Ako sa zbaviť výčitiek, že sa málo venujem dieťaťu?

Zodpovedané
22. apr 2022

Dobrý deň,

mám dcéru, ktorá bude mať 2,5 roka a som s ňou doma na rodičovskej. V poslednej dobe dosť často bojujem s výčitkami, že sa mojej dcére malo aktívne venujem. Napríklad: Veci v domácnosti porobím vždy počas toho, keď je pri mne (čiže nie ako niektoré maminy len vtedy keď spí). Snažím sa ju aj zapájať, keď sa dá. Na pravidelné aktivity s inými deťmi chodíme väčšinou len 1x (občas 2x) do týždňa. Keď ideme doobeda von, tak častokrát len niečo vybaviť (nákup, poštu). Len občas na ihrisko.

V poslednej dobe som konečne začala robiť aj niečo pre seba. Venujem sa svojmu hobby, kým sa ona pri mne hrá v izbe. To mi výčitky samozrejme zhoršilo.

Nechem tým povedať, že by som ju počas dňa ignorovala, stále sa s ňou rozprávam, hovorím jej čo robím. Keď sa chce so mnou hrať, tak sa buď s ňou zahrám, alebo jej vysvetlím, že niečo akurát robím a môžem sa jej neskôr venovať. Len nemám nikdy taký naozaj dlhý úsek počas dňa, že by som sa s ňou naozaj aktívne hrala. Skôr je to tak rozkúskované počas dňa. Ona s tým vyzerá byť v pohode, vie sa zabaviť aj sama.

Keď mám pocit, že má naozaj potrebuje, tak som samozrejme pre ňu tam. A okrem toho neviem pre ňu vymýšľať stále nové zábavné a kreatívne aktivity, ako to robia niektoré maminy, ani sa s ňou toľko "nejaším" ako manžel. Nemám na to povahu. Bojím sa, že jej časom budem pripadať nudná a utrpí tým náš vzťah.

Nejde o to, že sa chcem zmeniť a byť "super-mama". Len neviem ako mám rozoznať, či to a ako to aktuálne funguje.

Ako byť s tým v pohode, keď si nejaký čas vyhradím aj sama pre seba bez výčitiek?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade asi najlepšie čo môžete urobiť je naladiť sa na potreby vašej dcérky.

Vytvorte si spoločne rituály počas dňa a tak dcérke dožičíte rozhodne dostatok lásky. Tie rituály nemusia byť dlhé. Môže to byť ranný rituál, nejaký denný a potom večerný pred spaním, ktorý je dôležitý.

Vo všeobecnosti detičkám kvalitne spoločne trávený čas stačí aj okolo 20 minút. V tomto čase je dôležité, aby ste sa jej plne venovali, robili aktivity, ktoré chce ona (mimo pozerania tv). Špeciálny čas na dieťa mu dáva pocit dôležitosti. Umožní vám zblížiť sa, tak isto sa dieťa môže zbaviť negatívnych emócií. Buduje to základy dôvery.

Ako vnímavá maminka by ste určite spozorovali, keby si dcérka vašej prítomnosti vyžadovala viac. Deti svoje potreby rozhodne dávajú najavo, niekedy síce nepriamo ale určite dávajú.

Vy vôbec nemusíte dcérke stále vymýšľať kreatívne aktivity. Skúste to niekedy nechať aj na ňu čo aktuálne potrebuje a niekedy sa potrebuje aj trochu nudiť, aby zapojila svoj mozog a sama prišla na to, do akej aktivity sa pustí aj toto ju rozvíja.

Niektorí rodičia príliš tlačia na výkon, aby sa ich detičky niečo nového naučili. To môže byť aj na škodu, pretože tak potom o niektoré aktivity prestanú mať záujem. Pokiaľ máte pocit, že ste málo kreatívna a niekedy to vnímate, že by to dcérka potrebovala tak v dnešnej dobe rozhodne nájdete veľa aktivít na internete. To, že ste to nevymysleli vy nie je vôbec podstatné. Podstatná je radosť, ktorú dcérka bude mať.

Hlavné je, že dokážete byť dcérke oporou, keď vás potrebuje. Dokážete sa jej prispôsobiť a vnímať ju. Takto má rozhodne nadobudnutý pocit istoty, bezpečia a dôvery vo vás, ak by to tak nebolo rozhodne by to nejakým spôsobom dávala najavo. Keď bude už trochu staršia, začnite ju zapájať do rozhodovania, do výberu programov, ktoré budete mať. A tak aj týmto spôsobom rozhodne zistíte, čo potrebuje a budete u nej budovať sebahodnotu.

Prajem veľa šťastných spoločných chvíľ.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička