Nepochopená

22. feb 2024

Chcem sa vyrozpravat, zistit, ci aj ine mamky to tak maju. Mame 2 deti, 4,5 a 2 roky. Obe dost zive, energicke, starsie dieta ma aj problemove spravanie, vybuchy hnevu...riesime to, ale to nie je na tuto diskusiu. Tento rok zacalo chodit do skolky, ale kvoli chorobam je viac doma, ako v skolke. Je velmi narocne na program, takze aj ked to mladsie spi cez obed, treba nonstop vymyslat program pre starsie dieta, inak robi somariny. Cize cely den idem sama nonstop kolo deti. Pomoc starych rodicov nemame, to je tiez na inu diskusiu, nechcem teraz riesit, preco, proste je to tak. Manzel prichadza z prace kolo 17.30, naje sa, na chvilu si lahne, je zrazu aj pol 7. Niekedy sa kusok povenuje detom, ja zatial pripravim veceru, upracem domacnost, najeme sa, chystame deti spat...ja vzdy uspamam sama obe deti, lebo mladsie zaspava este pri dojceni a starsie je zvyknute len so mnou, s manzelom ist nechce, aj ked ma s nim inak velmi dobry vztah. Lenze deti sa v izbe vzajomne vyrusuju, vystrajaju a zaspavaju aj hodinu-dve. A mam pocit, ze manzelovi to tak vyhovuje, ze my zalezieme do spalne a on ma pokoj, nemusi uspavat. V praci je vytazeny, mame dom, prerabame svojpomocne dvor, takze aj tym je vytazeny, ale nie teraz v zime. Napriek tomu, aj teraz v zime, su vsetky domace prace na mne...nemozem povedat, mozno raz za tyzden nieco navari, vacsinou robi nakupy on, ale inak nic. No a teda tym, ze som na to vsetko sama, vecer sa mi obcas stane, ze kym deti zaspia, zaspim s nimi a uz ani zo spalne nevyjdem. Prip. ma pride zobudit manzel, ale ani si na to nepamatam...a to je kamen urazu, on ma istu predstavu, aky bude vecer a ked nie je naplnena, na druhy den je odmerany, strohy, chova sa tak, ze este ja sa citim previnilo. Samozrejme sme sa o tom x-krat rozpravali, ale neviedlo to k ziadnemu plodnemu zaveru. Mozno sa to niekomu zda ako malickost, ale dost to zneprijemnuje fungovanie manzelstva. A princip,ze muz od zeny chce, aby nqplno sama fungovala kolo deti a domacnosti a potom aby este naplno fungovala vecer s nim, to mi pride prinajmensom nefer...

autor
22. feb 2024

@majlo1234 zhrnula si to dobre. Ale trochu len ta optavim, on ma nebudi na sex, ja mu poviem casto, ze nech ma este zonspalne vytiahne, lebo chcem byt aj ja s nim. Len casto proste nie som uz schopna fungovat

autor
22. feb 2024

@pohodacka03 ano, viem si predstavit, my sme to dnes vecer spravili tak, ze som povedala starsiemu, nech si ide lahnut s ockom, ze mu zatial porozprava rozpravku a pustili si koliesko odpocitavac na 15 minut. Po uplynuti som mala prist a mal zaspat pri mne, povedala som, ze to tak spravime 3 dni, potom uz bude zaspavat aj s ockom a ze ked sa to nauci, mozme sa kludne syriedat. Po tych 15 min.som prisla do spalne, no poslal ma prec (viacmenej z truci asi), tak som odisla, ale este nespi

autor
22. feb 2024

@malasandrika ano, si uz (alebo este len?) druha, ktora to v tejto diskusii poznamenala a plne suhlasim. Ked nastupim do prace, tak nebudu mat na vyber ani deti, ani muz, lebo budem mat aj nocne...

dzejny656
22. feb 2024

Ahoj, ja len jeden môj postreh. Tiež mám 4,5 ročné dieťa, zaspáva s nami (so mnou alebo mužom) a spí s nami v posteli celú noc. Nemám problém ju uspávať tak že si k nej ľahnem, ale neexistuje aby som tam ležala hodinu. Akonáhle začne vystrajat, mrviť sa, atď. proste nejaví záujem spať, odchádzam z izby a bude tam ležať sama. Pekne to po pár razoch pochopila a zaspí do 10 min. Pri takom starom dieťati by som ja osobne už hodinu určite neležala.

majlo1234
23. feb 2024

Tak potom si aj ty mozno potrebujes nastavit priority inak. Chapem, ze chces vsetko, aby bol aj on spokojny, aj deti, aj domacnost, aj navarene, ale podla mna ty sama zabudas na seba a tvoje potreby. Zbytocne nastavujes manzelovi nerealne ocakavania(vecer po celodennej sichte ma este preber a budem sa ti venovat, on je mozno skor frustrovany z toho prislubu a toho, ze sa to nestane potom😊)
Ked sa citis unavena, rovno mu povedz, ze nic nebude, pripadne bude skor, pripadne za predpokldu, ue deti uspi on a ty sa zregenurejes pred telkou. Nech ta zbytocne necaka, potom ti nebude mat za co vyhubovat😅 a ty budes oddychnutejsia mozno

maba123
24. feb 2024

Uplne ti rozumiem, my mame 5 deti a tvoja situacia pretrvavala u nas roky, no pri 4 a 5 dietati sa to zmenilo, trvalo to roky pokial sme nasli tu spravnu cestu, aby som bola spokojna a spokojny aj on, no chvalabohu sme to poriesili, chapala som manzela kedze robil strasne vela a bol dost malo doma aby vedel zabezpecit financne rodinu, no prisiel cas hlavne pri 5 dietati ked som uz si trhala vlasy , ako som nic nestihala a situacia bola taka, ze aj 4 a 5 chceli byt prilepeny k cicke a dychat jeden na druheho , tak jedneho vecera som manzelovi povedala, ze ak chce vecer nieco, tak jednoducho musi 4-ku poriesit a uspavat on, aby som ja vedela 5 -tku uspat rychlo, no co som necakala, ze on sa toho chytil 4 knihy precitane za 20.min a 4-ka spala jak utate😁😁😁 a najlepsie na tom bolo ze aj 4-ka sa toho chytila a chcela zaspavat uz iba s tatinom, co mi uz po roku niekedy uz aj chyba 🤣🤣🤣, tvoj spolubyvajuci🤔 , je jednoducho obycajny a normalny chlap z masa akosti , len mozno niekedy ho treba jemne usmernit , a komunikovat a vysvetlit, ze ak on chce uspokojit svoje potreby, tak ocakavas od neho aby boli aspon ciastocne naplnene tvoje potreby, inac to nepojde a v neposlednom riadku, viem ze to niekedy nedava logiku pri tom vsetkom co pre rodinu robis a prijima sa to tazko, ale nezabudaj na to , aby tvoj manzel nemal pocit , ze su pres nim uprednostnene deti a ine veci bezneho zivota ako on, ja som to pochopila strasne neskoro, ale musim povedat, ze sa vela veci zmenilo, samozrejme nechcem tym povedat , ze co povie on, a kedy bude chciet on je poriadku, len sme si nasli sposob v podstate nieco za nieco, on v niecom zabral, ja som v niecom povolila a opacne
P.s. 4 a 5 neberte ako cislo, len sa mi nechcelo zakazdym rozpisovat stvrte a piate dieta 😁😁😁

autor
24. feb 2024

@maba123 pises, ze "niekedy ho treba jemne usmernit , a komunikovat a vysvetlit..." komunikovala, usmernovala a vysvetlovala som mu to uz x-krat, dost priamo. Ako som uz vyssie pisala, chape to, co mu vravim,ale aj tak si ide svoje. Vcera vecer napriklad som potrebovala chvilu kludu pre seba a aby mi pomohol nachystat deti do postele, uz bolo vela hodin. On ale prave v tom momente si potreboval nieco odbehnut vybavit, zabfalo by mu to tak 20-30min...prosila som, nech aspon osprchuje syna, co mu zaberie 5 minut a moze si ist vybavit. Bol oduty, ze nemoze hned, tak z trucu ani nikam nesiel a este na mna nakrical, ze kvoli mne si nemohol ist vybavit, co potreboval. Dnes bola kvoli tomu cely den dusna atmosfera. O pol 8 som uspala mladsieho, o pol 9 som sla spat so starsim, zaspal o 9 a teeaz sa zobudil mladsi...tipujem, ze ked vyjdem zo spalne, tak ma bude cakat nazhaveny manzel...ale tak nech si trhne nohou (ano, pisem to aktualne velmi nastvana...), ja si idem dat radsej vanu a v nej si budem nieco citat

maba123
24. feb 2024

Ako som uz naznacila , presne viem o com rozpravas a o co prezivas, s tymto sme.bojovali roky , no je pravda ze nezmenis zmyslanie toho druheho , ak to ten druhy nechce, resp nieco ho brzdi, aby to pochopil, mozu to byt financie, praca, ......a aj naplnanie spolocnych potrieb, tymto to nechcem obhajovat, len sa snazim povedat rozdielnost medzi terajskom a obdobim napr.po svadbe, u nas bolo aj toto jedno z veci ktore som nevnimala, no on to vnimal inac a svoj truc prejavoval presne ako tvoja polovicka, pokial som to pochopila co sa mi snazi naznacit , bohuzial trvalo roky, skus ist na to tymto smerom, skus zistit , co ho trapi, co ho tazi, ci je stastny....... co by chcel.inac, ...... mozno sa citi tiez nepochopeny, ja viem ze sama toto nezmenis a prisposobovat sa niekomu, len aby bol klud, tiez nikde nevedie, jednoducho komunikovat, a snazit sa pochopit , co ti ten druhy hovori , je jednoducho nevyhnutne, ty si mu povedala co by si od neho ocakavala, tak skus zistit jeho ocakavania, resp jeho pohlad , aby sa citil byt pochopeny,
Ano je pravda ze unas sa to zmenilo, a som vdacna ze sa to zmenilo, snazila som sa ho vypocut a pochopit a odmenou mi bolo, ze manzel sa zmenil a pomaha mi ako chlap vie, ale pomaha

autor
24. feb 2024

@maba123 je s nim tazko viest nejaku konstruktivnu debatu, je to zacarovany kruh...zas som mu pred chvilou vysvetlovala, ze by bolo vsetko inak, keby mi s deckami vecer viac pomohl, vies co bola jeho odpoved? "ok, tak som teda vinny ja". Tak mu vravim, ze to nie je o tom, kto je vinny, ale to, ze chceme najst hadam obaja konstruktivne riesenie...tak v strede debaty odisiel z obyvacky opakujuc ironicky "ok, ok, jasne, ok, ok". A pocula som ho to opakovat, az kym nevosiel do izby...dostali sme sa k tejto debate opat, lebo zas je dusno, ze ja si idem do vane a neskocim hned po nom presne vtedy, ked on chce, ale chcem tam este chcilu pobudnut. Vies, ja uz nevladzem skakat presne, ako niekto piska, ako piskaju deti, ako piska muz. Ozaj je moj jediny cas pre seba bud cez obed, ked je starsi v skolke (je tam velmi malo), tak kym mladsi cez obed spi, alebo ked vecer uspim deti, co je u nas dost neskoro na moj vkus. Stalo by sa nieco, keby mi manzel povedal dnes, ked som o 19.30 uspala mladsieho, ze chod si oddychnut alebo rob, co chces a potrebujes, ja pripravim a uspim starsieho? Ved kym by ho uspal, mala by som hodinu a pol svoj cas. S radostou by som uz nanho cakala.

maba123
25. feb 2024

Juj, no plne rozumiem ako sa citis, s muzmi to je niekedy velmi tazke a ukrutny boj, a ver tomu , ze to v tomto momente ani neporiesis, ak je jeden z vas zdurteny, nedosiahnes ziadnu odpoved, pockat nech trosku vychladne a potom skus konstruktivny rozhovor, resp. uz ked bolo u nas velmi zle, my sme zacali komunikovat napr. cez whats app, a zistili sme ze je to jeden zo sposobov, ako komunikovat bez afektu, a zlosti zo zaciatku manzel na mna kukal, ze o co mi ide, ked to riesim cez inu komunikaciu, ale nakoniec sme zistili , ze je to skvely nastroj, ako povedat, nedopovedane, . Neber to ako nastroj komunikacie, ale len ako zaciatok , nasledne sa prejde k osobnej komunikacii, kde ver tomu, ze sa o tom rozprava v uplnom tone , a hlavne bez afektu. A s tym volnym casom ......, pocas korony som bola so vsetkymi najprv 4, potom 5 detmi doma, cize viem presne o com rozpravas, citila som sa ako sluzka kazdemu, nic som nestihala, chcela som mat upratane, v momente ked som uz ako tak upratala, za 10 min bordel ako keby sa ni nerobilo, navarit , oprat, poumyvat, medzi tym este nejaky nakup ked nieco chybalo....
zacarovany kruh, vecer som bola rada ked som skoro zaspala s detmi a na nejake ine mecheche som ani nepomyslela, A ci by sa nieco stalo ,.keby manzel........
No to je tvoja tuzba, a o tej komunikuj s nim, a kludne to rozvetvi a napis , tak ako si pislala, ak si ty urobis cas na deti, resp na uspavanie, tak o to budes mat viac casu na neho

valise
25. feb 2024

Myslim, ze trochu nezvladas vychovu deti, dvojrocne uspavat na prsniku a 4,5 rocnemu vymyslat v kuse program, aby nevystrajal?

ahhola
25. feb 2024

@valise tiez si myslim, ze mohol byt davno odstaveny.😀

valise
25. feb 2024

@ahhola ani tak nejde o odstavenie, ale podla toho prispevku to vyzera tak, ze to tam riadia deti.