Svokra a prejavovanie lásky k vnúčatám

14. júl 2023

Ahojte, idem sa opýtať či som len na s mužom taká precitlivena alebo to fakt nieje normálne.
Svokra stále dcéru pusinkuje na líce, na čelo, na nohy, na ruky, stále si ju prikladá k tvári. Keď malá má nejaké jedlo a začne napr lyžičku dávať od seba svokra hneď pribehne a dá si tu jej lyžičku do úst s tým že papaj lebo ti to zjem a ešte sa aj napije z jej fľašky. Sto krát po nej nahučal manžel, sto krát ja, sto krát svokor ale ona tvrdí že to je bežné. Už to nerobí v našej prítomnosti ale len sa otočim na sekundu a už si strká dcerinu lyžičku do úst. Alebo keď mala natiahla ruku a na niečo ukazovala tak tiež hneď začala že schovaj ten prst lebo ti ho zjem a dala si jej ruku do úst. Nedá si vysvetliť že to je nehygienické a ona ešte aj fajčí. To isté s tým pusinkovanim ja stojím malu mám na rukách svokra príde a začne jej pusinkovat ruky, nohy samozrejme na tvári dve kilá make-upu a začne sa k malej túliť tiež si nedá vysvetliť. Ako som písala keď sme s ňou to nerobí alebo teda aspoň oveľa menej ale napr keď má malú na rukách a akože sa prechádzajú po dvore len zájde za roh a hneď s tým začne u nej je to akože prejav lásky. Švagrine to vadí tak isto, svokra má 3 vnúčatá.
Ďalšia vec je že sa nevie s nimi hrať to je len stále pošli pusu babke a pod objať babku, pod si ľahnúť za babkou, teraz nejdeme von pod objať babku, a pod babka ťa vezme na ruky a dáš jej pusu a chyt babku. Keď sa aj deti samé hrajú tak príde a hneď začne kto dá babke pusu a kto ju obijme.
Dá sa nejako vysvetliť takejto osobe, že deti sa chcú hrať a nieje vhodné stále ich takto chytať a podobne

zuza265
14. júl 2023

Ok - chapem to s jedenim a lyzicou. To ostatne je vsak pre mna take, ze prejavuje lasku, ma ju rada a kazdy to prejavujeme inak. Tesi sa z vnucata a kym nerobi nieco zle (keby ju napr bila/trestala nevhodne), tak treba sposoby respektovat. Babky/dedkovia maju svoje miesto v zivote deti a aj ich pristup nemusi byt podla nasich predstav

basulaak
14. júl 2023

Vadilo by mi to s lyzicou a keby dietatu viditelne vadilo to stiskanie a pusinkovanie a nevedelo by sa branit, keby ho tym uz hnevala a rozplakala. Inak by som to brala ako prejav lasky, ze si proste nevie pomoct.

la_dolce_vita
14. júl 2023

Uff, zatiaľ sice nemám vnúčatá, ale ako to tu tak sledujem, svokry robia všetko zle, budem sa bať pobozkať vlastné vnúča.. ☹

autor
14. júl 2023

@zuza265 chápem ale keď sa chcú deti hrať a ona od nich chce aby s ňou dve hodiny sa obijmali a pusinkovali tak to vadí trochu
Tak ono v podstate keď je s nami 4 hodiny tak ju pusinkuje štyri hodiny to mi vadí že nevie prestať a robí to stále hovorím ani hrať sa nechce ani nič

autor
14. júl 2023

@la_dolce_vita ach bože, hovorím o tom že to robí vkuse, deti sa chcú hrať a ona ich drží pri sebe a pusinkuje..

la_dolce_vita
14. júl 2023

áno, ach bože... to sú ale problémy. Veď my sme tiež vychovali deti a neriešili sme takéto sprostosti, boli sme vďačné za záujem a pomoc.

autor
14. júl 2023

@la_dolce_vita takže mám ju nechať podľa teba robiť to čo sa aj deťom nepáči len aby bola spokojná a byť vďačná za pomoc a zaujem

peter0123
14. júl 2023

Úprimne, bola by som rada ak by svokra aspoň jeden jediný krát prejavila záujem o objatie či iný prejav lásky z vlastným vnúčatami, za 15 rokov som sa nedočkala a už sa ani nedočkám.
PS zo všetkého veľa škodí😉

andy37
14. júl 2023

Ak je to tak ako popisujes, príde.mi to tiež prehnané. Pusinkovanie a objímanie pri príchode/odchode je ok. Treba jej to rázne vysvetliť, ak nepomáha tak jednoducho obmedziť kontakt alebo ju nenechať s deťmi samú.

janinah
14. júl 2023

Ráno po svadbe by sa svokry mali ísť odstreliť,aby nezavadzali nevestám ...

la_dolce_vita
14. júl 2023

@janinah možno ak obmedzíme kontakt, tak nás ušetria 🙂

minesasubu
14. júl 2023

Chapem ta , moja mama robila na zaciatku to isté - cumel do ust a ptm malemu, lyzicku , prsty a pod bolo jej vysvetlene dorazne a viac krat ( na prvý krat to nepochopila , musela som za nou chodit ako policajt a upozornovat) toto mame uz vyriesene avask u nas nie je pusinkovanie az tak bezne ake maly sa hra a ani na 5 minut bud ho nepusti z ruk ( zatial ma rok) alebo ho nenechá v klude sa hrat stale hovori jeho meno ze pozri sem a co to mam a pod tiez ju upozornujem , vzdy ked k nej prideme maleho nam doslova vytrhne z ruk a cely vikend ho poriadne ani nevidime 😅 viem ze sa tesi z vnucatka ale zase tiez musia byt nejake hranice a tvoja svokra je proste tento typ ( ja syna stale pusinkujem a myslim ze ked budem mat vnucatka tak budem ich tiez asi pusinkovat ale dufam ze ak ma nevesta upozorni tak to budem respektovat ) vsetko je o komunikacii proste si snou sadnite a vysvetlite jej ze je toho az moc

autor
14. júl 2023

@janinah vadí to aj jej vlastnej dcére ako si si mohla prečítať. HM tak je teda normálne držať malé deti štyri hodiny v objatí keď nechcú? Okej

hanaxxx
14. júl 2023

Mne by to vadilo, aj prejavy lasky su vhodne a nevhodne, sama moja mama by povedala, ze dieta nie je lizatko. Nech im da pusu, ale nie hodinu ich pusinkovat a este ked sa deti chcu hrat a vadi im to. Moja svokra raz strcila prst malemu do ust, nieco v zmysle, ze maly si to sam pytal, lebo mu idu zuby, moj muz jej razne povedal, nech to uz nerobi a odvtedy to uz nespravila. S tou lyzickou to robi tiez (ale nedava si ju do ust) stoji pri jeho stolicke a asistuje mu, kym vidim, ze mu to nevadi, necham to tak, ked zacne byt nervozny, naznacim jej, ze mu to vadi (ona je s nim velmi malo, tak nepozna jeho prejavy), alebo on sam zacne kricat.

autor
14. júl 2023

@minesasubu ja by som bola rada keby im aspoň ukazuje ale ako píšem každú hru zatrhne a to je len poď ma objať, daj mi pusu, ľúbiš babku? A ukáž babke ako ju ľúbiš. Ak aj napr sa hrajú z nejakými hračkami príde vezme ich na gauč a tam ich drží

athena27
14. júl 2023

existujú babky čo nemajú záujem o svoje vnúčatá. Nikto nie je dokonalý a nikto sa nebude správať presne podľa našich predstáv. Ak je to už "cez čiaru" čo aj mne vadilo keď začali moju dcéru pusinkovať viac len som povedala, že si to neprajem v takej miere a rešpektovali to. Musí to rešpektovať aj ona možno je lepšie povedať jej dôvody a že stačí taká pusa na privítanie a potom na rozlúčku 🙂

mamelka
14. júl 2023

Vadilo by mi to. Tvojho manžela predpokladám tiež nepusinkuje. Neviem si predstaviť, že ku mne niekto príde a začne to na mne praktizovať. To,ze je dieťa malé a nevie sa brániť neznamená,že je to normálne. Mária keď nechce pusu jasne poviem ,,nenutit, nechce a bodka,, tak isto aj keď staršie prídu a povedia,,a pod ku mne, daj mi pusu,, keď nechce tak nechce.
A už len to,že je fajčiar mne osobne by vadilo🤢 to ako spopolnikom.... olizovanie a následne dat do úst je nehygienicke, stačí ísť k zubárovi na kontrolu a sam ti povie. Hej,hej, kedysi sa tak robilo, ale nájdeš články,že je to nehygienicke a nezdravé
Láska sa dá prejaviť aj pohladenim, že si vezme na ruky a len sa rozpráva, ukazuje hračky, knihy...

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamelka
14. júl 2023

@elizabet173 😂 skoro som si Máriu zobudila😂 to by ma nenapadlo

zuza265
14. júl 2023

To, ze to trva cele hodiny, citam az teraz. Vidim, ze si z toho podrazdena. Vyjadrujeme sa len k tomu, co si tu precitame. Nevidime do situacie. Vazne ju dokaze nonstop 4 hodiny pusinkovat? To by bolo ok, kym (ako pises) by to nevadilo dcerke. Tym padom by som chranila jej chcenie/nechcenie. Neviem ake najst riesenie, aby babka ostala “cela” a mala spokojna a respektovana. Teraz ide o nich dve o ich vztah. Zaroven je stale pekne, ze ju lubi a prejavuje jej to. Bohuzial az “prilis”. Muzovi to tiez robila, ked bol maly? Co na to hovori on? Neskusila si ju nejak “zamestnat” - myslim babku? Rozhovorom napriklad..

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
14. júl 2023

@zuza265 písala som že to robí stále aj keď ju mám ja alebo niekto iný na rukách. Vadí to aj dcére, chce behať loziť, objavovať ale keď je tu svokra tak nie len ležať a pusinkovat, to je pre ňu čas s vnučkou.
Keď bola mladšia dcéra a volala som svokru kočikovať tak nie ona chce aby sa obijmali.
@elizabet173 urazená bola už x krát ale ako píšem pri nás sa kontroluje ale stačí že odídem na wc

mamelka
14. júl 2023

@elizabet173 nie, už asi od marca😊 teraz z dvoch spánkov presla na jeden, uz asi 2.tyzden a včera spala3,5h😱😂 muz sa smeje,že sa jej zapáčilo spanie. Ja som myslela,že pospi tak 1,5h max a ona je ako šípková Ruženka.
To olizovanie neznášam ani ja. Stačí mi úsmev a brr... a teda to,ze je este fajčiar by mi vadilo. Cigarety mi neskutocne vadia.
pusinkovanie na ústa by mi toez vadilo,ved Stačí dat na privitanie a dobre, nie bozkavaci maratón. Mne napríklad svokrovci nedajú pusu ani mužovi a ani naši

zuza265
14. júl 2023

@autorka chapem. Avsak to, ze nechce kocikovat by som absolutne prijala. Vadi mi na tom celom “len” to, ze nerespektuje, ze vasa mala to nechce. Neviem si predstavit, ze poviem - prosim ta nechaj ju teraz lozit a ona ju xy krat vezme a bude pusinkovat… neviem si predstavit, ze “neposluchne” a ani ze ju to bavi 4 hodiny vkuse. Skusila by som to mozno kompromisom - ze ju moze ist uspat a mozu sa vtedy mojkat

komplikovana
14. júl 2023

svokra si vynahradza nejake svoje nenaplnene tuzby ci co? Ak jej chybaju objatia, nech ide za svojim manzelom. Treba to razne zatrhnut, hlavne ak to prekaza dietatu. Ved jej moze sposobit aj traumu. Len preto, ze je to dieta a nedokaze sa branit, jej nedava pravo ju obmedzovat a nerespektovat. To co robi babka, urcite nie su prejavy lasky. Takze rieste to aj raznejsie.

777januska777
14. júl 2023

Nechaj nech si svokra buduje vzťah k dieťaťu aký chce. Ja nezasahujem do vzťahov starých rodičov a vnúčat, občas niečo podotknem, ale inak nič. Ak robia aj niečo co sa mi nepáči, lebo mi to doma robíme inak, nechávam to tak. Ved starí rodicia si ten vzťah k dieťaťu vytvoria sami ak bude zlý ich chyba, ja im vztah riesit nebudem. Deti nie sú hlúpe, oni sa naučia co si môžu ku komu dovoliť a tiež vedia dat najavo co sa im nepáči. Aj my ako rodicia robíme veci co sa niekedy deťom nepáčia a deti si na to musia zvyknúť. Ak jej babka neublizuje, nechaj im voľnosť a nesnaž sa riadiť ich vzťah. Neboj sa oni si na seba zvyknú. Moje deti sú ešte malé, ale veľmi rýchlo si zvykli na rozdielnosť starých rodičov a rozdielnosť pravidiel a vedia v tom krásne chodiť. A mňa to osobne teší, lebo tým, ze som starým rodičom dovolila aby boli prirodzeni pri mojich deťoch, aby sa nemuseli bat čokoľvek povedať alebo čokoľvek urobiť, tak vzťah vnúčat a starých rodičov je veľmi pekný.

veronicka1901
14. júl 2023

Na to napíšem len jedno... Pane bože, mne by to tiež neskutočne vadilo. Všetky baktérie zo svojej ústnej dutiny prenáša, no fuj. Láska je jedna vec že chce s dcérou tráviť čas, atď., ale toto ☹️.

januska12323
14. júl 2023

Kým sa dieťa nevie brániť samé je to na rodičoch. Podľa mňa je to forma sexuálneho obťažovania. Nenechávala by som ju s malou osamote ani na 2 sekundy kým si to nebude vedieť regulovať samo dieťa. Posledný rozhovor so svokrou a keď vás nebude rešpektovať stretávajte sa len vonku alebo tak aby proste nemala možnosť to robiť.