Vzťah s cudzincom

27. jan 2024

Ahojte. Určite tu niektorá máte vzťah s cudzincom. Mám kamaráta z tretích krajín (Uruguay). Je na Slovensku už 5 rokov. Vie náš jazyk, pracuje tu ako lektor. Pobyt má udelený ešte do roku 2025. My sa osobne poznáme už 2 roky a náš vzťah sa postupne dopracoval do fázy, že si chýbame, keď sa dlhšie nevidíme. Cítim, že aj on by bol rád, keby sme to posunuli na inú úroveň. Ja však už mám dieťa z predošlého vztahu, preto som veľmi opatrná. Prosím vás, aké sú také praktické veci, aj ohľadom pobytu aj ohľadom potom budúcnosti? Obaja chceme ostať na Slovensku.

mogaa
27. jan 2024

sobáš?

marcellka32
27. jan 2024

No ak má pobyt udelený do 2025, a potom čo? Musí späť do svojej krajiny alebo sa tu ožení

egonsk
27. jan 2024

zoberiete sa, on ziska trvaly pobyt, rozvediete sa a zivot ide dalej.. ty poucena, on uspokojeny. ;) Leda by to malo happyend, ale tych vela nebyva, no prajem ti ho.

klementinka58
27. jan 2024

Kamoska ma za manzela muza z Paraguaja, su manzelmi 15 rokov, normalny muz robi lekara, oni sa spoznali v Londyne a tam aj spolu ziju, maju 4 deti.

autor
27. jan 2024

@klementinka58 vďaka za jedinú normálnu odpoveď.

Pre ostatných, píšem ja niekde, že si ho chcem vziať??
@marcellka32 a tu asi tiež očividne nevieš ako ten pobyt udeľujú. Vedia ho aj predĺžiť a práve SKUSENOSTI som hľadala.

alickapusinka
27. jan 2024

Ale píšu TI že podmienkou aby tu ostal je sobáš alebo ak uplynie dátum musí zo Slovenska odisť. Tak čomu nerozumieš je to tak sa vezmete a dostane občianstvo alebo bude musieť opustiť Slovensko. Pokiaľ nedostane predlženie pobytu na cudzineckej polícii. Tak čo nechápeš normálna vec. Ak nedostane povolenie od cudzineckej polície musí odisť TY s tým nič neurobíš. K dátumu aký bude mať na doklade.

klementinka58
27. jan 2024

este jeden priklad poznam, manzelov kamarat z Ghany, zije na slovensku 10 rokov, slobodny, prednasa na univerzite. Zatial je slobodny, ale planuje ostat na slovensku, viza ma poriesene, len sa stretava s nepochopenim u zien, kazda mu vykrikovala, ze ich chce len kvoli vizam a sobasu 🙂 Tak je radsej sam, ono zalezi asi aj od povahy cloveka. Sú ludia ktori sa chcu ozaj usadit a zalozit si rodinu, najst partnerku a su ludia, co to robia kalkulativne kvoli vizam. V zahranici vo vyssie spominanom Londyne sa az tak nepozera na narodnost a ludia az tak nepodozrievaju, ze je to prave kvoli vizam . Kamoske co ma paraguajca doteraz sa slovaci a rodina vysmievaju, ze si nasla juhoamericana, ale v Londyne tuto multikulturu nikto ozaj neriesi. V niecom sme ozaj pozadu

autor
27. jan 2024

@klementinka58 čiže prednáša na univerzite a predlžujú mu pobyt, pravdepodobne kvôli práci? Presne toto som chcela vedieť 🙏 dakujem. Takže máme šancu aj z dôvodu podnikania 🙂 akože vieš čo, mňa tiež keď s ním vidia, tak mi hovoria, že by sa báli. Akože strašne sme xenofobni a za každým cudzincom hneď vidíme dohodnuté sobáše. 🤦 Viď tu, jasne napíšem, že brať sa nechceme a aj tak sú tu komentáre, že po decku zistí, že má nemiluje. Lebo Slovak to neurobí, však?🙂

lneviemmeno
27. jan 2024

boze tato klasika, ako cudzinec chce iba sobas a doklady 🤦🏻‍♀️ predsudky, ked toho cloveka nepoznate. aj europan moze byt hajzel, cize netreba vsetkych hadzat do jedneho vreca. Ja mam manzela z Indie, sme manzelmi zatial 7 mesiacov ale spolu sme ovela dlhsie. On zil v Rakusku cca 10 rokov, europske papiere mal. Momentalne vdaka nasej svadbe ma trvaly pobyt na Slovensku na 5 rokov a potom si moze ziadat o obcianstvo, jazyk vsak zatial neovlada. Tie doklady dostal po svadbe, kludne by ma mohol davno opustit, pretoze momentalne dalsie vyhody zo mna nema 🙂 a aj tie vybavovacky ohladne papierov neboli najjednoduchsie, nabehali sme sa a naplatili nehorazne vela. Nelutujem vobec, je uzasny chlap, nezmenil sa ani trocha ku mne, momentalne sa nam zachvilocku narodi babatko a urcite bude aj skvely otec 🙂 ale samozrejme sa napocuvam kvantum toho, ako mu ide len o dokumenty atd 😀 uz ich ma, preco teda neodisiel? Ja mu verim a kaslem na ostatnych, ja ho predsa poznam a ostatni nie. Nemam ani 1% obavu, ze by mal nekale umysly za tie roky 🙂

autor
27. jan 2024

@lneviemmeno 🙏🙏🙏 veľa lásky vám prajem......ale pozor. Ešte môže utiecť aj s dieťaťom, aj také názory som už počula 🙈🤦😬😬😬

lneviemmeno
27. jan 2024

presne 🤣 ale to, ze denne tu su diskusie, ako slovak podvadzal, klamal, vykaslal sa na dieta, to je v poriadku ale cudzinec automaticky musi byt zly 🙂 ale to je slovensko, doba kamenna, v zahranici normalne funguju taketo zmiesane vztahy a nikto to neriesi🤷🏻‍♀️

smajliica
27. jan 2024

Pobyt mu môžu predlžovať ak bude mať prácu pokiaľ nebude mať nárok na long term residence (s tým môže ostať ako dlho bude chcieť, bez časového obmedzenia a aj bez práce) a potom občianstvo.
Môj manžel je tiež cudzinec a vždy to riešil cez pracovné povolenia lebo to bolo jednoduchšie ako cez mňa a naše manželstvo. Teraz už dostal občianstvo. Ale my nežijeme na Slovensku.

alickapusinka
27. jan 2024

@marcellka32 áno tak.Alebo mu môžu aj pobyt na CP predlžiť.

smajliica
27. jan 2024

@marcellka32 alebo si pobyt predĺži ako to robí väčšina cudzincov 🤷🏻‍♀️

klementinka58
27. jan 2024

neviem ako to ma s pobytom, zrejme kvoli praci mu to nejako predlzuju. Netusim naozaj nikdy sme sa o tom nebavili. A kamoska co ma Paraguajca sa spoznali v londyne on robi lekara tak asi tiez kvoli praci mu tam predlzovali pobyt, lebo pribuznych ma vsetkych v paraguaji. Neviem ale kamoska vobec neriesila ci mu predlzia pobyt a ci je s nou kvoli tomu. V LOndyne je vraj klasika ze su kadejake pary z roznych kultur a nikto to neriesi. Ani ona ked si s nim zacala to neriesila, nakolko on tam planoval zit v Londyne ona tiez robi tam v skolstve asistentku tusim. Dalsia kamoska ma Iranca a tiez sa spoznali v UK, on tam ma uz obcianstvo a brali sa az potom ked ziskal obcianstvo
Vsetky vyssie spomenute manzelstva su dlhorocne nad 10 rokov.

klementinka58
27. jan 2024

Ale napriklad poznam este aj par slovenka a Ind a tam to nevydrzalo, nevedeli sa dohodnut lde budu byvat, byvali v Spanielsku prislo dieta ona sa vratila na Slovensko, on siel do Indie. Takze je to skor o charaktere ludi

Zas si nemyslim zeby nejaky vysokoskolsky profesor alebo lekar prip manager riesil viza na slovensku cez sobas.

smajliica
28. jan 2024

@klementinka58 Spomenuté profesie majú väčšinou blue card 🙂