Klamstvo od priateľky - schizofrénia a úzkostná porucha

30. okt 2021

Dobrý večer
Idem si po radu sem keďže mám to v hlave každý deň.
priatelke zistili schizofréniu, no až po tomto všetkom čo sa stalo predtým. Klamala mi o chorobách a rodine nezdalo sa mi to nikdy no snažil som sa jej veriť. Mame spolu dieťa, zistil som pocas tehotenstva že má klamala. Dal som jej šancu, u psychiatra jej odporúčali hospitalizáciu na psychiatrii kde aj bola. Zistili jej schizofréniu a úzkostnu poruchu. Snazi sa veľmi, no neviem sa pohnúť ďalej vo vzťahu, vidím že chce, že sa snazi, že jej to je ľúto ale stále hoc aj to je schizofrénia sa s tým neviem zmieriť.

vanda323
30. okt 2021

No to že ťa klamala je blbe teda. Po pravde neviem ako by som sa zachovala. .. ona zatajila svoj zdravotný stav. A ty snou čakáš dieťa, no neľahká to situácia

aylinn
30. okt 2021

Psychická choroba je choroba ako každá iná, niekedy aj nebezpečnejšia. Vzchop sa , buď chlap a stoj pri nej, prenes sa cez to klamstvo , nieje to nič čo by sa nedalo prekusnúť. Potrebuje ťa.

pribinak
30. okt 2021

Náročná situácia. Neciem aké záväzne to klamstvo bolo a ako veľmi ovplyvňuje vás vzťah a cely vás život, ale ak sa dá, skús byt pri nej. Máte malé dieťa, aj to dieťa tá veľmi potrebuje

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
malinoismum
30. okt 2021

Úprimne mám pocit že ty toto nezvládneš proste, viem a chápem - že nejde o charakter ale o chorobu ale proste skôr ci neskôr zlyháš…
- Nemáš na to aby si pri nej stàl a teda ani ti to nemám za zle, úprimne z mojej strany a sebecky si uznám, tiež by som to nezvladla… Podľa mna to vnútri cítiš aj sám.

hebba25
30. okt 2021

Schizofrénia je vážna choroba. Kedy jej ju zistili? Lieči sa?

0silvia0
30. okt 2021

aky nazor chces pocut? Potrebujes sa rozhodnut ci s nou zostat alebo odist?

pribinak
30. okt 2021

Ak máš byt s niekym na silu a z ľútosti, tak to nie. Radšej sa rozidite. Ju to zrejme veľmi zraní, ale takto to tiež nie je dobre

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
savmebej
30. okt 2021

no nechcem ta strasit, nie je to choroba ako kazda ina, je to velmi tazka diagnoza a davaj pozor aby neublizila dietatu, to ze si nepameta co robi je priznak schizofrenie, ten kto nezazil zivot s takym clovekom nikdy nepochopi o com to je, su schopni znicit tych, ktori im podavaju pomocnu ruku

panda21
30. okt 2021

Je dosť možné, že ona za tie klamstva proste ani nemôže. Máme v rodine jedného schizofrenika a bola to niekedy "sranda". Možno ísť za psychologickou ty sám, aby si sa informoval ohľadom tejto choroby, pozistoval, po pýtal. Troška sa o to zaujímať aby si zistil, prečo robila niektoré veci ako robila. Viacej ju pochopiť. Život s psychicky chorým človekom je náročny, ale nie nemožny. Budem vám držať palce 🤞

andreatytler
31. okt 2021

Ako by to bolo s dietatom ak by ste sa rozisli? Je schopna sa o neho starat alebo by si mal dieta v opatere ty, alebo by islo do nahradnej rodiny?
Toto by bola u mna najdolezitejsia polozka pri rozhodovani.

miadi
31. okt 2021

Nelubiš ju. Az teraz ju poznas toto je ona. Plus diagnoza. Ty si bol zalubeny do svojej predstavy o tom aka je. Take to uz nikdy nebude. Asi ste sa dlho nepoznali nez ste splodili dieta. Mas to tazke aj ona. Byt s niekym koho nemilujes je rovnako nestastne ako byt s niekym co Ta nemiluje. Obaja si zasluzite viac. Ak by sa mala liecit tak by sa mala. Ty by si sa mal postarat o dieta s pomocou starych rodicov . Keby mala tazko chore telo tak by ho liecili v nemocnici . Teraz rozchod by ju mohol uplne položit. Najprv jej pomoz dat sa dokopi ak ju popri tom nezacnes znovu milovat aspon to mozes ukoncit s cistym svedomim .drzim palce nech ste obaja stastni ci uz spolu ci od seba.

stefi_k
31. okt 2021

Never, že by neubližila dietatu alebo aj tebe ak by vynevhala liečbu, zanedbala liečbu alebo si predstavovala, že liečbu nepotrebuje. Schizofrenia je dost špecificka choroba ak je dobre nastavena na lieky a ma štastie, tak sa da zvladat, ale ak zanedbava liečbu, neguje diagnozu môže to byt problem. Berie lieky alebo chodi na injekcie ? Si si isty, že lieky aj naozaj zoberie ? Naštuduj si niečo o jej chorobe.

dadis
31. okt 2021

Je to dost zavazne ochorenie. Pravdepodobne by sa o dietatko nemohla sama starat. Ak ju opustis, dieta bude musiet ist do tvojej alebo inej starostlivosti. Neviem, kolko babo ma, ale mysli aj na toto.. Nehnevaj sa na nu, ze ti klamala, nemusel to byt v ziadnom pripade zamer. Mozno bola kompenzovana a tehotenskymi hormonami a porodom sa az dekompenzovala. Pod liecbou bude pravdepodobne zase ako predtym. Nerob unahlene rozhodnutia a zavery, ze ju nelubis. Laska mozno este medzi vami ani nestihla byt, len zamilovanost-chemia. Laska je rozhodnutie, ze budes s danym clovekom, budes ho podporovat a stat za nim. Ze bude akoby cast tvojho bytia. Ano, to sa buduje aj vdaka zamilovanosti, ale po case to uz je cisto vedome rozhodnutie, teda skor - kazdy den tie rozhodnutia opakujes. Lebo krasne spolocne zazitky a minulost, lebo si uvedomujes aky dobry clovek je, lebo deti a spolocna buducnost. Laska "nejde" sama. Lasku si musite vytvarat medzi sebou, laskavym pristupom, ustupkami, blizkostou, vzajomnym prijimanim so vsetkymi chybami. Mas cas sa rozhodnut, len sa prosim neunahli.

katkamatka7
31. okt 2021

Potrebuje Ťa, aj dieťa, Tvoju podporu, prítomnosť, ubezpečenie, že to spolu dáte v dobrom aj v zlom. Potrebuje pochopenie, vypočutie, láskavé pohladenie, porozumenie.
Ak chceš ísť cestou porozumenia a pochopenia, dáte to spoločne. Môžu To pomôcť informačné brožúry pre rodinu a priateľov, ktorí majú záujem nevzdať sa a riešiť problematiku s tým spojenú. Môžeš vyhľadať ľudí, ktorí nosia nálepku tohoto ochorenia a dozvedieť sa, že dokážu mať krásny život, spoločne s ich rodinou a priateľmi.
Ak sa nastavíš na to, že Ti na vás záleží, toto Tvoje vnútorné nastavenie dokáže ukázať správny smer vašej spoločnej cesty.
Ak ju obviníš, necháš všetko na ňu, zrúti sa a spadne do ďalšej epizódy.
Ak jej pomôžeš so starostlivosťou o vaše dieťa, necháš ju oddýchnuť a načerpať sily, keď to ona sama cíti, prekonáte to. Držím vám palce.

kitycat
31. okt 2021

Skoda, ze autor vsetkp zmazal. Nepise ako dlho spolu boli nez otehotnela, v com klamala predtym, klamstva suviseli s chorobou a jej zdravotnym stavom(?), klamstva o beznych veciach... Mozno ani nemal cas zistit, ze je psychicky stav nie je uplne v poriadku a k tomu pridajme ruzove okuliare.

Teraz, ked prisli na pretras aj vazne situacie tak hadzes vinu len a len na nu a ty sa citis ublizeny a oklamany a najradsej by si to asi zabalil.. A co to dieta, kto sa o neho postara ak nie rodicia?

lujza123
31. okt 2021

Neklamala vedome. Schizofrenik verí svojim bludom na 100%, pre neho je to v tej chvíli pravda.

Ďalšia vec je ze ci človek naozaj dokáže žiť s niekym kto ma takúto diagnózu. Hej je to hrozne opustiť niekoho koli jeho chorobe, ale aj celkom bežné, hlavne u mužov veľa z nich to nezvládne.

Ono je to naozaj ťažká morálna dilema, na jednej strane sú tam výčitky vlastné aj od okolia - ako si len mohol opustiť ju chorú na druhu stranu je občas extrémne ťažké žiť s niekym kto je chorý a nezblaznit sa z toho. Aj obetavosť pre druhého ma totižto svoje hranice

Ja sama tiež neviem co by som robila, poznám pár ľudí co trpia touto nevyspytateľnou chorobou a teda neviem ci by som s takým clovekom vedela žiť. Skôr nie ako ano

renata1405
31. okt 2021

Ber dieta a utekaj inak ta caka strasny zivot.Vycitky nemusis mat kedze ta klamala.

oila
31. okt 2021

Klamala ta, ale mozno si to tak nejako ani neuvedomovala, proste ujasni si, ci chces sa cez to vsetko preniest a byt s nou, pomoct jej alebo chces radsej od toho dat ruky prec.

zdena1990
31. okt 2021

@renata1405 pane bože to je rada ....

loginexistuje
31. okt 2021

je to choroba ale ani to dieta za to nemoze a starostlivost o neho musis prevziat ty

tncka
31. okt 2021

@zdena1990 najlepsia aku moze dat. Ak zostanw znici si zivot a dietatu tiez.

zdena1990
31. okt 2021

@tncka ja viem že je to zle ale najľahšie je odísť .... Snáď by sa dalo aj inak riešiť .... Dohodnúť s rodinou aby pomohla nie zobrať jej dieťa a utekať poradiť sa s lekárom

katkamatka7
31. okt 2021

Len zo zaujímavosti. Čo by ste poradili pánovi, ak by jeho žena prišla o ruku, nohu? Tiež, že má utekať?

maribell
31. okt 2021

@katkamatka7 podľa mňa porovnávaš neporovnateľné ... napríklad závislosť na hazardných hrách alebo alkohole je tiež diagnóza...ale tam by si možno aj ty sama radila okamžitý odchod 🤷 ...
Keď prídem o ruku tak predpokladám, že v hlave to budem mať tak ako predtým, čo sa o schyzofrenii nedá povedať.

katkamatka7
31. okt 2021

@maribell Pracovala som s ľuďmi bez končatín aj s inými diagnózami, ako je spomínaný typ psychotickej poruchy. Nie, keď človek príde o ruku, nemá to v hlave ako pred tým. Človek s dg. psychotickej poruchy môže preukazovať nadpriemerné hodnoty IQ.

maribell
31. okt 2021

@katkamatka7 prepáč ale mám na to iný názor..ja som síce s takými ľuďmi nepracovala, ale máme schizofréniu v rodine. Nadpriemernú hodnotu iq som si nevšimla..za to viem, že s takým človekom by som nedokázala žiť. Nie to ešte vychovávať dieťa. 🤷