Ľudia, ktorí sa stále pýtajú prečo a starajú sa do druhých

27. mar 2024

Pekný deň, mám v okolí, v rámci rodiny dve osoby, ktoré ma začínajú celkom hnevať svojim spôsobom fungovania s mojou osobou ... asi aj s ostatnými .... sú to súrodenci a v podstate akýkoľvek čas strávený s nimi je založený na 20 otázkach prečo .... prečo si si dala tento kabát, prečo si si dala presso a nie latté, prečo si si dala pohár na túto stranu a nie na túto .... všimla som si že sa to deje a vždy sa začnem v prítomnosti týchto osôb cítiť nepríjemne, lebo ich milión otázok prečo na každé moje správanie mi príde ako staranie sa do druhých v totálnych banalitách, čo by mňa ani nenapadlo sa druhých pýtať a za druhé mi to príde ako taká snaha zneisťovať toho druhého, že robí stále asi niečo nesprávne .... ako to príde vám? je to podľa vás normálne toto robiť? poznáte niekoho? ako na toto ich neustále prečo reagovať? spočiatku vždy odpovedám slušne - pretože sa mi to tak páči, pretože som zvyknutá to robiť takto, potom sa vždy uvedomím, že sa stále cítim ako keby im musím niečo stále vysvetľovať ... takže potom na nejaké 20-te prečo už mam chuť odpovedať lebo do pi*e preto, že lebo :D ... prosím poraďte mi, ako reagovať na takýchto ľudí, príde mi to z ich strany choré, ale sú to súrodenci, čiže asi to majú nejaké naučené, lebo to robia obi dvaja ... ale mne to fakt vadí, ja neviem, mňa by to nenapadlo sa niekoho pýtať 20x prečo niečo robí tak ako robí, veď každý si robí veci ako chce, ale oni ako keby majú pocit, že majú právo každému rozprávať do toho, ako sa správa :(

zojazoja
27. mar 2024

ja vzdy odpoviem na take otazyk preco toto, preco hento: (viem, je to detinske, ale bohovsky sa mi to lubi): aby si si mala načo pytat 🙂 🙂

tanyan
27. mar 2024

A nezvažovala si možnosť, že je to istá forma komplimentu?
Možno ťa obdivujú a si pre nich vzorom a preto chcú poznať tvoje dôvody tvojho správania, aby to mohli robiť rovnako ako ty...
Dospelí si to často nedokážu priznať a pripustiť a nie sú schopní rozdávať a prijímať komplimenty a potom z toho vznikajú úplne zbytočné konfliktné situácie a nepríjemnosti.

matovicova
27. mar 2024

Skús sa spýtať, prečo ťa to zaujíma, odpoveď býva zväčša neviem, alebo len tak. A ty odpovieš, tak v tom prípade nie je moja odpoveď potrebná 😀

autor
27. mar 2024

@zojazoja ano asi treba nejak tak, lebo príde mi to taká potreba zneistovania od tych ludí

vilma7
27. mar 2024

A prečo sa pýtaš? Čo tak na otázku odpovedať otázkou? Alebo by som povedal, preto, aby si sa mala na Čo pýtať.
A nie, také osoby vôbec nepoznám.

autor
27. mar 2024

@tanyan no to nie su práveze vobec to je vždy negativnym nadychom, napriklad prečo davas pohar tam, to som este nevidela, my vždy davame sem ... vzdy tam je nejaka doplnujuca poznamka, ktora zdoraznuje, že to robis asi zle

autor
27. mar 2024

@matovicova ano, asi toto skúsim 🙂 alebo odpovedať otázkou, ako tu niektoré napísali, mne to príde normalne taka forma šikany zneistovania .... lebo fakt aby ma napadlo sa druhého pýtať 20x prečo robí banalne veci ako robí, mozno take odputavanie pozornosti od seba na druheho

heln
27. mar 2024

lebo medved a tri brum brum, asi nepomozes, naco im budes vysvetlovat, ze si samostatnabl bytost a robis to tak ako ty chces a nie ako sa to robi niekde.

autor
27. mar 2024

@heln presne toto, že mne to pride take, že vsak som samostatna bytost a robim veci podla seba, takisto aj ostatni a preto nemam potrebu sa ich take kraviny pytat ... ale asi to niektori nechapu, že veci sa robia aj inak ako su naučení oni

januska12323
27. mar 2024

Lebo medveď na 4 je maco a robí brum brum. Musíš sa s nimi stretávať?

autor
27. mar 2024

@januska12323 praveze je to v ramci rodiny a neda sa tomu vyhnut

h2
27. mar 2024

Poznám človeka, ktorý v takýchto situáciách odpovedá "Pre hovno". 🙈 Predpokladám, že si dáma a nebudeš takto reagovať, ale skús si vymyslieť inú odpoveď v podobnom duchu, ktorú budeš používať.
Teraz som si napríklad spomenula, že pred 100 rokmi, keď som bola mladá 😁, sme hovorili "pre srandu králikov".

autor
27. mar 2024

@h2 ano, asi si budem musiet nájsť nejaku taku odpoved ... ale uz som aj zazila ze som takto nejak niekedy odpovedala a ta osoba ze vsak ale ja sa ta len normalne pytam nemusis hned odpovedat takto

diewcatqoo
27. mar 2024

Prepac, ale ja si fakt neviem predstavit situaciu, ze by sa ma niekto 20x pytal preco (okrem maleho dietata, tam sa to da ospravedlnit). To vazne sa ti stava s dospelymi ludmi a vazne si to nechas az tak, ze sa opytaju 20x? Toho cloveka by som po druhom "preco" zrusila.. vlastne ani neviem, co odpovedat na tak debilnu otazku ako uvadzas v prispevku, ze preco si si dala pohar na tuto stranu a nie na druhu. What? To koho vobec napadne pytat sa taketo veci.

autor
27. mar 2024

@diewcatqoo tak si predstav, že existujú aj takí dospeláci, ktorí sa stále pýtajú prečo, lebo chcú rýpať a prirodzene sa snažíš nejakú dobu byť slušný, aj keď v tom vidíš ten sarkazmus a snahu o zneisťovanie .... a vzhľadom k tomu, že sú to ľudia v rámci rodiny je dosť ťažké sa im vyhnúť, zakazovať sa im nedá a je mi to fakt nepríjemné a neviem ako najlepšie reagovať na také osoby, aby s tym skončili alebo si uvedomili, že to je dosť nevhodné toto druhému robiť

diewcatqoo
27. mar 2024

Pozri, ak v tom vidis sarkazmus a zneistenie, nemusis byt za kazdu cenu slusna, aj ked sa jedna o clenov rodiny. Asi vidia, ze si slaby clanok a mozu si to k tebe dovolit. Treba to zarazit a ako su oni neslusni a snazia sa ta zhodit, slusnost bokom a aj ty im ukaz, ze po tebe sa takto vozit nebudu. Neviem si naozaj predstavit, ze by si na mna niekto takto dovoloval takym sposobom.

h2
27. mar 2024

Čiže oni sa vypytujú, aby rýpali? Naschvál? myslela som, že sú len takí pripečení. Ak to robia naschvál, lebo vidia, že ti to lezie na nervy, urobila by som s nimi krátky proces!

cacianka
27. mar 2024

@h2 ja by som už po 10.otazke to 💩veru povedala !
Dáma nedáma,
Najprv by som upozornila že fakt prečo majú potrebu sa stále pýtať prečo, je to únavné , hlúpe. A keď nepomôže tak 💩

svokrinjazykmonika
27. mar 2024

Ja zvyknem odpovedať - a prečo nie?

tykat
27. mar 2024

Čo ťa do toho?
Neviem, tak mi napadlo.
Aby si sa opytal preco to tak robim.
Aby sa blazni cudovali.
Neviem, neries, nepodstatne.

rorino
27. mar 2024

Tak ich potlapkaj po ruke,že nech nemajú strach ,s nástupom do prvej triedy základnej školy sa" prečo" vytráca.U niektorých aj oveľa skôr.A ak majú ku všetkému ešte blbý dodatok,tak jednoducho povedz,že ty si ty a urobíš si ako sa ti paci

jakubrianka
30. mar 2024

Aby si bol/a zvedavá aj naďalej a mozog fungoval ako má.
Prečo si sa zasekol/kla vo veku 1,5 roka?
Aby si sa mal/mala na čo spýtať a nadviazať komunikáciu.
Prečo čo? Čo a načo? Kvôli čomu? Nerozumiem, ešte raz… ;)

alienkami
30. mar 2024

On/-a: Prečo si si dala pohár na tú stranu?
Ty: A prečo nie?
On/-a: My ho zvykneme dávať na druhú stranu.
Ty: Vážne? Prečo? ... chutí tá voda lepšie, keď je na tamtej strane?
Proste odpinkni otázku protiotázkou štýlom ty sa spýtaš blbosť, ja sa spýtam väčšiu... Možno ťa to nakoniec začne aj baviť. 🤪

gabriela_obzerova
30. mar 2024

Moja svokra dava take sproste otazky 😂😂😂🤣 Vzdy odpoviem “lebo” a aj tak ju to este neprestalo bavit 😁

romanadam1626
30. mar 2024

Poznám
Moja mama je taká
Je to ťažké a pre mňa tiez nepochopiteľné 😏

majka2959
30. mar 2024

U nás, kde som vyrastala, bol zvyk odpovedať na všetečné alebo netaktné otázky tak, že sa to v nárečí aj trochu rýmovalo: Prečo? Pre staré vreco a pre nový mech.

sapa20
30. mar 2024

@h2 teší ma 😂 už som si myslela,že som jediná

denisa9494
30. mar 2024

Povedz : ,, preto , aby si sa mala načo pýtať ( s úsmevom na tvári ) Možno si takto uvedomí , že je ti to nepríjemné a dá pokoj 🙂

jarnajar
30. mar 2024

Moja dvojročná dcéra na otázky rada odpovedá "Lebo tak!". Vyskúšaj 🙂

tiika
30. mar 2024

Opýtala by som sa ho, prečo sa ta toľko krát pýta “prečo”. Nerozumies jeho dôvodom, prečo ho to zaujíma.
Pokial ti to vadí (úplne ta chápem), normálne poviem, že mi to prekáža a chcem ho poprosiť, aby sa ta to už nepýtal.
Ak jemu naopak cosi vadí, chcela by som ho poprosiť, aby to povedal na rovinu, otvorene. Avšak to akú kávu, kabát si dáš, kam si čo položíš a iné veci, robíš preto, že chceš. Rovnako ako on robí veci preto, že to tak jednoducho chce a nie preto, že to tak chce/robí niekto iný. A pokial to tak nerobí (osobne v tom u nich vidím nejaký vnútorný konflikt, niečo hlboko potlacene, nespracovane), tak mi je to ľúto. Či sa chcú o tom porozprávať?