Nezákonná výpoveď pre nadbytočnosť: Ako sa brániť?
Ahoj, v praci som dostala vypoved z dôvodu nadbytocnosti v aprili. Zároveň prijali novú kolegyňu od 1.5. Na iné oddelenie ale náplň práce cca rovnaké a zároveň na jednom mieste výkonu, tiez mam prax na výkon práce. Mne ta pozícia nebola ponúknutá. Keď som sa dopytovala bolo mi povedané ze to bolo dávno uz dohodnuté, že ju príjmu. Neviem kedy podpisali zmluvu. Je to vôbec relevantné, mali mňa uprednostniť aj ked mali s nou podpísanú zmluvu? Alebo len vtedy ked ešte nemali podpísanú zmluvu? Aká sa brániť? Ďakujem 😊
@anonym_autor Podat zalobu o neplatne skoncenie mozes - ale myslim si, ze islo o poziciu na inom oddeleni, mas malu sancu vyhrat. Ale ak si to spises a podas sama, nemas co stratit. Ale pozor, vysledkom nebude, ze ta naspat privitaju... skor mozes ziskat mzdu spatna za nejake obdobie..
@anonym_autor ak to mali pripravené a tá práca bola ozaj v náplne rozsahu rovnaká, podľa mňa podať sťažnosť
Ak by niekoho prijali na tvoje oddelenie, na presne rovnakú pozíciu, bolo by to možno sporné, aj keď nábor mohol prebiehať mesiace predtým a zároveň ona mohla mať výpovednú dobu, už podpísanú zmluvu apd. Ak je to však iné oddelenie, určite nebude mať rovnakú náplň práce ako ty. Tebe miesto ponúknuť už nemohli, keďže na neho bola prijatá ona a pripravoval sa onboarding. Pozícia už nebola otvorená.
Ona bola prijata na ine oddelenie, cize NIE na tvoju poziciu. Takze sa nemas na co stazovat. Protizakonne by to bolo vtedy, ak by si ty bola prepustena z dovodu nadbytocnosti, tvoje miesto zrusene a na druhy den by prijali niekoho na to iste miesto. Vtedy by si bola v prave. Takto je to proste fakt, ze tam je novy clovek a tebe miesto nebolo ponuknute. Z akeho dovodu je vec zamestnavatela, toho sa pytaj. Preco mas pocit, ze Ti muselo byt ponuknute nove miesto? Lebo si tam pracovala? Tak zobrali niekoho ineho, to sa bezne stava.
Pokial mas dost penazi a casu, kludne sa mozes sudit so zamestnavatelom o neplatnosti tvojej vypovede. Ale iba vtedy, ked mas skutocne dost "volnych" penazi na platenie pravnika a sudnych trov (ak nevyhras tieto musis zaplatit ty).
Ona bola prijata na ine oddelenie, cize NIE na tvoju poziciu. Takze sa nemas na co stazovat. Protizakonne by to bolo vtedy, ak by si ty bola prepustena z dovodu nadbytocnosti, tvoje miesto zrusene a na druhy den by prijali niekoho na to iste miesto. Vtedy by si bola v prave. Takto je to proste fakt, ze tam je novy clovek a tebe miesto nebolo ponuknute. Z akeho dovodu je vec zamestnavatela, toho sa pytaj. Preco mas pocit, ze Ti muselo byt ponuknute nove miesto? Lebo si tam pracovala? Tak zobrali niekoho ineho, to sa bezne stava.
Pokial mas dost penazi a casu, kludne sa mozes sudit so zamestnavatelom o neplatnosti tvojej vypovede. Ale iba vtedy, ked mas skutocne dost "volnych" penazi na platenie pravnika a sudnych trov (ak nevyhras tieto musis zaplatit ty).
@anonym_e4c8ea pozor, je uplne jedno ze je to ine oddelenie. Dokonca sa aj pozicia moze inak volat. Dokonca je jedno, ze uz bezi nabor na inu poziciu, alebo je to na inej pobocke na slovensku trebrs. Zamestnavatel je povinny ponuknut ti obdobnu poziciu s podobnou pracovnou naplnou, ak nou disponuje. Ani po tvojom prepusteni nemoze niekolko mesiacov prijat cloveka na obdobnu poziciu. Toto si pamatam, lebo vyhodili tak kolegynu, sudila sa, zamestnavatel prehral.
@anonym_autor píšeš veľmi málo info. Ale aspoň za mna si ma zamestnavatel právo si zamestnanca vybrať. Neviem, ale podľa mňa ti nie je povinný ponúknuť iné miesto na inom Oddelení.
Minimálne sa môžeš ísť poradiť na IP a podať žalobu a čakať iks rokov. Miesto vsak naspäť nedostaneš, ak je tvojim cieľom to. Zamerala by som sa skôr na hľadanie novej prace
Normalne to prijmi,a hladaj si inu pracu.Nezmozes nic.Si tam nadbytocna,to hovori za vsetko.

@anonym_autor Keďže o prípade nevieme absolútne nič, nedá sa ti relevantne poradiť. Mohlo sa stať, že zmluvu s ňou mali podpísanú už pred tým, než tebe dali výpoveď, alebo že už to miesto mali obsadené, len zmluva nebola. Ono je len čisto na rozhodnutí zamestnávateľa, komu dá výpoveď, ak má viacerých zamestnancov na rovnakej pozícii s rovnakou kvalifikáciou. Nie je povinný uprednostniť existujúcich zamestnancov.
Brániť sa ale môžeš aj napriek tomu. Môžeš podať žalobu o neplatné skončenie prac. pomeru a bude o tom rozhodovať súd. Musíš ale dostatočne zdôvodniť a preukázať, prečo je výpoveď neplatná.