Deti na prvom mieste

24. mar 2024

Pochádzam z rodiny kde rodičia sa mi nevenovali nehrali sa so mnou. Proste nemali sme žiadny vzťah, poznala som len bitky krik a nadávky od nich. Vždy som si hovorila že ja keď budem mať deti budem sa im venovať a hlavne ľúbiť ich. Mám dievča a chlapca, odmalička boli náročné deti neobsedeli ani na chvíľu. Venujem sa im dá sa povedať nonstop. Manžel v rámci možností keď je doma alebo nemá insie na robote. Mám minimum času na seba lebo deti sú vždy na prvom mieste. Keď idem do mesta sama na nákup alebo niečo vybaviť vždy sa ponáhľam domov aby neboli dlho sami bezo mňa. S manželom nikam nechodíme sami lebo nemá kto nám postrážiť deti. Občas je to náročné nonstop venovať sa len deťom. Človek nikdy sa nezastaví neoddýchne ani nachvíľu. Páčia sa mi výlety a vychádzky po okolí keď spoznávame okolie. No niekedy už ma nebavia hry a stále vymýšľať ako sa hrať a zabaviť ich. Potom mám výčitky svedomia keď chcem mať aj na seba čas a mám takéto myšlienky. Je to v poriadku?

s1m.one
27. mar 2024

ahoj, nie si v tom sama, aj ja to tak mam... vecer uz padam dole pusou do postele, takze s muzom sa ledva stretneme, aj ja mam vycitky ze chcem mat aj na seba cas... strasne toto, asi nam fakt zalezi, aby sme vychovali dobre deti..

nurielka
27. mar 2024

1. miesto JA
2. miesto VZŤAH s mojím mužom
3. miesto DETI, ktoré vidia ako fungujeme s mužom, takto ich učíme láske aj k sebe samému, a potom keď vyrastú tak láske ku svojim partnerom.
Mama má čas pre seba, pre vzťah s mužom, je v pohode, bez nervov, bez výčitiek, uvoľnená.

Z čoho máš výčitky? Že nevydržia sekundu bez teba, nelipni na nich, raz odletia. Mám známu, ktorá keď deti vyrástli a osamostatnili sa, tak sa s mužom rozviedla, nemali si čo povedať. LEBO deti boli na prvom mieste. Začni od seba, čo ťa baví, napĺňa.. čítaj si, rob niečo kreatívne, prechádzky aj osamote so svojimi myšlienkami. Premýšľaj kde chceš byť keď deti podrastú, bude to čoskoro- puberta za rohom, aby si sa nezbadala o 10 rokov tam, že ťa vlastne nič nebaví a nenapĺňa, samozrejme venuj sa deťom, ale aby to nebolo na úkor teba.
Rodičia ma nevodili za ručičku, dotiahla som to vo svojom obore na fantastickú úroveň, som rada, že som videla tú lásku medzi nimi, lebo to viem pretaviť do svojho manželstva a som vzorom aj pre svoje deti. Niekto chce 5 titulov pre svoje deti, aby niečo nezanedbal, dôležité nie sú tituly, ale vzťahy medzi ľuďmi.

nurielka
27. mar 2024

@evkatk vieš prečo ťa tou otázkou zarazila? Lebo vzor lásky medzi milujúcimi partnermi mala nulový, ale hlavné je, že mali vzor postupovať kariérne a hnať sa za titulmi. Lebo keď ma niekto titul, tak je "niekto".(irónia) Vidím to na titulovaných ľuďoch, viacerým vysokopostavených chýba EQ.

minenkak
27. mar 2024

@evkatk ale veď si sa vzdelával a zveladovala svoj majetok,tak ja si myslím, že ty si bola pre seba dôležitejsia ako deti.To že nemáš ďalšieho partnera nič neznamená a ani neukazuje a nepoukazuje ,že všetko pre deti

andreatytler
27. mar 2024

Vaz zivot je podla mna uplne rovnaky ako vacsina rodin. Co je blbe su tvoje vycitky ked sa ides zabavit s kamoskami.
Tvoji rodicia to hnali do extremu ked ti nedali lasku a ty to vo svojej hlave zenies do dalsieho extremu a mas vycitky pre nieco co by malo byt uplne normalna a bezna zalezitost. Popracuj na tom.

simca06022011
27. mar 2024

Nie je to v poriadku. Nič netreba preháňať. Ani starostlivosť o deti. Nie naopak. Dieťa nie je stred vesmíru, a aj pren je lepšie keď v tom žije. Chcú sa hrať? Nech sa hrajú. Dokážu to aj samé ký.si vyložiť nohy, dáš kávu alebo niečo urobíšaj pre seba.

11bodka11
27. mar 2024

Deti su male len raz. Zachvilu vyrastu a budeme mat casu ma seba kolko len budeme chciet.

bluka2
27. mar 2024

No toto by sa mi nechcelo. Moja už ako 7 ročná v pohode postrážila 3 ročného, chodila som každý večer dole v paneláku cvičiť vtedy, napríklad. Teraz o 2 roky neskôr už aj mladší môže ostať chvíľu sám a tiež nie je taký vyspelý ako staršia sestra v tom veku. odporúčam začať trochu myslieť aj na seba. Extrémy nie sú dobre. Ja naopak som vnímala ako dieta, že mama nerobi nikdy nič pre seba, stále kuchyňa a domácnosť alebo niečo. Už vtedy som vedela, že to nebude môj prípad. Treba zlatu strednú cestu hľadať 😄

simca06022011
27. mar 2024

4 a 10r deti musíte nonstop strážiť... ehm.. ako sa vraví, kazdy je strojcom svojho šťastia

oskvarka
27. mar 2024

v podstate mas pravdu pomaly pojdu do pubery (10+ uz to podla mna ide moj ma 10.5 a uz to na nom citim a to je chlapec ty podla mna dozrievaju pomalsie.. aj ked zase on bol vzdy take rozumn zodpovedne dieta mala som stastie...) a potom budes mat casu na seba dost ja mam deti 10, 8, 6 a 4r a mam to tak podobne ako ty s tym ze musis si vypnut tie vycitky svdomia lebo potom ak budes vyhoreta deti nepotrebuju vyhoretu mamu.. a nemas nejake kamaratky (mamicky) lebo mi tiez roinu nemame deti nemal kto postrazit ale ako vyrastly nasli sme si kamaratov .. rodicov ich kamaratov a vieme si deti aj prstriedat... a to je super viem si potom najst aj na seba cas uzit si co je moje a aj si primerane najst ces na deti je pravda ze tym ze ich mam viac zahraju sa navzajom skorej ako tvoji ale aj tak zase ja mam viac prania varenia upratovania.. ;) vsetko ma svoje pre a proti 🙂.. hlavne sa nauc mat rada samu seba a povazovat sa za dolezitu.. nieco ako ked v lietadle hovoria ze dychacu masku davas najskorej sebe az potom dietatu.. tak to ma byt tak je to spravne nemaj za to vycitky...
@bluka2 wow moj ma 10 necham ich samich spolu ale samich doma to by som neriskla moj skoro 4 rocny je taky akcny ze ja niekedy som y neho v soku co zvlada....:D

11bodka11
27. mar 2024

@bluka2 moji maju 9 a 3 a teda urcite by som ich nenechala samich doma ani 5 minut pre boha. A urcite ani najblizsich par rokov. Mozno ked budu mat 6 a 12

ouwecka
27. mar 2024

Tvoje pocity su v poriadku kedze to mas tak nastavene,mala by si si ale uvedomiť,ze aj ty si dolezita,ked aa budes lubit a budes sa sebe venovať aj deti budu stastnejsie,ver mi
Aj nuda je dobra pre deti,pokial vam nepodpalia dom nechaj ich nech sa hraju 😊
Ked si mimo bytu cas si predĺži na cas pre seba a obcas si zaplatte hlidacky a vyjdite si s muzom

bluka2
27. mar 2024

@oskvarka
@11bodka11 moji sú úplne v pohode, je to u nás na bežnom poriadku, nikdy nič nevymysleli. Staršia sa ale vypýtala napríklad na nočný tábor už keď mala 4 roky…vyskúšali sme, páčilo sa jej. taká samostatná povaha, je na ňu úplný spolah. Mladší jej zas všetko závidí a chce robiť, to čo ona, napríklad, pýta sa sám na ihrisko (môže ist bežne tak na 15 minut)

oskvarka
27. mar 2024

@11bodka11 ja som myslela ze si ich ako 7 a 3 nechala doma v pnelaku a sla niekde dole do suterenu cvicit.. tak som si to asi zle predstavila lebo mojich mam usi na stopkach aj ked som len v pivnici a su sami alebo na poschodi :D... aj ked teda samich ich nechavam nech sa hraju ani neviem co sa deje (sice to sa neraz vypomsti v nejakom nemilom prekvapeni na domacom zariadeni :D...ale niekdtore domace prace si to skratka vyzaduju :D)

oskvarka
27. mar 2024

@bluka2 ano aj nas najmladsi je odvaynz a vsade by isiel.. este ma len tri :D... najstarsi je od mala zodpovedny ale zase velmi ustrachany a bojazlivi.. sam by nesiel nikam dobre bolo ze mal brata hned po dvoch rokoch tak s nim bol ochotny ist aj do novych zazitkov.. lebo jeho som ani v skolke nemohla nechat bol tam dva krat a povedal ze tam viac nejde :D... a pritom ako sa na to citil ze chce aj ked s malou dusickou isiel.... velky chalani uz teraz su velky maju kopec kruzkov a moj 3 rocny sa stale pyta ci uz je aj on velky na ten ci onen kruzok .. staci ze mu poviem medyi recou ze vyrastol alebo nieco v tom zmysle :D..

oskvarka
27. mar 2024

@bluka2 ale teda to co vsetko moj najmladsi vymysli to by bolo na knihu .. on vazne srsi kreativitou a netusim kde chodi na napady... od mala je taky,...

natalka81
27. mar 2024

Mam rovnako deti v tomto veku. Sú obidve milované ale nevenujem sa im nonstop ako ty. Vedia si nájsť hru aj samé, vedia ísť spolu samé na dvor. Deti sa musia aj nudiť, tak nájdu v sebe kreativitu
Kľudne si ľahni na hodinu s mobilom v ruke a nechaj deti mužovi. Urob si relax a vypni hlavu

a_da99
27. mar 2024

Je krásne že miluješ svoje deti, ale 10rocna slečna už fakt nepotrebuje aby si jej vymyslala program. Predpokladám že ma svoje kamošky a chodí von sama (tobôž ak ste z dediny). Skôr si myslím že možno nemáš kamarátky a tak si sa uplna na deti…nájdi si nejakého koníčka a trochu sa odputaj aspoň cez týždeň, vikendy potom travte spolu 🤷🏻‍♀️

lienka.7
27. mar 2024

Aj manžel má výčitky svedomia, keď je bez deti??? Kks, vyrábať si takto umelo problémy. 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ mimo to, nejde o batoľa. 4 roky je už veľké dieta a 10 ani nehovorím. A tiež neverím, že sa nenájde jedna jediná osoba na svete, ktorá by ti ich postrazila.

mimi3008
27. mar 2024

Som na tom presne tak, ibaze deti maju 2,5 a 4,5 roka. Velmi narocne, nonstop vymyslame program a aktivity, ja povazujem za zachranu, ze byvame v dome, cize od marca do oktobra vypustim na dvor a je zabavy - hojdacky, smykacka, aj trampolina bola, uz neni, v lete bazen, pieskovislo, sliepky...chodievame na vylety, kupanie, ihriska, indoorove ihriska, bastlujeme...staviame kocky, stavebnice. Tiez nam nikto nestrazi deti a sama som bola s manzelom naposledy niekde, ked sme boli este bezdetni. Sama cas na seba velmi nemam, jedine, ked je starsi v skolke a mladsi spi cez obed

savasava
27. mar 2024

IP

mima1988m
27. mar 2024

Stastna mama, stastne deti.
Najdi opatrovatelku a chodte na veceru. Pripadne s inym parom na biliard, ci inu aktivitu.
Ty mas deti len sprevadzat, naucit zit a lubit.. nie sa upinat. Raz odidu a tebe moze ostat prazdnota po nich. Musia sa naucit byt samostatne.
Ja tiez sa nemam uz roky cas ist von, ale isto to raz bude. Ak mas zdrave deti, nevahaj a ukaz detom ako by mali zit, ked budu mat vlastnu rodinu.

ada90
27. mar 2024

Napíšem len, že keď je štastna spokojná mamka, tak aj deti sú spokojné.

drakvak
27. mar 2024

Určite nie ste prví ani poslední rodičia, ktorí spolu nechodia na romantické večere či víkendové pobyty a ich vzťah tým nijako netrpí 😉 Medzi našimi je rozdiel rok a 9 mesiacov, kým nemohli zostať sami, tak presne takto sme fungovali, raz som išla niekam ja s kamoškami, raz manžel a v pohode sa to dalo. Raz za rok sme išli spolu na ples o ulicu ďalej, aby sme boli poruke, keby niečo a prišla k nám na noc moja mamka alebo švagor. Chodila som aj cvičiť dvakrát do týždňa večer, ale rozhodne som nemala pocit, že moje deti tým nejako trpia, keďže trávili čas so svojím otcom, ktorý sa o ne vie vo všetkom plnohodnotne postarať. Prvýkrát sme boli spolu na víkend, keď deti išli na 10 dní do tábora - syn po 1.ročníku, dcéra po 3.ročníku. Myslím si, že takto funguje väčšina mladých rodín, v prvom rade sa starajú o deti vlastní rodičia, nie babky, tetky, opatrovateľky. Je to klišé, ale deti sú malé len raz, teraz je ten čas byť s nimi…

any_soj
28. mar 2024

Ahoj. V prvom rade ti musím povedať, že klobúk dole pred tebou, keď po takom detstve ako si žiaľ mala, sa dokážeš takto venovať deťom. Wow. Tie výčitky, ktoré máš, žiaľ sú ale tiež asi následkom detstva. Odporúčam ti zvážiť nejaké sprevádzanie, aby si v tomto vedela nájsť zdravú mieru. Možno psychologička, možno koucing... Aj online sa dá vela. Napríklad na stránke zastolom.sk je zoznam skvelých ludi. Naozaj je úplne v poriadku fungovať aj ako osoba a aj ako manželia. Aj v lietadle platí, že mama musí najprv nasadiť kyslíkovú masku sebe a až potom detom. Je nielen v poriadku ale aj nutné postarať sa aj o seba. Deti potrebujú v tomto veku a vyššie už v prvom rade vzory toho, ako sa budujú milujuce kvalitné partnerské vzťahy. Potrebujú vidieť, že sa s manželom zasmejete, objimete, že trávite čas spolu,.. A tiež tvoje koníčky - 10 ročnej riadne dobre padne vidieť ťa venovať sa svojim koníčkom. Mať vzor toho, že je super keď ťa niečo baví. Kľudne to môžeš robiť pri nej, že ona si robí niečo svoje, nejako zahana nudu, a ty sedíš tiež v obývačke a čítaš/kreslis/učíš za hrať na flautu/programujes/modelujes.... Ku vzťahu s manželom - veľmi odporúčam programu v Rodinkove. Deti 3+ majú svoj program (okrem jedla, to je spoločné a poobede vždy nejaká aktivistka, výlet s rodičmi) a manželia majú program zameraný na budovanie ich partnerského vzťahu. Že máte čas na seba navzájom, deti sú s rovesníkmi a zároveň ako manžel nechce tak nemusíte nikoho k sebe domov pustiť. Cez rok sú víkendovky v lete bývajú aj týždňové programy. Fakt super. rodinkovo.sk Alebo tiež Manželské stretnutia je podobné mstretnutia.sk
Inak k tomu opatrovaniu - nemusel by nikto ku vám domov. Veľa spraví aj hodina týždenne, kedy niekto vezme deti von a vy si dáte v kľude kávu a porozprávate sa. Super štartér rozhovor je partnerská hra Duet.

elzena2
28. mar 2024

Nám tiež nemal kto postrazit deti. A ten cas sama pre seba som si neuzila, kratka prechadzka bez cielu a v momente,ako som otvorila dvere iba krik, zalovanie, čo kto komu urobil a čo im ocko zakazal/prikazal.
Odkedy maju 5 a 7 robim si program tak raz za mesiac len s jednym. To sa dá aj na dlhsie, niekolkohodinovy vylet (čo je inak s oboma tiež stresujuce) - do lesa, vlakom do najbližšej dediny, na nakup, plavat, alebo len na luku s dekou a knihou. Oni sú uplne ini, keď maju moju pozornost len pre seba, je to ako ist s partakom. A to dieťa s otcom si to uziva tiež, že si môže s nim stavat lego alebo varit a neotravuje ho surodenec. A je jednoduchsie dbat na potreby 1 ako 2 (hľadať wcko, prispospbit program/tempo podľa unavy). A tieto vylety 1 na 1 robime tam,kam chcem ist ja, oni sú radi a vdacni že sú so mnou a je im jedno kde. Čiže chcem ist plavat, tak ideme tam a len poviem jednemu, že nech si nabali plavky alebo už som znudena z nasho mesta, tak ideme tým vlakom. Len s muzom sa dohodneme, či je to ok. Alebo on si vezne jedneho na bicykel a ja som s druhym doma. Žiadne take,že sice s 1 dieťaťom ale medzi 50 dalsich uhucanych (detske vystavy, dielnicky,zabavne parky... to robime spolu ako rodina). Hovorim o vikedoch,cez tyzden sa toto nedá. A ovela lepšie si oddychnem ako po víkende, keď sme od piatku do nedele 100% vsetci spolu a robime program primarne zamerany na deti.

mkiki
28. mar 2024

Chcela si vedieť naše názory či je to normálne....no nieje to normálne ani trocha. Sú to veľké deti, obzvlášť tá 10 ročná.. aby im človek všetko organizoval a zabával atď.
Musíš myslieť hlavne na seba.... spokojná mama-aj spokojná rodina. Tak isto čas s manželom je neskutočne potrebný keď ste len vy dvaja....budujete si tým manželstvo....ak toto zanedbate aby sa vám to nevypomstilo o nejaký čas.
Čítala som že babky nejavia záujem? Tak šup sup ich na to začať učiť....alebo nejaký deň si vziať dovolenku a keď deti budú v škole a škôlke vymyslite si výlet len pre seba. Dá sa kadečo povymyslat, len musíte chcieť. A učiť staršie dieťa...keď som pochopila je to dievča nech zabaví bračeka, nech sa s ním pohrá, zapojiť ich do domácich prác nech nieje všetko len na tebe atď. Mne nemá problém 6 ročná sa zahrať s ročným bracekom a ho zabaviť aby som porobila čo potrebujem...tak isto aj v domácnosti toho vela spraví. Ešte máme 3,5 ročnú a tá je tiež naučená že sa má zabaviť sama, prípadne zo súrodencami.....ak s akej nechce môže mi pomôcť s tým čo práve robím.
Ste v prvom rade matka a nie animátor, manželka a žena ktorá nesmie na seba zabudnúť.
Prajem vám nech nájdete zlatú strednú cestu, nakoľko ani také nastavenie voči deťom nieje pre ne zdravé.
Pekný deň prajem, spravte pre seba a len pre seba niečo čo vás poteší ❤️