Klamstvo od priateľky - schizofrénia a úzkostná porucha

30. okt 2021

Dobrý večer
Idem si po radu sem keďže mám to v hlave každý deň.
priatelke zistili schizofréniu, no až po tomto všetkom čo sa stalo predtým. Klamala mi o chorobách a rodine nezdalo sa mi to nikdy no snažil som sa jej veriť. Mame spolu dieťa, zistil som pocas tehotenstva že má klamala. Dal som jej šancu, u psychiatra jej odporúčali hospitalizáciu na psychiatrii kde aj bola. Zistili jej schizofréniu a úzkostnu poruchu. Snazi sa veľmi, no neviem sa pohnúť ďalej vo vzťahu, vidím že chce, že sa snazi, že jej to je ľúto ale stále hoc aj to je schizofrénia sa s tým neviem zmieriť.

katkamatka7
31. okt 2021

@maribell Rozumiem, že máš pred sebou konkrétneho človeka a je to rodinný príslušník. Čiže to nie je len on, ale aj jeho okolie, spolu s Tebou, ktorí ste súčasťou prežívania tohoto druhu choroby.
To, či človek príde pri nehode o ruku alebo po dlhšom liečení na cukrovku o nohu, nemá nič moc spoločne s výškou IQ. A nie je tomu inak ani pri schizofrénii. Príklad je vedec, nositeľ Nobelovej ceny John Forbes Nash (film Čistá duša).
Mnoho ľudí, ktorých zasiahla táto diagnóza, dokáže rozprávať veci, ktoré okolie nemá trpezlivosť počúvať. Nemožno ich ku tomu nútiť. No tým ľuďom je potrebné dať zmysel. Niekoho, kto ich zvládne. Počúvať.

maribell
31. okt 2021

@katkamatka7 iq som spomenula iba v súvislosti s tvojím komentárom "Človek s dg. psychotickej poruchy môže preukazovať nadpriemerné hodnoty IQ." ..

katkamatka7
31. okt 2021

@maribell Áno, chápem.

madeline1
31. okt 2021

@dadis velmi dobre napisane.

madeline1
31. okt 2021

kvoli takemuto klamstvu sa neopusta partnerka, ktora mi dala dieta...pravdepodobne neklamala vedome, tato choroba ju mohla v nejakom momente pomilit, okrem toho stat by si pri nej mal prave v chorobe...a uz vobec sa nepohravat s myslienkou opustit ju a vziat jej dieta, dieta je to najviac co ma a pre dieta je najviac ona. Ak by ho nemala, stav by sa jej len zhorsil. Ano, su aj tazsie formy tejto choroby, ale tvoja zena bude mat z toho co pises tu lahsiu...zaroven, dolezite je, ze sa lieci. Lieky jej pomozu byt ako predtym.

tncka
31. okt 2021

@katkamatka7 nevies o com tocis. Chora hlava je strasne peklo

katkamatka7
31. okt 2021

@tncka Pridaj mi príbeh na prednášku. Rada sa dozviem viac. Ďakujem.

tncka
31. okt 2021

@katkamatka7 pouzi google a precitaj si o com ta choroba je. Nebudem to tu pisat na sklo

luccija
31. okt 2021

Škoda, že si zmazal príspevky...
Išla by som k jej lekárovi sa informovať aj, keď nikto nevie ako bude reagovať na liečbu, aký bude viesť život.Mas to veľmi veľmi ťažké.Asi by som nevedela žiť ako s bombou pri nohe.Uvidis ako sa bude vyvíjať jej choroba dala by som tomu este čas...

katkamatka7
31. okt 2021

@tncka Ďakujem za odporúčanie. Každá kvapka v mori sa ráta.

Verím, že na to peklo existuje voda. Nie len pre toho, kto je chorý, ale aj pre jeho okolie.

tiffany18
31. okt 2021

Mala som schyzofrenika, vydrzala som 4 roky. Mal sice nasadene lieky ale bral ich ako sa mu zachcelo a do toho pil. A teda tiez si vela veci vymyslal a klamal vsetkych a on tomu vazne veril co povedal. Ked mal svetle chvilky, dni, tak bol super, byval a aj byva stale s mamou a ona tiez ma na vela veciach zasluhu. Ale kedze ani ona mu razne nepovedala ze takto to nejde (chodil so mnou a jednou babou naraz) tak postupne sme ho nechali obe. Nevydrzali by sme to s nim. Kazdej z nas rozpraval ine (niekedy aj rovnake) klamstvo. To nema vyznam to natahovat s takymto clovekom ak nie ste zobrati. Len s dietatom sa to musi poriesit aby netrpelo, naozaj sa moze stat hocico.

0silvia0
1. nov 2021

@katkamatka7 niekto iny ma davat zmysel choremu cloveku a trpezlivo pocuvat vymysly schizofrenika? Akoze uzasna obeta, ale toto musi cloveka vycerpat, to bezny clovek-partner neda. Mozno rodic sa vie obetovat pre svoje dieta s touto diagnozou, ale musi to byt velmi tazke.

bluka2
1. nov 2021

O tebe nevieme sice nic, ale ak si bez takychto tazkych diagnoz, tak sa posnaz mat dieta v opatere ty

katkamatka7
1. nov 2021

@0silvia0 Rozumiem, ako to myslíš. Nemôžem paušalizovať na každého s danou chorobou, veď lekári pri posudzovaní zvažujú viaceré subdiagnózy, ktoré sa od seba líšia. Zaberajú nám nie typy liečiv, psychoterapie, rozhovory. Na to, aby človek zvládol tento druh rozhovoru, tiež potrebuje v sebe vnútorné nastavenie, že to robiť chce, vyžaduje si empatiu, znalosti o danom ochorení, spôsoboch spolupráce.
Ak sa tento pán na danú vec pozerá tak, že ju ľúbi, ale nedokáže, zatiaľ, spracovať chorobu a klamstvo, má určitú šancu prekonať to.
Voči tomuto ochoreniu majú v sebe ľudia ešte stále predsudky z minulých ér.
Čo v nás vyvolá náš postoj ku človeku na vozíku? Ktorého máme zrazu doma? Vyžaduje si obetu z našej strany? Dokáže sa z toho vozíka ešte postaviť na vlastné nohy? Dokážeme rešpektovať jeho osobnosť?
A človek, ktorý sa hanbí za svoje ochorenie, ktorý nezvláda bežné činnosti sám, ktorý sa z toho potrebuje vyrozprávať, odreagovať, cítiť podporu, že niekto je pri ňom.
Ako tie predsudky v spoločnosti prekonať?

0silvia0
1. nov 2021

@katkamatka7 nemyslim si ze je to o predsudkoch. Mozno u niektorych ano, u niektorych nie... je to skor o narocnosti situacie, a ina osoba nemoze robit nonstop choremu cloveku terapeuta. Ved aj ten "insitny terapeut" je len clovek, potrebuje mysliet aj na svoju psychiku, ked vyhori aj tento "terapeut", kto bude robit jemu "terapeuta"?
Kazdy kto chce a moze pomoct by mal pomahat do tej miery, aby si zachoval este svoje psychosomaticke zdravie. Nie ze netrufam si sice, ale idem sa obetovat pre druheho a moj zivot pojde do uzadia. Ak si niekto netrufa a je nad jeho sily mat pol zivota pri sebe choreho cloveka, mal by to priznat aj sam pred sebou a nemal by byt za to spolocnostou perzekuovany.

katkamatka7
1. nov 2021

@0silvia0 Môže to byť práve ,,pacient". S niečím úplne iným, iným druhom problémov, no dáva psychiatrovi, psychológovi, terapeutovi silu, energiu, prekonať tie ďalšie.

0silvia0
1. nov 2021

@katkamatka7 mozno, ale nic nejde nasilu... musi to byt dobrovolne obojstranne, nie niekoho do niecoho tlacit, lebo tak sa to ma a tak sa to vyzaduje.

katkamatka7
1. nov 2021

@0silvia0 Áno, musí to ísť zvnútra toho človeka, že to chce.

maribell
1. nov 2021

@katkamatka7 ja celkom nerozumiem tejto vete "dáva psychiatrovi, psychológovi, terapeutovi silu, energiu, prekonať tie ďalšie".. takže ty myslíš čisto iba profesionálnu pomoc? A čo manžel/manželka/rodinný príslušník? Tí sú s chorým často 24hodin denne.. kde oni naberú silu na takúto obetu?

katkamatka7
1. nov 2021

@maribell Na tom pracujem roky, aby tú silu mali medzi sebou navzájom. Aby medzi nimi kolovala, prúdila a zistia, že to ide. Potrebujú také nakopnutie, ukázanie cesty, ukázanie svetla v tme. Príklady ľudí, ktorí to zvládajú. Rozprávať sa s nimi, počúvať a vnímať, prečo je reakcia na niečo vtedy taká a aký to má dopad na ďalšie reakcie v inom čase na inom mieste s inými ľuďmi.

0silvia0
1. nov 2021

@katkamatka7 ako na tom roky pracujes? Ty si terapeut alebo prave ten chory clovek? Lebo pises dost neurcito a vseobecne, mozes byt konkretnejsia?

babajaga
1. nov 2021

ahoj,mam schizu,depresiu,uzkostnu poruchu,manzel so mnou zije,bola som 2x hospitalizovana,nepamatam si veci,ci som robila vecer...som na liekoch a zvlada to so mnou,mame dve deti...porobim co vladzem,ked nespravim ja,spravia deti a manzel ked pridu domov...je pravda,ze niekedy prelezim cele dni,inokedy som aktivna,neviem,co ti poradit,my spolu zijeme,aj ked viem,ze to maju so mnou tazke,keby ma opustil,nedala by som to.Mate spolu dieta,je to zavazok!

katkamatka7
1. nov 2021

@0silvia0 Určite, môžem byť konkrétnejšia. Nie som psychiater. Znalosti z psychológie získané štúdiom som v určitom svojom období aplikovala pri tréningoch a terapii, neskôr koučingu a dostala som sa aj do sfér, ktoré by bežný človek nehľadal u psychológa. Tematika psychotických ochorení je špecifická rodinnými problémami a neustálou prácou so psychikou ľudí. Som čerstvo po MD, snažím sa čo najviac času venovať dieťaťu a rodine, domácnosti a zavialo ma aj na takéto fóra. Po nástupe do práce pravdepodobne nebudem prejavovať úsilie navštevovať diskusie TU. Skôr diskusie, prednášky, semináre, ktoré pomáhajú odhaliť, ako sa to dá, riešiť situácie a nie sa na ne ,,vykašľať".

0silvia0
1. nov 2021

@katkamatka7 takze si vystudovany psycholog, ktory sa mieni v buducnosti venovat klientom, ktori maju v rodine psychicke ochorenie?

katkamatka7
1. nov 2021

@0silvia0 Môžeme to povedať aj tak, ale nie je to len o psychických ochoreniach. Je to len podmnožina toho, v čom sa plánujem ďalej rozvíjať.

0silvia0
1. nov 2021

@katkamatka7 drzim palce.

katkamatka7
1. nov 2021

@0silvia0 Ďakujem. Podobne držím palce Tebe.
A držím palce, takto ,,všeobecne", všetkým, ktorí neveria, že sa niečo nedá a zrazu z úplne opačnej strany a z iného uhla to pôjde.

savmebej
4. nov 2021

@tiffany18 presne akoby si pisala o tom, s ktorym som bola ja, ako cez kopirak a ja som si to spravanie dlho nevedela vysvetlit, ze o co ide, lebo diagnozu tajil

savmebej
4. nov 2021

@katkamatka7 prepac ale zivot so schizofrenikom alebo bipolarnym, ktory neberie lieky je cista tragedia, skor ci neskor to toho,, normalneho,, polozi lebo je to utrpenie a kazdy dobry psychiater alebo psycholog odporuci nezit s takym clovekom, pretoze je to velmi tazke

katkamatka7
5. nov 2021

@savmebej Vopred sa ospravedlňujem, ak zasiahnem do čerstvej či hojdacej sa rany. Nemám to v úmysle.
Čo všetko ste položili na misky váh, aby ste zvážili rozhodnutia, to vieš. Ako to bolo vo vašom prípade a koľko rôznych závaží na dvoch stranách s výsledkom ,,dobre".
Keď sa tie váhy roztočili a odstredivá sila zbavila závažia v miskách, ostali v rovnováhe? Kde tie závažia opustili misky, niečo zasiahli a čo spôsobili? Čo zostalo na dne misiek ?
Ak som ,,sám vojak v poli", dovolím si pomôcť s námetom príbehov s názvom Harry Potter. Ide o dva svety, v ktorých žije hlavný hrdina, nepochopený v jednom z nich. Aj v tom svete, kde hlavný hrdina študuje, má svojich zástancov a charakterové osoby, ktorým nerozumie a znamenajú nepriateľstvo. Po čase sa mu podarí zistiť, v čom pramení zvláštny odpor, následne pochopí a prežíva ľútosť a smútok.
Tvoj príbeh si nedovolím napísať ako scenár a nie verejne.