostala vysvedčenie od Margarétky 😎
    Pýtala som sa, prečo má z kreslenia len "dobrý".
    Margarétka pozrela na mňa a s vážnou tvárou sa pýta: "A ty si ju už videla kresliť? Veď sa tam nedá nič rozoznať."
    Ale ostatné známky celkom vystihla, prvý rok v škôlke 🙂

    Poraďte prosím zaujímavé a jednoduché jedlo, ideálne koláč. Chceme s triedou na konci roka spojiť slovenčinu a geografiu a pripraviť si spolu nejaký národný zákusok. Ideálne kde je veľa vajec, keďže tých mám teraz od mojich rodičov plnú chladničku. Deti chcú potom ponúknuť aj učiteľov, tak niečo najlepšie na plech. Poznáte nejaký európsky koláč, ktorý nie je veľmi zložitý, je dobrý a obsahuje vajíčka? Možno aj jablká, tie mám zasa od svokry. 🙂 ĎAKUJEM pošlem 💚

    motylikova
    1. dec 2020    Čítané 380x

    Za málo peňazí býva málo muziky

    Máte radi príslovia? To sú tie krátke „múdrosti predkov“, o ktorých sa deti (aspoň moji žiaci) celkom radi učia aj v škole. Adolf Peter Záturecký, šľachtic, organista a moja obľúbená postava slovenských dejín, ich u nás zozbieral a roztriedil vyše 13 000. Nájdeme tam nielen nadpis tejto recenzie, ale aj „čo je vzácne, nie je lacné“. Presne na tieto vety som si spomenula, keď nás vybrali na testovanie, prišli nám jogurty, ochutnali sme a... vygooglila som si cenu. Oplatí sa? Neoplatí? Môj názor nájdete v tomto článku, svoj si musíte urobiť sami.

    Čo to je „Ňuňu“?

    Jogurt Malého gazdu. Názov evokuje, že pôjde o niečo malé, milé. Je v skle, kde zrie. Teda dozrieva. Mne osobne sa meno, ktoré jogurtu vybrali, až tak nepozdáva, je na mňa príliš infantilné. U svokrovcov, ktorí sa naň pýtali, som radšej povedala „jogurt Malého gazdu“. Napriek tomu musím uznať, že tento názov niektoré vlastnosti jogurtu vystihuje: balenie je na pohľad (a pre moju mladšiu dcéru aj na hlt) menšie, detskej dlani sa drží dobre, chuť je lahodná, jemná. Určite však nie je vhodný len pre deti, u nás chutil viac dospelým.

    Chuť a konzistencia

    Keďže sme jogurtov dostali dosť veľa (ďakujeme!), mohli sme všetci ochutnať, čosi napiecť a ešte sa podeliť. Takto sa mi dostalo dosť spätnej väzby od rôznych vekových kategórií:

    Margarétka (10) – jogurt hustý, chuť fantastická (pozn. bežne nejedáva ovocné jogurty, tu ju oslovilo, že necíti „umelinu“, a pre mňa je tiež 20% ovocného pyré v jogurte veľkým plusom);

    Kamilka: Čo to je?
    Margarétka: Jogurt.
    Kamilka: Čo to je?
    Margarétka: Jogurtík.
    Kamilka: Čo to je?
    Margarétka: Ňuňu!
    Kamilka: Aháá. (Pauza.) A čo to je?
    #test_nunu

    Naša budúca mamička Lisey je tiež zvedavá, čo budeme testovať. Konečne balík dorazil aj sem do Antona, hoci nás dlho nevedeli nájsť 🙂
    Mačka bude asi sklamaná, nie je to nič pre ňu. Mliečne výrobky pre ňu nie sú vhodné. Aj keď teraz by zjedla úplne všetko, dokonca aj šunku, ktorou bežne pohŕda..
    #test_nunu

    motylikova
    25. mar 2020    Čítané 178x

    Super koža, nie ako z mroža

    V týchto ťažkých časoch nám testovanie Linola prišlo mimoriadne vhod. Osud nám rozdal karty s diagnózou atopický ekzém – dcérka Margaréta má často ruky ani starenka, suché, hrubé, vysušené. V súčasnosti, keď si aspoň občas musí umyť ruky dezinfekčným mydlom, sa situácia ešte zhoršila, na niektorých miestach jej pokožka popraskala do krvi. A vtedy nás vybrali na testovanie. Ešte raz vďaka! 

    Kým prišiel kuriér, vymyslela prvú krátku báseň: 

    Tešiť sa na krém Linola
    je ako hudba plynulá.
    Pocit suchej kože
    rozospievať ma nemôže...

    Čo sme testovali

    1. Linola Shower and Wash – umývací gél na celú pokožku

    Čo sľubuje: špeciálne zloženie pre osobitné potreby ošetrovania suchej pokožky alebo pokožky so sklonom k atopickému ekzému; pH 5,5 zodpovedajúce fyziologickej hodnote pokožky má čistiť telo, tvár a ruky vyváženými, jemnými čistiacimi látkami mimoriadne šetrne a jemne.

    Margarétke sa zhoršil ekzém na rukách aj na tvári. Na kožné teraz nejdeme riskovať, keďže to nie je akútne... Takže testovanie Linola prišlo vhod.
    #test_linola4

    Netradičný karneval - masky v Zveroparku 🙂 #dietatyzdna

    motylikova
    30. aug 2019    Čítané 1516x

    Na zdravie!
    S pivom za krajšou hrivou

    Na začiatku bola pýcha a krásne, husté vlasy. Prvé zmeny však prišli rýchlo a dôsledky boli dosť kruté... Nie, nie sme v rozprávke, ale v príbehu o testovaní výrobkov pivnej vlasovej kozmetiky Manufaktury – a najmä ako a prečo k nemu vôbec došlo.

    S produktmi značky Manufaktura mám skúsenosti ešte z mladosti. Na telové mlieko s vôňou vanilky ma totiž „balil“ istý šarmantný a údajne smrteľne zamilovaný Marián. Nuž, vyznával mi lásku a kupoval výnimočný krém, zamilovala som sa však len do toho druhého. Jeho večná vernosť, ktorou sa ma snažil získať, ma popravde takmer presvedčila. Jedného dňa som však v skrinke svojej mladšej sestry našla... ošetrujúce telové mlieko s vanilkou. Hneď mi došlo, prečo sa v poslednom čase tvári sestrička tak previnilo.

    Táto skúsenosť ma naučila, že (mužská vernosť je mýtus) pod značkou Manufaktura sa skrývajú naozaj výnimočné výrobky. Z ich vlasovej kozmetiky som však nikdy nič neskúšala. Akosi mi to nenapadlo, napriek tomu, že po dvoch pôrodoch a dohromady troch rokoch dojčenia mi moje vlasy dávali čoraz väčšmi zabrať. Skúšala som prírodné aj vedecké produkty od výmyslu sveta, aby som vlasom dodala život, aký mali kedysi. Preto keď som videla možnosť zapojiť sa do testovania a prečítala si, čo pivná rada údajne dokáže, všetko to do seba zapadlo a ja som sa s radosťou zapojila.

    V balíku mi prišiel extra jemný šampón snov, posilňujúca pivová maska a unikátne sérum proti vypadávaniu vlasov. Túto trojicu sme poctivo testovali počas dvoch týždňov a v nasledujúcom texte vám prezradím klady i zápory, ktoré sme odhalili.

    Šampón snov - extra jemný, revitalizujúci a hydratačný pivný šampón s kofeínom

    Začneme, ako inak, šampónom. Sľubuje, že zvýši lesk, znižuje lámavosť, dodáva objem a ľahký tužiaci efekt. Prírodný extrakt z morskej riasy má zaistiť hĺbkovú hydratáciu a pomáhať proti elektrizujúcim vlasom. Výťažok z ryže má chrániť kvalitu a farbu vlasov pred UV žiarením a nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho okolia. Jemné umývanie by malo byť ako vo sne. Toľko z lákavého popisu, teraz naše skúsenosti. Šampón sme testovali dve – zhodou okolností bol u nás na návšeteve môj synovec s priateľkou Miškou, ktorá sa tiež nadchla, tak som ju zapojila.

    motylikova
    17. feb 2019    Čítané 288x

    Ako byť šťastný vo svojej koži

    Moje dve dcérky majú mená po kvetoch: Margarétka a Kamilka. Páčili sa mi možno aj preto, lebo aj moje meno pochádza z prostredia záhrad: „Zuzana značí ľalia v pradávnej hebrejčine...“ písal kedysi, tiež svojej milovanej dcérke, môj obľúbený slovenský básnik. Keď som tieto jemné a nežné mená pre ne vyberala, ešte som nevedela, že aj ich pokožka bude krehká a citlivá ako lupienky týchto rastliniek...

    Prečo sme testovali

    Indiánske príslovie hovorí, že byť šťastný znamená zvyknúť si na život vo vlastnej koži. Čo však v prípade, keď nám tento náš najväčší orgán, naša koža, spôsobuje diskomfort a niekedy až utrpenie? Moja Margarétka má osem rokov, Kamilka onedlho dovŕši svoj prvý. Obe majú s pokožkou problémy už odmalička. Rovnako ako ja. Všetky tri by sme o „šťastí vo vlastnej koži“ mohli trochu polemizovať: máme totiž atopickú dermatitídu, striedame sa len v tom, kto má aktuálne najvýraznejšie prejavy. Kto má popraskanú pokožku, kto šupinky, koho všetko páli a svrbí a kto sa najviac škriabe (v tom zatiaľ vyhráva Margarétka, ktorá si dokáže do krvi rozškriabať celé plochy).

    Už sme vyskúšali všeličo možné, od prírodných prípravkov cez voľnopredajné krémy rôznych značiek a cien, až po kortikoidové mastičky od kožných lekárov. Vrátane našej najmenšej kvetinky, bohužiaľ. Všetko buď pomôže na chvíľu, alebo vôbec, alebo ešte zhorší prejavy. Práve preto ma zaujalo testovanie produktov Lipikar. Kozmetiku La Roche-Posay som poznala, kedysi som skúšala ich krémy na tvár, kde sa mi (najmä v zime) ekzém tvorí najčastejšie. Tieto dva konkrétne produkty som však nepoznala a s akou-takou nádejou som sa skúsila testovania zúčastniť.

    Priznám sa, nalákala ma aj ponuka pokojného spánku detí – Kamilka má teraz obdobie, že spí iba na mne. Cez deň v nosiči, v noci na hrudi. Inak je nervózna, nepokojná – možno, keď sa uľaví jej pokožke, uľaví sa aj mojim stŕpnutým končatinám a chrbtici, pomyslela som si.

    Čo sme testovali

    motylikova
    15. máj 2018    Čítané 568x

    Rýchle domáce testy Veroval u nás doma

    Viete, čo majú spoločné borelióza, nedostatok železa, neznášanlivosť lepku, alergie, zápal močových ciest či nebodaj chlamýdie? To všetko (a ešte viac) si môžete otestovať na vlastnej koži pomocou rýchlych domácich testov značky Veroval. 

    Toto testovanie nás bavilo. Prevencia a informácie ohľadom zdravotného stavu boli skoro ako bonus. Ak máte bádateľského ducha a nedostatok trpezlivosti na dlhé čakacie doby u lekára alebo ak máte podozrenie, že niečo s vami „nie je v poriadku“, potom sú rýchle domáce diagnostické testy jednou z vašich možností. Majú svoje výhody i nevýhody – ako asi všetko. Načasovanie testovania mi pripadalo takmer osudové: od nedávneho návratu z pôrodnice po testoch Veroval pokukujem, pár som ich mala už nejaký čas v nákupnom košíku. Študovala som biológiu a o zdravie i o mýty o ňom som sa vždy zaujímala. Odkedy mám doma opäť novorodeniatko, je to ešte intenzívnejšie; zdravie je a bude najvyššou hodnotou. Vyhliadnuté testy som hneď nezakúpila z dvoch dôvodov: nevedela som, ktoré vybrať (keďže by som najradšej všetky) a … ako zatajiť faktúru pred mužom, ktorému sa až také nevyhnutné nezdali. V úvode zhrniem výhody i nevýhody, na ktoré sme počas testovania "našich testov" prišli a následne priblížim jednotlivé testy s ich špecifikami, aby ste si to vedeli bližšie predstaviť a posúdili, nakoľko sa zídu i vám.

    Výhody

    • Rýchlosť: kým u lekára sa musíte objednať (často dokonca osobne, čo znamená hodiny v čakárni navyše), následne čakať na svoj termín a samozrejme opäť čakať na „svoju“ chvíľu v ordinácii, domáce testy sú doslova „rýchle“, ako majú v popise: klik – objednané na internete – klik – zaplatené – ďalší deň v schránke –  prečítanie návodu – pár minút samotného priebehu testu – odčítanie výsledku a je to;
    • Presnosť: testy Veroval uvádzajú relatívne vysokú presnosť výsledku (borelióza –  95%; CRP-  95%; neznášanlivosť lepku – 98%; nedostatok železa – 95%; alergie – 94%);
    • Pohodlie: najmä pri teste CRP: ak vyjde negatívny, môže vám ušetriť cestu k lekárovi a zbytočné predpisovanie antibiotík, ktoré by na vírusové ochorenie nezabrali;
    • Jednoduchosť: stačí pozorne prečítať návod, ktorý nezaberá viac ako jednu stranu v prehľadne očíslovaných krokoch a je napísaný zrozumiteľne, empaticky a ústretovo voči čitateľovi, doplnený obrázkami;
    • Dostupnosť (lekárne, kamenné aj internetové, drogérie);
    • Rýchlosť: na výsledky čakáte od 5 (CRP) do 30 (alergie) minút

    Nevýhody

    • Cena: ceny jednotlivých testov sa líšia: orientačne sme vypočítali súčasnú priemernú cenu 10 eur (najlacnejší sa dá kúpiť od 4 eur, najdrahší vyše 18 eur).  Už z tohto výpočtu je zrejmé, že pravidelné testovanie rôznych parametrov rôznych členov rodiny môže finančne zaťažiť rozpočet. Oproti tomu testy u lekára (väčšinou) prepláca poisťovňa.
    • Presnosť: napriek vysokému percentu presnosti výsledku môže test ukázať aj výsledok falošný. Či už vďaka nesprávnemu vykonaniu alebo kvôli chybovému kusu testu.
    • Nedostatočnosť : v prípade potvrdenia podozrenia alebo v prípade pretrvania ťažkostí k lekárovi väčšinou musíme tak či tak. Bude musieť test a diagnózu potvrdiť a nasadiť liečbu.
    motylikova
    18. nov 2017    Čítané 262x

    Zdravý ako....

    Do svätého Martina má byť ryba vylovená, hovorí rybárska pranostika. Možno preto, že aj naši predkovia vedeli, že ryby obsahujú nejednu látku prospešnú nášmu zdraviu pred blížiacim sa zimným obdobím. Náš balíček s rybími olejmi nám prišiel 2. novembra, do Martina aj do konca testovania bolo teda dosť času zistiť, či sa osvedčí.  Motivovala nás starostlivosť o zdravie a imunitu a hľadanie čo najprírodnejšej alternatívy pre všetkých členov rodiny. Testovali sme od najmladšieho člena (keďže som v druhom trimestri tehotenstva, testoval naraz so mnou), cez čerstvú prváčku Margarétku až po manžela, ktorý sa prvý raz dobrovoľne sám aktívne podujal na podobnú záležitosť. Počas testovania sme mali návštevu, moju sestru s desaťročnou dcérkou, ktoré sa ochotne pridali. Ďakujeme za možnosť testovať nórske rybie oleje značky Möller’s.

    Výber vhodného doplnku

    O zdravú výživu sa zaujímame prakticky aj teoreticky. Z odbornej literatúry sme vedeli, že rybí olej prospieva kráse, zdraviu i duševnej pohode. Konkrétne tento testovaný olej z treščej pečene obsahuje aj dôležité vitamíny A a D a považujeme ho za prirodzenejší spôsob príjmu omega-3 tukov než z izolovaných látok v kapsuliach. Dostali sme štyri poctivé sklenené fľaše, ktoré obsahujú dva druhy oleja: pre deti s jemnou arómou a pre dospelých s citrónovou príchuťou.

    Testovanie: chuť a vôňa

    Z literatúry pre deti a mládež si pamätám nejednu scénu, kde neposlušní potomkovia dostávali rybí tuk za trest. Aj moja mama sa občas snažila prinútiť mňa alebo moju sestru dať si za lyžicu na odporúčanie detskej lekárky. Už len vďaka rybaciemu zápachu sa jej to nikdy úspešne nepodarilo zrealizovať. Prvým príjemným prekvapením Möller’s Omega 3 rybieho oleja bola preto nevtieravá vôňa oboch príchutí. Prvé testovali deti: neter Lianka a naša Margarétka, ktorá má všeobecne so sirupmi problém, prekáža jej chuť aj konzistencia, takže som mala trocha obavy.

    Obe zhodne konštatovali, že olej bol najprv bez chuti, potom cítili jemnú sladkastú chuť a vôňu po žuvačke. Chutil im „oveľa lepšie ako iné sirupy“. V tom čase Margarétka užívala aj Calcium a Robitussin kvôli kašľu a jej prvá otázka bola, či si ich nemôže vymeniť a užívať radšej trikrát denne „žuvačkový rybí olej“.