Ako dostať psych. chorého brata do liečebne, ak on odmieta ?

jabura1
26. apr 2021

Dobrý deň mám psychicky chorého brata s ktorým žijeme v jednej domácnosti aj s mamou. Brat má diagnostikovanú schizofreniou a nás neustále napadá či už slovne alebo stane sa aj fyzicky, mňa už chcel zabiť mamu bije, keď je opitý vyvádza a moja mama ho odmieta dať preliečiť do psychiatrickej liečebné, napriek tomu ako sa brat ku nám chová. Bývame v prenajatom byte a neustále sa nám vyhrážala že skončíme na ulic,i poraďte mi ako môžem ja ako sestra zariadiť aby sa brat išiel liečiť keď on s tým nesúhlasím a mama toto nedokáže urobit pretože je to jej najmladší syn. Obidve sme vystavené vlastne psychickému teroru ako sa môžem brániť keď mama nechce urobiť to čo by bolo pre toho jej syna aj pre ňu najlepšie riešenie poraďte mi prosím ďakujem.

mrkvicka060
26. apr 2021

@jabura1 kolko ma brat rokov? Ked hovoris, ze ma diagnostikovanu chorobu, asi bol u psychiatra... neberie lieky? Ak je pre vas nebezpecny, treba aspon zavolat policiu, ked bude najblizsie vyvadzat.

pribinak
26. apr 2021

@jabura1 keď je agresívny výplat 158, 155 a uviesť že ste v ohrození života, že brat je schizofrenik.
Druha vec je, že keď to mama nechce riešiť, tak ty veľa neurobíš

Asi by som si našla iné bývanie. Neviem koľko máš rokov.

amelie2017
26. apr 2021

Na liecenie ho bohuzial bez jeho suhlasu alebo sudneho prikazu nedostanes. Ale ked bude mat zas svoj amok, zavolaj 112, oni zalarmuju aj policiu, pridu po neho a odvezu ho aspon na psychiatriu v nemocnici, aj ked dlho tam nepobudne.

anjelicek26
26. apr 2021

Ty sa mozes odstahovat a spravit si vlastne zazemie, ponuknut mame pomoc - viac asi nic. Pokial si to ona v hlave neurovna, ze je najvyssi cas seknut pupocnu snuru a vidiet problemy realne, nezmozes nic. Ked tento psychiater, kde brat chodi nepomaha, treba najst ineho, co mu dobre nastavi liecbu a bude s nim na tom pracovat. To je to, kde ho vies podporit. A nesmie pit, ked to tie stavy zhorsuje.

jabura1
autor
26. apr 2021

@mrkvicka060 brat má 45 ja som o dva roky staršia. Lieky neberie bohužiaľ a polícia už unás bola keď bol problém brata vyviezli von a mama ho pustila za 0,5 h naspäť ja odísť nemôžem pretože som na invalidite už neviem fakt ako ďalej podnájom je na mňa ale nemôžem proti maminej vôli brata vyhodiť

mogaa
26. apr 2021

@jabura1 pokiaľ nie je zbavený svojprávnosti tak ty ako sestra s tým nespravíš nič.....teda jedine mu súdnou cetou nariadiť liečenie v psychiatrickej liečebni.....

123andy123
26. apr 2021

nemala si pred nedavnom nastahovanu u seba rodinu svoho priatela, ktoru si nevedela vyhodit? teraz zasa zijes s matkou a bratom??

https://www.modrykonik.sk/forum/vztahy-manzelske-partnerske-priatelske/mam-u-seba-nastahovanu-rodinu-priatela-a-vztah-sa-nam-rozpada-ako-ich-dostat-z-domu/?page=5

0silvia0
26. apr 2021

@123andy123 v minulej diskusii z marca si spominala dom, teraz byt. Priatela a jeho rodinu sa ti podarilo vypratat z domu? Preco si isla byvat k matke a bratovi?

cacianka
26. apr 2021

@123andy123 veru divné .
rozdvojena osobnosť ?

0ria0
26. apr 2021

Prečítala som si aj predošlú diskusiu, o ktorej tu kočky písali a veru, ako fakt som sa v tom teraz zamotala, lebo ako keby si písala dva odlišné príbehy

janetinka27
26. apr 2021

vsak to je asi ten priatelov brat, co popijal v tom prvom pribehu. nejde o detaily, ale o pointu.
ak to byvanie patri tebe a nemas s nimi uzavretu ziadnu najomnu zmluvu, tak si nenic vlastny zivot, vyhovuje im, ze maju kde zit. kym nepritlacis, nemaju dovod to riesit. snaha musi ist aj z ich strany, potom im mozes pomoct. ale sama ich nezachranis.

jabura1
autor
26. apr 2021

@janetinka27 tu predoslu temu som uz doriesila teraz pisem v kam. mene ktora ma tento problem a rada by som jej pomohla len ozaj neviem ako ked ona sama s tym nic nemoze urobit ako sestra a matku nevie prinutit preto som napisala sem ci predsa nieje nejaka moznost ktora ma nenapadla

jania023
26. apr 2021

@jabura1 v akom kamaratkinom mene ked pisete u nas nola, ja som na inavidke atd??🤷‍♀️

jania023
26. apr 2021

@jabura1 u nas bola som chcela napisat