Mal by zmeniť prácu kvôli kolegom?
Predtým ako má odsúdis, skús si to prečítať !
Ahojte mám takú malú dilemu, nezakladám témy skoro nikdy a nerád im sa s cudzími ľuďmi ale vážne mi nemá kto pomôcť.
Manžel pracuje v maličkej firme a každý rok majú vianočný večierok, manžel tam nechodí, nemá o to záujem sa trepať 80km od domu aby sa ožratý vrátil domov. Ja súhlasím s tým aby na tie večierky nechodil. Obaja sme spokojný, lenže kolegovia si z neho uťahujú že je pod papučou lebo je abstinent a nechce s nimi ísť. Tak som mu povedala nech zmení prácu, tá je sice super aj platovo ale tak nevyskúšas nevieš . Myslite, že by mal zmeniť prácu ?
Stručné zhrnutie
- Kolegovia sa vysmievajú z muža, ktorý je abstinent a nechodí na ročný vianočný večierok; v diskusii ho niektorí označovali za "pod papučou".
- Muž odmieta chodiť na večierok, ktorý sa podľa príspevkov koná až 80 km od domu, aj kvôli zlým skúsenostiam s opitými kolegami.
- Diskusia väčšinovo radila nemenit dobre platenú prácu kvôli jednej akcii a navrhovala riešenia: zúčastniť sa bez alkoholu, ísť autom a zostať triezvy, prespať u kolegu, zlepšiť asertivitu alebo nahlásiť opakované posmešky ako šikanu.
Najčastejšie otázky
Q: Mal by som zmeniť prácu kvôli posmechom kolegov za neúčasť na vianočnom večierku?
A: Väčšina komentujúcich odporúčala nemenit prácu kvôli jednému vianočnému večierku, najmä ak je pracovné miesto dobre platené a inak vyhovuje.
Q: Ako sa správať na firemnom večierku, keď som abstinent?
A: Odporúčané možnosti z diskusie sú zúčastniť sa a nepiť, ísť autom aby ste nemuseli piť, prespať u kolegu po udalosti alebo prísť len na časť večierka.
Q: Ako reagovať, keď mi kolegovia hovoria, že som "pod papučou"?
A: Rady zahŕňali odpovedať s nadhľadom alebo vtipom, povedať pravý dôvod neúčasti, trénovať asertivitu, a ak sú posmešky opakované, nahlásiť ich vedeniu ako šikanu.
Q: Kedy je posmech na pracovisku považovaný za šikanu?
A: Diskutujúci uviedli, že ak sú posmešky opakované a znižujú dôstojnosť zamestnanca, môže ísť o šikanu a odporúčali to riešiť s vedením alebo HR.
Q: Pomôže zmena práce, ak ma kolegovia zosmiešňujú?
A: Niektorí v diskusii tvrdili, že posmešky sa môžu objaviť aj v novej práci, takže zmena zamestnania nie je zárukou riešenia a väčšina ju považovala za prehnanú reakciu.
Q: Ako presvedčiť partnera, aby sám rozhodoval o účasti na firemnom večierku?
A: Odporúčanie bolo dať partnerovi slobodu rozhodovať, nevyvíjať nátlak ani navrhovať výpoveď, a rešpektovať jeho rozhodnutie zostať doma alebo ísť.
Závery z diskusie
Zhoda
- Nemenit dobre platenú prácu kvôli jednému vianočnému večierku považovala väčšina za prehnané.
- Možnosti namiesto výpovede (ísť na večierok a nepiť, ísť autom, prespať u kolegu, ignorovať posmešky) boli často odporúčané.
- Rozvoj asertivity a priame vyjadrenie dôvodu neúčasti (napr. túžba byť doma s rodinou alebo abstinencia) bolo odporúčané viacerými komentujúcimi.
Sporné názory
- Niektorí tvrdili, že zosmiešňovanie ukazuje, že muž je "pod papučou" a manželka má zasahovať; iní tvrdili, že ide o osobné rozhodnutie muža a zasahovať odporúčali len minimalizovať konflikt.
Otvorené otázky
- Kde je hranica medzi žartami kolegov a šikanou, ktorá si vyžaduje zásah vedenia?
- Ako prakticky naučiť zamestnanca asertívne reakcie na dlhodobé posmešky?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
asertivita, šikana, výpoveď, teambuilding, vianočný večierok, prespať u kolegu, ísť na večierok a nepiť, ísť autom
Miesta a osoby
Slovensko, Fico
@chrobak7 jasné že sa má opýtal skoro stále, taktiež či nie som hladná a niečo ma bolí tak isto aj ja jeho to je láska
Ani moj nechodi a uz ho ani nevolaju. Mavaju akcie viackrát za rok dokonca. A uprimne je mu jedno co si kto mysli a uprimne mne je jedno, ak si myslia, ze ho “nepustím “ ja. Je vo firme 15 rokov a kvoli tomu menit Dobru pracu, to nie je Dobry napad. Nech im povie Ano som pod papučou a hotovo. Prestanú to riesit.
Aj moj muz je presne takyto. Ked nemusi, tak neide na tieto akcie, lebo vie ako to dopadne, lebo tiez nepije. Lenze na Slovensku je to nieco strasne, ked si niekto neda poharik, popripade celu flasu tvrdeho. My uz na taketo opiase nechodime. Muz by sa mal vediet sam ubranit a vysvetlit im, ze to co robia oni nie je v poriadku.
Nech sa páči.Stare,ale dobre.🤷🏻♀️Muž si môže púšťať cestou do práce😄
Ahoj,prácu by som v tomto prípade nemenila. Ale nechodenie na večierok raz do roka je vyjadrenie určitého postoja: kašlem na vás, dorobím si svoje a mám vás v paži. Pardon,ale to by mi napadlo. Nikto ho predsa nedonúti piť alkohol, ak je abstinent, takže sa mu tam nič zlé nestane. Akurát spozná kolegov mimo práce, v uvoľnenej atmosfére.
menit pracu kvoli takej hluposti? ved zije s tebou a ak je spokojny, kaslat na ludi co si myslia 🙂
Ja by som na jeho mieste kvôli tomu prácu nemenila. Má tam aj rovnakozmýšľajúcich kolegov, ktorí na večierok tiež nechodia a na názore tých ostatných mu fakt nemusí záležať, nech si hovoria, čo chcú
Dospelý chlap so ženou a toto Vás trápi? Uf. Môj muž by to otočil na srandu, ze však hej, nepusti ma žena, co už 🤷🏼♀️ Určite by kvôli tomu nemenil prácu. Asi trochu s mužom ppvolte, o nič nejde. Cim viac sa bude hnevať, tym viac si budu uťahovať. Neviem, nemám problém, vyrobím si....
Dá sa isť na večierok a nepiť, ale kvôli tomuto by som robotu nemenila ak je inak všetko ok. Napr tento rok ani ja nejdem na večierok. Teda zatiaľ som takto rozhodnutá. Má byť v sobotu a to sa mi veru nechce...
No tak nech na večierok nejde.
Hádam má ústa a vie povedať, obhájiť svoj názor prečo sa toho zúčastňovať nebude.
Ale meniť prácu kvôli večierku.. a ešte na tvoj popud.
Prepáč, ale to je fakt divné.
Ale je to vaša vec, ako si urobíte, tak budete mať.
Podľa mňa je to neslušné od neho. Ale tak asi záleží o aký večierok ide.
Všade kde som ja pracovala bol vianočný večierok večera a samozrejme ze išli všetci. Kto chcel ostať piť ostal, kto nie šiel domov. Našťastie som vzdy robila vo firmách s príjemným kolektívom kde akosi všetci chápali ze posedenie raz ročne nieje iba o ozierani sa, ze je to skôr o budovaní kolektívu a dobrých vzťahoch s kolegami.
Pre jeden večierok zmenil prácu ktora je dobre platene TY si čo to fakt toto myslíš vážne.Ja si myslím že na večierok môže ísť a neopiť sa nikde nie je napísane že sa musi opiť pod obraz boži.Problémy vidim skôr v tom že TY mu povieš aby nešiel a dá na teba aby bol doma kľud.Si staršne taka infantilna detska take ako v škôlke zmeniť prácu dobre platenu to fakt naozaj nemôžeš myslieť vážne.
Kvoli tomuto menit pracu je blbost. Nech sa manzel nauci troche asertivity a kolegov usadi sam.
A keď mu povieš aby dal výpoveď - dá? Lebo ak áno, tak hej, je pod papučou.. 🥴😏
Ja by som im na manželovom mieste dala za pravdu. By som im povedala, že no a čo, tak som, vôbec by som si to nebrala k srdcu, čo si pakovia o mne myslia.
Však, tak nech im povie gerojom ožratym, že sa nerad bavi so zaštanymi ožranmi. Nevie, sa sám brániť. Ešte, ja by som ich podpichovala, počas celeho roka,nie to oni mňa.
Autorka.Ja pracujem v čisto mužskom kolektíve a ver tomu,že muži si medzi sebou hovoria aj oveľa skaredsie veci,ako to,že je podpapucnik.A aj o svojich ženách.A podpapucnici sú podpapucnici iba doma.V robote sa tvária a hovoria uuuplne inak🫣
@maca1984 môj muž napríklad v bývalej firme bol na večierku dva krát .raz povedal ,že naposledy ..potom tomu dal šancu a zvyšných 10 rokov nedieľ ,omluvil sa ,a stále bol obľúbený v práci . A vždy sa dozvedel ,či sa na chate dialo ,a bol rád ,že je doma . Kolegovia spiti , sem tam sarvatka ..
Môj muž nie je abstinent,aké keď si vypije príležitostne , tak ma to hranice ,uvoľní sa ,chce zasrandovat ,pokecať aj o inom ako vážnych veciach ... Tam sa však 15 chlapov rozbilo tzv rýchlou smrťou a potom sa cítil ako v inom vlaku a nemal tam čo robiť ani .
V terajšej firme bol z 5 vecierkov ( robia posedenie od obeda do Max polnoci ,nie chaty ,a sú tam sú ženy z firmy,čo predtým neboli ) .. varia guláš ,hudba , pokeca aj s takými ,s kým sa počas roka vo firme míňajú,a teda síce si vypil už tak na tej hrane ,no v rámci slušnosti. Ale aj tam kinulu rok nebol ,lebo poskedmeho pol roka unho Bold práca - koníček a rodina tam kdesi pomedzi to vo veľmi malej miere ,a tsk povedal ,že si užije deň s nami a pôjdeme spolu kúpiť vianočný stromček ..a nik mu nič nepovedal
Proste vždy sa dajú robiť kompromisy , a keď proste nemá takú kartou a večierok je ďaleko a necíti sa na to ,nech nejde .
Nerozumiem prečo sa stále musia ľudia ospravedlnovat za to ,ako veci cítia ,a aké majú potreby
Prečo by mal meniť prácu, chlap nevie ako na takéto kecy reagovať. Skôr by mal popracovať na sebavedomi A vedieť ako na takéto narážky reagovať. Okrem toho nikdy nie je povinnosť piť alkohol. Čiže na večierok sa dá ísť aj bez toho aby sa domov vrátil opitý
Kočky. A keby ste nechali na mužov, čo majú robiť? Myslím, ohľadom večierka. Veď to je smiešne.
Keby im nehovoril, že ho nepustíš ale jednal na rovinu ani by sa mu nikto nesmial.

Nechce nejde. Chce ide. Je niekde napísané,že sa musí ožrať? Nie, nie je.