Sestra nemá so svojou 14-ročnou dcérou ideálny vzťah

14. jún 2023

Ahojte, sestra má 14 ročnú dcéru no nemajú spolu taký vzťah aký si vysnívala. Dcérka je neskutočne zaťažená na otca, ale to už od malička. Od bábätka si ako keby vyžadovla čisto pozornosť otca. Ku mame teda sestre nikdy nemala taký vzťah, pritom nemám pocit žeby na ňu sestra bola nejak zlá. Ba naopak ona sa snaží aby ich vzťah bol lepší no nedarí sa. Ona je proste také tatinové zlatíčko. Zo všetkým ide za ním a nie za ňou. On ju všade brával, aj bráva. Či už keď išiel za kamarátmi tak malú ťahal zo sebou. Sestra mala dcérku príliš skoro. Ona mala 18 a on tiež 18. Ja som jej hovorila či to nie je možno aj pre to, že ho berie nejako bližšie. Ale neviem. Chcela by som jej nejak pomôcť, aby sa ich vzťah napravil. Ona už aj uvažuje nad rozvodom pretože ich manželstvo nie je úplne dokonalé. V poslednej dobe sa dosť často hádajú. Máte nejakú radu ako by sa mohla sestra s dcérou zblížiť? Zažili ste niekedy niečo podobné?

dadis
14. jún 2023

Na tomto ma podiel aj muz. Moj ex bol rovnaky, z dcery robil princeznu, dokonca ma pred nou ponizoval. Ja som sa vsak do tohoto nechcela nechat zatiahnut, stiahla som sa. Dcere som ponukala spolocny program, ked odmietla, sla som sama. Sama som bola potom prekvapena, ze dcera odmietla byt v striedavej. Otca dcera zboznuje, otec napriklad ani o 2 roky starsieho syna uz ani nevola k sebe, brava len ju, take rozdiely robi medzi detmi Cele toto manipulatorstvo je chore. Jediny liek na to je, nevsimat si vztah otec-dcera, ale budovat svoj vztah matka-dcera. Ponukat aktivity, ak odmietne ist sama, neurazat sa. Dcera potom na to pride. Moje deti na otca doteraz nepovedali 1/2 zleho slova, ale uz dcera minule taku poznamku na otca dala, ze som si v duchu pomyslela, ze aka je vsimava. Ja som vsak len mykla plecom, ich vztah neriesim, neposudzujem, nekomentujem pred nimi.

unicornlady
14. jún 2023

@dadis Ty tu zas projektuješ niečo, čo sa tu nedeje. Veď otec dieťaťa volá svoju manželku na tie aktivity. On sa ju nesnažil odstrihnúť. Ona sama sa až tak nestarala, tak už ten vzťah s dieťaťom nemá. Stále môže pre to niečo urobiť. Ale vzťah sa buduje od mala.

autor
14. jún 2023

@dadis Lenže dcéra otca miluje. On proti nej dcéru neštve. Slečna má vlastnu hlavu a mamu odstrkuje.....

jana121212
14. jún 2023

co myslis pod slovom "takto"? Vobec neviem, co by mal otec dcere podla teba povedat. Z toho co pises, sa dcera nechova k mame skaredo, len s nou nie je zvyknuta travit ziaden cas. Je zvyknuta, ze otec sa jej venoval a preto chce byt s nim. Dcera ma 14 rokov, to je vek, kedy sa bude postupne odputavat od rodicov a bude vyhladavat viac kamaratov. Tvoja sestra si k nej teraz tazko najde cestu, ked ju nehladala skor...
Nech skusi tvoja sestra vymysliet viac vyletov a aktivit, ktore su pre nu prijatelne a dohodnut sa s muzom, ze tam pojdu vsetci. Pre muzov je nakupovanie ako za trest a dcera ho mozno tiez nevyhladava.... Byt mamou nie je len o tom, ze dieta mas 9 mesiacov v bruchu, ale casto aj o tom, ze robis aktivity, ktore nechces, len preto, ze ich tvoje dieta ma rado. A z toho, co pises si tvoja sestra vzdy najde vyhovorku, len aby nemusela s nimi nikam ist...

melanta
14. jún 2023

Ach jaj. Matka sa od narodenia dcéry nepripojí k aktivitám, ktoré realizuje otec, pretože ju nebavia. Pričom keď bola dcéra malá, tak riešila viac vlasy, nechty a kamošky, lebo kvôli pôrodu v 18 potrebovala dohnať zameškané. A teraz mužovi vyčíta, že dcéra s ním má bližší vzťah. Nuž, tvoja sestra žne čo zasiala.

dadis
14. jún 2023

@unicornlady Ano, projektujem podla seba. Moj muz sa detom venoval, mal ich priam na piedestaly. Muz by mal mat na tom piedestaly manzelku, aby bol dobrym vzorom pre deti.

unicornlady
14. jún 2023

Inak autorka, ty si teta dieťaťa. Ty si s malou trávievala čas? Lebo ja s neterkami mám veľmi dobrý vzťah, práve preto, že sa im od mala venujem, vyrábam s nimi kreatívne veci. Sledujemem "Zázračný ateliér" na STV1 a podľa toho vyrábame atd... výlet y do ZOO, park, hrad..
Pretože, ak by si ty bola zapojená, asi by si to inak vnímala, že prečo sa matka nevenovala.

autor
14. jún 2023

@unicornlady S neterkou mám dobrý vzťah, ale ona proste uprednostňuje tatina. Ešte keď bola 5 ročné dievčatko tak sa jej sestra opýatala, že koho má radšej a malá povedala, že tatinka pretože tatinko je jej láska😅 Neviem ja chcem sestre veľmi pomôcť aby mala s dcérou dobrý vzťah....

dadis
14. jún 2023

@unicornlady Ale citam dalej, ze matka nemala zaujem o aktivity s detmi 🤷‍♀️, tak to jo, to sa uz tazko v 14 buduje taky vztah. Tak to po rozvode by si dcera urcite vybrala starostlivost otca, to autorka urcite rozvodom neporiesi 😂😂

melanta
14. jún 2023

@dadis lenže tu píšeme o úplne inom prípade ako je u vás. Tu píšeme o žene, ktorá rodila v 18 a potom chodila na vlasy, nechty a s kamoškami von a dieťa nechávala mužovi, pretože chcela dohnať zameškané. Na aktivitách otca s dcérou sa nezúčastňovala a nezúčastňuje, pretože ju to nebaví. Tu otec ani nemusí robiť s dcéry princeznú. Tu sa matka dobrovoľne a cielene dištancovala a teraz je prekvapená.

dadis
14. jún 2023

@melanta Jo, uz som si citala dalej

simca06022011
14. jún 2023

Tvoja sestra nech sa da vysetrit, prost enie je normalne aby matka ziarlila a stekala po otcovi dietata, ze dcera ho ma radsej. Je to zname a vobec nie novinka, ze dievcata inklinuju k otcom... je to nromalne. Spolocne konicky, zaujmy, aktivity ako cela rodina by pomohli viac ako hadky, rozvod. Zaklad pre dobry vztah je "you go, I go". Od malicka to viem... az na par veci, kde chodime samostatne, lebo treba si aj jeden od druheho oddychnut a nieco proste nedam ja, nieco on, sa toho drzim. Neexistuje aby som nikam nesla so svjim dietatom. AK sa nevozim na kolotococh, idem aj tak, tak nebudem sa vozit, urobim im fotky. Ak sa nekupem vo vode (ehm...), idem a budem sa opalovat... A podla mna otcoveplanovanie kazdeho dna dcery, nie je celkom ok, ale tak ked nema co robit :DD
Ja mam dceru a vykasle sa mi na nakupy, mesto a neviem co :D ked tak ideme raz za rok do kina, do shoppingu ked nieco potrebujeme, aj to sa pohadame vacsinou. Dame obed spolu v meste... Tvoja sestra sa sama zo spolocnyhc aktivit vyclenila, dokonca ma ine priority, svoj ako keby "zivot", lebo ved s rodinou cas netravi. Ak chce lepsi vztah s dcerou, je na case aby si so svojim manzelom sadla, povedlaa, ze ju mrzi ze sa odcudzili a vyclenila sa z ich "timu" a zacala chodit na vylety bez dramatizovania s nimi.

Ak sa tvoja sestra rozvedie, naozaj moze ostat dokonca bez dcery, preotze ta je velka, sud bude prihliadat na jej zaujmy, na aktivity ake s rodicmi robi... podla mna teda. Ak ona povie, ze chce zit s otcom, tak bude. Je dost mozne ze ani striedavka nebude.

janulka1802
14. jún 2023

S veľkou pravdepodobnosťou v prípade rozvodu bude chcieť byť dcéra s otcom. A tým pádom by sa vzťah ešte viac zhoršil. Rozvod určite nie je riešenie tejto situácie. Len... obávam sa, že 14 rokov už je dosť na budovanie vzťahu, ale určite by som nehádzala flintu do žita. Veď predsa nejaký cit tam existuje zo strany dcéry k matke, či? Nech hľadá akúkoľvek aktivitu, možno babskú, kde by mohli byť len ony dve.

autor
14. jún 2023

@simca06022011 Tak ich vzťah sa ešte viac domrvil tento rok pretože sestrina dcéra je teraz v 9. triede a vyberali si SŠ. Sestra už videla, že dcéra pôjde za nejakú kozmetičku aby jej potom mohla robiť make-up, vlasy atď. no mladá si chcela dať prihlášku na gymnázia v čom ju otec samozrejme podporil a sestra potopila. Tu som bola celkom šokovaná aj ja. Slečna má samé 1 až na matiku kde jej vychádza 2. Sestra nemala ani prehľad o známkach dcéri a tak jej zahnojila, že s jej známkami a tým ako školu fláka nemôže ísť nikam inam. Tam sa už mladá naštvala a tak mame vykričala veci... No sestra sa jej potom samozrejme ospravedlnila, ale slečna je o vtedy ako vymenená.. Vtedy s mamou prehodila spoň pár slov a teraz sa jej ledva odzdraví. Ja sestre hovoím, že to bude pubertou. Čo si teda aj myslím. Ale neviem. Čím by sa im vzťah zaručene napravil?😕

sashabb
14. jún 2023

Akože toto sa ani nedá čítať, buď je to vymyslené alebo je tvoja sestra padnutá na hlavu. Len nech sa pekne rozvedie ako plánuje, dcéra pôjde k otcovi a budú mať od nej pokoj. 👎

autor
14. jún 2023

@sashabb Ale prečo? Chcete mi tvrdiť, že ste nikdy nevybuchli čo sa týka detí? Veď ona sa to snaží napraviť🙏....

lucka_ke
14. jún 2023

nevie aké známky má dcéra? už aj ja začínam pochybovať, že to celé nie je vymyslené

dadis
14. jún 2023

Prepac, ale tvoja sestra ma asi iq tikve. A tvoja neterka to uz zistila. Ten pokazeny vztah nebude pubertou, ale tvojou sestrou.

autor
14. jún 2023

@lucka_ke Má 1 a 2. A naozaj nechápem prečo by to malo byť vymyslené. Na materstvo sa nedá pripraviť. Ona žiaľ porodila priskoro a nejak túto celú zodpovednosť proste nedala... Ale snaží sa to napraviť.

autor
14. jún 2023

@dadis Ale ona sa snaží ho napraviť.

limoncino
14. jún 2023

Mne sa syn tiež narodil skoro a máme úplne normálny vzťah, takže vekom to nebude. To bude nebudovanim si vzťahu

sasitimi17
14. jún 2023

Keby sa snažila napraviť ich vzťah tak ju nenechá doma a neodíde do mesta za kamoškou, chodí s nimi na výlety aj s jej manželom, zaujíma sa o dcéru, ...

ukáž alebo povedz mi aspon jednu jej snahu o napravenie??

autor
14. jún 2023

@limoncino Možno, ale nie každý je na rodičovstvo pripravený....

lucka_ke
14. jún 2023

ako sa to snaží napraviť, keď ani nevie ako sa jej vlastné dieťa učí a čo ju zaujíma, čo chce ísť študovať? keď s ňou nikde nechodí? už dávno nemá 18, proste je to taká povaha, čo sa zaujíma o seba, svoj vzhľad a to je celé

unicornlady
14. jún 2023

Nehnevaj sa, ale tvoja sestra je strašne sebestredná. Ju tá dcéra snáď ani nezaujíma, ale ide jej len o ňu. Ona chcela mať z nej kozmetičku, aby JEJ robila make-up. Zaujíma sa vôbec o to, čo chce dcéra? A nepoznať jej známky?

alex49
14. jún 2023

Keď ma jednotky a dvojky na konci základnej, tak bolo pravdepodobne, ze pôjde na gympel alebo obchodnú. Ak teda nemá nejaké špecifické nadanie napríklad na jazyky. A nie ze maminka z nej chcela kozmetickú.

dadis
14. jún 2023

Ano, nie kazdy je na rodicovstvo pripraveny. Asi bude lepsie, ked tvoja sestra nic nebude vraviet, konat a len sa usmievat. Prepac, ale moze ju zobrat aj na vylet na mesiac, ked svoje dieta nepodporim v ambiciach, nezaujimam sa o to, co chce, v podstate ju ani nepoznam (ked neviem o jej prospechu a celkovemu vztahu k vzdelaniu), tak ako chces ten vztah napravat? Nech si adoptuje nejaku cinsku nechtarku, nech ma nechty zadarmo 🙄

maranta_leuconeura
14. jún 2023

Niektori ludia by nemali mat deti... A to nehovorim vobec o ich financnom zabezpeceni.

januska12323
14. jún 2023

Ty si buď trol alebo máš rovnaké IQ ako tvoja sestra. Dúfam, že sa ďalej rozmnožovať už nebude.

svetlonos
14. jún 2023

Autorka,
napisem bezservitky. Tvoja sestra je sprosta az to prasti a k tomu ostala este zaseknuta v puberte. Od kedy jej predpokladam, ako nehoda, prisla do zivota dcera, odstrkovala ju. Egoisticky postavila na piedesal seba pred dietato, aby dohnala zameskane.
Pytat sa dietata, koho lubi viac?? WTF! Ja som za takto prij...u otazku dokazala na urcitu dobu aj babku znenavidiet ako dieta. A to som bola oblubena vnucka.
Vykrici mu ze ona ju 9 mesiacov nosila a lubi viac dcera jeho?
Ved fakt podla tvojho opisu nielen, ze 💩 (robi okrem trucovania) aby ten vztah zlepsila ale este aj zrisi dohodnute dni s dcerou?!
A argument, ze savrozvedie za ucelim aby ziskala dceru - lebo presne takto to mysli, i ked si to trosku inak napisala, je prejavom psychicky minimalne nevyzreteho cloveka!
A zase ide na dceru s psycho natlakom a lasku si chce vynutit!
Tvoja sestra nikdy uz neziska spet, co zahodila! Nikdy. A uz vobec svojim spravanim a stavim sa s tebou o co len chces, ze svoje chovanie menit nebude.
Pre tvoju sestru bude maximum co moze disiahnut - ze nejakym zazrakom ju dcera bude respektovat, obcas sa pozhovaraju o neutralnych veciach a nebude ju uplne casom ignorovat. Pokial sa tvoje sestre toto podari, moze si gratulovat, vzhladom na situaciu, k dobremu vysledku.
To ale len v pripade, ze prestane vyvijat tlak na dceru a hrat na nu a muza tie svoje psychohry.
A k rozvodu:
- myslim, ze ubtak starych deti uz sa prihliada aj na ich nazor, teda s kym chcu zit!
- pokial by ju aj tak sudvz eril matke, otec poziada minimalne o striedavku
- tymto krokom vynucovania pride o dceru uz uplne !!!
Ona to snou prezije do 18stich, ale potom okamzite odide k otcovi a maminke da riadne vyzrat, ze ju o casvs otcom pripravila.

Ty sama vidis ako to je, tak prestan byt naivna aspom ty, jed uz tvoja sestra si nevidi dalej od nosa.
Ja sa cudujem, ze jej muz to s nou tak dlho vydrzal, ked sa v podstate distancovala od rodinneho zivota. Zrejme kvôli dcere.
Viem ze ti tu zeny obre a milo pisu. To co pisem ja sa zle cita a boli, ale vytaj v realite.
Tvoja sestra sa dcere este moze uprimne ospravedlnit za svoj egocentrizmus, ze to nezvladla a mrzi ju, ze s nou nezravila cas. Aj ked by teraz rada. Nech prizna chybu ale nech na oplatku neocakava, ze dcera sa z toho roztopi radostou okamzite.
Mozno aj vôbec, ake bude uprimna a aj to sa rata.